Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyım?

Posted by on Temmuz 26, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçin Ne YapmalıyımKilo sorunu olsun ya da olmasın herkes hayatının bir dönemimde diyet yapmayı denemiştir. Diyet sadece zayıflamak için yapılmaz diyet yaparak hem düzenli yeme alışkanlığı kazanılır hem de kazanılan bu alışkanlığı diyet sonrasında devam ettirilmesi için yaşam tarzı haline getirilir.

Diyet yapmak bakıldığında uygulaması zordur çünkü kurulan ve yanlış olan bir düzeni değiştirmek ve yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmak ve bu yeni alışkanlığı hayata adapte etme süreci sıkıntılı geçer. Zayıflamak için ne yapmalıyım derken uygulamaya çalıştığımız sağlıklı olmayan diyetler vücudunuza kalıcı zararlar verebilir. Vereceğiniz her gram, hayatınızın normal akışında ve uyguladığınız diyet yönteminde değişiklik gerektirir. Günlük hayatınızda bu değişiklikleri yapmak çok da zor değildir.

Kilo vermek istiyorsanız öncelikle diyet programı kişiye özel olmalı. Her diyet programı herkeste aynı sonucu vermez. Çok fazla kilosu olanlar diyetin ilk haftalarında doğal olarak daha fazla kilo verirler. Kilo vermenin en iyi yolu doğal ve uygulaması kolay olan yöntemleridir. Etkili bir kilo verme süreci yaşamak istiyorsanız diyet ve sporu aynı anda yapmalısınız. Fazla kilolarınızı vermede güvenle uygulayacağınız ve dikkate almanız gereken bazı öneriler aşağıdaki gibidir.

Zayıflamak için Yemeklerden Önce Su İçin

Her yemekten önce yarım litre su için, su karnınızda tokluk hissi yaratacağından daha az yemek yeme ihtiyacı hissedersiniz. Yemekten önce su içmekle vücudunuzun günlük su ihtiyacının önemli bir bölümünü de karşılamış olacaksınız. Metabolizmanızı hızlandırmak ve vücut sağlınız için günde en az 2,5–3 litre su içmeniz gerekir.

Kolesterol seviyesi yüksek olanlar, yüksek tansiyon hastaları, kalp rahatsızlıkları olanlar, şeker hastaları, vejetaryenler, sağlık sorunlarından dolayı diyet yapamayanlar, obezite derecesinde fazla kiloya sahip olanlar mutlaka bir uzman gözetiminde vermelidirler. Bilinçsizce yapılan diyetler kilo vermeyi bir yana bırakın ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilmektedir.

Zayıflamak için Aldığınız Kaloriye Dikkat edin

Daha hızlı kilo vermek için, aldığınızdan fazla kalori harcamalısınız. Vücudumuz sürekli hareket halindedir uyurken bile kalori harcamaya devam eder. Yediğinizden daha çok kalori harcamanız için Vücudunuzu desteklemeli ve yardımcı olmalısınız. Nasıl yaparım diyorsanız, bu çok kolay öncelikle sürekli hareket halinde olmanız bu sizin egzersiz yaptığınızı göstermez çünkü günlük ritminizdir. Sizin yapmanız gereken egzersiz yapmak ve kalori oranı düşük besinler yemek fazla kalori harcamanıza yetecektir.

Lifli Yiyecekleri Fazla TüketinZayıflamak İçin Ne Yapmalıyım-Lifli Besinler

Lifli besinler kilo vermek için kullanılan gıdaların başında gelir. Çiğ sebzeler, az pişmiş sebzeler, tahıllar, meyveler lif bakımından yüksek besinlerdir. Lifli besinler uzun süreli tokluk hissi verir ve bağırsak sindirimini kolaylaştırır. Lifli besinlerle birlikte su içmeyi de ihmal etmemelisiniz su içerek hazmı kolaylaştırabilirsiniz.

Zayıflamak için Karbonhidrattan Uzak Durun

Karbonhidratlar vücudumuzun için enerji kaynaklarındandır. Bu yüzden kolaylıkla vücudumuzda glikoza dönüşebilirler. Glikoz beyin ve sinir dokularının esas enerji kaynağıdır. Ancak, fazlası yağ olarak vücutta depolanacağından, fazla karbonhidrat içeren diyetlerden uzak durulmalıdır. Doğal karbonhidratlar (Muz, fasulye, arpa, yulaf, kahverengi pirinç, leblebi, yeşil ve kırmızı mercimekler, fındık, havuç, patates, köklü sebzeler, mısır tanesi, taneli tahıl ürünleri, un)

Porsiyonlara Dikkat Edin

Birçoğumuz yemek yerken yediği porsiyonlara dikkat etmeyiz. Porsiyon miktarlarını bilmeden yediğimiz yemeğin miktarını ayarlayamayız. Diyet yaparken porsiyonları küçük tutmak önemlidir. Genellikle küçük tabaklardaki yemeklerin bizi doyurmayacağını düşünürüz fakat sanıldığı gibi değildir.

Ana yemeklerden önce ara öğün yapılmadığında, ana öğün düşünülenden fazla tüketebilirsiniz porsiyonlarınızı küçük tutarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Porsiyonlarınızı hazırlarken tek öğün hazırlamayın yanına mutlaka salata, çorba ve proteinden oluşan menü hazırlayın kalorisi düşük yemekler hazırlayarak birkaç çeşit yemekten oluşan öğün oluşturabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Egzersiz Yapın

Çoğumuz işimizin çok olduğu gerekçesi ile spor yapamamaktan yakınırız. Fakat çok işimizin olması mazeret değildir. Zayıflamak için egzersiz yapmanın birçok yolu vardır. Örneğin asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz,  arabanızı yakınına değil de uzağına park ederek, kendinize yürüme imkânı yaratabilirsiniz, otobüsten bir durak önce inip yürüyebilirsiniz. Her gün kendinize belirli bir saat ayırarak açık havada yürüyebilirsiniz hem günün yorgunluğunu atma şansınız olur hem de sporunuzu yapabilirsiniz.  Her ekstra yapılan hareket kalori harcamanıza yardımcı olacaktır.

Zayıflamak İçin Kararlı OlunZayıflamak İçin Ne Yapmalıyım-Kararlı Olun

Zayıflamak için ne yapmalıyım demek bile aslında bir karalılık göstergesidir. Kilo vermek bazen umduğumuzdan uzun süreli olabilir eğer gerçekten zayıflamayı istiyorsanız ilk zorlanmanızda bırakmamalısınız ve kendinizi inandırmalısınız. Bilinçli bir planlama, kararlılık ve sabır gerektirir.

Siz kararlılık göstererek yeni bir görüntü ve sağlıklı bir hayata kavuşabilirsiniz. Zayıflama kararınızı asla ertelemeyin çünkü birçok hastalığın temelini şişmanlık oluşturmakta kilo vermenin faydaları yazımızda bu konuyu uzun uzun anlatmıştık.

Tuz Tüketimini Azaltın

Normal bir insanın günlük tuz ihtiyacı 1 çay kaşığı kadardır. Bu miktardan fazla alınacak tuz, vücuda ciddi zarar vermektedir. Herkesin bildiği gibi tuz vücutta gereğinden fazla su tutmakta ve yüksek tansiyon hastalığına da neden olmaktadır.  Yüksek tansiyon hastalığından korunmak için tuzdan uzak durmanın yanı sıra konservelerden, paketlenmiş hazır yiyeceklerden uzak durulmalısınız. Tuz kullanmak sadece alışkanlıktır zayıflamakta kararlıysanız eğer bırakmanız hiç de zor değildir tuz yerine baharatlarla yemeklerinizi istediğiniz gibi lezzetlendirebilirsiniz.

Zayıflamak için ne yapmalıyım sorusunun en güzel cevabı zayıflamak için kesin kararlı olmalısınız olmalıdır. Zayıflamak sadece yaza hazırlık ya da herhangi özel bir gün için olmamalı ve hayatınızın geri kalanında da sağlıklı yaşamayı sürdürmelisiniz. Eski alışkanlıklara geri dönmeniz sizin tekrardan kilo almanız anlamına gelir ki, sürekli kilo alıp vermekte çok sağlıklı bir durum değildir.

İnka Diyet zayıflamak isteyen herkese şunu öneriyor; asla bilinçsizce ve kulaktan dolma bilgilerle kendi başınıza diyet yapmaya kalkışmayın. Unutmayın ki herkesin vücut yapısı ve biyolojik özellikleri farklıdır ve sizin için hazırlanacak olan diyet programı da size özel olmalıdır.

İnka Diyet, uyguladığı diyet planında tamamen kişinin yaşam tarzını, alışkanlıklarını, günlük aktivitelerini göz önüne alarak kişinin isteği ve tercihleri doğrultusunda diyet programı hazırlar. Zayıflamanız için neler yapmanız ya da yapmamanız konusunda sizi yönlendirerek tamamen bitkisel Sağlıklı Yaşam Kürleri ile sağlıklı kilo vermenizi destekler. İnka Diyet ile iletişime geçerek zayıflamak için ne yapmalıyım sorusuna cevap alabilirsiniz, geç olmadan zamanınızı ve sağlığınızı kaybetmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir