Sağlıklı Kilo Vermek

Posted by on Haziran 21, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Kilo VermekHepimizin en çok istediği şeylerden biri kilo vermek ve bunu sağlıklı yollarla yapmaktır. Kilo vermek istiyorsak kesinlikle pozitif düşünmeli ve ilk adımı atmaktan korkmamalıyız. Kararsızca atılan adımlar diyeti tamamlamanızı zorlaştırır, motivasyonunuzu etkiler ve çabuk pes etmeniz için size birçok bahane üretir. Sağlıklı kilo vermek için yapılan diyet programı, kişinin beslenme alışkanlıkları, boyu, kilosu ve hastalıkları göz önünde bulundurularak özel olarak hazırlanmalıdır. Bilinçsizce yapılan diyetlerin kontrolsüzce uygulanması tehlikeli olduğu gibi sonrasında da bu diyetle oluşan kayıpların yerine konulabilmesi için uzunca bir tedavi ve beslenme düzenlenmesi gerekebilir.

Kilo vermenin en etkili ve doğru yolunun, vücut yağ depolarının azaltılması olduğu belirtilerek, bunun yolunun da kişiye özel kalori kısıtlaması ve egzersiz programı olduğu bildiriliyor.

 • Sağlıklı Kilo Vermenin İpuçları

Sağlıklı kilo vermek için sağlıklı beslenmek şarttır. Sağlıklı beslenmeye çalışırsak kilo sorunumuz olmayacaktır. Beslenme düzeninizi değiştirirken ani adımlar atmayın bu düzeni yavaş yavaş kazanmaya çalışın.

 1. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni için lif oranı yüksek, kompleks karbonhidrat ve doymamış yağ oranı yüksek yiyecekleri tercih edin.
 2. Yediğiniz yumurta sayısı haftada 4’ü geçmemeli.
 3. Günde en az 1 adet yeşil salata yiyin.
 4. Konserve gıdalar yerine taze gıdaları tercih edin.
 5. Tahıl içeren yiyecekleri daha çok tüketin.
 6. Sebzeleri çok az pişirin, mümkünse çiğ yiyin.
 7. Kırmızı eti azaltın ya da yağsız olmasına özen gösterin veya et yerine balık yemeyi tercih edin.
 8. Tavuğu pişirmeden önce derisini çıkartın, tavukgöğsü tercih edin.
 9. Hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
 10. Ayaküstü atıştırma (Fast-food) ürünlerini daha az tüketin.
 11. Günlük diyetinizde yağ, kolesterol, şeker, alkol, tuz ve kafein içeren yiyeceklere daha az yer verin.
 12. Günlük ortalama bir buçuk litrenin üzerinde su içmeye çalışın.
 • Sağlıklı Kilo Vermek SuSuyun faydası ve sağlıklı kilo verme

Su insan sağlığı ve metabolizması için öylesine önemlidir ki, yerini hiçbir içecek dolduramaz. Yapılan araştırmalar kadınların erkeklere göre daha az su tükettiklerini göstermiştir. Oysaki kadınlar ciltteki kırışıkların oluşum ve artmasının arkasında az su içmenin yattığını bilselerdi su içimini mutlaka daha fazla önem verirlerdi. Yeterli oranda su içenlerde yaşlanma daha yavaştır. Cildin taze ve canlı görünmesinde, vücudun ihtiyacı olan yeterli suyun alınması çok önemlidir. Günde en az bir buçuk litre su içmeyi alışkanlık haline getirmek gerekir. Gece yatağa giderken içeceğiniz bir bardak suyun hikmeti saymakla bitmez. Kilosu fazla olan insanların normal kilolu insanlara göre daha fazla su içmeleri gerekir. Bunun sebebiyse kilo aldıkça insan vücudunda su oranının azalmasıdır. Normal kilosu olan bir insan günde en az 1,5 litre su içmek zorundadır.

Vücudumuzda her an milyonlarca biyokimyasal reaksiyon oluşmaktadır. Bunların bazılarının sonucunda toksinler oluşmaktadır. Tükettiğimiz birçok besinde toksinler bulunmaktadır. Toksinlerin genel bir özelliği yağda çözünmeleridir. Bu özelliğin anlamı dışarıdan besinler yoluyla aldığımız veya vücudumuzda oluşan toksinlerin bir kısmının vücudumuzdaki yağ dokusunda depolanmasıdır.

Burada iki önemli sonuç çıkartabiliriz:

Birincisi, kilolu bir insanın kısa zamanda kilo verdiğini düşünün, kilo verirken yağlar erimekte ve depolanmış toksinler açığa çıkmaktadır. Hızlı bir şekilde kilo verildiği zaman bol miktarda açığa çıkan bu toksinler sağlığımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle hızlı kilo verilmemesi gerekir. İkincisi ise kilomuz arttıkça vücudumuzdaki su oranı da azalmaktadır. Su, bütün organların rahat bir biçimde çalışabilmesi ve toksinlerin atılabilmesi için çok önemlidir.  Ayrıca hücrelerimizde cereyan eden elektrokimyasal reaksiyonlar vasıtasıyla tıpkı bir elektroliz gibi sudan oksijen kazanılır.

Dikkat edilecek olursa kilo arttıkça vücudumuzdaki yağ oranı artmakta ancak vücudumuzdaki toplam su miktarı azalmaktadır. Bu nedenle özellikle kilolu insanların gün boyunca yeteri kadar su almaya dikkat etmeleri gerekir.

Fazla kilosu olan insanların hareket etmek istememelerinin ve kendilerini yorgun hissetmelerinin arkasında yatan gerçeklerden biri de vücutlarında yeteri kadar suyun depolanamayışından kaynaklanmaktadır. Çünkü hücrelerin ihtiyacı olan oksijen, sadece solunum yolu ile aldığımız oksijene bağlı olmayıp, hücrelerde suyun elektrokimyasal olarak elektrolizi sonucunda ortaya çıkan oksijene de bağlıdır. Susuzluğunuzu sadece ve sadece su giderebilir. Suyun yerini hiçbir şey dolduramaz.

Selülit ve SuSağlıklı Kilo Vermek Selülit

Selülit oluşumunu hızlandıran birinci sıradaki etken az su tüketilmesidir. Normalde tüketilmesi gereken miktardan ne kadar az su içilirse, selülit oluşumu da o kadar hızlı olur.

Bazı insanlar günde yedi, sekiz bardak çay veya nescafe içtiklerinden vücutlarına bu yolla yeterli su aldıklarını sanırlar. Gerek kahve ve gerekse de çay diüretik özelliği olan etkin maddeler içerdiklerinden, idrar yoluyla vücudumuzdan fazla su atılmasına neden olurlar. Bu nedenle, fazla çay veya kahve içenlerin ayrıca su içmeleri gereklidir. Susama duygusunu beklemeden az bir buçuk litre suyu gün içerisinde içmek gerekir.

Vücudumuzdan toksinlerin atılabilmesi, gün içerisinde yeterli ölçüde su tüketmemize bağlıdır. Organlarımızın rahat çalışabilmesi için vücudumuzun ihtiyacı olan en az bir buçuk litre suyun gün boyu tüketmemiz gerekir. Yeterli derecede su içilmesi kanın daha rahat akışını sağlar.

Kanın rahat akması demek, kalbimizin de rahat çalışması demektir. Yine yeterli ölçüde suyun vücuda alınması kalbin yükünü hafifletir. Bu sayede kandaki oksijen daha hızlı bir şekilde tüm vücuda dağılır. Oksijen dağılımı ne kadar başarılıysa organlar, dokular ve onları meydana getiren hücreler de o kadar rahat ve sağlıklı çalışır. Kilo vermek diyince şişman ya da obez insanların yapması gerek bir diyet programı diye düşünmeyin. Herkes zaman zaman diyet yapmaya ihtiyaç duyar kilolu olmak şart değildir.

Kendimize yapabileceğimiz en büyük kötülük, canımızın istediği her şeyi yemektir. Kilolu olmak bir hastalıktır fakat tedavisi de bir o kadar kolay olan bir hastalıktır. Sağlıklı kilo vermek sadece bedeninizi değil ruhunuzu da tedavi edecektir. Sizde İnka Diyet ile iletişime geçebilir ve sağlıklı kilo verebilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir