Zayıflamanın Formülü

Posted by on Aralık 25, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamanın FormülüKilo problemi,  günümüz insanının en önemli sağlık sorunu haline geldi. Günümüzde yapılan araştırmaların ve çabaların bir çoğu fazla kilolardan kurtulmaya yönelik çalışmalar.  Fakat bizler bir yerde hata yapıyoruz ve  her Pazartesi başladığımız diyet, daha hafta bitmeden sona eriyor. Kendi çabamızla uyguladığımız yanlış yöntemler ya da dergi ve gazetelerde çıkan kilo verme tavsiyelerini uyguladığımızda aldığımız olumsuz sonuçlar diyet yapmaktan bizi iyice uzaklaştırıyor. Artık diyet denilince aklımıza aç kalmak ve başarız olmak geliyor.

Zayıflamanın ilk formülü kendinize inanmanızdan geçer öncelikle gerçekten diyet yapmaya hazır olmanız ve başaracağınıza inanmanız gerekir. İş sadece yemek yeme şeklinizi değiştirmek veya porsiyonların azaltılmasıyla bitmiyor. Düzenli spor yapmanız, günün ya da haftanın belirli günlerini spor yaparak geçirmeniz de gerekiyor.

Hepimiz, daha az yiyerek ve daha fazla spor yaparak kilo verebileceğimizi biliyoruz. Peki, kaçımız bunu harfi harfine uygulayabiliryor? Diyetimizi de sporumuzu da düzenli yapamıyoruz çünkü her zaman işlerimiz bizden önce geliyor. Diyet yapmayı  sürekli erteliyerek sağlığımızı ihmal ediyoruz. Ne yazık ki aldığınız fazladan birkaç kilo bile ileride ciddi rahatsızlıkların temelini atıyor.

Amaç, kilo vermek değil, yağ yakmak olmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan diyetlerle kilo verip, vücudunuzun yağ oranını arttırabilirsiniz. Kilo vermiş gibi görünürsünüz ama ne yazık ki vücudunuzdaki yağ oranı artmış olur. Aşağıda zayıflamak için birkaç formül sıralayacağız bu yazı sizin için bir başlangıç olsun ve bugünden itibaren kendinizi ve sağlığınızı ilk sıraya alın ve gerekirse işlerinizi biraz erteleyin.

Kendinize Değer Verin

Diyet yaparken hepimizin yaptığı kendimizi sosyal çevreden soyutlamak olur. Evet belki bu diyetin olumlu gidişatı açısından doğru bir karar olabilir. Fakat bu yöntem çözüm değildir.  Arkadaşlarınızla yemeğe gidin ama doğru yemekleri tercih edin örneğin; ızgara et, balık, tavuk ya da bol salata, sebze çorbası gibi.

Arkadaşlarınız ile ortak kararlar verin ve sizin rahatlıkla diyet yemekler bulabileceğiniz mekanları seçin. Yemek sonlarının vazgeçilmezi olan tatlıyı mümkün oldukça meyvelerden yana kullanın ya da hafif tatlılar tercih edin.

Bol Meyve Tüketin

Diyet yaparken meyve tüketmek çok önemlidir. Şeker ihtiyacını, vitaminleri ve enerjiyi meyve tüketerek karşılayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bazı meyvelerden uzak durmanız çünkü bu meyvelerin şeker oranları yüksektir ve çabuk acıkmaya yol açar. Muz, üzüm, incir, karpuz ve kavun şeker oranı yüksek meyvelerdir. Diyet yaparken daha çok elma, armut, erik, greyfurt, portakal gibi meyveler kan şekerini daha uzun süre dengede tutar.

Zayıflamanın Formülü-BeslenmeBeslenme Programınıza Dikkat Edin

Zayıflamanın en önemli formülü doğru beslenmektir. Zaten diyet yapmak beslenme alışkanlığında değişiklik yapmaktır. Doğru beslenmeye başladığınızda uyguladığınız diyet size daha keyifli gelecektir. Zayıflamak için öğünlere dikkat etmeli ve zamanında tüketmelisiniz. Mutlaka kahvaltı etmelisiniz. Kahvaltıda poğaça ve yağlı, şekerli besinler tercih edilmemeli gereğinden fazla yağ ve şeker almamalısınız. Kepek ekmeği, az yağlı peynirle yapılan bir tost ya da bol meyveli kahvaltı yapabilirsiniz.

Ara öğün alışkanlığını mutlaka edinmelisiniz. Ara öğün şekerinizi dengede tutar, bir sonraki öğüne daha az acıkmayı sağlar.  Öğlen yemekleriniz akşam yemeklerine göre daha az yoğun olabilir. Öğlen et veya sebze yemeğinin yanında salatalar tercih edilebilir.

Akşam yemeklerini daha hafif yemeli, et veya sebze yemeğinin yanında salata tercih etmelisiniz. Akşam yemeklerinin pişirme tekniğini de çok önemlidir. Akşam yediğiniz yemekleri genellikle ızgara, haşlama ya da fırınlama tekniği kullanarak pişirmelisiniz.

Hareketli Yaşamı Tercih Edin

Zayıflamak için spor şart değil fakat spor yaparak zayıflama sürecini hızlandırabilir ve kilo vermede oluşabilecek sarkmaların önüne spor yaparak geçebilirsiniz. Sporunuzu mümkün olduğu kadar sabah saatlerinde yapmaya özen gösterin. Hafta içi çalışıyorsanız en azından hafta sonları Cumartesi ve Pazar için hareket planı yapın. Aç karnına asla spor yapmayın, en iyi zaman yemekten 1,5-2 saat sonradır.

Spora başlamadan önce 1 bardak su için, spor yapma zamanı uzarsa her 20 dakika bir 1 bardak su içmek gerekir. Kısaca hayatınaza hareket katın mümkün olan her yere yürüyerek gidip gelmeye özen gösterin. Zayıflamanın formülünü kendiniz yaratın örneğin, bir adım ölçer alın günlük ölçümler yapın her defasında daha fazla hedefler koyun.

Zayıflamanın Formülü-AlkolAlkol Almaktan Kaçının

Alkol diyeti bozar mı? Derseniz eğer evet alkol diyeti bozar çünkü alkol vücutta yağa dönüşür. Diyet süresince alkol almaktan kaçının eğer alkol alacaksanız gün içinde tükettiğiniz 2 dilim ekmekle 1 porsiyon meyveyi yemeyin.  Alkol tercihiniz şarap olsun. Şarap, antioksidan özelliğiyle kalbi koruduğundan rakı ya da viski yerine tercih edilmeli. Rakı ve viski alkol oranı yüksek olduğu için şaraba göre vücutta daha fazla miktarda yağ oluşturur.

Karbonhidrat ve Proteini Birlikte Tüketmeyin

Proteinler, hayransal ve bitkisel kaynak olarak ayrılır. Hayvansal kaynaklar; yumurta, et, tavuk, balık, süt ve peynirdir. Bunlardan yumurta, et, tavuk, ve balık, elzem amino asitleri sağlar. Bitkisel protein kaynakları; mercimek, kuru fasulye, nohut gibi kurubaklagiller, fındık, tahıllar, bulgur, tam buğday ekmeğidir. Çok az miktarda da olsa, bazı yeşil sebzelerde protein bulunur ama emilimleri çok düşüktür.
Proteinleri yeşilliklerle yemek, karbonhidratları da yalnız tüketmek gerekiyor. Çok ciddi bir kilo kaybını hedefleyenler karbonhidratların tüketimini azaltarak diyet yapabilirler.

İnka Diyette, zayıflamak isteyen tüm danışanların kan, yağ, kas ve su oranına bakılıyor. Sosyal ve iş hayatı, mesleği, egzersiz yapma alışkanlığının bulunup bulunmadığına bakılarak bir beslenme programı çıkarılıyor. Beslenme programı hazırlanırken kişin yemekten hoşlandığı besinler ve yemek istemediği besinlerin listesi çıkarılıp beslenme programı tamamen kişiye göre hazırlanıyor. Beslenme programı ayrıntılı şekilde gün gün inceleniyor ve diyet programı şekil alıyor.  Zayıflamanın formülünü İnka Diyet ile keşfedebilir ve kısa sürede kilo verebilirsiniz. Sizde tamamen sizin için hazırlanmış diyet programı ile kilo vermek istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir