Zayıflamak İçin Ne Yapmalı?

Posted by on Ekim 23, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçin Ne YapmalıKilo problemi olan çoğu insan bu kilolardan kurtulmak ister, ancak diyet yapmak ve yiyeceklerden mahrum kalmak da istemez. Peki, zayıflamak için ne yapmalı? Diyet yapmadan zayıflamak mümkün müdür?

Zayıflamak için mutlaka diyet yapmanız gerekmiyor. Yediğiniz gıdalara dikkat ederek, yaşam tarzınızı değiştirerek de kilo verebilirsiniz. Yeme içme alışkanlığını değiştirmek ve düzenli beslenmek diyet yapmak anlamına geliyor. Değiştirdiğiniz beslenme tarzınızın yanına biraz da egzersiz eklerseniz çok kolay bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Zayıflamak için ne yapmalıyız işte bunun yolları:

Öğünlerinizi Yavaş Yavaş Yiyin: Öğünleri atlamamak için saatinizin ya da cep telefonunuzun alarmını kurun ve yemeğinizi yavaş yavaş yiyin. Bu şekilde vücudun tokluk hormonu tetiklenir. Yemeğinizi hızlı bir şekilde yerseniz, bu sinyaller engellenir ve aşırı yemek yersiniz. Bu sebeple öğünlerinizi zamanında yavaş yavaş yemeye özen gösterin.

Uyku Düzenine Dikkat Edin: Düzenli uyumak insan sağlığı için önemlidir. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli uyumayan insanlar güne daha yorgun başlar ve daha çok enerjiye ihtiyacı olduğunun düşündükleri için de daha fazla yerler. Düzenli uyuyarak daha dinç kalkın ve güzel bir kahvaltıyla güne başlayın.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı-SebzeSebze Tüketmeye Özen Gösterin:  Daha fazla sebze ve meyve yemek de kilo vermenin iyi bir yoludur. Bol lifli sebzeler ve meyveler tüketerek daha az kalori alabilir ve uzun süreli tokluk hissi sağlanabilir. Sebze yemeği yapacaksak eğer yağ eklemeden pişirin. Yemeklerinizi yağlı soslar ve terbiyeler yerine limon suyu ve şifalı bitkilerle ile lezzetlendirin.

Menünüze Çorbayı Ekleyin: Gün içinde tüketeceğiniz sebze çorbaları daha az kaloriyle doymanızı sağlar. Yemeğe çorbayla başlarsanız bu sizin yemek yemenizi yavaşlatacak ve iştahınızı kapatacaktır. Yağlı ve kalorisi bol olan kremalı çorbalardan uzak durun.

Yeşil Çayı İçin: Yeşil çay içmek iyi bir kilo verme yöntemi olabilir. Bazı araştırmalar, yeşil çayın vücudun kalori yakma mekanizmasını hızlandırdığını belirledi. En azından kalorisiz taze bir içecek içmiş olursunuz. Şekerli içeceklerden uzak durun. Tüketeceğiniz çayları ve kahveleri şekersiz kullanmanız bile zayıflamanız için yeterlidir.

Ev Yemekleri Yiyin: Ev yapımı yemekler yemeye çalışın. Bu şekilde kolayca kilo verebilirsiniz. Yemek yapmak düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Yoğun iş temposu nedeniyle yemek yapmaya fırsatınız olmuyorsa, bir gün önceden yaptığınız yemeklerinizi tüketin.  Dışarıda yenen yemeklerin lezzetli olmasının tek açıklaması olabilir “bol yağlı” ve “bol kremalı” olmasıdır. Zayıflamak istiyorsanız yemeklerinizi kendiniz yapın ve gittiğiniz yere yanınızda götürün.

Porsiyonlarınızı Küçültün: Büyük akşam yemeği tabakları yerine daha küçük tabaklarda yemek yiyin. Böylece otomatik olarak daha az yemek yiyeceksiniz. Porsiyonlarınızı küçültmeyi alışkanlık haline getirin. Bunu birkaç hafta tekrarladıktan sonra alışacaksınız.

Dışarıda Yemek Yerken Dikkat Edin: Restoranlardaki yemeklerin hepsi şişmanlatıcı değildir. Ancak porsiyonlarınızı kontrol altında tutmalı ve bol yağlı kızartmalar yerine salata yanına ızgara tarzında pişirilmiş yemekler seçmelisiniz. Yemeğe önce salatalar ile başlayın yanına sebzeler ekleyin böylece hem sağlıklı beslenmiş hem de zayıflamak için doğru beslenme seklini seçmiş olursunuz.

Sebze Yemeklerini Tercih edin: Zayıflamak için ne yapmalıyım? Diyenler için ilk verilecek cevap, vejetaryen yemekler tercih etmek olabilir. Vejetaryen yemekler yiyerek hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Midenizi Tam Doldurmayın: Tıka basa doymadan masadan kalkın. Midenizi tamamen doldurmayın. Bu sağlıklı alışkanlığı kazanırsanız, kilo vermede başarılı olursunuz. Yemeklerden önce mutlaka bir bardak dolusu su için ve yemeklere salata ya da çorbalarla başlayın. Ana yemek önce yediğiniz ve içtiğiniz sıvılar midenizde yer kaplar ve daha az yemek yersiniz.

Dar Kıyafetlerinizi Gözden Geçirin: Çok sevdiğiniz ve henüz giyemediğiniz sevdiğiniz elbiseyi, eteği ya da bir takım elbiseyi her gün görebileceğiniz bir yere asın ve ara ara giyinmeyi deneyin. Bu elbise size hedefinizi sürekli hatırlatacaktır ve zayıfladığınızda sizin ödülünüz olacaktır.

Zayıflamak İçin Ne Yapmalı-EgzersizDüzenli Egzersiz Yapın: Düzenli egzersiz yapmak sadece, egzersiz yaparken değil, egzersizden sonra da kalori yakmanızı sağlar. Kaslarınızın güçlenmesi daha fazla kalori yakmak anlamına geleceğinden, ağırlık kaldırma çalışmalarını tercih edebilirsiniz.

Kendinize Hedefler Belirleyin: Zayıflamak için kendinizi motive edin. Kilo verme yolundan kendinize öncelikle hedefler belirleyin ve bunları gerçekleştirmek için çaba gösterin. Hedeflediğiniz kiloya ulaştığınızda nasıl görüneceğinizi hayal edin.

Sıvı Tüketin: Su, vücudun yağ hücrelerinin yakılması sırasında meydana gelen toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Gün içerisinde bol bol su için, tükettiğiniz su miktarı 2,5–3 litrenin altında olmasın.

Protein Almaya Özen Gösterin:  Her öğünde yeterli derecede protein aldığınızdan emin olun. Protein kaslarınızı muhafaza etmenizi sağlar ve bu da daha fazla kalori tüketmeniz anlamına gelir. Protein tüketmek kas oranınızı muhafaza edeceği gibi yanı zamanda uzun süreli tokluk sağlar.

Az ve Sık Yemek Yiyin: Bir seferde fazla yemek tüketiminden kaçının Günde iki öğün yemek yemek yerine, 6–7 defa az miktarlarda yemek yemeniz metabolizmanızı hızlandırır. Uzun süre aç kalmanız, enerji ihtiyacınızı karşılamak için kaslarınızı yorgun düşürecektir. Bu da daha az kalorinin tüketilmesine ve depolanan yağlarınızın korunmasını neden olacaktır.

Karbonhidratlara Dikkat Edin: Karbonhidrat tüketmek yerine bu ihtiyacınızı lifli sebze ve meyveler yiyerek karşılayın. Bisküvi, kek ve çikolata gibi şekerli ve nişastalı karbonhidratlardan kaçının. Unutmayın ki yediğiniz tatlı karbonhidratların hepsi göbeğinizde yağ olarak birikecektir. Karbonhidrat tüketmek istiyorsanız bile bu tercihinizi esmer olanlardan yana kullanın.

Kilo almış ve şişmanlamış biri olmanın stresiyle uğraşırken, zayıflamak için ne yapmalı? Diyerek önümüze gelen her diyet listesini uygulamaya çalışıyoruz. İşte aslında en büyük hatayı burada yapıyoruz. Bakılınca o listelerle kilo veriyoruz ama yağdan mı yoksa kastan mı veriyoruz bunu tartışmak gerekir. İnka diyet olarak asla böyle bir uygulamayı önermiyoruz. Herkesin biyolojik özelliklerinin ve yaşam tarzının farklı olduğunu düşünürsek uygulaması gereken diyet programı da farklı olmalıdır. Sizin için özel hazırlanmış diyet programı ile zayıflamak istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir