Şifalı Bitkiler ve Faydaları

Posted by on Eylül 19, 2013 in Makaleler | 0 comments

Günümüzün kimyasal atmosferinde doğallıktan bahsetmek artık neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Dolayısıyla sağlık problemi yaşayan birçok insan çözümü doğal yollara başvurarak bulmaya başlamış ve bu sayede şifalı bitkilere olan yönelim artmıştır. Kısa bir süre içerisinde şifalı bitkiler ve faydaları sağlık söz konusu olduğunda en çok araştırılan konulardan biri haline gelmiştir.

Peki, bu kadar bahsedilen şifalı bitkiler ve faydaları nelerdir?

  • Adaçayı

Şifalı Bitkiler ve FaydalarıŞifalı bitkiler deyince akla ilk gelenlerden biri adaçayıdır. Adaçayı farenjit ve bademcik problemi olanların en çok faydalandıkları bitkilerin arasındadır. Ayrıca her gün ağız temizliği yapıldıktan sonra bir defa gargarasını yapmak ağızdaki bakterilere ve de ağız kokusuna karşı güçlü bir engelleyicidir. Adaçayı gargarasını hazırlayıp lavabonuzdan eksik etmemeniz, ağız problemleriniz açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Hazırlanan adaçayı gargarası 3 gün boyunca bozulmadan lavabonuzda durabilmektedir. Adaçayı ile hazırlanan basit kürler ise, sağlık problemlerinizle başa çıkmanızda size yardımcı olacaktır. Bazı adaçayı kürlerinden bahsedecek olursak;

–          Adaçayı, bademcik ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir kür olarak hazırlanabilmektedir. Bu kürün hazırlanmasında, yaklaşık bir su bardağı kaynamakta olan klorsuz suda bir tatlı kaşığı taze adaçayı on dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte demlenmektedir. Demleme süresi tamamlandıktan sonra bitki daha fazla suyunun içinde bekletilmemeli; mutlaka suyundan süzülüp ayrılmalıdır. Bu kaynatılan bitki özünün, bir ay boyunca günde 2-3 defa gargarası yapılır.

Bir diğer şifalı bitkiden bahsetmeden önce, bitkilerin ve kürlerin kullanımı hakkında kısa bir kaç bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu bilgilerden ilki, adaçayı ülkemizde son yıllarda sıkça tüketilmeye başlanmış bir çaydır. Ancak hamile kadınların hamileliklerinin ilk 3 ayında adaçayını temkinli kullanmaları gerekir. Eğer düşük tehlikesi söz konusuysa kesinlikle adaçayından uzak durmaları gerekir.

Diğer bir bilgi ise; şifalı bitkiler faydalıdır ve sağlık problemlerinizle başa çıkmanızda size yardımcı olurlar fakat bir sağlık problemi yaşıyor ve hekiminizin bu hastalığınıza yönelik verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanınız. Şifalı bitkiler ve faydalarını modern tıbba bir alternatif yardımcı olarak görmenizde fayda olacaktır.

  • Arslanpençesi

Meme, prostat, rahim veya lenf benzi kanserlerinden birine yakalanmaktan korkuyor musunuz? Ailenizde ve yakın akrabalarınızda belirtilen bu kanser türleri olduğundan dolayı ben de risk altındayım diye düşünüyor veya kanserin irsi olma riskinin olduğuna inanıyor musunuz?

Şifalı Bitkiler ve Faydaları- Arslanpençesi

Eğer bu tarz şüpheleriniz varsa arslanpençesi bitkisi bu konudaki şüphelerinizin ve korkularınızın cevabı olacak nitelikte bir şifalı bitkidir. Türkiye’de birbirlerinden tamamen farklı olan iki bitki Leontice leontopetalum ve Alchimilla vulgaris, “aslanpençesi” olarak bilinmektedir. Aktarlarda maalesef her ikisi de aynı isim altında satılmaktadır. Satın alırken veya kendiniz toplarken doğru olan bitkiyi kolayca ayırt edebilmeniz için, yapraklarının kenarlarına dikkat edin. Sizin aradığınız ve bizim tavsiye ettiğimiz Leontice leontopetalumdur ve yapraklarının kenarları düzgüdür. Diğer bitkinin ise yapraklarının kenarları ince testere dişlidir. Dolayısıyla yapraklarının şeklinden, hangi bitkinin doğru olan arslanpençesi olduğunu anlayabilirsiniz.

Arslanpençesi kür olarak kullanılır. Başarı oranı çok yüksek olan bu bitkinin önerilen kullanma şekline göre tatbik edilmesi çok önemlidir. Size önerilmiş olan miktarların üzerine çıkmayınız. Demleme (kısık ateşte kaynatmak) sürelerine mutlaka dikkat gösteriniz.  Arslanpençesi ile hazırlanabilen bazı sağlık kürlerinden bahsedecek olursak;

–          Yukarıda da bahsettiğimiz üzere arslanpençesi, meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserleri önleyici bir kür olarak kullanılır. Bu kürün hazırlanışı, kaynamakta olan bir su bardağı klorsuz suya bir tatlı kaşığı (yaklaşık 4- 5 gr) kurutulmuş arslanpençesi atılarak başlar. Arslanpençesi, kısık ateşte 8 dakika ağzı kapalı olarak demlenir, soğumaya bırakılır ve sonradan süzülür. Kesinlikle demleme süresi tamamlandıktan sonra bitki kabın içinde daha fazla bekletilmez, süzerek ayrılır. Bir ay boyunca bir gün arayla bir su bardağı bu bitkiden içilir ve bir ay sonra 15 gün ara verilir. 15 günlük aradan sonra 6 ay boyunca haftada 2 defa birer bardak içilir ve bu şekilde kür tamamlanmış olur.

Şifalı Bitkiler ve Faydaları–          Arslanpençesi ayrıca meme, rahim, lenf bezi ve prostat kanserlerini tedavi edici veya yavaşlatıcı olarak da görev göstermektedir. Bu durum, yukarıdakinden farklı olmasına karşın hazırlanış şekli bakımından üstteki küre benzer. Farkları tüketim şeklinde kendini gösterir. Yukarıdaki gibi hazırlanmış olan arslanpençesinden bir ay boyunca her gün bir su bardağı (150–200 ml) içilir. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra 6 ay boyunca haftada 4 gün bir bardak içilir. Altıncı aydan sonra haftada bir veya iki defa içilerek vücudun direncini yükseltmeye yardımcı olur.

–          Şifalı bitkiler kategorisinde farklı faydalarıyla kendine yer etmiş olan arslanpençesi, migrene karşı da başarılı sonuçlar kaydetmesiyle bilinmektedir.  Migrene karşı olarak hazırlayacağınız çayın hazırlanışı; kaynamakta olan bir su bardağı suya 1 tatlı kaşığı (yaklaşık 2 gr) kurutulmuş arslanpençesi atılarak başlar. Bu karışım, kısık ateşte 10 dakika ağzı kapalı olarak kaynatılır. 10 dakika tamamlanınca ocaktan alınır ve 2 dakika daha bekletildikten sonra süzülür. Akşam yemeklerinden sonra uykunuz gelmeye başlayınca tamamı içilir. Kürün ilk 2 haftası her gün içilir. 3. Haftadan itibaren ise bir gün atlayarak (gün aşırı) 2 ay boyunca içilir. Bu kürü ilerleyen dönemlerde ihtiyacınıza göre tekrar etmeniz gerekebilir.

Arslanpençesi ile ilgili bahsetmek istediğimiz son nokta; arslanpençesi çayı kullanılırken içimini kolaylaştırmak için herhangi bir şekilde tatlandırıcı veya başka bir madde kesinlikle ilave edilmez.

Şifalı Bitkiler ve FaydalarıBu yazımızda şifalı bitkilerden adaçayı ve arslanpençesi üzerinde durduk fakat daha birçok farklı şifalı bitki olduğunun bilincindeyiz. Diğer şifalı bitkiler ve faydaları için sitemizi inceleyebilir veya yeni gelecek olan yazılarımızı takip edebilirsiniz.

Sağlığınıza önem veriyor ve fazla kilolarınızdan dolayı sağlık problemleriyle yüzleşiyor olabilirsiniz. Günümüzde birçok insanın ortak problemi olan fazla kilolar ve obezite sizi de tehdit ediyor olabilir.

Eğer kilo vermek ve sağlığınızdan da hiçbir şekilde ödün vermek istemiyorsanız, doğru adrestesiniz demektir.Kişiye özel olarak planlanan İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri ile şifalı bitkilerin faydalarından doğal gıda takviyeleri aracılığıyla faydalanabilirsiniz.

Şimdi bizimle iletişime geçin ve sağlıklı kilo vermenin ne demek olduğunu İnka Diyet’ten öğrenin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir