Zayıflamak İstiyorum

Posted by on Mayıs 22, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İstiyorumYaz geldi geliyor derken plajlar sezonu açtı ve biz hala hazır değiliz. Oysaki son zamanlarda zayıflamak istiyorum kelimesini ne kadar çok duymaya başladık. Deniz sezonu geldi, düğün, nişan ve mezuniyetler de kapıdayken geç kalmış sayılmazsınız.

Siz de zayıflamak istiyorum ama nasıl yol izlemem gerekiyor bilmiyorum diyorsanız; bu durumda öncelikle zayıflama yöntemleri arasında kendinize uygun olacak bir kilo verme yolu bulmalısınız. Diğer engel ise bu aşamadan sonra ortaya çıkıyor. Zayıflamak için bir yöntem veya uygulamaya karar verenler bu aşamada ise zayıflamak istiyorum ama irademe sahip olamıyorum diyorlar. Zayıflarken iradeye sahip olmak ise ilkinden daha zorlu bir sürecin sizleri beklediğini gösteriyor.

Zayıflamak istiyorum derken bu kelimenin bir kararlılık kelimesi olduğunu algılamak, arkadaş ve aile çevrenize de bu durumu ifade ederek, destek olmalarını istemeniz gerekiyor.

Hepimiz diyetisyen desteği alarak kilo vermek isteriz fakat bir kaç kilo fazlası olan biri için bunu evde kendi kendine halletmek ve kilo vermek için yollar aramak doğru olabilir.

Öncelikle kaç kilo fazlanız olursa olsun ilk önce doktora gidip kan tahlilleri yaptırmanızı ve kilo verme isteğinizi doktorunuzla paylaşmanızı tavsiye ederiz ya da bir diyetisyenden öneriler almayı düşünmeniz de doğru karar olabilir.

Ben kendi kendime zayıflamak istiyorum diyorsanız önerilerimizi dikkatle okuyun ve kendinize uygun olanları yavaş yavaş hayatınıza adapte etmeyi deneyin.

Arkadaş ve Ailemizin Zayıflamamıza Olumlu Etkisi Var Mıdır?

Maalesef en sevdiklerimiz ve iyiliğimizi en çok isteyenler bazen bize en büyük kötülüğü yapabiliyor.

Bebeklik ve gelişme dönemi dâhil zorla yemek yediren bir milletiz. Mutfak kültürümüz çok geniş ve sosyalleşmek deyince aklımıza yemek geliyor. Örneğin, ailecek bir araya gelip sosyalleştiğimiz saatlerin çoğu sofrada geçiyor.

Arkadaşlarla dışarı çıkılacaksa, egzersiz dolu bir aktivite yerine yemeğe çıkmak tercih ediliyor.

Zayıflamak için sosyal çevrenizden uzak durmanız gerekmiyor. Sadece bazı anlarda “hayır” demeyi bilmek diyeti düzenli ve sistemli şekilde devam etmenizi sağlayacaktır. Siz zayıflamak istiyorsunuz ve buna çevreniz uyum sağlamak zorunda. Örneğin; annenizin tabağınıza koyduğu fazladan yemeği yemeyin, arkadaşınızın yiyin diye ısrar ettiği yemeği geri çevirin.

Gerekiyorsa arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşup destek isteyin. Sizin zayıflamayı ne kadar ciddiye aldığınızı gördüklerinde, yemek dayatmalarını keseceklerdir.

Kaliteli Uyku Zayıflatır mı?

Uykusuz geçen bir gece kilo vermeyi engelleyen sabotajcıdır. Çünkü uykusuzluğun yarattığı kafa karışıklığı yeme düzeninizi bozar ve uykusuzluk yüzünden hissettiğiniz stres ise kaslarınıza etki eder.

Kalitesiz uykunun pek çok sebebi vardır. Örneğin, uyku apnesi özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarımız için büyük sorundur. Uykusuz gecelerin en büyük sorumlusu,  kafein ve sigarayı da ekleyebiliriz.

Zayıflamak için kaliteli uykuya, kaliteli uyku için ise hayatınızdaki olumsuz şeyleri biraz olsun azaltmaya ihtiyacınız var. Ayrıca doğru ve rahatlatıcı bir şekilde düzenlenmiş yatak odası, belki biraz uyku kalitenizi artırabilir.

Çok zahmete girmenize de gerek yok. İyi bir yatak ve ortopedik yastıklar ve ışık geçirmeyen perdeler ile kalitesiz uyku sorununu kökten çözebilirsiniz.

Hareket ve Egzersizlerin Zayıflamaya Katkısı var mı?

Zayıflamak istiyorum demeyi herkes bilir. Herkes bunun için hazır olduğunu da söyleyebilir. Ama iş hareket etmeye gelince işler değişir. Zayıflamak istiyorum dediğinizde ciddiye alınmak istiyorsanız, biraz olsun çaba harcayın. Planladınız, diyet de yapıyorsunuz, ama hiç hareket etmiyorsunuz. O zaman, zayıflamayı unutun.

Zayıflamak istiyorsanız kesinlikle sporla desteklemeniz şart, siz yeter ki kafanıza koyun kendinize fırsatlar yaratmanız çok daha kolay olacaktır. Merdiven çıkın, yürüyün, dans edin, ofiste veya evin içinde dolaşın, alışverişlerinizi büyük marketlerde yapın, çıkıp mağazaları dolanın, yakın mesafelerde araç kullanmayı bırakın ve bunun gibi bir sürü egzersiz yapmanızı sağlayacak aktiviteler sıralayabiliriz.

Şimdi Aşağıda sıraladığımız ve hepimizin de evde 30 dakika ayırarak, spor salonlarında yapabileceğimiz sporu kendi evimizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem sıralıyoruz.

Evde Zayıflamak için Yapabileceğiniz Hareketler

Kilolu olun ya da olmayın herkesin aslında günlük yarım saat yürümesi vücudun sağlıklı olması için gereken egzersizdir. Fakat bizler spor yapmayı sadece zayıflamak ya da sıkılaşmak için uygulamaya başladık. Düzenli yapılan spor kilo verdireceği gibi kilo alımını da durduracaktır.

Spora en çok ihtiyacımız olan bölge göbek ve bel bölgesidir çünkü yağlanmaya oldukça müsait bir vücut bölgesidir. Bu bölgede ve özellikle bel çevresi, yan karın yağları sadece görünüm açısından sizde sorun yaratmakla kalmaz, aynı zamanda bel kalınlaşması adı verilen ve ciddi hastalıkların habercisi olan duruma da neden olmaktadır.. Kalın belli olan kişilerin diyetten ziyade bölgesel zayıflama egzersizleri adı verilen egzersiz hareketlerini yapması gerekmektedir. Bu noktada günlük 15–20 dakika ayırarak aşağıda sizlere anlatacağımız oklavalı ya da elektrikli süpürge sapıyla bel inceltme hareketi yapmanızı öneririz.

  • Zayıflamak İstiyorum-SporBel İnceltme Hareketleri

Oklavayı ense hizasına alarak omuzlara paralel bir biçimde yatay olarak her iki elimizle tutuyoruz. Ayakta olmak koşuluyla sağa ve sola doğru dönerek hareketi yapıyoruz. İlk gün hareketi fazla yapmanızı önermiyoruz her gün yavaş yavaş arttırmanızı tavsiye ediyoruz.

Bel incelten egzersiz dediğimize bakmayın bu egzersiz sadece bel bölgesindeki yağları eritmekle kalmaz aynı zamanda kol inceltme ve kol sarkmalarını yok etme işlevini de görür. Özellikle sarkık karınlı ve kollu bayanların bir hareketle iki sorunlu bölgeye çözümü basit bir egzersiz ile yapmış olursunuz.

  • Basen Eritme Hareketleri

Kalça ve basenler kadınların fazla kilolarını en belirgin bir biçimde ortaya çıkaran yerlerdir. Bu bölgelerdeki yağları eritmek ve  fazla kilolardan kurtulmak için sizlere basit ama etkili bir basen eritme egzersizi önereceğiz. Bu hareketlere günde 15–20 dakika ayırarak kısa sürede basenleri sıkılaştırmış ve inceltmiş olacaksınız.

Halının üzerine yastığı yerleştirin, sırt üstü biçimde halının üzerine yatın. Yastığın bel kısmınızdaki boşluğu doldurduğundan emin olun. Önce sağ sonra sol bacağınızı karnınıza doğru çekip bırakın. Bu yöntem sayesinde hem basenleriniz küçülecek hem de bacaklarınız sıkılaşacaktır.

  • Yürüyüş Yapmak Ne Kadar Faydalı?

Yürüyüş zayıflamak istiyorum diyen insanların rahatlıkla yapabileceği en doğal ve en fazla faydaları olan egzersiz türüdür.

İnsanoğlu yıllar önce her gün yürüyen sürekli aktif olan bir hayata sahipken şehirleşme, ulaşım olanaklarının gelişmesi ve teknolojik ürünlerin (televizyon, internet vb.) de etkisiyle artık günde 10 dakika bile yürüyemez hale geldi. Günlük işlerimizi ya telefon ya da internet aracılığı ile yapmaya başladık daha fazla tembellik ve hareketsizlik hayatımıza girdi.

Her şeyden önce kas, kemik, kalp ve damar sağlığı için fırsat buldukça yürümeliyiz. Diğer yandan günde 30 dakika da olsa düzenli bir biçimde yürüyüş yapanlarda metabolizma hızı, hareketsiz kişilere oranla daha fazla artmakta ve  bu da günlük kalori ihtiyacının artması sonucunu doğurmaktadır.

Özellikle açık havada yürüyüş yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak sizleri güçlü kılar.

Dengeli Beslenmek Kilo Verdirir mi? 

zayıflamak-İstiyorum-Bel-İnceltmeKilo vermenin en önemli püf noktası dengeli beslenmektir. Öğün atlamadan ve ara öğünleri ihmal etmeden beslenmek kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi kilonuzu sabit tutacaktır. Tabaklarınızı kendiniz hazırlayın ve dilediğiniz her yiyecekten küçük porsiyonlarla yiyin. Eğer kalorisi yüksek bir yemek yediyseniz; enerji yakmak için dışarıda yürüyüş ya da ev içerisinde yapabileceğiniz egzersizler yapın.

Su İçmek Zayıflatır mı?

Su içmenin cilde, iç organlara ve sağlığa faydalarını hepimiz biliyoruz. Ancak suyun sadece cilt güzelleştirmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek için içmeyiz. Su içmek aynı zamanda metabolizmayı çalıştırmakta ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Vücudumuzun % 75 inin sudan oluştuğunu hesaba kattığımızda daha fazla kalori yakımı anlamına gelmektedir. Metabolizma hızını artırmak için sudan daha etkili bir içecek olmadığını söyleyebiliriz. Günde ortalama 2 litre veya 8 su bardağı su içmek bir insanın kilo vermesini kolaylaştıracak bir etki sağlar.

Zayıflamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum demek gibi bir şansınız yok, İnka Diyet olarak sizlere evinizde kendi kendinize bir kaç kiloyu nasıl vermeniz gerektiği hakkında küçük tüyolar verdik. Sizler bunları uygulayıp sporla da desteklerseniz yaza formda ve sıkı bir vücutla girme şansını sahip olursunuz. Uygulama ve beslenme hakkında destek almak isterseniz İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir