Zayıflamak İçin Diyet Listesi

Posted by on Aralık 6, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak İçin Diyet ListesiDiyet yapmak ve diyete hazır olmak aslında tamamen beyinde başlayan ve karar vererek yapılması gereken bir uygulamadır. Yarın başlarım, hafta sonu geçsin başlarım, Pazartesi başlarım diyorsanız siz diyet yapmaya hazır değilsiniz demektir. Öncelikle zayıflamak için diyet listesi hazırlarken eğer fazla kilonuz yok ise 2-3 kilo vermeniz yeterli ise diyet listenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Ancak sağlık durumunuzu göz önüne alacak olursak bir uzaman tarafından sizin vücut kitle oranlarınıza göre diyet listesi hazırlanması sağlıklı olur. Çünkü vücut değerlerinize ve medikal durumunuza göre diyet yapmanız diyet sürecinin daha kolay ve hızlı sonuç alınmasına neden olacaktır.

Zayıflamak için uygulayacağınız diyet listesinde olmazsa olmazlardan biri doğru oranda su tüketimidir. Günde 1,5-2 litre kadar su tüketilmesi gerekir. Su, vücuttan toksinleri uzaklaştırarak kilo vermeyi hızlandırır aynı zamanda kısa sürede tokluk hissi de verir. diyet listeniz üç ana üç ara öğünden oluşmalıdır. Çünkü uzun süre aç kalarak kilo veremezsiniz. Metabolizma hiçbir şekilde aç kalınca çalışmaz bu durum size kilo kaybı yaşatmaz sadece halsizlik hissi verir ve diyeti bozmanız için ortam hazırlar.

Diyet listesi hazırlanırken tüm besin öğelerinden alınması gereken miktar belirlenir ve buna göre karbonhidrat, protein, kalsiyum ve vücuda gerekli tüm besinler diyet listesinde ölçülü oranda hazırlanır. Diyet listesi, kişinin beslenme alışkanlıklarını ve yaşam tarzı göz önüne alarak uzman tarafından hazırlandığında programa uyulması halinde kilo verilmesi oldukça kolay olur.

Zayıflamak için hazırlanan diyet listesi nasıl olmalıdır?

 • Diyet listesi hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerden uzak durmak da vardır. Glisemik indeks, besinin içinde yer alan şekerin yüksekliğini ve hızlı kana karışmasını ifade etmektedir. Glisemik indeksi yüksek besinler tükettiğimizde kan şekerimiz hızlıca yükselmekte ve çabuk acıkmamıza neden olmaktadır. Glisemik indeksi yüksek yiyecekler, pirinç, beyaz ekmek, karpuz, muz, üzüm, beyaz makarna, patates gibi besinlerdir. Özellikle diyette yenmemesi gereken meyveler arasında yer alan muz, üzüm, incir gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerden uzak durmalısınız.
 • Zayıflamak istiyorsanız kullandığınız yağlara dikkat etmelisiniz. Hepimiz biliyoruz ki en yüksek kalori yağlarda bulunmaktadır. Kullandığımız kalorili besinlerin üzerine bir de yağ ekledik mi alınan kaloriyi bir düşünün. Zayıflamak için hazırlanan diyet listesinde yağ olmamasına dikkat edin, yağların bir kısmını tükettiğiniz diğer besinlerden karşılamaya çalışın.
 • Diyet listesinde olmaması gerekenlerden biri de kızarmış yiyeceklerdir. Bu durumda kızarmış patatesin ne kadar kalori olduğunu söylemeye gerek bile yok. Diyet listesinde kızarmış yiyecekler yerine haşla veya fırınlama şeklinde pişirme teknikleri kullanılmalıdır.
 • Günde bir porsiyon et yemeyi seviyorsanız, yağsız beyaz et iyi bir seçim olacaktır. Ancak dikkat etmeniz gereken en Zayıflamak İçin Diyet Listesi-Etönemli nokta mutlaka üzerinde yağının bulunması ve genellikle göğüs kısmının tüketilmesi sağlıklı olandır. Etleri pişirirken kızartmak yerine haşla ya da ızgara şeklinde pişirmeniz gerekir.
 • Zayıflamak için diyet listesi hazırlıyorsanız bu listede hafta iki ya da üç gün mutlaka balık olmalıdır. Fakat yağlı balıklardan ve tavada bol yağda mısır ununa bulayarak kızartmaktan uzak durmak zorundasınız. Balığı fırında bol sebzeli olacak şekilde buğulama ya da ızgara yaparak pişirmelisiniz.
 • Diyet yapanların hiç hoşlanmadığı fakat diyet listesinin olmazsa olmazı salatadır. Fakat salata tok tuttuğu için diyet listesinde mutlaka yer almalıdır. Salatanızı çeşitlendirerek keyifli hala getirmeye çalışın tavuklu, balıklı ya da etli salatalar yapın. Salata yaparken yağ, tuz ve hazır sos kullanmayın bunların terine bol limon ve baharatlar ile tatlandırın.
 • Diyet listelerinin sevilmeyen bir diğer yiyeceği ise sebzelerdir. Zayıflamak istiyorsanız sebzeyi sevmek zorundasınız kendinizi buna alıştırmalı ve yiyebilmek için keyifli hale getirmelisiniz. Çünkü sebzeler hem lifli olduklarından tok tutuyor hem de içerdiği vitamin ve mineraller ile ihtiyacımız olan zindeliği sağlıyor. Sevdiğimiz yiyeceklerin yanına az miktarda sebze ekleyerek keyifli şekilde tüketebilirsiniz.
 • Diyet listesi hazırlanırken abur cuburlardan kaçınılmalıdır. Ara öğünleriniz için hazırladığınız atıştırmalıklar diyetini bozacak kek, kurabiye,çörekler olmamalıdır. Unutmayın ki tükettiğiniz bu yiyecekler sizin bel kısmınız da yağlanmaya neden olacaktır. Bunların yerine salata ya da meyveleri tercih edebilirsiniz. Ara öğünlerde alacağınız sağlıklı besinler sizi uzun süre tok tutacak ve ana öğünlerde fazla tüketmenizi ortadan kaldıracaktır.
 • Hazırladığınız diyet listesinde meyveler mutlaka olmalıdır. Armut, elma, kivi, portakal, mandalina greyfurt gibi Zayıflamak İçin Diyet Listesi-Meyveşeker oranı yüksek olmayan meyveleri mutlaka tüketmelisiniz. Örneğin; greyfurt her öğünden önce yarım greyfurt yemek, haftada bir kiloya yakın kilo kaybı sağlayabilir. Bu meyve yağ depolayan bir hormon olan insülini düşürüyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor. Ayrıca iyi bir protein kaynağı da olan greyfurt, içindeki yüzde 90’a yakın su oranıyla daha tok hissetmenizi sağlıyor.
 • Zayıflamak için diyet listesi hazırlıyorsanız bitkilerden mutlaka yardım alın. Zayıflamak için bol ege otları ya da Akdeniz yeşillikleri tüketin ve diyet listenizi keyifli hale getirmeye çalışın.
 • Bitki çaylarını diyetinize destek olması için mutlaka tercih edin. Mate yaprağı çayı hem tok tutucu özelliği nedeniyle iştah kesen bir bitkisel çay dır, hem de mate yaprağında bulunan yağ yakıcılar aracılığıyla yenilen besinlerin yağa dönüşmeden hızla sindirilmesini sağlamaktadır. Mate yaprağı içerisinde bulunan matein, kafein benzeri bir etki ile metabolizma hızlandırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Yeşil çay zayıflamaya yardımcı bir diğer bitkidir. Zayıflamak için şifalı bir bitki olan yeşil çayı günde 2 fincan içerek zayıflama sürenizi kısaltabilirsiniz.

İnka Diyet olarak size yukarıda sıraladığımız birkaç önemli kuralı uygulamanızı öneriyoruz. Buna rağmen kilo vermekte zorluk çekiyorsanız uzman kontrolünde diyet yapmanız sağlığınız için doğru olacaktır. Zayıflamak için uygulayacağınız diyet listesi size özel hazırlanmalıdır. Sizde sağlıklı kilo vermek istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir