Zayıflama İlaçları

Posted by on Haziran 26, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflama İlaçlarıZayıflama ilaçları son zamanlarda çok fazla gündemi meşgul ederken üzücü olaylarda ardı ardına gelmeye başlayınca hepimiz zayıflama ilaçlarına karşı tedirgin olmaya başladık. Bitkisel içerikli birçok ürün ve kimyasal birçok zayıflama hapı şuan piyasada bulunmaktadır. Bunların yanında yağların depolanmasını engelleyen haplar, yosun hapları vs. gibi çeşitli zayıflama hapları da bulunmaktadır. Biraz kilo aldım zayıflama hapı alıp kullanayım, kiloları vereyim mantığı çok yanlıştır. Normal kilolu veya hafif kilolu kişilerin zayıflama hapı kullanması istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Bu istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için kişilerin kendi başlarına karar verip, ürünleri alıp diyetlerine dâhil etmeleri doğru değildir. Zayıflama ilaçlarının bir doktor veya uzman kontrolünde kullanılması gerekir. Çünkü bu hapların çok farklı etkileri olabilir ve herkes de aynı sonucu vermeyebilir.
Tüm bunların yanında zayıflama ilaçlarının olumlu etkileri olduğu da bir gerçek fakat “Sağlık Bakanlığı” onaylı zayıflama ilaçlarını toplasanız ülkemizde beşi geçmez. Unutmayın bitkisel içerikli bir zayıflama ürünü kullanıyorsanız kesinlikle “Tarım Bakanlığı” onayı olup olmadığını araştırmanız gerekir.

Zayıflama ilaçları obezite ve ciddi sağlık sorunlarının olması durumunda tedavi etmek için reçeteli kullanılması önerilen ilaçlardır. Fazla kiloya sahipseniz ve bundan şikâyet ediyorsanız öncelikle diyet ve sporla halletmeye çalışın. Buna rağmen sonuç alamadıysanız kilo verememenizin altında sağlık sorunu olabilir hemen bir doktora başvurup kapsamlı bir kan tahlili yaptırmanız doğru bir adım olacaktır.

Zayıflama ilacı kullanması önerilen hastalar genellikle, vücut kitle endeksi %30 ve üzeri olanlar, vücut kitle endeksi %27 ve üzeri olan kişiler, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi obezite kaynaklı hastalıkları olanlardır.

Reçeteli Zayıflama İlaç Türleri

 Birkaç hafta ya da birkaç ay kullanılması önerilir. Kilo verme ilaç türlerinden biri iştah kesicidir. Bu ilaçlar genellikle tablet ya da kapsüller şeklindedir. İştah kesiciler doktorun yazdığı bir reçete ile ya da reçetesiz olarak alınabilirler. Diğer bir reçeteli kilo verme ilaç türü yağ emen inhibitördür.

Zayıflama İlaçlarının Riskleri

 Obeziteye karşı uzun süreli kilo verme ilaçları kullanılmak istendiğinde aşağıdaki olası riskler ortaya çıkabilmektedir neticesinde kimyasal içeriğe sahip birçok ilacın ciddi yan etkileri olabilir. Doktorunuza danışmadan kesinlikle zayıflama ilaçlarını kullanmayın.

Birçok reçeteli obezite ilaçlarında bulunan en küçük etki bağımlılık yapmasıdır. Bu durumda ilaçlar bağımlılık yaratacağı için kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Birçok insanın kilosu, kilo verme ilacı alırken 6 aydan sonra azalır. Bu durumda kişinin ilaç için tolerans geliştirmesi söz konusu olabilir.

–          Yan Etkiler: Kilo verme ilaçlarının yan etkilerinin çoğu önemli değildir ve vücudunuz bu ilaca alıştığı anda bu yan etkiler oluşsa bile düzelebilir. Doktor veya uzman önerisi olmadan alınan zayıflama ilaçlarında ciddi hatta ölümcül yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

Zayıflama İlaçlarının Yan EtkileriZayıflama İlaçları-Etkileri

 İştah kesici özelliğe sahip zayıflama ilaçlarının çoğu obezite problemi yaşayanlar için kısa süreli bir tedavi olarak kullanılabilir. İlaçların bazı yan etkileri birkaç hafta içersinde yok olabilir ama hoş olmayan ciddi yan etkilerde ortaya çıkmaktadır.

 • Kalp atışının hızlanması
 • Tansiyonun Yükselmesi
 • Terleme
 • Kabızlık
 • Uykusuzluk
 • Aşırı Susama
 • Baş Dönmesi
 • Uyuşukluk
 • Burnun Tıkanması
 • Baş Ağrısı
 • Kaygı
 • Ağzın Kuruması

Öncelikle ciddi bir durumun ortaya çıkmasını istemiyorsak kilo verme işini ciddiye almak gerekir. Doktor önerisi olmadan herhangi bir zayıflama ilacı kullanmak, basit gibi gözüken yan etkilerin gittikçe büyümesine sebep olabilir. Doktorunuza başvurduğunuzda alerji, hamilelik durumu ve kullandığınız başka ilaçlar var ise mutlaka paylaşın ve durumunuzdan haberdar edin. Eğer aşağıdaki durumlardan birine sahipseniz doktorunuza söylemeyi ihmal etmeyin.

 • Diyabet
 • Yüksek Tansiyon
 • Kalp Hastalığı
 • Epilepsi
 • Böbrek Hastalığı
 • Glokom
 • Alkol veya uyuşturucu
 • Tiroit
 • Depresyon ya da başka ruhsal hastalık
 • İlaç Gerektiren Migren Ağrıları
 • Genel Anestezi gerektiren planlanmış ameliyat
 • Hamilelik
 • Emzirme

Zayıflama olayının en önemli konusu şudur; bir insan yeme davranışını ve yaşam tarzını değiştiremiyorsa, hangi zayıflama ilacını kullanırsa kullansın, o kişinin kilo vermesine imkân yoktur.

 Zayıflama İlaçları Nasıl Zayıflatır?

Zayıflama ilaçları, beyinde iştah merkezini etkileyerek, iştahı azaltarak etki gösterirler. Başka bir grup zayıflama hapları bağırsaktan besinlerin emilimini azaltarak etki gösterebilirler. Bazı zayıflama hapları da metabolizma hızlandırıcı etkileri ile zayıflatırlar.

Zayıflama hapları tek başlarına kullanılmamalıdırlar. Mutlaka diyet ve egzersiz programları ile desteklenmelidirler.
Uzmanlar genellikle şişmanlığın tedavisinde diyet programları, egzersiz, yaşam tarzı değişikliği önermektedirler. Bu yöntemlerde başarı sağlanamadığında zayıflama ilacı tedavisi yöntemi kullanılabilir.

 Zayıflama İlaçları-KürlerZayıflama hapları ile herkes kilo verebilir mi?

 Zayıflama ilaçları beslenme uzmanlarının kontrolünde alınabilir. Beslenme uzmanı kişiyi  gereken branşta hekime yönlendirir. Kişinin fazla kiloya sahip olmasının altında farklı bir neden var mı yok mu diye araştırılır. Bu araştırmalardan sonra ancak bu zayıflama ilaçları alınabilir. Bu da bir plan çerçevesinde olmalıdır.

Her zayıflama hapı herkese uygun değildir ve her zaman kullanılmaz. Kişinin bir tansiyon problemi, diyabet, böbrek fonksiyonları ile ilgili rahatsızlığı, mide ile ilgili bir sorunu varsa, belirlenen dozların uzman kontrolünde olması kullanılması gerekir.
Kişide farklı bir yan etki oluşturmazsa, beslenme planı ile birlikte kullanılabilir.

Zayıflama ilaçları kimyasal özellikte olması nedeni ile böbrek, karaciğer ve diğer organları da ciddi tahribatlar vermektedir.

Eğer zayıflamayı düşünüyorsak vücut değerlerimizi ve sağlık kontrollerimizi yaptırdıktan sonra diyet ve spora başlayarak yanında destek amaçlı zayıflama ürünleri kullanabilirsiniz. Öncelikle hangi ürünü kullanırsanız kullanın “Sağlık Bakanlığı” ya da “Tarım Bakanlığı” onayı olmadan hiçbir ilaç ya da zayıflamaya destek ürün kullanmayın. Unutmayın ki, ne kadar zayıflama ürünü kullanırsanız kullanın yemek düzeniniz olmadığı sürece verdiğiniz kiloları geri almamak gibi bir durum söz konusu değildir.

İnka Diyet olarak kimyasal içerikli ilaçlar yerine bitkisel içerikli ürünleri kullanmanızı öneriyoruz tabiki öncelikle kullandığınız bitkilere karşı alerji testini yaptırmalısınız.

İnka Diyet Kürü ve İnka Diyet Planı Amerika’dan FDA (Food and Drug Administration) onaylı ve Türkiye’den de Tarım Bakanlığı izniyle, Amerika’daki özel laboratuarlarda geliştirilmiş tamamen doğal olan diyet planıdır.

Sizde sağlıklı kilo vermek ve zayıflama ilaçları yerine bitkisel içerikli güvenli bir kür kullanarak ideal kilonuza kavuşmak istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir