Sağlıklı Kilo Verme

Posted by on Temmuz 10, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Kilo vermeGünümüzde birçok insanın ortak problemi olan fazla kilo, hem estetik bir sorun hem de hastalık olarak değerlendiriliyor. Sağlıklı olmak için fazla kilolardan kurtulmak gerektiğini biliyoruz fakat öncelikle bireyin ne kadar kilo vermesi gerektiğini bilmesi önemlidir.

Birçok insan, kilo vermek için piyasada dolaşan diyet listeleri ile kulaktan dolma bilgilerle kilo vermeye çalıştığını görüyoruz. Her bireyin vücut yapısı ve metabolizması farklılık gösterdiği için öncelikle uygulanan diyetler kişiye özel olmalıdır. Kilo vermek uğruna her diyet programını ya da gazetelerde yazan 3–5 günlük diyetleri uygulamaya çalışmak ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Sağlıklı kilo vermek için aslında çok zorlanmaya gerek yoktur. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz kilo sorununuzu çözmeye yardımcı olan faktörlerin en başında gelmektedir. Ortalama üç ana öğün, iki ara öğün ile beslenmek kilo vermek isteyen her kilodaki kişi için yeterlidir.

Sağlıklı kilo vermek için; bütün gün yemek yemeden aç durarak kilo vermeyi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.  Aç kalarak zayıflanmaz, aksine kilo vermek uğruna aç kalmak, öğün atlamak,  genelde kilo almanıza neden olur. Çünkü yeterince beslenemeyen vücut, farklı bir durumla karşılaştığı için metabolik strese girer ve durumu açlık sendromu olarak algılar, enerjiden tasarruf etmeye çalışır. Böylece tüketilen her besini vücuda yağ olarak depolamaya başlar. Sağlıklı kilo vereyim derken özetle boşuna aç kalmış olursunuz. Kilo vermeye karar verdiyseniz lütfen bunu ciddiye alın ve uzman desteği almadan başlamayın, vücut değerlerinizi ve kan tahlillerinizi göz önüne alarak sizin için hazırlanmış diyet programlarıyla sağlıklı kilo vermeniz mümkündür.

Sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak için uygulamanız gereken birkaç önemli nokta vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Sabah Kahvaltısı Metabolizmayı Hızlandırır

Günün en önemli ve en güzel öğünü kahvaltıdır. Sabah güne erken başlarsanız ve 6 ile 9 saatleri arasında kahvaltınızı yaparsanız metabolizmanız hızlanmaya başlar ve çok daha rahat kilo verdiğinizi görürsünüz. Sabahları hiç iştahım olmuyor diyebilirsiniz. Ancak diyet programına uyduğunuz süreçte akşam yediğiniz yiyeceklerin kalori değerleri azalacağından sabah kalktığınızda daha aç olduğunuzu göreceksiniz.

Zeytinyağı ve Tuz Kullanımı

Zeytinyağı,  masum sayılan gıdalar arasındadır. Nasılsa sağlıklı diye bol bol sebzelere, salatalara eklenir de eklenir. Oysa bir tatlı kaşığı zeytinyağıyla bir tatlı kaşığı tereyağının kalorilerinin aynı olduğu unutulmamalıdır.  Ülkemizde en çok bilinçsizce tüketilen tuzdur. Tuzun kalorisi yoktur ama fazla tüketildiğinde sağlığınızı tehdit etmesinin yanı sıra vücudunuzun su tutmasına ve hipertansiyon hastalığına sebep olur.

Sağlıklı Kilo Verme-MeyveKaslarınızı Çalıştırın
Sağlıklı kilo vermek istendiğinde diyetin yanı sıra spor yapmak çok önemlidir çünkü kaslı kişilerin metabolizması daha hızlı çalışır.
Bu nedenle kaslarınızı güçlendirecek sporlar yapın. Çünkü fiziki aktivitenin iki avantajı var: Biri kalorileri yakması, diğeri kas kütlesini genişleterek yağ kütlesinin azalmasını sağlamasıdır. Ayrıca kilo vermekle oluşabilecek sarkmalın önüne geçilir ve daha sıkı,  fit bir görüntü sağlanır.

Proteini İhmal Etmeyin
Et, balık, baklagil, yumurta, süt, peynir ve yoğurt değerli birer protein kaynağıdır. Aminoasit içeren bu besinler kasları arttırmaya yarar ve kas kütlesinin azalmasını engeller. Kaslar bu aminoasitleri alarak bol enerjiye, özellikle de karbonhidrat ya da yağlardan alınan enerjiye gereksinim duyar. Yani, kas oranınızın çok olması sizin daha hızlı ve sağlıklı kilo vereceğinizi gösterir.

Sağlıklı Kilo Verme ve Uyku Düzeni
Yorgun olduğunuz zaman metabolizma dâhil tüm fiziksel işlemlerde otomatik olarak bir yavaşlama söz konusu olur. İyi bir uyku bedeni dinlendirir. Sağlıklı bir uyku için yedikleriniz önemlidir. Hafif bir akşam yemeği yiyin, hafif yemek hem iyi uyumanızı, hem de kilo almamanızı sağlar. Akşam saatlerinde yavaşlayan metabolizma, alınan kalorileri gereğince yakamaz ve vücudun belli bölgelerinde biriktirir. Bölgesel kiloların çoğu geç saatlerde yenen yemeklerin sonucunda depolanan yağlardır.

Öğün Atlamamak
Kesinlikle hiçbir öğünü atlamayın. Günün ilk öğünü olan kahvaltı, sadece gün içinde enerjik olmanızı sağlamakla kalmaz, gece boyunca uyuyan metabolizmayı da uyandırır. Eğer kahvaltı yapmazsanız metabolizma uyanmadığı için kalori yakmayacaktır. Öğlen yemeği yemezseniz akşam yemeğini planladığınızdan fazla yersiniz ve metabolizmasınız uzun süre enerji alamadığı için yağ depolamaya başlar. Ara öğünleri atlarsanız ana öğünü fazlasıyla yemenize neden olacaktır. Öğünler bizim için önemlidir hiçbir öğünü atlamadan saatinde ve düzenli beslenirseniz sağlıklı kilo verirsiniz.

Kilo Verme sağlıklıMeyve ve Sebze Tüketimi
Acıktığınız zaman atıştırma gafletine yakalanmamak için buzdolabınızda, dışarıdaysanız çantanızda daima meyve ve sebze bulundurun. Ara öğünlerinizi mutlaka meyve yiyerek geçirin. Kilo verirken meyve ve sebzelerin vitaminlerinden ve liflerinden faydalanmalıyız meyveler bizim uzun süre tok ve enerjik olmamızı sağlar.

Kalorileri Yakmak için Su Tüketin
Sağlıklı kilo vermede edinilmesi gereken bir diğer alışkanlık ise su içimidir. Çünkü gün boyu yediğimiz besinlerin yakılabilmesi için aldığımız kalori kadar suya da ihtiyacımız vardır. Su içmek hem metabolizmayı hızlandırır hem de vücudumuzdaki kilo kaybının sudan olmamasını engeller.

Stresi Yenin
Stresli bir yaşama sahipseniz kilo almamanız mümkün değil.  Çünkü stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz stres hormonları salgılar ve bu hormonlar karın bölgesindeki yağ depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine neden olur. Stresi yenmek için sosyal aktivitelerde bulunmalı, kendinizi rahatlatmak için bol bol açık havada yürümelisiniz.

Sağlıklı kilosuna kavuşmak isteyen kişiler kilo vermeye karar verdiğinde uzman kontrolünde diyet programına başlamalı ve asla bu durumu bir kötü ve sıkıcı olarak değerlendirmemelidir. Kilo sorunu olsun ya da olmasın birçok insan sağlıklı beslenmek için diyet programı uygulamakta, doğru beslenme alışkanlığı kazanmaktadır.

Kilo verme doğru yöntemlerle yapıldığında kesin sonuç vermekte ve insan sağlığını olumlu etkilemektedir.

İnka Diyet, sağlıklı kilo vermenize destek olmakta ve size sağlıklı bir hayatın kapılarını aralama şansı sunmaktadır. İnka Diyet ile iletişime geçerek sağlıklı kilo verme yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir