Sağlıklı Diyet Programları

Posted by on Temmuz 18, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Diyet Programı Günümüzde fazla kilo problemi en yaygın rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bu rahatsızlık, kişinin kendi fazla kilolarından rahatsız olması veya obezite diye adlandırılan bir sağlık problemi olarak kendini gösterir. Her iki durumda da bu kiloları vermek hem psikolojik hem de biyolojik olarak önem taşımaktadır. Fazla kilo problemi ile mücadele etmek için ise günümüzde binlerce farklı yöntem bulunmaktadır. Fakat maalesef ki, bu yöntemlerin birçoğu kalıcı sonuçlar sağlayamamakla beraber sağlık konusunda da bir takım eksiklere sahiptir.

İlk olarak her zaman aklınızda bulundurmanız gereken şey sağlığınızdır. Hiçbir şey sağlığınızdan önemli değildir. Dolayısıyla kilo verme konusunda da sağlıklı diyet programlarını araştırmanız sizin için en iyisi olacaktır. Peki, hangi diyet programının sağlıklı olduğuna ve hangilerinin olmadığına nasıl karar vereceksiniz?

  1. Kişiye özel diyet planı. Öncelikle aklınızda bulundurmanız gereken nokta; bir diyetin sağlıkla olan bağı kişinin beslenme davranışlarının değerlendirilmesi ile yakından alakalıdır. Yani diğer bir deyişle, kalıcı ve sağlıklı bir diyet programı kişinin vücut değerlerine, beslenme alışkanlıklarına ve hayat tarzına göre belirlenmelidir. Mesela bütün gün masa başı çalışan bir memur ve bütün gün oradan oraya koşturan bir halkla ilişkiler asistanı düşünün. Bu iki örneğin beslenme düzeni ve günlük kalori yakım miktarı birbiri ile aynı olmadığı için aynı diyet programını uygulamaları hem sağlıkları açısından zararlı olacak hem de kilo kaybetme konusunda başarısız sonuçlar doğuracaktır. Hayat tarzına ek olarak ve daha da önemlisi hiçbir insanın vücut değerleri ve metabolizma hızı birbirinin aynısı değildir. Yani her vücudun ihtiyacı birbirinden farklıdır. Dolayısıyla, farklı vücut değerleri için farklı diyet listeleri sağlıklı diyet programlarını diğerlerinden ayırt etmeniz için iyi bir başlangıç olacaktır
  2. Beslenme davranışını değiştirebilmek. Beslenme bir davranış biçimidir. Vücudun kendi kendini idame ettirebilmesi için kaynak sağlama yolları toplumsal ve sosyal etkilerle öğünlere dönmüştür ve bu öğünlerde tercih edilen yiyecekler tamamen aileden veya sosyal çevreden öğrenilmiş bir alışkanlıktır. Dolayısıyla değiştirilebilir. Zaten bir diyeti kalıcı yapan nokta da kişinin beslenme alışkanlıklarını değiştirebilmeyi başarması ile doğru orantılıdır. Dolayısıyla sağlıklı bir diyet programı demek, kişiye uygun yeni bir beslenme alışkanlığı edinilmesine gayret etmek demektir.
  3. Yemek saatlerini ve öğünleri planlamak. Hem kendi kendinize hem de bir uzman yardımıyla uyguladığınız diyetlerde yemek saatlerini ve o öğünlerde neler yiyeceğinizi önceden bilmek ve buna göre planlamak başarılı sonuçlar elde etmek açısından çok önemlidir. Vücudunuzu yemek yemek için belirli saatlere alıştırmak, alakasız gelen açlık hissini yenmenizde yani atıştırma problemi ile mücadele etmenizde en büyük yardımcınız olacaktır. Ayrıca diyet boyunca, hangi öğünlerde ne yiyeceğinizi önceden planladığınız ve hazırladığınız takdirde, diyeti bozmanız zorlaşacak ve iradenizi zorlayacak durumlarla karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.
  4. Sağlıklı Diyet Programları-Kilonuzu ve vücudunuzu tanımak. Sağlıklı diyet programları düzenli ve tam olarak uygulandıkları takdirde hangi besinlerin vücudunuzda depolandığını yani yediklerinizden nelerin siz de kilo yaptığını ortaya koyar. Dolayısıyla vücut değerlerinizin düzenli takibi sayesinde, verilen diyet listesindeki hangi yiyeceklerin metabolizmanız tarafından daha zor enerjiye dönüştürüldüğü açığa çıkar ve diyet sonrası için de size sağlıklı bir beslenme planı çıkarmanız konusunda yol gösterir. Buna ek olarak, sağlıklı bir diyet programında kilonuzu her gün bilmek durumundasınızdır. Çünkü bu sayede işe yarayıp yaramadığını veya bir problem olup olmadığını görebilme imkânı sağlanır. Eğer diyet programına başladığınız takdirde, düzenli bir kilo verimi başlamadıysa bazı şeyler ters gidiyor demektir.  Dolayısıyla her sabah kalktığınızda aç karnına tartıya çıkmayı alışkanlık haline getirirseniz, kilonuzu sürekli kontrol altında tutmayı başarabilirsiniz.
  5. Kür desteği varsa yetkili otorite onayına sahip olması. Bu başlık sağlıklı diyet programlarını diğerlerinden ayırma konusunda hayati önem taşımaktadır. Şayet eğer uygulamaya başlamak üzere olduğunuz diyet programınız bazı kürler tarafından destekleniyorsa bu kürleri çok iyi araştırmanız sağlığınız açısından çok ama çok önemlidir. Öncelikle diyet planına destek olan kürlerin veya takviyelerin içeriğini öğrenmek gerekmektedir. Eğer bu kürler içinde kimyasal herhangi bir bileşen barındırıyor ise, sağlıklı olarak seçtiğiniz diyet programınız sağlıksızdır. Çünkü kimyasal içerik demek, vücut değerlerine ve metabolizmaya doğal olmayan bir müdahale olacağı anlamına gelmektedir. Yani sonuç olarak ilk dikkat etmeniz gereken husus diyet programınızdaki kürün tamamen doğal ve bitkisel olup olmadığı noktasıdır. İkinci olarak dikkat etmeniz gereken husus ise, gene eğer uygulamaya başlamak üzere olduğunuz diyet programı destek, kür veya takviye içeriyorsa bu yardımcı ürünlerin yetkili otoriteler tarafından onaylanmış olup olmadığıdır. Tarım Bakanlığı ve Amerikan FDA (Food and Drug Administration), bu konuda ön plana çıkan iki önemli otorite olarak kendini gösterir.

En önemli olan şey sağlığınızdır. Dolayısıyla kilo vermeden önce hangi yönteme başvuracağınıza dair yapacağınız detaylı bir araştırma kafanızda bazı soruların yanıtlanmasını sağlar. Emin olmadan ve iyice araştırmadan herhangi bir diyet programına başlamanız sizin için büyük riskler taşır. Dolayısıyla, bu işi asla şansa bırakmayın ve sağlıklı diyet programları konusunda başarısı referansları olan bir uzmana danışın.

İnka Diyet olarak kilo verme konusunda sizlere yardımcı olmak amacıyla biz buradayız.Siz de fazla kilolarınızdan rahatsızsanız, kilo vermek istiyorum ve sağlıklı bir diyet programı arıyorum diyorsanız bizimle hemen iletişime geçin. İnka Diyet ile birlikte kalıcı ve sağlıklı bir kilo verme deneyimi yaşamak, hayatınızda vereceğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır. 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir