Sağlıklı Kilo Verme

Posted by on Ekim 25, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Kilo VermeKilo sorunu yıllardır kadınların korkulu rüyasıyken son yıllarda beylerin de korkusu olmaya başladı. Kilolu olan kişiler için fiziksel görüntü önemli olsa da aslında kilolu olmak başlı başına bir sağlık sorunudur.

Zayıflamak isteyen kişilerin öncelikle kilo vermeyi, sağlığına kavuşma ve ciddi hastalıkların önüne geçme olarak algılaması gerekir. Ne yazık ki kilo verme isteği sadece ince bir görüntüye kavuşmak için yapılmaya başladı. Bu isteğin oluşmasında en önemli etken medya da boy gösteren mankenler ve sıfır beden olmalarıyla övünen medyatik insanlar olmaktadır.

Peki, bu sıfır beden denilen ve ergenlik dönemindeki gençlerin sıfır beden olmak için kıyasıya yarıştığı illet nedir? Öncelikle şöyle diyebiliriz ki sıfır beden denilen bir şey yoktur herkesin sahip olduğu bir beden ölçüsü vardır. Sıfır beden ölçüsü Avrupa ve Amerika’daki mankenler arasında çok moda olmaktadır. Türkiye’de de ünlü temsilcileri vardır. Evet, bakıldığında çok hoş ve sağlıklı gözükse de derilerinin altından kemiklerini saymak mümkündür.

Avrupa’nın bazı ülkelerinde sıfır beden mankenlerin podyuma çıkarılmasına izin verilmemektedir. Bunun sebebi ise sıfır bedenin özendirilmesi ve dolayısıyla anoreksiyanın oluşmasına ortam hazırladığı için kötü durumların olmasına engel olmaktır. Anoreksiya nevroza, özellikle genç kadınlarda görülen, hiç yemek yememek ya da çok az yemek şeklinde bir yeme bozukluğu, uyku bozukluğu ile birlikte aktif olmaya devam edilmesi şeklinde kendini gösteren bir tür psikolojik bozukluktur. Sıfır beden olma isteği, yeme bozukluğuna sebep olmakta ve yenilen yemeğin hemen sonrasında müdahale ile kusma gibi doğal olmayan yollarla vücuda giren besinler çıkarılmaktadır. Yapılan bu yanlışlar ciddi boyutla geldiğinde anoreksiya gibi sonu ölüm olabilen tehlikeli hastalıklara neden olmaktadır.

Önemli olan kişinin kaç kiloda olduğu değil canlı ve sağlıklı bir bedene sahip olup olmadığıdır. Sağlıklı ve aktif olduğunuz sürece 34 beden olmanın ya da 40 beden olmanın hiçbir önemi yoktur. Herkesin biyolojik, fiziksel, duygusal ve sosyal gereksinimlerine yanıt veren ve sağlığı için uygun olan beden ölçüsü ve kilosu ideal olan kilodur. İdeal kilo, sahip olduğunuz ağırlığın sizde bazı hastalıklara yol açmayacak değerlerde olması ve yine kilonuzun kendinizi iyi hissettiğiniz aralıkta olması demektir. İdeal kilonun yüksek değerlerde olması bazı hastalıklar için risk oluşturmaktadır. Özellikle kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, bazı kemik ve eklem rahatsızlıkları, kronik diyabet ve ciddi kanser gibi rahatsızlıklarda söylenebilir.

Sağlıklı Kilo Verme-Selülitİdeal kilonuzu ve vücut kitle indeksinizi öğrenmek istiyorsanız vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanır. Fakat bu ölçme sistemi kime ve neye göre doğrudur. Bu ölçüm yapılırken yaş faktörü çok önemlidir 20 yaşındaki bir gencin kilo ve boyu, 40 yaşındaki bir yetişkin ile aynı olabilir fakat vücut kitle İndekslerinin ve sağlıklı kilolarının aynı olacağı anlamına gelmez.

Sağlıklı kilonuzu ve vücut kitle indeksinizi öğrenmeniz için mutlaka uzman yardımı almanız gerekir. Sağlıklı kilo vermek için ve verdiğiniz kiloyu korumak için ciddi zaman ve çaba gerektirir. Uzman desteği alarak kilo verirseniz bu çaba ve zamanı yarı yarıya indirebilirsiniz. Öncelikle sizin kilo vermeyi gerçekten istemeniz ve uygulamak için motive olmanız gerekir.

Doğal ve sağlıklı yöntemlerle kilo vermenin ve kilonuzu korumanın yolu yaşam biçiminizi değiştirmekten geçer. Hayat tarzınızda ve beslenme alışkanlıklarınızda yapacağınız kalıcı değişiklikler hiç de zor değildir. Kilo vermek için bir sürü yöntem deneyebilir ve kilo verebilirsiniz fakat koruma programı yapılmadığı zaman verdiğiniz bu kiloların daha fazlasını geri almaya başlarlarsınız. Doğru oranda kilo verip ve bunu korumak için hayat tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı kalıcı şekilde değiştirmeniz gerekir. Sağlıklı kilo vermek için doğal olan yollardan vazgeçmemeli,  FDA tarafından onaylanmamış hiçbir ilacı ve ürünü kullanmamalısınız.

İnka Diyet olarak, sağlıklı kilo vermeniz ve verdiğiniz bu kiloyu korumanız için sizlere aşağıdaki besinlerden en az üçünü tüketmenizi öneriyoruz.

Maydanoz, Brokoli, Karnabahar, Portakal: Zengin bir antioksidan olan C vitamini kolajen yapımında önemli bir rol oynuyor. Böylece deri altındaki bağ dokusunu güçlendiriyor. C vitamininden zengin olan brokoli, turunçgiller, maydanoz, yeşilbiber ve karnabahar gibi sebze ve meyvelerin sofranızda bolca bulunmasın da fayda var.

Soya: Östrojen, kolajenin yıkılmasına neden oluyor. Öğünlerinizde sıklıkla et veya tavuk yerine üç adet soya köftesi ya da porsiyon soya fasulyesi tüketebilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği, Toz Kakao: İçeriğinde bioflavonoid olan bu besinler kolajeni yıkan enzimler bloke ediyor ve bağ dokusuna destek oluyor. Üzüm çekirdeği ve toz kakao bu maddeden zengin besinlerden olarak biliniyor.

Keten Tohumu: Omega 3 yağ asidinden zengin olan keten tohumu damarları genişleterek kan dolaşımının rahatlamasına katkıda bulunuyor. Her sabah kalktıktan sonra 2–3 tatlı kaşığı öğütülmemiş keten tohumu yiyin. İsterseniz, keten tohumunu yoğurtla karıştırarak da tüketebilirsiniz.

Sağlıklı Kilo Verme-SoğanSoğan ve Sarımsak: Kan basıncının ve dolaşımının rahatlamasını sağlar. Her gün bu ikiliden bol miktarda yemenizde fayda var.

Zencefil: Kanı inceltici özelliği sayesinde dolaşımı rahatlatıyor. Her gün tükettiğiniz çay ya da yemeklerinize küçük bir dilim atarak kullanabilirsiniz.

Domates suyu: Domates vücudu toksinlerden arındırır. Günde 2–3 bardak domates suyu içerek selülitlerinizden kurtulabilirsiniz.

Su: Su tüketmenin kilo verme üzerindeki faydalarını hemen hemen her konuda sizlerle paylaştık. Tekrardan kısaca hatırlayacak olursak bol su içmek kan dolaşımının düzenlenmesini sağlıyor ve ödemin vücutta oluşmasını engelliyor. Ayrıca yağ hücrelerinin emilimini sağlamak gibi önemli bir rol de üstleniyor. Günde en az 2,5–3 litre içmeye özen gösterin.

Sağlıklı kilo vermek için bu önerilere kulak verin ve en önemlisi uzman desteği alarak kontrollü bir şekilde diyet programı uygulayın. Sizin yaşam tarzınıza ve beslenme alışkanlığınıza uygun sizin için hazırlanmış diyet programlarını tercih edin. Sizde uzman desteği ve gözetimi altında kilo vermek istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir