Sağlıklı Diyet Programı

Posted by on Kasım 27, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Diyet ProgramıKilo vermek için her yolu denediğiniz halde bir gram yağdan dahi kurtulamamış olmanız, diyet programınızı uygularken bir yerde hata yaptığınız anlamına geliyor. Peki, hatayı nerede yaptığınızı öğrenirseniz sağlıklı diyet planı ortaya çıkarabilirsiniz.

Kilo vermek isteyen bir çok kişinin yaptığı en büyük hata öğün sayısını azaltarak kilo verebilme düşüncesidir . Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kilo sorunu olan bir çok kişinin yaptığı hataların en başında  düzensiz beslenme geliyor. Uzun süre aç kalarak yemek yendiğinde besinlerin daha çok yağa dönüştüğü saptanmıştır. Öğün atlayarak kilo veremezsiniz  aksine kilo alındığınızı bile görebilirsiniz. Hatta açlık hissi fazla olduğundan yemek yeme isteği ve miktarı daha fazla olmakta ve daha çok yağ oluşmaktadır. Bu nedenle günde üç ana ve üç ara öğün ile beslenmeye özen göstermelisiniz.

Nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız, öncelikle bir uzmana başvurmalısınız, beslenme alışkanlıklarınızı ve yaşam tarzınızı uzmana anlatarak sizin için uygun bir program hazırlamasını istemelisiniz.

Yeterli ve dengeli beslenmenin prensiplerinden biri de az ve sık beslenmedir. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için kan şekerinin daima belirli bir düzeyde kalması gerekir. Kan şekerindeki iniş ve çıkışlar baş ağrısı, yorgunluk gibi bir çok soruna yol açar. Kilo vermek için acele etmeyin bunun yerine sağlıklı diyet programı ile zayıflamaya çalışın.

Diyet sırasında yaşanan açlık krizleri, bir anda diyetin  bozulmasına ve gün içinde fazla yemek yenmesine neden olur. Uzun süre yemek yememe durumunda, bu aralıklarda vücut açlık hisseder ve bunun doğal sonucu olarak da vücut fazla besin ihtiyacı duyar. Bu süreç sonunda yemek yeme imkanı bulunduğu zaman kişi normal ihtiyacından fazla miktarda besin tüketir. Ancak bu tepki zamanla hastalık halini alır ve kişi normal öğünlerinde doyduktan sonra da yemeye devam eder. Bu şekilde beslenen kişiler istedikleri gibi beslenemedikleri için diyet sırasında tepkiler gösterir. Diyeti yapamama düşüncesiyle hayal kırıklığı, utanç, suçluluk ve mutsuz olma gibi çeşitli duygular yaşar. Diyet programını uygulamayıp yemek yemeye devam ettiğinde bu hisler devam eder ve kronik bir hal alır. Kişilerin üzüldüklerinde yemek yemesinin temelinde bu durum vardır. Bunun önüne geçmek için ana öğünlerden sonra ara öğün yapmak gerekir.  Küçük ve sık ara öğünler yapmak özellikle sabah halsizliği çeken veya kronik yorgun olan insanlarda çok işe yarar.

Ana öğünler arasında uzun saatler var ise iki yemek arasında atıştırmak uzun süreli açlığı ortadan kaldırdığı gibi, bir sonraki öğünde çok fazla yemek yemenize de engel olur. Ana öğünlerin arasında yapacağınız ara öğünleriniz, abur cubur besinlerden oluşursa atıştırdığınız bu besinler sağlığınızı bozabilir. Patates cipsi, çikolata ve çeşitli tatlılar gibi atıştırmalıklar yerseniz diyetinizde fazladan yağ tüketmenize neden olur.

Diyet Programı SağlıklıDiyet yaparken light ürünlerin masum görüntüsüne kapılıp, ara öğünleriniz de light gıdarlar seçmeyin.  Bu tür besinlerde düşük kalorili, şekersiz ve yağsız sözcüğü çoğu zaman yanlış kullanılıyor. İşlenmiş gıdaların üzerinde şeker ya da yağ yoktur gibi yazılar vardır fakat unutmayın ki şeker ya da yağ bileşenli maddeler vardır.

Sağlıklı diyet programı uygulamak istiyorsak, ara öğünler sebze ve meyvelerden oluşmalıdır. Sabah kahvaltısından sonra yiyeceğiniz meyve salatası sizin öğlen yemeğinde daha kontrollü yemek yemenizi sağlar.

Aldığımız kilolar tabi ki en çok gün içinde yediklerimizle ilgili, ancak önemli bir diğer noktada bu besinleri hangi saatlerde tükettiğimizdir. Günün belli saatlerinde metabolizmamız çok hızlı çalışırken, geri kalan zamanlarda oldukça yavaş çalışır. Doğru zamanlarda doğru besinleri aldığınızda vücut harekete geçer ve vücuttaki yağlar daha kolay yakılır. Sağlıklı diyet programı için yemek saatleri çok önemlidir. Hangi saatte ne yememiz gerektiğini bilirsek kilo vermemiz daha kolay olacaktır. Saatlere göre beslenme nasıl olmalı gelin aşağıda kısaca aşıklayalım;

Sabah:

Sağlıklı diyet programında beslenme saatlerine dikkat etmek önemlidir. Metabolizmanın oldukça hızlı olduğu ve enerji gereksinimimizin de fazla olduğu sabah saatlerinde güne iyi bir kahvaltı ile başlamak gerekir. Kahvaltıda kepekli ekmek, peynir, domates, salatalık hem tok tutmaları hem de besleyici olmalarından dolayı mutlaka tüketilmelidir. Bal, reçel gibi şekerli besinler ilk yendiğinde tok tutuyor gibi görünmelerine rağmen sonradan açlık hissini uyandırır ve kahvaltıdan kalktıktan 10-15 dakika sonra yine yemek yeme isteği olur.

Öğle:

Öğle saatlerinde de vücudun kalori yakma hızı oldukça yüksektir. Bu nedenle günlük enerji ihtiyacımızın üçte ikisini bu saate kadar tüketmemizde yarar vardır. Öğlen yemeğinde et ve ekmek grubu ağırlıklı beslenmek daha doğrudur. Çünkü bu besinlerin kalori değerleri yüksek olduğundan bu saatlerde sindirimi daha kolay olur.

İkindi:

Sağlıklı Diyet Programı-Sebzeİkindi vakti yani 16.30-17.00 saatleri civarında kan şekerinde bir düşüş olabilir. Bu nedenle bu öğünde meyve, sebze ya da kuru meyveleri ve tohumları (badem, ceviz gibi) tercih edilebilirsiniz. İkindi vakti deyince aklınıza sakın beş çaylarını, kekleri ve börekleri getirmeyin kocaman bir kase meyve salatası yapın ve onu yiyin.

Akşam:

Akşam saatlerinde metabolizma işlevleri yavaşlatır. Bu nedenle bu saatlerde fazla aşırıya kaçmadan yemek yenmelidir. Sebze yemekleri, salata, çorba ya da ızgara tercih etmelisiniz ve küçük porsiyonlar halinde tüketmelisiniz. Fakat hepimizin en büyük yanlışı en ağır yemekleri akşam saatlerine bırakmamızdır. Bu saatlerde hareket etme olanağı da kısıtlı olduğu için sindirimi mümkün olmayan besinler yağ olarak vücutta depolanır. Yapılması gereken günlük aldığımız yiyecekleri öğünlere bölmek ve yüksek kalorili olanları akşam saatlerine bırakmamak gerekir.

İnka Diyet, sağlıklı diyet programı uygulamak isteyenler için şunu öneriyor ki diyet programı kişiye özel olmalıdır. Zayıflamak isterken yapılan en büyük hata başkasına ait olan diyet programını uygulamaktır. Kendinize değer verin ve uzman desteği ve önerisi almadan diyet yapmaya çalışmayın. Sağlıklı diyet programı için İnka Diyet uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir