Sağlıklı Diyet

Posted by on Nisan 15, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Diyet Nedir?Çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezitenin getirdiği yaşam şekli ve ayaküstü beslenmenin ağırlık kazanmasıyla gün geçtikçe arttığı ve yaşam kalitesini olumsuz etkilediği bir toplumdayız. Diğer yanda güzelliğin ”sıfır beden” gibi ölçülerle belirlenmesi, gelişme çağındaki çocuklar ve ergenler üzerinde olumsuz psikolojik etkilerinin olması insanları sağlıksız diyetler yapmaya yönlendirdi.

”Manken diyetleri, mucize diyetler, şok diyetler” gibi hızlı kilo kaybına neden olan, ancak uzun vadede önemli sağlık sorunlarına yol açabilen diyetlerin, medyatik ve ticari amaçlar nedeniyle özellikle yaz aylarında sıklıkla gündeme gelmesi ve pek çok genç tarafından bilinçsizce uygulanması, insan sağlığını önemli ölçüde tehdit etmeye başladı.

Toplum olarak “Can boğazdan gelir” diye sürekli yemek yeme üzerine kurulmuş düzene sahip olmamız ve önemli toplantıları yemekte konuşmak, bayram sofraları, sabah kahvaltıları, uzun uzadıya hafta sonu menüleri derken bir bakıyoruz ki can boğazdan gelmeyip, sağlığımıza da zarar veriyor. Sağlık kaybedilince de nasıl zayıflarım, sağlıklı diyet nasıl yaparım sorularına çözümler arayıp dururuz. Kilo vermenin en sağlıklı ve doğru yolunun, vücudun yağ depolarının yakılmasıyla yapılan sağlıklı diyetler olduğu, bu diyetlerin de kişiye özel kalori programı hazırlanmasıyla yapılması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Kişiye özel olmayan ve bilinçsizce uygulanan diyetler kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyerek diyet boyunca verdiği kiloların diyeti bıraktıktan sonra fazlasını almasına neden oluyor.

Sağlıklı yaşam için doğru beslenme ve düzenli egzersiz şarttır. Yağların kullanılıp, kasların kaybedilmeyeceği ve metabolizma  hızının düşürülmeyeceği bir diyet programı uygulanması ve bunun bir uzman gözetimi altında yapılması doğru yöntem olacaktır.

Peki, sağlıklı diyet nasıl yapılmalı?

Genellikle birçok insan aç kalarak kolayca kilo vereceğini düşünür. Diyetin ilk başlarında aç kalarak hızlıca kilo verirsiniz. Ama bir süre sonra metabolizmanız kendini yavaşlatacağından kilo vermeniz mümkün olmaz çünkü kişinin sağlık sorunu yaşamasına ve vücudunun fazla yağ depolamasına neden olabilir. Sağlıklı diyet yaparken sadece diyet yapmak yeterli değildir. Vücut dengesini korumak açısından günde en az 2–3 litre su tüketmeniz gerekir. Bol su tüketmek vücudunuzun antioksidanlardan temizlenmesine ve kilo verme hızınızın artmasına da yardımcı olur.

Sağlıklı diyet yapmanın olmazsa olmazı üç beyaz(tuz, seker un) dan gerçek anlamda uzaklaşmakla başlar.Tuz ve şeker dünya sağlık örgütlerinin de yasakladığı ve hükümetlerin artık kamunun da bilinçlendirilme yollarına önem verdiği konular arasında gözlemlenmektedir. Fakat undan bahsedecek olursak beyaz ekmek yemenin hem kalorili hem de sağlıksız olduğunu biliyoruz. Esmer ekmek de keza aynı özelliğe sahip fakat toplumumuz kepekli diye her şeyi fazlasıyla alıp tüketiyor. Burada asıl söylenmesi gereken aynı kaloriye sahip fakat lif oranı yüksek bir dilim kepekli ekmek uzun süre tok tutarken beyaz ekmek aynı hissi vermez.

Bazen doğru olduğunu düşündüğümüz birçok şeyin yanlış olduğunu çok geç fark ediyoruz, çünkü herkes her konuda uzman edasıyla açıklamalar yapıyor. Bizlerde ne de olsa sağlıklı deyip bazen ipin ucunu kaçırabiliyoruz. Nitekim ayni şeyi zeytinyağı için de yapıyoruz neticede zeytinyağı sağlıklı ve içerdiği asit oranları insana zarar vermeyecek boyutlarda olabilir, bizler her bulduğumuz şeye fazlasıyla dökmeden önce yağ olduğunun farkında olmadan hareket ediyoruz.

Maalesef ki, sağlıklı olan ve sağlıklı diyet yapmamıza destek olabilecek her besini kendimize zarar verecek şekle çeviriyoruz. Bunun nedeni bilinçsiz ve abartılı davranışlar sergilemek ve her konuda doğru bilgiye sahipmiş gibi uzman desteği almadan kendi kendimize çözümler üretmeye çalışmamızdır.

Sağlıklı DiyetSağlıklı diyet yapmak inanın hiç zor değil, her şeyi kararında ve dengeli yemek gerekiyor. İşin özü diyet yapmaya kara verdiğimizde neden hep pazartesini bekliyoruz ki “zararın neresinden dönülürse kar” değil mi? Hangi gün bu kararı aldıysak o günkü kararınızı asla ertelemeyin. Yaptığınız her işte ölçülü olmak ve kendi kendinize hâkim olmak her yönden sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürmektir. Beslenme konusunda da ölçülü olmak için size zarar vereceğini düşündüğünüz hiçbir şeyi yemeyin ve sağlıklı besinlerle beslenin. Kahvaltınızı sıkı, öğle yemeğinizi hafif ve doyurucu, akşam yemeğinizi salata ağırlıklı yiyin. Yemek aralarında atıştırmayın; atıştırmayı ara öğün olarak yapın ve abartılı şeyler tercih etmeyin, daha çok mevsim meyvelerini tercih edin.

İnsan hayatını her alanda etkileyen ve sağlığını tetikleyenlerin başında stresli yaşam gelmektedir. Diyet yapma sürecinde de stresten uzak durmak kilo vermek isteyenler için çok önemlidir.

Öğün saatleri de diyetin en önemli unsurlarından biridir, kesinlikle atlanmamalı ve saatler kaçırılmamalıdır.

Gece geç saatlerde yemek yediğiniz zaman ne kadar yediğinizin farkına varamazsınız. Özellikle televizyonun karşısında yeme olasılığınız daha yüksektir ve yüksek kalorili atıştırmalıkları seçmeniz daha olasıdır. Daha büyük porsiyonlar daha çok kalori demektir.

Bu sebeple geç saatlere kadar oturmak ya da dışarıda geç saatlere kadar kalmak kilo vermenizi olumsuz etkileyebilir.

Sağlıklı diyet yapmak, hayatınızı tamamen düzene sokmak ve dengeli beslenmek; hem fazla kilolardan kurtulmak hem de düzenli bir hayata sahip olmak demektir. Zaman kaybetmeyin ve yaza yaklaştığımız şu dönemde kendinize bir iyilik yapın. Uzman bir diyetisyenin desteğini alın ve fazla kilolarından kurtulmuş, güzel ve sağlıklı bir vücutla yaza girin.

Biz İnka Diyet olarak sizlere sağlıklı diyet programları hazırlayıp günlük ve haftalık düzenli kontrollerle size yaza sıkı girme fırsatı sunuyoruz. Daha fazla bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir