Zayıflama Çayları

Posted by on Temmuz 3, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflama ÇaylarıKilo vermek istediğiniz zaman, uygulayabileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlardan biri de zayıflamaya yardımcı çaylardır. Bitkisel zayıflama çayları metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımını artırır ve kilo vermenizi sağlar.

Zayıflama çayı olarak da bilinen kilo vermeye yardımcı bitki çayları, toplum arasında beşi bir yerde çayı olarak bilinmektedir. Beşi bir yerde zayıflama çayı denen çayın içersinde mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik ve yeşil çay vardır. Bu zayıflama çayları tek başına kullanılması yağ yakmanıza, metabolizmanızı hızlandırmaya ve sizi zayıflatmaya yeter gibi gözükse de diyet ve sporla daha etkili kilo verebilirsiniz.

Doğadaki bazı bitkiler metabolizmamızı hızlandırabilme özelliğine sahiptir. Bunlardan en yaygın olanları kahve ve çaydır. Kahvenin içindeki kafein ve çayın içindeki maddeler, bazal metabolizmamızda ufak artışlara neden olur. Ama çok fazla tüketildiğinde kafein fayda sağlamak yerine zarar verir.

Yine bazı başka bitkiler de çeşitli besinlerin, sindirim sistemi tarafından işlenip enerjiye dönüştürülmesini yavaşlatır veya engeller. Bu sayede fazladan kalori almamızı engelleyebilecek olan bu bitkilerden yapılan çaylara, zayıflama çayları denir. Zayıflama çaylarının belirli bir formülü veya tek bir cinsi yoktur. Doğanın bize sunduğu bu bitkilerden istediğinizi ya da istediklerinizi kullanabilirsiniz.

Zayıflama çayı adıyla bilinen bazı bitki çaylarını spor yapmadan önce içerek, spor sırasındaki harcanan enerji miktarınızı da arttırmanız mümkündür. Yeşil çay ve oolong çayı bunlardan biridir. Üstelik bu çayların çoğunun antioksidan özellikleri de vardır. Bu sayede spor sırasında ter atarken, vücudunuzdaki toksin maddeleri de atarak, daha sağlıklı ve zinde olabilirsiniz.

Mate çayı: Mate çayı, bütün dünyada obez insanları zayıflatmak için güvenle kullanılan bir bitki çayıdır. Mate çayı sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımı hızlanır ve vücutta biriken fazla su idrar ve ter ile birlikte vücuttan atılır. Mate çayı kafein özelliği gösteren bir etkiye sahiptir ancak kötü kafein etkileri içermez. Mate çayı, zayıflamak isteyen her yaş gurubundan insan tarafından gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Mate çayı zayıflamak için kullanılan bitkilerin başında gelir.

Yeşil çay: Yeşil çay kullanımının zayıflama üzerindeki etkisi kanıtlanmış, doktorlar ve diyetisyenler tarafından tavsiye edilmiştir. Yeşil çay çok düşük kafein oranı içerdiği için zayıflamak istediğiniz süreçte size hiçbir sorun yaşatmaz. Yeşil çay, metabolizması yavaş çalışan kişilerin metabolizmasını hızlandırarak kilo vermesinde yardımcı olur. Yeşil çay sayesinde daha sık idrara çıkarak, vücutta oluşabilecek ödem sorununu yok edersiniz.

Biberiye çayı: Biberiye çayı, zayıflamaya yardımcı olan bir diğer zayıflama çayıdır. Biberiye çayı ile vücudun tuttuğu fazla suyu idrar yolu ile atar ve vücutta oluşan ödemden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda biberiye çayı, idrar yollarını ve böbrekleri de temizleyerek, iltihaplanmaya bağlı karın şişliklerini de yok eder. Sindirim sisteminizi düzenleyen biberiye çayı, yediklerinizin ardından hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikâyetlerden kurtulmanızı sağlar. Biberiyeyi aynı zamanda zayıflama sürecinde yemeklerinizde kullanarak da mide ve sindirim sisteminizde rahatlama sağlayabilirsiniz.

Funda yaprağı: Funda yaprağı, mükemmel bir böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücüdür. Bu özelliği ile vücutta asla ödem ve şişkinlik olmasına izin vermez. Piyasa satılan birçok zayıflama çayının içinde funda yaprağı bulunur. Vücutta biriken fazla ve zararlı yağların yakılmasında son derece etkilidir.

Kekik çayı:Zayıflama Çayları-Bitkiler Kekik çayı, vücutta bulunan yağların hızla vücuttan idrar ve ter yoluyla atılmasını sağlar. Dikkat ederseniz kekik çayı içtiğiniz zaman terlediğinizde teriniz çamaşırlarınızı yağlı bir renge boyayacaktır. Çünkü kekik vücuttaki zararlı yağları ter yoluyla kolayca vücuttan atmaktadır. Hatta bazı insanlar zayıflamak için kekik yağı içerler. Ancak bunun çok sağlıklı olmadığı bilinir. Çünkü birtakım hastalığı olan kişiler için kekik yağı içilmesi zararlıdır. Bunun yerine en sağlıklısı olan kekik çayı içmek zayıflamak için en doğru karardır. Kekik çayının aynı zamanda mideyi rahatlatma özelliği de hepimizin bildiği bir gerçektir.

Oolong Çayı: Oolong çayı ile kilo vermenin en iyi yolu bu çayı düzenli olarak içmektir. Oolong çayı yeşil çayın sahip olduğu özelliğin iki katı özelliğe sahip bitki olmasına rağmen yeşil çay kadar meşhur bir bitki değildir. Kafein içeriği siyah çaya oranla daha düşüktür. Kafein içeriği sayesinde geçici bir süre iştahınızı kesmeye yardımcı olur. Böylece daha canlandırıcı bir içecek olarak kabul edilir.

Akdiken: Bir diğer adı geyik dikeni olan akdiken ormanlık alanlarda yetişen ve 3 metreden daha fazla boy atabilen bir bitkidir. Dikenli dalları olan ve ince yapılı olan bu şifalı bitki küçük küçük siyah çiçeklere de sahiptir. Şifalı bitkiler içerisinde yer alan ve şifası ile birçok hastalığa derman olan akdiken pek çok aktarda rahatlıkla bulabileceğiniz bir bitkidir. Akdiken bitkisi Avrupa’da ve Anadolu’da pek çok alanda yetişen doğal orman alanlarını seven bir bitkidir. Akdiken bitkisinin yaprağı kökü, suyu daha doğrusu her bir organı şifalı bitkiler için şifa dağıtmaktadır. Akdikenin küçük meyveleri kurutulup öğütülüp toz haline getirilerek suyu kaynatılıp içilir. Akdiken kullanımı aynı zamanda akdiken çiçeğinin kaynatılıp suyunun içilmesi ile de mümkündür.

Akdikenin faydaları nelerdir?

  • Akdiken şifalı bitkisinin tüketilmesi idrar artırıcı özellik göstermektedir ve kabızlık problemine son vermektedir.
  • Akdiken bitkisi güçlü bir müshil ilacı etkisi göstermektedir. İshal yapan şifalı bitkiler içerisinde yer alır.
  • Akdiken bitkisi sinirleri yatıştıran ve stresi azaltan etkisi ile de sıklıkla tercih edilen bir bitkidir.
  • Akdikenin faydaları arasında yer alan bir diğer özelliği ise akdikenin uykusuzluk problemini yok etmesidir. Uykusuzluğa iyi gelen şifalı bitkiler içerisinde akdiken sağlam bir yere sahiptir.

Zayıflama Çayları-OolongKeten Tohumu: Keten tohumunun; Kolesterolü düşürdüğü, felç ve kanser için iyi bir destek gıdası olduğu, sindirim sisteminde mide ve bağırsak iç duvarlarını temizlediği bilinmektedir. Genelde kabızlığa iyi geldiği, özellikle de unutkanlık gibi rahatsızlıklara birebir olduğu bilinmektedir.

Sayılanlardan farklı olarak keten tohumu; kan şekerini ayarlamada, bazı deri hastalıklarının iyileştirilmesinde ve yaraların daha çabuk iyileşmesi için destekleyici gıda olarak kullanılmaktadır.

Burada sıraladığımız bitkilerin haricinde kilo vermeye destek olarak kullanılan milyonlarca bitki çeşidi vardır.

Bitki çayını, zayıflama çayı olarak kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar var. Asla zayıflama çayının içine toz şeker, kesme şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcı maddeler koyulmaz.

Bunun yanında zayıflama çayını hazırlarken her birinden bir poşet ayırın ve üzerine 1 litre kaynar su döküp 10 dakika demledikten sonra poşetleri çıkarın ve elde ettiğiniz zayıflama çayını bir gün içinde bitirin. Mümkün oldukça zayıflama çaylarını taze yapın ve tüketin.

Zayıflama çaylarını kullanırken bitkidir zararı olmaz demeyin siz yinede bir doktora başvurarak alerji testi yaptırın. Bilinçsizce kullandığınız bitkiler zararsız gibi gözükse de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürlerinin içeriklerinin bitkisel olması ve Tarım Bakanlığı izni alması nedeniyle güvenle tercih edilmektedir. Kişiye özel hazırlanan diyet programlarını sizde İnka Diyetle uygulayabilirsiniz. Sağlıklı bir hayata adımınızı atarken doğanın sunduğu mucizelerden faydalanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir