Zayıflama Hapları

Posted by on Nisan 26, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflama HaplarıDoğal ya da bitkisel olarak formüle edilen zayıflama hapları yani doğal gıda takviyeleri diğer her türlü haplardan daha sağlıklı ve güvenlidir; herhangi bir ilaç, etken madde veya hormon içermezler. Ancak bu denilenler gerçekten doğal olanlar için geçerlidir; bitkisel ve doğal olduğunu iddia eden her zayıflama hapı böyle değildir. Tarım Bakanlığınca onaylanan ve ABD’den FDA (Food and Drug Administration) onayı alan birçok doğal gıda takviyesi aktarlardan, eczanelere kadar birçok yerde satılabilir ve kimyasal olarak üretilmiş zayıflama haplarında olduğu gibi kötü sonuçlar doğurmaz. Yanlış kullanılmadıkları sürece doğal gıda takviyelerinin yan etkileri bulunmamaktadır. Ayrıca birçoğunun içerisinde kimyasal madde bulunmamakta tamamen bitkisel ürünlerden oluşmaktadır.

Zayıflamak için neden gıda takviyesi kullanmak istiyorsunuz? Aynı sonuçları uyku düzenini sağlayarak, egzersiz yaparak ya da daha sağlıklı beslenme ile sağlayabiliyor musunuz? Bunları bilmeniz ne istediğiniz konusunda yardımcı olmaktadır.

Doğal gıda takviyeleri, belirli bir kullanım biçimleri ve kılavuzları olduğu için kişilerde yan etki oluşturmazlar; çünkü bitkisel maddelerden elde edilirler. Birçoğunun içeriğinde sibutramin, sinefrin gibi ilaçların içeriğinde bulunan maddeler bulunmaz. Bulunması durumunda Tarım Bakanlığınca onayları iptal edilir.

Diğer yandan zayıflama hapları ise; hızlı kilo vermek isteyen pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Özellikle de diyet yaparken zorlanan kişiler zayıflama hapı kullanarak daha rahat kilo verdiğini düşünüp zayıflama haplarını tercih etmektedir. Ancak zayıflama haplarının zararları bulunmaktadır ve bu zararlar ölüme bile sebebiyet verebilmektedir. Türkiye’de satılan zayıflama haplarının çok azının Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olduğunu düşünürsek kullanılan ve genellikle doğal diye tabir edilen bu hapların ne kadar sağlıklı olduğu düşündürücüdür. Zayıflama hapı kullananlar en başta kilo vermeye başlasalar bile hap kullanmayı bıraktıkları anda hızlı bir şekilde verdikleri kiloları geri almaya başlamakta ve kilo vermeleri zorlaşmaktadır.

Zayıflama ilaçları kullanmadan önce Sağlık Bakanlığı onayı var mı diye kontrol etmelisiniz. Daha sonra doktorunuzla konuşmalı ve bir alerjiniz var mı sizin için uygun mu gibi ayrıntıları kararlaştırmalısınız, ayrıca eğer aşağıdaki rahatsızlıklara ya da alışkanlıklara sahipseniz bu ilaçları kullanmadan önce içeriklerini kesinlikle doktorunuzla paylaşmanız gerekir.
•    Diyabet
•    Yüksek Tansiyon
•    Kalp Hastalığı
•    Epilepsi
•    Böbrek Hastalığı
•    Alkol veya uyuşturucu
•    Tiroit rahatsızlığı
•    Depresyon ya da başka ruhsal hastalık
•    Hamilelik

Türkiye’de ve Dünya’da zayıflama hapları genellikle metabolizma hızlandırıcı özellikte geliştirilir. Piyasada yemek hissini azaltan veya tokluk hissi veren haplar bulunmaktadır. Bunun yanında her hap farklı kişilerde değişik etki gösterebilir, bu açıdan doktora danışarak kullanmanızda faydalı olacaktır.

Zayıflama İlaçlarıZayıflama hapları genelde ilaç gibi satılmaz, fakat yinede doktorunuza danışmanız ve bir diyetisyen görüşü almanız önemlidir. Bu haplar metabolizmayı hızlandıran ürünler olması nedeni ile uzun kullanımlarda yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu kimyasal içerikli zayıflama haplarını kullanan insanlarda genellikle gözlemlenen yan etkiler kendini kalp ve tansiyon rahatsızlıkları altında gösterir; çünkü içeriklerindeki bileşenler metabolizmayı hızlandırmak yani kalbi daha fazla çalıştırmak amacı ile çalışırlar. Zayıflama hapı kullanımı sürecinde kilo vermek kontrol altında olmazsa,  kişi sahip olması gereken yağ miktarının altına iner ve kas kaybı başlamış olur. Bunun sonucu olarak böbrek yetmezliği, metabolik hastalıklar gibi ciddi problemler ortaya çıkabilir. Bundan dolayı zayıflama hapları kesinlikle kişinin tek başına vereceği karar ile kullanılmamalı ve mutlaka bir uzmandan konu ile ilgili yardım ve tavsiye alınmalıdır.

Öte yandan doğal gıda takviyeleri ise ilaç değildir. Zayıflama ilaçları, doğal olarak temin edilen ilacımsı bir besinlerdir. .

Çoğu zayıflama hapının içinde masum bitkiler veya bilinen bazı tıbbi maddeler olduğu belirtilir. Hâlbuki bu tıbbi maddelerin çoğu zayıflatıcı etkiye sahip değildir. Bunlar metabolizmayı hızlandıran, ancak yasal olarak kullanılması yasak olan, sağlığa zararlı, ölümcül bazı maddelerdir ve maalesef ki formüllerinde belirtilmemektedir. Bu tarz zayıflama hapları Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde hiç bir eczane veya benzeri ticari ortamlarda satılamamaktadır; satılabilmesi için FDA (Food and Drug Administration) onayı olması gerekir. Hâlbuki Türkiye’de eczanelerde, aktarlarda ve internette açık ve net bir şekilde pazarlanıp satılan zayıflama hapları metabolizmayı hızlandırır, kalbin ritmini hızlandırır, terlemeyi artırır, sık dışkılamaya neden olur, sıcağa tahammülsüzlük oluşur, ishal, bulantı, saç dökülmesi, ellerde titreme, sinirlilik, öfke patlamaları, adet düzensizliği, yüksek tansiyon ve bazı hastalarda beyin kanaması dahi oluşturabilmektedir. Bu yan tesirlerin tamamı, Tiroid fonksiyonlarının bozulmasına bağlıdır. Tiroid fonksiyonlarındaki bu bozulma da, kalıcı olabilir. Zayıflama ilaçlarının içeriğinde “metabolizma hızlandırıcısı” bulunur yani bu demek oluyor ki formüllerinde aşırı miktarda direk veya dolaylı iyot bulunmaktadır. Bu fazla iyot da, özellikle tiroid fonksiyonlarını bozmaktadır.

İnka Diyet olarak, zayıflamayı düşünen tüm danışanlarımıza kullanmayı düşündükleri zayıflama takviyelerinin Tarım Bakanlığı onayı var mı ya da Amerika’dan FDA onayına sahip mi diye kontrol etmelerini öneriyoruz. Bu belgeleri sorgulamanızı, her şeyden önce insan sağlığı için öneriyoruz. Biz İnka Diyet olarak desteğini aldığımız doğal gıda takviyelerinin Tarım Bakanlığı ve FDA onayını tüm danışanlarımızla gönül rahatlığıyla paylaşıyoruz. Siz de diğer danışanlarımız gibi sağlıklı kilo vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir