Zayıflama Yolları Nelerdir?

Posted by on Aralık 11, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamanın tek yolu diyet yapmak değildir. Uygulayacağınız bazı basit yöntemlerle de diyet yapmadan fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Fakat vücudunuzun dengesini korumak için en uygun yöntem kesinlikle beslenme şeklidir. Beslenmenize özen göstererek ve doğru diyet programı ve egzersizleri seçerek kilo verebilir ve forma girebilirsiniz.

Zayıflamak için bir çoğumuz ilk olarak diyet yapmayı denedik fakat tıp dünyasında ve alternatif tıp da uygulanan diğer zayıflama yolları nelerdir kısaca gözden geçirelim.

  • Akupunktur

Akupunktur, binlerce yıllık geçmişe dayanan bir tedavi etme sanatıdır. Tekniği ise, insan bedeninin belirli noktalarına, Zayıflama Yolları Nelerdir-Akupunkturbelirti prensipler dahilinde iğneler batırmaya dayanır. Zayıflamak içi uygulanan akupunktur, kişilerde iştahı azaltarak kilo vermeye yardımcı olan kolay uygulanması bakımından da çok tercih edilen zayıflama yoludur.

Akupunktur tedavisiyle kilo vermek isteyenlerin başvurduğu merkezde uzmanlar tarafından tetkikler yapılır. Akupunktur tedavisine başlamadan önce hastanın sağlık geçmişi sorgulanır. Yani hastanın kronik bir hastalığı kalp vb. olup olmadığı metabolik bir rahatsızlığı olup olmadığı araştırılır.

Akupunktur tedavisi uygun görülürse, kişi tedaviye başlar. Akupunktur iğneleri uzmanın kontrolünde kulağın belli noktalarına uygulanır. Akupunktur yöntemiyle zayıflama gerçekleşmesi için iğnelerin işlevlerini yerine getirmeye başlaması gerekmektedir. Akupunktur iğneleri uygulandığı yere göre mide bağırsak hareketlerini düzenlemekte ve iştahı kontrol altına almaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca hastanın kilo verirken sakin olmasını sağlamaktadır. Akupunktur sadece zayıflama alanında değil bir çok hastalığın tedavisinde uygulanan alternatif tıptır.

  • Zayıflama Ameliyatları

Kilo vermek için uygulanan zayıflama yollarından bir diğeri zayıflama ameliyatlardır. Vücutta yağ miktarının normalden fazla olması, erkeklerde vücut ağırlığının yüzde 25, kadınlarda yüzde 30’un üzerinde olması bu kişilerin obez olduğunu gösterir. Zayıflama ameliyatlarında hedef kitlenin morbid obezler olduğu, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilere uygulandığı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Zayıflama ameliyatların da mide kelepçesi, gastrik by-pass ve sleeve gastrektomi en çok tercih edilenlerdir.

Obez ve morbid obez arasındaki ayrım vücut kitle endeksi göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığının (kilogram olarak) boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen bir orandır. Vücut kilo endeksi, 20-25 aralığında ise hafif kilolu, 30’un üzeri obez, 35 üzeri ise morbid obez (aşırı şişman) olarak kabul edilir.

Mide Kelepçesi: Bu ameliyat mide hacmini kısıtlayıcı bir ameliyattır. Kilo vermenin temeli mide hacminin küçülmesiyle fazla gıda alınamaması esasına dayanmaktadır. Kelepçe takılması sonucu oluşturulan küçük mide dolduğunda fazla gıda alımı mümkün olmamaktadır.

Kelepçenin en önemli özelliği iç yapısındaki hazneye sıvı verilerek şişirilebilme etkisinin olmasıdır. Böylelikle üstteki küçük mide ile alttaki mide bağlantısını sağlayan genişlik rahatlıkla ayarlanabilmektedir. Bunun avantajı, eğer kişinin yemek yemesi fazlaysa bu ayarlama yapılarak gıda alımı azaltılabilir, böylelikle kilo verme oranında artış sağlanabilir.

Gastrik Bay-Pass: Bu teknikte mide boyutları ve hacmi küçültülerek yaklaşık 30-50 milimetreye indirilir. Bu küçük bir çay bardağından daha küçük bir hacimdir. Bu sayede bu ameliyatın kısıtlayıcı özelliği ortaya çıkar. Midenin geri kalanı pasif olarak yanda durur yani öncelikle mide bypass’lanmış olur. Ardından ince bağırsaklar ile mide arasında yeni bir yol yapılır. Safra ve pankreas sıvıları hastanın kilosuna göre daha ileriye taşınır ve yiyeceklerin emiliminin bozulması sağlanır.

Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi): Sleeve gastrektomi (tüp mide) ameliyatı son yıllarında giderek daha çok artan Zayıflama Yolları Nelerdir-Tüp Mideoranlarda uygulanmaya başlamıştır. Sleeve gastrektomi ameliyatı sırasında midenin büyük bir kısmı geriye dönüşü olmadan çıkarılır. Geriye bırakılan mide dokusu yaklaşık 150-200 ml civarındadır. Sleeve gastrektomi ameliyatının obezite üzerinde iki tür etkisi vardır:

  1. Kısıtlayıcı (restriktif) etki: Mide hacmi küçüldüğü için daha erken doyulur.
  2. Hormonal etki: İştah hormonlarının büyük bir kısmı midede üretildiği için iştahta azalma ve öğün aralarında açlık hissinde gerilme görülür.

Tüp mide ameliyatlarının avantajları: Tüp mide ameliyatı daha kısa sürede gerçekleştirilen, mide ve bağırsaklar arasında geçiş yapılmadığı için kaçak riskinin daha düşük olduğu bir operasyondur.

Tüp mide ameliyatlarının dezavantajı: tüp mide ameliyatı daha kısa sürede gerçekleştirilen, mide ve bağırsaklar arasında geçiş yapılmadığı için kaçak riskinin daha düşük olduğu bir operasyondur.

  • Zayıflama Çayları

Fazla kilolarından diyetle-egzersizle uğraşmadan bir an önce kurtulmak isteyenler son dönemde zayıflama çaylarına yöneldi. Fakat uzmanlar, zayıflama çaylarında bulunan bazı kimyasal maddelerin aşırı tüketildiği zaman vücuda yarardan çok zarar verdiğine dikkat çekiyor. Özellikle kalp hastalığı, karaciğer, diyabet, böbrek yetmezliği ve pankreas gibi ciddi hastalıkları bulunan kişiler zayıflama çaylarını kullanmadan önce doktora danışmalı veya çay tüketim miktarı konusunda çok hassas davranmalılar.

  • Zayıflama HaplarıZayıflama Yolları Nelerdir-Haplar

Zayıflama hapları son dönemlerde kişilerin kilo vermek amacı ile kullandıkları bitkisel ürünlerdir. Kısa sürede verdikleri olumlu sonuçlar ile tüm dünyada giderek yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Eğer sizde tamamen bitki özleri ile doğal bir şekilde geliştirilmiş ve Sağlık Örgütlerinin onayını ve iznini almış zayıflama kürleri ile kilo verebilirsiniz. İnka Diyet Kürü tamamen yasal prosedürlere uygun bir şekilde üretilmiştir. Ayrıca FDA ve Tarım Bakanlığı onayına sahip tek zayıflama gıda takviyesi İnka Diyet Kürüdür.

Zayıflamak için kullanılan bu haplar asla ilaç değildir içerikleri kimyasal değil tamamen bitki özlerinden oluşmaktadır. Türkiye’de satışı yapılan milyonlarca diyet takviyesi bulabilirsiniz araştırmadan hiçbir ürünü alıp kullanmayın.

İnka Diyet, kürlerini kendi bünyesinde satmakta ve uzman kontrolünde hazırlanan diyet programı ile zayıflama programını desteklemektedir.İnka Diyet uzmanları tarafından, danışanlarına haftalık ölçümler ve günlük iletişim ile destek olunmakta ve zayıflama yolunda size yaşam koçluğu desteği verilmektedir. Sizde sağlıklı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmak için İnka Diyet’i tercih edebilir ve İnka Diyet uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir