Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Posted by on Ekim 3, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçin Ne YapmalıHer geçen gün ülkemizde ve dünyada obezite değerleri gitgide yükselmektedir. Bu durumun en önemli nedenleri fast food kültürünün yoğunlaşması, stres, iş hayatı ve fiziksel aktivitelere zaman ayırmamak olarak sıralanabilir. Peki, günümüz koşulları bu durumdayken fazla kilolarından şikâyetçi olan insanlar zayıflamak için ne yapmalı?

 • İlk olarak, düzenli ve dengeli beslenmeyi asla ve asla ihmal etmemek zayıflamak için çok önemlidir. Günde 3 ana ve 2 veya 3 ara öğünü atlamamanız sağlığınız ve vücudunuzun gereksiz kiloları muhafaza etmemesi açısından fayda sağlamaktadır.
 • Olabildiğince su içmek zayıflamak için yapabilecekleriniz arasında yerini bulur. Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudan oluştuğu için, bu suyun devri daimi için düzenli olarak vücuda temiz su girmesi gerekir. Vücudumuzdaki su dengesini bozmamak ve metabolizmamızın daha canlı ve düzenli çalışması için günde 2,5–3 litre su içmek gerekir.
 • Hazır yemeklerden olabildiğince uzak durmak zayıflamak için atacağınız bir diğer önemli adım olacaktır. Hazır yemeklerin donmuş yağ oranları yüksek olduğu için bu yağlar bir kere vücudunuza girdiği zaman, vücuttan atılması en zor olanlardan olacaktır. Özellikle göbek, bel ve basen bölgelerine toplanan bu yağlar selülit problemini de beraberinde getirir. Dolayısıyla, kendi hazırladığınız yemekler, içine koyduğunuz her malzeme sizin kontrolünüzden geçtiği için dışarıdaki yemeklere kıyasla çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle, tüketilmesi ve edinilmesi basit olan fast food yiyeceklerden uzak durmak zayıflamak adına atacağınız önemli bir adım olacaktır.
 • Mevcut iş yaşamında stresten uzak durmak artık neredeyse imkânsız hale gelmiş durumdadır. İş yaşamındaki stres ve günlük hayatta karşılaşan problemlere karşı savunma mekanizması olarak birçok insan farkında olmadan normalden çok daha fazla yemek yer. Yemek yiyerek stresten uzaklaşmak düşüncesi aslında hem işe yaramamakta hem de çok kısa bir süre içerisinde farklı sorunları beraberinde getirmektedir. Her stres altına girdiğiniz veya bir sıkıntıyla karşılaştığınız zaman bir şeyler yerseniz, vücudunuz bir süre sonra bu işleyişe alışır ve moraliniz bozuk olunca canınız yemek yemek ister ve kendinizi mutlu etmek için bu isteğe genellikle engel olmak zordur. Fakat böyle durumlarda insanın konsantrasyonunu başka aktivitelere yönlendirmesi (mesela spor veya sanatsal bir aktiviteye) hem psikolojinizi rahatlatacak hem de sizi stres altıdan dayken yemek yeme alışkanlığınızdan kısa bir süre içerisinde kurtaracaktır.
 • Zayıflamak İçin Ne Yapmalı1Zayıflamak için ne yapmalı sorusuna aslında verilebilecek en net yanıt; aldığınız kalori miktarını düşürüp verdiğiniz kalori miktarını arttırmak olarak karşımıza çıkar. Sadece yemekten keserek, aldığınız kalori miktarını azalttığınızda eğer yaktığınız miktarda bir o kadar azalırsa, kilo verme yolunda herhangi başarılı bir adım atmanız söz konusu olmayacaktır. Dolayısıyla fiziksel aktivitelere ağırlık vermek yaktığınız kalori miktarını yükseltecek ve doğal yollarda sağlıklı bir biçimde kilo vermeye başlayacaksınız. Zayıflamak ve sağlıklı bir yaşam sürmek hatta yaşlanma belirtilerini ertelemek için spor ilk şarttır. Spor sayesinde vücudunuzdaki kas oranınız normalin üstüne çıkar ve kaslar devamlı olarak çalıştığı için yağ birikimin önüne geçerler. Bu sayede kilolarınızı vücudunuzdaki fazla yağlardan vermeniz kolaylaşır.
 • Yukarıda bahsettiğimiz üzere hiçbir öğünü atlamamak çok önemlidir. Özellikle ara öğünlerde meyve yemeyi tercih ederseniz olabilecek en düşük kaloriyle açlığınızı bastırabilirsiniz. Bu şekilde, ara öğünlerde abur cubur yenilerek alınan kalori ve yağlar yerine meyvelerdeki vitaminlerle bünyenizi desteklemiş olursunuz.
 • Uyku düzeninize dikkat etmeniz de sağlıklı kilo vermek açısından önemli bir etkendir. Düzenli be kaliteli uyku, vücudunuzdaki açlığı düzenleyen hormon seviyesini yükseltir. Dikkat ederseniz, uykusuz kaldığınız günlerde uykunuzu iyi aldığınız günlere göre daha fazla yiyecek tükettiğinizi görürsünüz çünkü uyku eksikliği yukarıda bahsettiğimiz hormonun salgılanmasını engelleyerek iştahınızı arttırır.
 • Zayıflamak için ne yapmalı sorusuna verebileceğimiz bir diğer temel yanıt da; porsiyonlarınızı küçültmek olacaktır. Porsiyonlarınızı küçültmeye başladığınız ilk zamanlarda vücudunuz bu yeni beslenme miktarına bir tepki olarak doyma hissiyatınızın gelmesini geciktirecektir. Eğer bir de hızlı yemek yiyorsanız, porsiyonlarınızı küçülttüğünüzde neredeyse tamamen aç olarak masadan kalkarsınız. Bunu yenmenin bir yolu olarak; yemeğinizin ortasında durun ve 30- 40 saniye ara verip o an ne kadar aç olup olmadığınızı kendi kendinize sormanızı öneririz. Bu ara sayesinde hem tokluk hissinizin gelmesi hızlanacak hem de yavaş yemek yiyerek doyma noktasına daha küçük porsiyonlar ile ulaşmanız mümkün hale gelecektir.
 • Kilo Vermek İçin Ne YapmalıHer gün bir sonraki gün ne yiyeceğiniz planlamanızı tavsiye ederiz. Bu sayede bir sonraki günün öğünlere karar vermek için yeterli vaktiniz olacaktır. Bir gün önceden karar vererek eksik malzemelerinizi tamamlamış olur ve son anda malzeme eksikliğinden verilen hazır yemek siparişlerinin önüne geçmiş olursunuz.
 • Birçoğumuz kızarmış besinleri severek tüketmekteyiz. Fakat bu besinler, vücuttan atılması en zor olan kötü yağları arttırdığını için kilo almanızı da çok kolaylaştırırlar. Dolayısıyla kızartma alışkanlığınızı yavaş yavaş ızgara, buğulama, haşlama, fırınlama veya buharda pişirme teknikleriyle değiştirmeye başlarsanız vücudunuz kısa bir süre içerisinde toparlanacaktır.
 •  Gazlı içecekleri tüketmeye son verin. Bu içecekler yerine sade soda veya su tüketmeye özen gösterin. Sadece bu maddeyi bile uygulayarak ne kadar çok kilo verdiğinize inanamayacaksınız.

İnka Diyet İzmir olarak sizlere zayıflamak için ne yapmalıyım sorusuna verilebilecek temel cevaplardan bahsettik. Eğer siz de fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz ve bu kilolarla tek başınıza başa çıkmak konusunda sıkıntı çekiyorsanız, hemen bizimle irtibata geçin. Kişiye özel hazırlanan İnka Menülerimiz ve gene kişiye özel planlanan doğal gıda takviyeleriyle açlık hissiniz olmadan kısa sürede fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir