Zayıflamak İstiyorum Ama Nasıl?

Posted by on Eylül 25, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İstiyorum Ama NasılKilo problemi hepimizin yıllardır uğraştığı sorunlardan biridir. Dünya’da her iki insandan birinin kilo sorunu olduğunu düşünürsek hepimizin kısa ya da uzun bir diyet geçmişi bulunmaktadır.

Zayıflama amacı olanların birçoğunun önüne çıkan ilk problem ne yapacağını bilmemek daha doğrusu zayıflamak için doğru stratejiye sahip olamamaktır. Bu gibi kişiler arasındaysanız ve zayıflamak istiyorum ama nasıl diye kendinize soruyorsanız bu durumda öncelikle ilk yapmanız gereken zayıflama yöntemleri arasında kendinize faydalı olacak bir kilo verme yolu bulmaktır. İnka Diyet size bu konuda da yardımcı olmaya devam ediyor ve kilo vermek istiyorum ama nasıl sorusuna cevap veriyor.

Kilo vermek istiyorum “Ama Nasıl” diyorsanız işte size zayıflama yolları

 • Su İçin

Kilo vermek istiyorsanız daha fazla su içmeye çalışmalısınız. Günde en az 8 bardak su içerek başlayabilirsiniz. Su içme alışkanlığınız yok ise alışana kadar küçük şişelerdeki suları yanınızda taşıyarak su içme alışkanlığı kazanabilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarıya çıkmak zorunda kalırsanız içecekten yana seçiminizi, alkolün yerine su ve soda içme yönünde yapmaya özen gösterin. Vücudunuzdaki yağ parçacıklarının yavaş yavaş kaybolduğunu göreceksiniz.

 • Hazır Sosları Unutun

Salatanıza, yemeklerinize ya da etlerinize bir miktar lezzet katmak için döktüğünüz soslar kilo almanıza neden olur. Hazır sosların birçoğunda trans yağ bulunmaktadır bu soslar masum gibi gözükse de kalorisi yüksek besinlerdir.

 • Uzun Süre Aç Kalmayın

Kilo vermek isteyenlerin düştüğü yanlışlardan biri de sık sık yemek yenilerek kilo alınacağı inancıdır. Fakat bu tamamen yanlıştır çünkü uzun süre aç bırakılan mide boş kaldıkça metabolizmayı yavaşlatır ve vücut daha fazla yağ depolamaya başlar.

 • Uyku Düzenine Dikkat edinZayıflamak İstiyorum Ama Nasıl-Uyku Düzeni

Zayıflamak istiyorsanız uyku saatleriniz düzenli olmak zorunda çünkü günlük alınması gereken enerji alınamaz ve daha az uyuyan kişiler güne yorgun başlar böylece vücut normalde yakması gereken enerjiyi yakamaz ve metabolizma yavaşlamaya başlar.

 • Stresten Uzak Durun

Stresli bir yaşam kilo almanın nedenlerindendir çünkü stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz stres hormonları salgılar ve bu hormonlar karın bölgesindeki yağ depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine neden olur. Zayıflamak istiyorsanız stresten uzak durmanız şarttır.

 • Hazır Yemekleri Unutun

Zamandan tasarruf etmek için ya da yoğunluğumuzu bahane ederek aldığımız dondurulmuş hazır gıdalar içerdikleri katkı maddeleri dolayısıyla hızlı bir şekilde bölgesel kiloya neden olur. Hazır gıdalar yerine taze sebze ve meyveyi tercih etmelisiniz.

 • Porsiyonlarınızı Küçültün

Yaşadığımız toplumda tabağa konulan yemeğin hepsinin yenmesi gibi bir alışkanlıkla büyütüldük hepimiz. Dolayısıyla sahip olduğumuz bu alışkanlıklar bize kilo olarak dönmeye başladı. Bundan kurtulmak için küçük tabaklarda yemek yiyerek işe başlamalısınız. Küçük tabağa konulan az yemek size yetecektir.

 • Kahvaltıyı Asla Atlamayın

Hiçbir zaman kahvaltıları atlamayın; günün en önemli öğünü olan kahvaltı sizi uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Zayıflamak için bol meyveli ve sebzeli güzel bir kahvaltıyla güne başlamayı ihmal etmeyin.

 • Lifli Yiyecekler Tüketin

Lif oranı yüksek olan besinler daha hızlı doygunluk hissi verir ve çabuk acıkmanıza engel olur. Lif oranı yüksek sebzeler sindirim kolaylığı sağlar ve diyet yapanlarda çok sık gözüken kabızlık sorununu ortadan kaldırır.

 • Diyet İçeceklerden Uzak Durun

Zayıflamak istiyorsanız diyet içeceklerden uzak durmalısınız. Bu tür içeceklerin içlerinde yapay tatlandırıcı bulunur. Bu tarz içecekler yerine taze sıkılmış meyve ve sebze sularını tercih edin.

 • Yavaş Yemek Yiyin

Fazla kiloya sahip olan kişiler genellikle, hızlı yemek yiyenlerdir. Siz mümkün oldukça yemeğinizi yavaş yemeye çalışın ve yemeklerinizi asla ayaküstü atıştırmayın.

 • Asansöre Binmeyin

Önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız bir fırsat olarak düşünün ve zayıflamak istiyorsanız, istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin.

 • Meyve Yemeye Önem VerinZayıflamak İstiyorum Ama Nasıl-Lİfli Meyveler

Ara öğünlerde tercihlerinizi meyvelerden yana kullanın. Yemek yedikten birkaç saat sonra tekrar acıkıyorsanız atıştırmak için meyve yiyebilirsiniz. Meyve bir sonraki öğüne kadar sizin tok hissetmenizi sağlayacaktır.

 • Fast Food ve Kızartmaları Unutun

Modern zamanın yiyeceği olarak kabul edilen hamburger, patates kızartması gibi fast food tarzı yiyecekleri yememelisiniz. Bunlardan uzak kalırsanız daha kolay kilo verirsiniz. Zayıflamak için kızartarak yapılan yemekler yerine haşlanmış, ızgara yapılmış ya da fırında pişmiş yemekleri yemelisiniz. Bu tarz yiyecekler kilo yağmasının yanı sıra ciddi hastalıkların da temelini oluşturmaktadır.

 • Şekeri ve Tuzu Unutun

Şekerli besinler kan sekerinin kısa sürede artmasına ya da düşmesine neden olur. Bu nedenle tatlı yedikten sonra tekrar tatlı yeme ihtiyacı duyarız. Şekerin fazlası vücutta yağ olarak depolandığı için mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur ve şişkinlik hissi verir. Tuzun ayrıca iştah açma özelliği de vardır.

 • Buzdolabınızı Baştan Düzenleyin

Zayıflamaya karar verdiğimizde ilk önce evinizdeki kalorili yiyecekleri ortadan kaldırarak diyete başlayın. Buzdolabının kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın ve dolabınızı sebze ve meyvelerle doldurun. Buzdolabın önünde kendinizi bulduğunuzda elinize meyveden başka herhangi başka yiyeceğin gelme ihtimalini ortadan kaldırmış olun.

 • Zayıflamak için Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmamak için hep bir bahaneniz olsa da zayıflamak için mutlaka hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Güne yarım saatlik yürüyüşle başlaya bilirsiniz ya da akşam kendiniz için ayırdığınız yine yarım saatlik bir zamanla açık havada yürüyerek hem sporunuzu yapabilir hem de günü stresini atabilirsiniz. Egzersiz yaparak kilo verim hızınızı arttırabilir ve daha sıkı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Zayıflamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum derken telaşa kapılıp yanlış programlar uygulamaya kalkışmayın. Kendi kendinize yapmayı düşünseniz dahi öncelikle bir uzmandan fikir alın ve sağlık kontrolü yaptırmadan diyete başlamayın. Tamamen sizin için hazırlanmış bir diyet programı ile zayıflamak istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir