Zayıflamak için Bitkiler

Posted by on Ağustos 29, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak için BitkilerObezite, vücutta olması gerekenden daha fazla yağ dokusunun birikmiş olmasına denir ve estetik değil bir sağlık problemidir. Eğer vücut değerleriniz ve BMI (Body Mass Index) yani Vücut Kütle İndeks’iniz normal aralıklar yerine obezite sınırlarına dayanmış ve hatta geçiyor ise bu konuda artık bir şeyler yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Obezite ve şişmanlık tanımlamasında vücudunuzun mevcut durumu ile ideal kilosu ve değerleri karşılaştırılır ve sonuçlar kişiden kişiye değişim gösterir.

Mesela bir sporcunun kas ve kemik oranı yüksek olacağından ötürü ideal kilosundan fazla bir ağırlıkta olabilir fakat öyle olsa dahi bu kişi şişman sayılmaz çünkü düzenli olarak spor yaptığından ötürü yağ dokusu fazla değildir. Tam tersi olarak da, ideal kilosunda olduğunu düşünen bir kişinin yapılan ölçümler sonucu kas ve kemik dokusu az ama vücut yağ kitlesi fazla ise bu kişi şişman sayılabilmektedir. Dolayısıyla zayıflamak için herhangi bir yola başvurmadan önce kendi değerlerinizi, ideal kilonuzu ve obezite durumunuzu öğrenmekte fayda vardır.

Eğer yaptırdığınız ölçümler sonucu fazla kilolu çıkmış iseniz şimdi de bu konuda bir şeyler yapmanızın sırası gelmiştir ve birçok insan gibi siz de ilk olarak zayıflamak için bitkilere başvurabilirsiniz. İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürü içerdiği tamamen doğal içerikli gıda takviyeleriyle zayıflamanız için gerekli olan bütün bitkisel özleri formülünde barındırdığı için devamlı olarak başarılı sonuçlar kaydetmektedir. Yani bitkiler zayıflamak için önemlidir.

Peki, hangi bitkiler zayıflamaya yardımcı olur diye soracak olursanız;

  • Maydanoz

Önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz üzere zayıflamak için bitkiler konusu açıldığı zaman akla ilk gelen bitki maydanozdur. Maydanozun kilo vermeye desteği, metabolizmayı hızlandırarak vücuttaki bağ dokusunu güçlendirmesinden gelmektedir. Vücuttaki güçlü bağ dokusu ise yağ dokusu oluşmasının önüne geçer ve yağlar vücuttan rahat bir şekilde atılır. Ayrıca maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı etkilidir. Vücuttan atılan ödem, sizin günlük kilonuza eklenen gereksiz gramları da beraberinde götürecek ve moralinizi düzeltecektir.

  • Zayıflamak için Bitkiler- AdaçayıAdaçayı

Adaçayı, zayıflamak için bitkilerin kullanımında iştah kesici özelliği ile tanınmaktadır. İştah kesici özelliği sayesinde diyet yaparken beslenme planınızın dışına çıkmamak için size yardımcı olacak olan bir bitkidir.

  • Atkuyruğu Bitkisi

Atkuyruğu bitkisi genelde idrar sökücü özelliği ile beraber anılmaktadır. İdrar sökme özelliği ile paralel olarak bir diğer faydası da vücuttaki yağ dokularını eritmeye yardımcı olmasıdır. Atkuyruğu bitkisinin doğal içeriği ile daha rahat parçalanan yağ dokuları hali hazırda boşaltıma hazır olan idrar yolları kanalıyla vücuttan atılır.

  • Fesleğen

Vücutta biriken fazla suyun vücuttan doğal yollarla atımını sağlarken kokusuyla bünye üzerinde ferahlatıcı bir etkiye sahiptir.  Yağlar vücuttan, fesleğen yardımıyla daha aktif olarak çalışmaya başlayan idrar yolları dolayımı ile atar. Fesleğeni baharat olarak yemeklerde kullanabileceğiniz gibi, demleyip çayını içerek de faydalarından yararlanabilirsiniz.

  • Kekik

Vücuttaki fazla yağları yakmaya yarayan bir diğer bitki ise kekiktir. Fazla yağları yakmasına ek olarak dolaşımı arttırır ve bağışıklı sistemine de destek olur. Kekik yardımı ile hızlanan kan dolaşımı vücutta yağ tabakası oluşmasının önüne geçer ve sindirim sistemine de verdiği destek sayesinde yağlar yakılır veya boşaltım yollarıyla rahatça vücuttan atılır. Ayrıca kekik, kandaki yağ oranını azalttığından ötürü kolesterole de inanılmaz iyi gelmektedir.

  • Civanperçemi

Tatlıya karşı iştah kesmesiyle ün kazanan civanperçemi bitkisi, zayıflamak için başvurulan bitkilerin başında gelmektedir. Kilo vermeye destek olmasının yanı sıra sağlık için daha birçok faydası da mevcuttur. Zayıflamak için bitkiler listemize devam etmeden önce civanperçeminin sağlık konusundaki bazı yararlarına değinecek olursak;

–          Civanperçemi sindirim sistemini uyarıcı, bağırsaklardaki gazı giderici ve tansiyon düşürücü özellikleriyle de bilinmektedir.

Zayıflamak için Bitkiler- Civanperçemi

–          Hepatit-B hastalığına karşı vücut direncini yükseltici özelliği, basit ve hazırlaması kolay bir kür yardımı ile aktifleştirilir. Bu kür için ilk olarak bir tatlı kaşığı civanperçemi, bir su bardağı kaynayan klorsuz suda ağzı kapalı olarak kısık ateşte 4 dakika demlenir. Soğuduktan sonra süzülür. Bir hafta boyunca her gün akşam yemeklerinden en erken 2 saat sonra bir su bardağı içilir. İçildikten sonra üzerine herhangi bir şey yenilmez. Bir hafta ara verilir. Toplam 4 hafta uygulanır ve her haftanın sonunda bir hafta ara verilir.

–          Kadınların sancılı geçen regl dönemlerine karşı bir tatlı kaşığı civanperçemi bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suyun içine atılır. Ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika demlenir ve soğuduktan sonra süzülür. Regl döneminin başlamasına 3 gün kala her gün sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere bir su bardağı içilir. Bu kür her regl döneminde uygulanmaya müsaittir.

  • Biberiye

Sindirimi düzenlemesiyle tanınan biberiye iyi bir canlandırıcı ve kan dolaşımını hızlandırıcıdır. Kan dolaşımını hızlandırdığı için bu bitkide vücutta yağ tutumunu azaltarak fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

  • Tere

Vücuttaki yağ yakımını hızlandıran bitkilerden bir diğeri de tere olarak karşımıza çıkar. Tere içerisinde birçok vitamini barındıran turp grubundan bir bitkidir ve terenin geniş spektrumlu etkilerinden faydalanabilmek için mutlaka tek başına tüketilmesi gerekmektedir. Salatanın içerisinde veya beraberinde başka bir besin maddesi ile tüketildiği takdirde etkisi büyük oranda kaybolmaktadır.

  • Sinameki

Kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar dolayısıyla özellikle kabızlık problemi çekenler için çok faydalı olacak bir bitkidir.

Bu saydıklarımızın dışında daha birçok bitki zayıflamak için yardımcı eleman görevi görmektedir. Fakat bu bitkiler tek başlarına hızlı sonuçlar vermediklerinden ötürü günümüzde artık fazla rağbet görmemektedir. Bitkilerin uzun sürede işe yarayan zayıflatıcı sonuçlarını beklemekten sıkılmış ama zayıflamak için de bitkilerden ve doğal yollardan çözüm arıyorsanız İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürü ile tanışmanızın vakti gelmiş demektir.

Bizimle iletişime geçerek kürümüz hakkında daha detaylı bilgi alabilir, randevu alarak vücut değerlerinizi ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir