Sağlıklı Spor Hareketleri

Posted by on Kasım 15, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Spor HareketleriSağlıklı ve kaliteli bir hayat için sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Ayrıca, stresten ve kötü alışkanlıklardan da uzak durmak gerekir. Bütün bunların yanında düzenli spor ve egzersiz yapmak da sağlıklı kalmak için vazgeçilmezdir. Spor yaparken unutulmaması gereken bir konu da sporun ve her türlü egzersizin düzenli yapılmasıdır. Kısa dönemlerle yapılan egzersizlerden istenen verimi almak mümkün değildir. Bu nedenle, spor ve egzersizler geçici olarak değil hayatınızın bir parça olarak düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

Sağlıklı beslenmek ve kilonuzu muhafaza etmek, kilo vermekten daha önemlidir. Doğru beslenmeyi öğrenip uygulamaya başladıktan sonra hayatınıza sporu da dâhil ederseniz kendiniz için önemli bir adım atmış olursunuz. Peki, sağlıklı spor hareketleri nasıl olmalıdır?

Birçok spor hareketi mevcuttur bunların hepsini herkesin yapması mümkün değildir. Önemli olan kendinize uygun olan egzersizi benimseyip sürekli yapmaya çalışmak ve yaşam biçimi haline getirmektir. Spor yapmak çaba gerektirir illa özel aletler ya da spor salonlarına gitmeye gerek yoktur. Açık havada yapabileceğiniz yürüyüş, hafif tempolu koşu rahatlıkla yapılabilir. Spor hareketleri uygulamak isteyen bireyin bulunduğu yaşa, vücut yapısına ve kendi sağlık tablosuna uygun olan şartlarda spor planı oluşturarak doğru uygulamayı yapması gerekir.

Uygulanacak olan spor hareketi ne olursa olsun herkes yapabilir demek doğru değildir. Uygulanan spor hareketi kişiler için uygun olmadığı takdirde ciddi yaralanmalara ve sakatlıklara yol açabilir. Sağlıklı spor hareketlerini daha önceki yazılarımızda paylaşmıştık şimdi spor yaparken nelere dikkat etmek gerekir gelin şöyle bir sıralayalım.

Spor Hareketleri SağlıklıSpor Yarken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Spora başlamadan en az 1 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz. Çünkü egzersiz sırasında midenin dolu olmaması gerekir. Spor yapmadan önce yemek yemeye vakit bulamadıysanız bile elma, mandalina gibi lifli meyveler yiyebilirsiniz.
 • Spor yapmaya karar verdiğinizde spor için uygun kıyafetleri seçin. Çok pahalı özel spor kıyafetlerine gerek yok, hareket etmenize kısıtlamayacak bir spor elbisesi ve rahat spor ayakkabısı spora başlamanız için yetecektir.
 • Spora başlamadan önce kesinlikle kaslarınızı ısıtın. Isınma hareketleri sporun temelidir. Koşu bandının üzerinde geçireceğiniz on dakika ve ardından birkaç aktif esneme hareketinin sizin için hayati önem taşıdığını unutmayın. Esneme hareketi yapmamanız durumunda sakatlıklar kaçınılmaz olacaktır.
 • Gittiğiniz spor salonunda bir profesyonelden yardım alın ve yağ, kas ve kemik ölçümünü yaptırın. Bu kısmı es geçmeyin çünkü vücudunuzu (yağ oranı, vücut su miktarı, kaslılık oranı) ancak bu testlerle tanıyabilirsiniz.
 • Antrenman programınıza sadık kalın. Sizin için belirlenen program ne fazla, ne de azdır. İlk haftalarda programınız size zor gelebilir fakat yine de programınıza bağlı kalın.
 • Set aralarında uzun konuşmalar yapmak spor programınızı olumsuz etkiler. Set aralarında 2 dakikadan uzun süre ara vermemeye çalışın.
 • Programınızı çeşitlendirin ve arkadaş gruplarınızla spor yapın. Grupla çalışmak spor motivasyonunuzu daha da artırır.
 • Spor yaparken sizi motive edecek etkenlerden biri de müziktir. Müzik ile birlikte yaptığınız spor keyfe dönüşür.
 • Egzersizden sonrası her zaman çantanızda bir adet meyve ya da karbonhidrat ve protein içerikli bir içecek bulundurun.
 • Sağlıklı spor hareketleri sonunda doğrudan duşa gitmek yerine birkaç esneme hareketi yapın. Yapacağınız bu hareketler bir sonraki gün sizi kas ağrılarından kurtaracaktır.
 • Haftanın bir günü spor salonuna giderek form tutacağınızı düşünmeyin. Minimum haftada 3 kez programınızı uygulamaya çalışın. Sporunuzu düzenli yaparsanız kilo verebilirsiniz.
 • Kilo vermek istiyorsanız, 3 ana öğün ve 3 ara öğün yemek yeme kuralını atlamayın. Spor esnasında su kaybını önlemek için egzersiz sırasında su içmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde kas krampları yaşayabilirsiniz.
 • Spor yapıyor olmanız istediğiniz her şeyi yiyeceğiniz anlamına gelmez. Günlük kalori ihtiyacınıza göre beslenmeyi unutmayın. Bunun için önce bir uzman desteği alın ve beslenme alışkanlıklarınıza göre günlük diyet programı çıkarın.
 • Unutmayın kaslarınızın da dinlenmeye ihtiyacı var. Kaslarınıza toparlanması için süre tanımazsanız sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Haftada 7 gün spor salonuna gitmek ya da kaslar tüketene kadar çalışmak size zarar verebilir.

Sağlıklı Olmak İçin Dikkat Edilmesi GerekenlerHareketleri Sağlıklı Spor

 • Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız, akşam yemeklerinde ağır gıdalar ve aşırı yağlı yemekler tercih etmeyin.
 • Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin. Unutmayın ki beyninden mideye tokluk hissinin gitmesi yaklaşık yirmi dakika sürer. Hızlı yerseniz yirmi dakika içinde fark etmeden daha çok yemiş olusunuz.
 • Yeterince su içmeyi ihmal etmeyin. Vücut yeterli sıvı alamazsa hücreler kurumaya başlar. Bu da bitkinliğe ve kas kramplarına neden olur.
 • Şeker ve kafein içeren sodalı içecekler yerine, potasyum kaynağı olan meyve sularını tercih edin.
 • Kendiniz için uygun olan egzersizleri düzenli ve sürekli olarak yapın. Uygun egzersizi bulmak için mutlaka bir uzmana danışın.
 • Kas kaybını önlemek için protein almaya özen gösterin, uyguladığınız diyet menünüze protein günleri ve sebze günleri ekleyin.

Spor yapmak belirli bir düzen ve disiplin ister eğer kilo vermek istiyorsanız diyet programı ile kilo verebilirsiniz fakat vücudunuzda oluşabilecek sarkmaları spor yaparak önleye bilirsiniz. Sağlıklı spor hareketi için özel sporlar yapmaya zamanınız ve ayırabilecek bir bütçeniz yok ise önünüze çıkan her fırsatı spor yapmak için değerlendirin. Daha fazla yürümek için daha uzak marketlere gidin, asansörleri değil merdivenleri tercih edin. Günlük yaşantınızda eklediğiniz fazladan hareketler sizin için iyi bir spor yapma imkanı sağlayacaktır.

İnka Diyet, sağlıklı ve kaliteli bir hayat için spor yapmanızı desteklemektedir. Sizde İnka Diyet uzmanlarından destek isteyebilir ve sizin için hazırlanmış diyet programı ile kilo verebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için hayatınıza hareket katın ve İnka Diyet ile iletişime geçin.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir