Zayıflamak İçin

Posted by on Eylül 13, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçinZayıflamak için denemediğimiz diyet yöntemi uygulamadığımız diyet reçetesi kalmadı ve biz hala kilo veremiyoruz.  Öncelikle şunu bilmeliyiz ki uygulayacağınız diyet tamamen size özel olmalıdır. Kişinin beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı göz önünde bulundurularak ve uzman desteği alınarak diyet sürecine başlanılmalıdır.

Son zamanlarda zayıflamak için en çok duyduğumuz yöntemlerden biri detoks programı oldu. Zayıflamak isterseniz detoks diyetiyle zayıflayabilirsiniz. Ancak detoks rejimi zor bir diyet olduğu için sürekli olarak uygulamanız ve uzman desteği almadan yapmanız tavsiye edilmez. Peki, bu detoks nedir?

Detoks; yediğimiz besinlerden ya da aldığımız nefesle birlikte gelen zararlı atıkların vücuttan dışarı atılmasıdır. Vücudumuzu toksinlerden arındırma da denilebilmektedir.

Hastalık oluşturacak ve organlarımızı olumsuz etkileyecek zararlı atıklardan kurtulmamızı sağlayan bu yöntem, aynı zamanda vücudun dinlenmesini ve sağlığa kavuşmasını da sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini temizleyen ve daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlayan detoks, besinlerde de bulunmaktadır.

Modern hayatın beraberinde getirdiği hava kirliliği, ilaçlı sebze ve meyveler, hormonlu hayvanlar ve çok daha fazlası insan vücudunun en büyük düşmanlarından bir tanesi ve bütün bir gün boyunca bedenimize aldığımız bu toksik maddelerden kurtulabilmek için özel bir çaba sarf etmek gerekiyor. Sağlığını giderek kaybeden vücudumuzun içerisindeki tüm bu maddelerden korunmak ve onları dışarı atmak detoks adı verilen işlem sayesinde mümkün hale geliyor.

Detoks sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik pek çok rahatsızlığa karşı kendimizi korumak ve halsizlikten tutun da diğer rahatsızlıklara kadar pek çok sorunun kaynağını yok etmek mümkün. Ancak herkesin kendi yaşam biçimine göre nasıl detoks gerçekleştireceği değiştiğinden dolayı detoks nasıl yapılmalıdır sorusuna dair verilebilecek en doğru cevap kişiye özel hazırlanmış program dâhilinde uygulanmalıdır.

Toksinler Nasıl Oluşur?
Bu toksik artıklar kısmen dışarıdan alınır, kısmen vücutta oluşur. Modern bilimde genelde serbest radikal olarak adlandırılan bu toksik maddeler doğadaki kirlenme sonucu, solunum yoluyla, yiyecek ve içeceklerle vücuda girerler. Ayrıca yanlış beslenme şekli ve sindirim sisteminin güçlü olmaması sonucu vücutta da oluşurlar. Arınma kürüyle toksinler temizlendikten sonra sağlıklı beslenerek de arınmanın etkisini daha da arttırılabilir.

Zayıflamak İçin-BeslenmeDetoks Neden Gereklidir?

Hastalıklar bedendeki fizyolojik dengenin bozulması ve toksinlerin birikmesi sonucu oluşur. Dolayısıyla hastalıkları önlemenin yolu fizyolojik dengenin sağlanması ve toksinlerin temizlenmesidir. Detoks yaparak sindirim sistemi dinlendirilir ve bağırsaklarda oluşan toksinler detoks sayesinde dışarı atılır. Farkında olmadan gün içerisinde yaşadığımız birçok rahatsızlığı strese ve yoğun bir hayata bağlasak da aslında vücudumuzu zararlı maddelerden arındırmadığımız için de olabilir.

Bakalım, sizin de detoks uygulama zamanınız gelmiş mi?

 • Kendinizi hasta ve güçsüz hissediyor musunuz?
 • Enerjiniz düşük ve hareket etme isteğiniz az mı?
 • Sabahları zor uyanıyor musunuz?
 • Ruh halinizde sık sık dalgalanmalar oluyor ve hüzünleniyor musunuz?
 • Konsantre olmakta zorlanıyor musunuz?
 • Geceleri uykusuzluk çekiyor musunuz?
 • Saçlarınızda cansızlık, kuruluk ve aşırı dökülme var mı?
 • Mide ekşimesi, gaz, kabızlık, ishal gibi sindirim sorunlarınız var mı?
 • Cildinizde sivilce, kaşıntı, dökülme, akne, egzama oluşuyor mu?
 • Yalnızlık, içinize dönme, kabullenme ve dinginlik ihtiyacı hissediyor musunuz?
 • Kafein, sigar ve alkol gibi bağımlılıklarınız var mı?
 • Süreklilik gösteren soğuk algınlıkları ve enfeksiyonlar yaşıyor musunuz?
 •  Açlık hissi oluşmadan yemek yiyor musunuz?
 • Düzgün öğünler yerine abur cuburu tercih edip, öğün atlıyor musunuz?
 • Üzgün ve stresli olduğunuzda daha mı çok yemek yiyorsunuz?
 • Düzenli olarak şekerli, çikolatalı ve kolalı ürünler tüketiyor musunuz?
 • Haftada en az bir kez dışarıda ve hazır yemek yiyor musunuz?
 • Kolay kilo alıp, sık diyet yapıyor musunuz?
 •  Selülitleriniz var mı?
 • Kişiliğinize uymayan duygusal tepkiler ( kızgınlık, acımasızlık gibi) gösteriyor musunuz?

Bu soruların çoğuna evet diyorsanız, detoksla tanışma vaktiniz gelmiş demektir.

Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Yılda en az 1 kere uygulanacak olan detoks yöntemi hastalanma ve yaşlanmaya karşı güçlü bir koruyucu önlem olacaktır. Detoks yaparak kilo vermek mümkün olduğundan zayıflamak içinde detoks tercih edilebilir. Fakat detoks ile hızlı kilo kaybı olacağı için verilen kilonun tekrardan alınması hızlı olabilir. Zayıflamak için iyi bir yöntem olsa da detoks sonrası kilonun korunması gerekir.

Detoks yapılmasının faydası nedir?

Öncelikle vücudumuzdaki tüm işlemler oksijen yardımıyla gerçekleştiği için soluduğumuz havanın temiz olmasına ve bol bol nefes almaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Vücudumuzda yer alan zararlı ve toksik maddelerden kurtulmayı amaçladığımız için sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak da oldukça etkili bir detoks görevi görecektir. Zira direkt olarak kanımıza toksin maddeleri salan sigara ve alkolün diğer detoks yöntemleri uygulasanız dahi vücudunuza ciddi zararları var.
 • Eğer maddi durumunuz uygun ise bol bol organik sebze ve meyveleri tercih etmeli, bol bol su tüketmeli ve içtiğiniz suların 7–7.50 Ph değerleri arasında olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle içtiğiniz asit düzeyi yüksek sular genel asit dengenizin bozulmasına neden olacaktır.
 • Yeşil çay gibi antioksidan etkiye sahip olan doğal çaylar da detoksunuza destek olarak zararlı maddelerden kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Detoks, kanser de dâhil pek çok çaresiz hastalığın da çaresidir. Kanseri tedavi etmenin ve önlemenin en iyi yolu kanı ve dokuları alkali yaparak ve oksijenle besleyerek kanser hücrelerinin gelişebileceği şartları yok etmektir.

Zayıflamak İçin-DetoksDetoks nasıl kilo verdirir?

Detoks sırasında vücuttaki ödem ve şişkinlikler çözülür. Yapılan tüm çabalara rağmen kilitlenmiş bir kilo durumu mevcut ise o noktada bir kırılma olduğundan 7–10 günde ortalama 3–5 kilo kaybı görülür.

Detoks yapmadan önce mutlaka bir beslenme ve detoks uzmanına danışmak gerekir. Uzmanın bedenimize ve yaşam şeklimize uygun belirlediği programı uyarak, doğru şekilde detoks yapmak en iyi sonuçları almamızı sağlar.

Detoks Programı Neden Yapılmalıdır?

Çevresel faktörlerin çoğundan uzaklaşmak mümkün olmuyor. Egzoz dumanı, klimalar, kullandığımız parfüm ve deodorantlar, sigara içmek ve içilen ortamlarda bulunmak, kozmetik ürünleri, yiyeceklere konulan katkı maddeleri, tatlandırıcılar, renklendiriciler, kimyasallar, hormonlar gibi sayamadığımız daha birçok faktör, vücudumuza toksin yüklemektedir. Ne kadar sağlıklı bir detoks yaptığımızı düşünürsek düşünelim çevresel faktörler nedeni ile uyguladığımız detoksun olumlu etkileri ortadan kalkmaktadır

İnka Diyet Programında tamamen kişiye özel hazırlanan diyet listesi ile gün içinde beş ana öğün ve 2 ara öğün ile detoks programı yapılır. Ara öğünlerde meyveler, çiğ sebzeler ve bol su tercih edilir. Karaciğer, böbrek ve kanı toksinlerden arındırma iddiası olan su ile yapılan detoks kürünün zararlı olabilmesinin temel nedeni, vücudun yaşamsal faaliyetlerini düzgün bir biçimde sürdürebilmesi için gereksinim duyulan protein, vitamin, mineral gibi temel besin gruplarının yeterli düzeyde tüketilememesinden kaynaklanıyor. İnka Diyet ile uygulayacağınız detoks programı asla tek tip gıdalarla ya da sadece bütün gün sıvılarla beslenerek yapılmaz. Tamamen kişiye özel hazırlanan detoks menüsü ve günlük alınması gereken kalori miktarında hazırlanan özel programlarla yapılır.

Sizde detoks yapmak istiyorsanız lütfen bunu uzman yardımı almadan yapmayın. Sağlığınızı kazanmaya çalışırken vücudunuza verebileceğiniz ciddi hasarlar ortaya çıkabilir. Tamamen size özel detoks programı ile hem vücudunuzu temizlemek hem de aldığınız birkaç kiloyu sağlıklı bir şekilde vermek istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir