Sağlıklı Zayıflamak

Posted by on Ağustos 21, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Zayıflamakİnsan sağlığının korunmasında sağlıklı beslenmenin ve sağlıklı zayıflamanın önemi ilk çağlardan beri bilinmektedir. M. Ö. 2500 yıllarında Babil’de bulunan taş tabletlerde hastalıklarda beslenmede yapılacak uygulamalar ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Zayıflamanın sektör haline geldiği günümüzde diyetisyenlik popüler meslekler arasına gösterilmektedir. Kilolarından şikâyetçi olanlar için yapılan diyetisyen kontrol’ünde zayıflama önerilerinin, bu meslek grubunu ‘özel muayenehane’ açmaya teşvik etmesi de sayının artmasında etkili olduğu görülüyor. Zayıflamak için uygulamaların bir kısmı sağlıklı olurken kişinin medikal tablosu göz önüne alınmadan yapılan yanlış zayıflama yöntemlerde mevcuttur.

Dünyanın hiçbir yerinde diyetisyenler muayenehane açamazlar sadece doktorun iş yükünü almak için yardımcı olurlar ama Türkiye’de açmakla kalmıyor, maalesef ilaç da yazıyorlar.  Kendini geliştirip hastalara yardımcı olacağına daha çok “git şuraya zayıfla” diye yönlendirme yapıyor. Bazıları ‘10 dilim ekmek yiyebilirsin, pilav ve ekmek serbest, 5–6 öğün meyve serbest.’diyor. Sonra da ‘sen şeker hastasısın’ deyip basıyorlar ilacı. Oysaki yeme –içme sağlıklı olursa obezite de kalmaz, şeker de. Türkiye’de 20 milyon obez, 10 milyon diyabetik var. Bunlar kayda geçmiş olanlar. Hastalığından haberdar olmayan bir sürü insan kendilerindeki kolesterolün ve şekerin farkında değiller. Sağlıklı zayıflamak için öncelikle sağlık durumu ve var olan hastalıkların bilinmesi ve bu doğrultuda diyet programı hazırlanması uygun olur. Zayıflamayı deneyen birçok kişi kilo veremeyince fark ediyor ki kolesterol, şeker, tiroid gibi kilo vermeyi yavaşlatıcı hastalıklara sahipler.

Kolesterol nedir? Zayıflamayı Etkiler mi?

Sağlıklı Zayıflamak-KolesterolFazla kilolarından kurtulma gayretine girenlerin beklentilerinden biri de kolesterol seviyelerinin normale dönmesi, en azından başlangıç değerlere göre LDL’nin  (düşük yoğunluklu lipoprotein) azıcık düşüp, HDL’nin (yüksek yoğunluklu lipoprotein) bir iki basamak yükselmesidir. Ama ne var ki bu her zaman mümkün olmayabiliyor.

Eğer kolesterol yüksekliğinizin nedeni doymuş yağ oranı ve kolesterolü yüksek yiyecekleri ölçüsüz ve fazla tüketmeniz ise diyetle bu yiyecekler de kısıtlanacağından daha çok dış kaynaklı olan (kolesterol ve doymuş yağlı besinleri çok fazla yiyip içmekten) kolesterol yüksekliği sorununuzda belirgin bir iyileşmenin olacağı kesindir.

Kolesterol yüksekliğiniz yeme içme yanlışlarınızdan değil de karaciğerinizde (genetik kusur nedeniyle) aşırı LDL üretiminden kaynaklanıyorsa verdiğiniz kiloların kolesterol seviyelerine ciddi bir etkisi olmaz. Yani kusurunuz genetikse kilo vermenize rağmen arzuladığınız ölçüde kolesterol düşmesi göremezsiniz. Hatta bazen bazı diyetlerde, proteini yüksek diyetlerde, diyet uzmanınız karbonhidratlı besinleri kısıtlayıp yüksek proteinli hayvansal yiyecekleri arttıracağından kolesterol seviyelerinizde yükselme görürseniz.

Kilo fazlalığından kurtulmanız, yağlarınıza veda etmeniz özellikle obez iseniz sağlığınıza iyi gelecektir. Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Hatta çoğu zaman iyi kolesterolünüz eskisinden daha yüksek rakamlara çıkacak, yani koruyucu gücünüz artacaktır. Çok özel durumlar dışında fazla kilolarınızı sağlıklı bir şekilde vermeniz kolesterol sorununun çözümüne de katkıda bulunacaktır

Sağlıklı yağlar vücuda alınmazsa kolesterol düşüyor, hücre zarı daralıyor, toksik etki yapıyor. Alzheimer, böbrek yetmezliği, pankreas ve şeker problemleri oluşturuyor. Kolesterol hapları tamamıyla nörotoksiktir. Sinir sisteminin zehridir. 20 binden fazla referans ve bilimsel araştırmalarla sabittir.

Zeytin, tereyağı, yumurta, peynir istediğiniz kadar tüketilebilir. Peynir tam yağlı olmalı. Yağlar çıkarıldı mı hastalıklar çoğalır. Özellikle kahvaltıdaki tost en tehlikelisidir. En büyük tehlikeden biri de şekerdir; kolesterol değildir.

‘Sınırda şeker’ denen, 10–20 yıllık bir birikim sonucu oluşmuş bir durumdur. Ancak şeker hastalığı önlenebilir, şekerin genetik olmadığı da ispatlanmıştır. Şekeri olan birinin karaciğeri yağlanmış demektir, göbeği çıkmışsa karaciğeri yağlanmış demektir. Bel çevresi genişledi mi hücresel düzeyde bozulma başlamış demektir.

Meyve şekeri fruktozu ve glukozu vücut enerji kaynağı olarak kullanamaz. Karbonludur, alkol gibi direkt karaciğere gider, toksik olduğundan vücut kendini korumaya alıp uzaklaştırarak yağa dönüştürür. Bütün bu şekerlerin kullanımı insülin direncini başlatır, insülin direnci de tüm hastalıkların sebebidir.

Kolesterolü iyi anlamak gerekir. Kolesterol hormonların ‘ana’sıdır. Bu hormon yok edilirse tüm hormonlar yok edilmiş olur.

Kolesterol Hapları

Sağlıklı Zayıflamak-Kolesterol YağÇocukların tükettiği şekerli ve asitli gıdalar karaciğer ve şeker metabolizmasını bozar. Karaciğer yağlanmasına sebep olur. Kolesterol hapları yetişkin erkek ve kadınlarda da aynı şekilde ciddi etkilidir. Türkiye’de kolesterolü 1902’ın altında olanlara ilaç verilmesi yasaklandı ancak kontrol ve denetimler daha da sık hale getirilemedi. Birçok hasta, doktorundan korktuğu için kolesterol haplarını bıraktığını söyleyemiyor. İlacı bıraktırabilmek için Avrupa’da ve Amerika’da çalışmalar hala devam ediyor. İlaç kullanarak hastalığın ortadan kaldırılacağı düşünülse de aslında bu çok mümkün olmuyor.

Sağlıklı ve bilinçli beslenmek zaten birçok hastalığın ortaya çıkmasını önlüyor. Böylece vücutta oluşabilecek yağlanma riskini ortadan kaldırmış oluyoruz.

Sağlıklı zayıflayarak kolesterolü ya da şekeri ortadan kaldıramıyoruz fakat yağlanmayı azalttığımız için daha kaliteli bir hayat yaşayabiliyoruz.

Yüksek kolesterol tedavisinde en önemli konu ilaçsız tedavilerdir, kesinlikle ihmal edilmemelidir. İlaçsız tedavilerde yapılan ihmal kolesterol düşürmek amacı ile kullanılan ilaçların başarısını da azaltır. İlaçsız tedavilerin başında beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gelir.

Sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Sigara da kolesterol yüksekliği gibi bir kardiyovasküler risk faktörüdür. (Sigara ayrıca akciğer kanseri, akciğer hastalığı, beyin kanaması ve birçok kansere de zemin hazırlar.)
Hastada yüksek tansiyon varsa, yüksek tansiyon tedavisinde geçerli olan ilaç dışı tedaviler ihmal edilmemelidir. Yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliğinde uygulanan ilaç dışı tedaviler birbirine benzerlik gösterir. Yüksek tansiyonlu hastalarda beslenme ile alınan tuzun da azaltılması gerekir.
Şeker hastalığı kontrol altına alınmalıdır. İnsülin kullanmak gerekiyorsa kaçınılmamalıdır. Kilo oranınız kesinlikle kontrol altına alınmalıdır.

Düzenli egzersiz HDL-kolesterolü (iyi kolesterol) yükseltir, LDL-kolesterolü (kötü kolesterol) düşürür. Hastalar düzenli egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelidirler. Haftada en az 3, tercihen 5 kez, 30–45 dakika süre ile yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi sporlar yapılmalıdır.
Alkol HDL-kolesterolü (iyi kolesterol) yükseltir, ancak alkolün insan sağlığı ve sosyal yaşantı üzerine çok sayıda olumsuz etkisi olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle alkol alımı kesinlikle sınırlandırılmalıdır.

Beslenme konusunda tedavi planı beslenme uzmanı ile birlikte yapılmalıdır. Sağlıklı bir şekilde zayıflayarak genel olarak sebze ve meyve tercih edilmelidir. Kızartmalardan kaçınılmalıdır. Kırmızı et yerine beyaz eti tercih edilmelidir.

İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri vücuttaki iyi yağ ve kötü yağ hücrelerini hedef aldığı için sağlıklı bir zayıflama gerçekleşir. İnka Diyet’i sadece kilo vermek isteyen birçok kişinin yanı sıra sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek isteyen birçok kişi tercih etmektedir. Sizde kilo vermek bir yandan da sağlığınıza kavuşmak istiyorsanız İnka Diyetle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir