Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Posted by on Eylül 6, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçin Yapılması GerekenlerHemen hepimizin hayatı boyunca kilo sorunu olmuştur fazla kiloları vermeye ya da almaya çalışmak gibi. Fakat genelde biz şanssız yani hep kilo vermeye çalışan taraftayızdır.

Zayıflamak ve diyet yapmak hakkında bildiğimizi sandığımız ve hayatımızı sonsuza kadar değiştirebilecek o kadar çok yanlışlar var ki.

Sahip olduğunuz kimyanızı sadece irade gücünüzle ya da direnerek yenmeniz mümkün değildir. İşte zayıflamaya çalışırken hepimizin yaptığı yanlışta budur. Kimyamızı değiştirmeye çalışmaktır ki bu çok tehlikeli ve ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirmektedir. Zihninizi ve irade gücü, disiplin, motivasyon gibi daha soyut kavramları sosyal gruplara katılarak, olumlu düşüncenin gücü ile alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

Duygularınızın sizin için çalışmasını nasıl sağlayabileceğinizi göstermek için, örnek olarak aşırı kiloları olan ve kilo vermesi gerektiğini bilen biri aldığı bu kilolara alışmış olabilir. Kendini olduğu gibi kabul ediyor ve kilo vermenin zorluklarına, suçluluk ve utanç duygusu yaşayabilme ihtimalini de düşünerek diyet yapma zorluklarına katlanmaktansa, bulunduğu durumu kabul edip yaşamayı tercih ediyor.

Dolayısı ile bu kadının iki seçeneği var: şu anda durduğu tepenin zirvesinde rahat bir şekilde durmaya devam edebilir ya da uzaktaki o güzel dağın zirvesine ulaşmaya çalışabilir.  O güzel zirveye ulaşmak için, rahatlık bölgesinden çıkıp aşağı inmeli, yol boyunca zorlu bölgelerden geçmeli, sonra geçit vermez gibi görünen dağın zirvesine tırmanmalıdır. İzlenecek doğru yol akıllıca diyet yapmak, hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz köprüyü kurmanıza yardım eder. Diyet yapan birçok kişinin yapması gereken fiziksel faaliyet programı geliştirmek, abur cuburlardan uzak durmak, menüleri değiştirmek ya da kısa süreyle rahatsızlık verici değişimi gerçekleştirmeye çalışmaktansa, bulunduğu rahatlık bölgesinde kalmak.

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler-SporZayıflamak isteyen birçok kişi için diyet yapmak çok zorlu yol gibi gözükür, dolayısıyla diyete başlamasıyla bırakması bir olur. Öncelikle diyet yapmamız zor değildir. Küçük adımlarla, sağlıklı besinler tercih ederek yavaş yavaş yeme düzenimizi ve hayatımızı değiştirebiliriz. Tabii ki önce başlamalıyız. Hemen şimdi, büyük değişimlere götürecek küçük eylemlerle zayıflayabiliriz.

Bazen, bir programa başlama motivasyonunun önce gelmesi gerektiğini düşünürüz ama genellikle, motivasyon eylemden sonra gelir. Küçük bir değişiklik yapın ve günde otuz dakika yürüyüş yapmaya veya akşam yemeklerinden önce meyve yemeye başlayın. Daha fazla değişim yapmadan yaptığınız bu küçük değişimlerle motivasyon kazanırsınız ve başarırsınız. Zayıflamak için yapılması gerekenlerin başında motivasyon ve kilo verebileceğine inanmak gelmektedir.

Diyete başlamadan önce kendinize hedefler koyun, olmak istediğiniz kiloyu belirleyin. Büyük bir olasılıkla, diyet başarınızı veya başarısızlığınızı verdiğiniz kilolarla ölçme eğilimindesiniz. Eğer hedeflediğiniz kilonun altına inerseniz, kazanırsınız, inmezseniz, kaybedersiniz. Zayıflamak için yapılması gereken şey sürekli başarısız olabileceğiniz düşüncesinin sürekli tekrarlanmamasıdır.

Normal yaşantımızda zaman içinde hepimiz küçük miktarlarda kilo alıp veririz. Hatta vermeye çalıştığımız zamanlarda kilo aldığımız bile olur. Bir kere, ne yediğimize bağlı olarak su ağırlığımız sık sık değişir. Düşük karbonhidratlı diyet programlarını uygulayanların hızlı kilo vermesinin nedeni, karbonhidrat yetersizliğinin kaslardaki glikojeni azaltmasıdır ve bu glikojen kaybı, bol miktarda su kaybından doğar. Karbonhidrat geri döndüğünde, glikojen de kaslara döner ve suyu çeker. Bu da kiloları hemen geri getirir. Dolayısıyla, düşük karbonhidratlı diyetlerde ilk iki ila beş kilo, geçici su kaybından kaynaklanan sahte kilo kaybıdır. Priyodik ölçümlerle, ideal kilo ve bel ölçüsü sınırınızı korumalısınız. İnka Diyet’in edindiği prensiplerden biride bu kontrollerdir. İnka Diyet uygulayıcıları haftalık ölçümlerle kilo, kas ve yağ değerlerini her hafta görmekte ve İnka Diyet’in bu konu hakkındaki titizliğini bilmektedirler. İnka Diyet’in de size tavsiyesi ölçüm aletiniz ne olursa olsun, haftanın bir gününü ölçüm günü yapmanız ve kendinize karşı dürüst davranmanızdır.

Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler-Diyetİşte diyet yapmak için sabırsızlanıyorsunuz. Zayıflamak için yapılması gerekenleri okuyarak yeni yaşantınıza ve tabii yeni vücudunuza da kavuşabilirsiniz.

  • Zarafeti güce tercih edin. Diyet savaşları sıkı çalışmayla değil, akıllı ve programlı çalışmayla kazanılır.
  • Yeme planınızı otomatikleştirin. Doğru tercihleri yapmak için kendinizi bir süre eğitin ve vücudunuzu bir daha asla yeme konusunda endişelenmenizi gerektirmeyecek şekilde yeniden programlayın.
  • Bel ölçüsünün kilodan daha önemli olduğunu hatırlayın. Göbek yağı, obezlikten kaynaklanan sağlık riskleri için en önemli göstergedir.
  • Vücudunuzu tanıyın. İç organlarınızın sağlığı  için neler yapabileceğinizi öğrenin.
  • Tok kalın. Kilo vermek, aç kalmak değildir aç kalarak kilo veremez daha fazla kilo alırsınız. Ne kadar az yerseniz, o kadar yüksek olasılıkla açlık kipine geçersiniz ve vücudunuz o ölçüde yağ depolamak ister.
  • Bir arkadaşınızdan veya ailenizden diyet yapma konusunda destek isteyin.
  • Yiyecek etiketlerini inceleyin. Doymuş yağlardan ve yapay yağlardan uzak durun. Yüksek früktoz mısır şurubunun veya diğer basit şekerlerin porsiyon başına 4 gramdan fazla ya da malzemeler listesinde ilk beş içinde bulunduğu yiyecekleri almayın. Yiyeceklerde basit şekerlerden uzak durmanız sadece kalori alımı için önemli değildir; aynı zamanda kan şekeri seviyenizi yükseltip alçaltırlar ve bu oluşan döngü daha fazla yüksek kalorili yiyecekler istemenize neden olur.
  • İçinde lif, sağlıklı yağ, tam buğdaylı karbonhidratlar ve protein bulunan yiyecekler, sebzeler ve meyveler yiyin. Beyninizden midenize giden doyum sinyalini hızlandırmak için öğünlerinizden önce biraz sağlıklı yağ yiyin ( üç adet badem gibi), böylece öğün sırasında çok fazla yemezsiniz. Öğleden sonra açlık duygusunu bastırmak için sabahları lifli şeyler yiyin. Obezliğin etkilerine karşı anti-iflamatuvar yiyecekler yiyin, bunlar yeşil çay, omega-3 yağ asidi( balık ve ceviz gibi), sebze ve meyve sıralanabilir.
  • Zayıflamak için yapılması gerekenlerden bir diğeri de yemeğe başlamadan önce bir ya da iki bardak su içmektir. Açlık olarak hissettiğimiz sinyaller aslında susuzluk olabilir.
  • Bir diğer tavsiyede baharatlar ve bitkileri kullanmanız olabilir. Bel ölçüsü kontrolünde kırmızıbiber ve tarçının önemli yararları olduğu görülmüştür.

Zayıflamak için yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değil tabi ki bu öneriler daha fazla sıralanabilir. Fakat en başta yapılması gereken, diyet yapabileceğinize inanmanız ve bu inancınızı ilk zorlanmada bırakmamanızdır. Kendinizi kontrol edemiyor ve bu öneriler ile kendi kendinize zayıflamayacağınızı düşünüyorsanız uzman desteği almanızı öneririz. İnka Diyet ile iletişime geçerek size özel hazırlanmış diyet programı ile en sağlıklı ve kısa sürede kilo verebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir