Sağlıklı Diyet Merkezleri

Posted by on Mart 15, 2013 in Makaleler | 0 comments

İnka Diyet olarak eminiz ki birçoğumuz yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte kışın alınan kiloları vermek için mucizevi yollar aramaya başlamıştır. “Bir dirhem etin bin ayıp örtmediğini” öğrendiğimiz bu günlerde diyet listeleri ararken bu kilolardan nasıl kurtulurum gibi sorularla meşgul olmaya başladık. Spor mu yapsam, yemek yemeyerek mi yoksa arkadaşınızın uyguluyor olduğu diyet listesiyle mi kilo vermeye çalışsam soruları kafanızı iyice karıştırmaya başlamıştır. Tabi ki bu kafanızı karıştıran kilo verme yöntemlerinin başında “şok diyetler” en üst sıralarda yer alıyordur. Haftada 5 kilo verebilir miyim diye düşünüyorsunuz ve bu diyetler sayesinde çoğu kişinin bir kaç kilo verdiğini görüyorsunuz; fakat bu gündemdeki şok diyetler hiç bir zaman için kilo problemine kesin çözümler sunmuyor ve verilen kilolar kısa zamanda geri alınıyor.

Sağlıklı Kilo VermekAsla unutmamalıyız ki, kilo verme dürtüsünü estetik kaygılar tetikliyor olsa da asıl önem teşkil eden konu sağlıklı olmak ve sağlıklı olmayı yaşam biçimi haline dönüştürmektir. Bugüne kadar yaşadığınız düzensiz hayatın ve sürekli göz ardı ettiğiniz fazla kilolarınızın ileriki yaşlarınızda faturası çok ağır olacaktır ve hastalıklar birbirini kovalamaya başlayacaktır.

Fazla kilolu olmak diyabete yol açtığı gibi devamında bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Kilo artışlarıyla beraber kalp rahatsızlığı, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon,böbrek yetmezliği ve yaşa bağlı olarak kemik erimesi gibi bir çok sağlık sorunu yavaş yavaş kendin göstermeye başlamaktadır.İnsan ömrünün ne kadar kısa ve değerli olduğunu düşünün ve bir an önce silkinip kendinize gelin “zararın neresinden dönülse kârdır” deyişini bir kez daha uygulamaya çalışın.

Kilo vermeye gerçekten karar verdikten sonra ilk yapacağınız şey; polyannacılık oynamayı bırakıp gerçeklerle yüzleşmek olmalıdır. Bundan sonraki hayatınızı kaliteli ve sağlıklı yaşamak için sağlıklı diyet merkezlerine başvurmadan önce ilk olarak kendiniz nereye varmak istediğinize karar verin. Hangi kiloya kadar ineceğinizi açıkça ortaya koyup aklınıza kazıyın ve bu kiloya ulaşmak için azim ve sabır gösterin.

İş ve okul hayatı yoğun olan bir çok insanın sağlıksız atıştırmalarla hızlı bir şekilde öğün geçiştirmek zorunda kalması ve bu geçiştirmelerin genellikle ekmek veya sandviç tarzı kalorisi yüksek besinlerden oluşması, kilo alınmasına neden olur ve dolayısıyla sağlıksız yaşam tarzına geçiş sürecini hızlandırır. Diğer bir deyişle sağlıklı beslenmek, bahar aylarında başlanan ve yaza hazırlık olarak yapılan bir program olmak yerine hayatınızın her dönemi için geçerli olan bir yaşam tarzı olarak benimsenmelidir. Hiç kuşku yok ki diyet yapmak çok sevdiğimiz bir uğraş değildir ancak sağlıklı, mutlu ve formda kalabilmek için başvurmamız gereken en önemli ve etkili yöntem; sağlıklı diyet programlarından oluşan dengeli beslenme biçimini alışkanlık haline getirmektir.

Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için kesin kararınızı vermelisiniz ve güvenebileceğiniz bir sağlıklı diyet merkezinin yolunu tutmalısınız.

Sağlıklı diyetten bahsetmeden önce “Diyet Nedir?” sorusuyla başlamak, konunun özünü anlamak açısından faydalı olacaktır.

Diyet: Kişinin sağlığını ve mevcut sağlıklı düzenini koruyabilmesi için gerekli olan besleme biçimine denir.

Sağlıklı Diyet MerkeziDiyet nasıl yapılmalı ?
Diyet vücuda ve sağlığa uygun olarak kişiye özel hazırlanan bir program eşliğinde yapılmalıdır. Aslında diyet nasıl yapılmalı sorusuna verilebilecek en net ve sağlıklı cevap, cevapsızlıktır çünkü; gerçekten sağlık hedefli olan diyet programları kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterdiği için kilo vermek isteyen kişinin vücut değerleri incelenmeden herhangi bir diyet programı uygulamak doğru olmayacaktır. Gazetelerde yayınlanan diyet listelerini 15 yaşındaki gencin de 50 yaşındaki yetişkinin de yapmaya çalıştığını düşünürsek bu programların sağlıklı yöntemler olmadıklarını görmek zor olmayacaktır. Kilo vermek için yapmanız gereken şey; bu işin ciddiyetini anlamak ve öncelikle bir doktora ya da sağlıklı diyet merkezindeki bir diyetisyene başvurarak vücut yapınıza en uygun diyet listesini bu işi bilen biri ile beraber belirlemektir.

Diyet yapmanın zararı var mıdır?
Kontrollü yemek yemenin hiç bir zararı yoktur; fakat yanlış diyet yapmanın sağlığınız açısından tahrip edici zararları olabilir. Uzman yardımı olmadan bilinçsizce yapılan diyetler, aç kalarak kilo verileceği düşüncesi ve kişiye özel olmayan tek tip diyet programları sağlığınıza zarar verdiği gibi işe yaramayan sonuçlarla devamlı olarak yüzleşmek de moralinizi bozacaktır.

Sağlıklı diyet nedir?
İdeal doyma oranına göre programlanmış aç bırakmayacak besinlerle sağlıklı bir şekilde beslenmeye  “sağlıklı diyet” diyebiliriz. Sağlıklı bir diyet yapma aşamasında nelere dikkat etmek, ne yemek ve ne içmek gerekir gibi bir sürü soru takılır kafamıza aslında hepimizin bildiği fakat uygulama hatası yaptığımız şeylerdir.

Sağlıklı diyet yapmanın –hepimizin bildiği ve fakat uygulama hatası yaptığı- önemli püf noktaları:

 • Profesyonel yardım alın

Fazla kilolarınızı rahatlıkla vermek istiyorsanız geç kalmadan önlemini alın ve bulunduğunuz şehirdeki sağlıklı diyet merkezinin diyetisyeninden yardım isteyin.

 • Bol su tüketin

Kilo verme sürecinde su içmek önemlidir. Bol su içmek sizi tok tutacak ve metabolizma hızınızı yükseltecektir.

 • Kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin

Kahvaltı öğününü atlamayın çünkü aksi halde güne enerjisiz başlamış olacaksınız hemde öğlen yemeği vaktinize doğru açlık hissiniz artacağı için sağlıksız kaçamaklar yapmak daha cazip olacaktır.

 • Ölçü kullanın

Farkına varmadan aldığınız yağları ve şekerleri bi düşünün. Bugün itibariyle ölçü kullanmaya özen gösterin ve “göz kararı” deyimini diyet süresince unutun.

 • Gün içinde yediklerinizi not edin

Hangi saatte ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi düzenli olarak kaydedin, gün sonunda yediklerinizi okuyun ve nerede hata yaptığınızı kendi gözlerinizle görün.

 • Sık beslenin

Az ve sık beslenmek, genişleyen midenizi küçültmenizi sağlar ve metabolizma hızınızın düşmesini engeller.

 • Tam tahıllı ekmek tüketin

Tam tahıllı ekmek tokluk sürenizi uzun tutacağı gibi açlık hissinizi de azaltır.

 • Sağlıklı Diyet NedirMeyve ve sebze tüketin

Ara öğünlerde yenilen meyve ve sebzeler hem tok tutar hemde ana yemek öncesi mideyi bastırdığı için fazla yemek yemenizi azaltmış olur.

 • Düzenli uyuyun

Uyku saatlerinize dikkat edin daha fazla enerji depolamak için düzenli uyku uyumayı alışkanlık haline getirmeye çalışın.

 • Tuz tüketimine dikkat edin

Tuz tüketimini mümkün olduğunca azaltın veya kaya tuzu kullanmaya özen gösterin.

 • Alkol tüketimine dikkat edin

Alkol tüketimini azaltın. Alkol besin ögesi sağlamadığı gibi kilo almanıza neden olur dolayısıyla diyet süresince alkol alımına ara verin.

 • Yemek yemeye zaman ayırın

Yemek yerken acele etmeden sakin bir şekilde yemek yemeye çalışın. Hızlı yenen yemek doygunluk hissinin geç algılanmasına sebep olacağı gibi sindirim ve hazımsızlık sorunlarına da yol açar.

 • Gıdaların ambalajlarını okuyun

Gıdaların üzerindeki etiketi okuyun ”kalorisi daha az diye bunu alayım” ya da ”diyet ürünlerini daha çok yiyebilirim” gibi düşüncelere kapılmayın.

 • Egzersiz yapın

Her gün en az otuz dakika yürüyüş yapın ve temiz hava almaya özen gösterin. İş hayatınız yoğunsa ve spor yapmaya her gün zaman ayıramam diyorsanız; sağlıklı diyet merkezlerinden haftada 2 gün spor yapmanıza destek olmaları konusunda yardım alın. Unutmayın aldığınız kadar enerji harcıyorsanız kilonuzu korur, aldığınızdan fazla enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Egzersizi ve sağlıklı beslenmeyi düzenli olarak hayatınıza geçiremezseniz tüm çabalarınız geçici sonuçlar verir.

Yukarıdaki önerilere ve diyetisyeninizin verdiği programa uyarsanız sağlıklı bir şekilde kilo vermiş ve bu arada doğru beslenme alışkanlığını da hayatınıza sokmuş olursunuz. Genellikle yemek yemediğinizde psikolojik olarak kilo verdiğinizi düşünerek kendinizi daha mutlu hissedersiniz fakat unutmayın ki tek başına yemek yememek yetmez veya çok kısa sürecek sonuçlar doğurur. Dolayısıyla diyet programı ile beraber spor yapmak her zaman ve her koşulda sağlığınız adına verdiğiniz en doğru kararlardan biri olacaktır.
Daha hızlı kilo vermek gibi bir düşünceye kapılıp ağır ve yorucu sporlar yapmaya çalışmayın  Doğru olan, yavaş ve emin adımlarla yapılan sağlıklı diyet programı ile bu programa eşlik eden spor veya hafif egzersizlerden oluşmalıdır.

Hayatımızdaki önemli olan şey sağlıklı olmaktır ve insan mutluluğunun en önemli ögesi de sağlıklı yaşamaktır. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için önce biz aileler olarak sağlıklı yaşamayı öğrenmeliyiz ve sağlıklı yaşamın ne olduğunu bu işi en iyi bilenlerden destek alarak öğrenebiliriz.

Sağlıklı zayıflama güvenilir diyet merkezlerinde uygulanır. Sağlıklı diyet merkezi olan İnka Diyet; kaliteli, nezih ve güvenilir bir merkez olarak diyet sürecini sizin için en kolay hale getirerek diyet stresiyle baş edebilmeniz için de size beslenme uzmanları eşliğinde kaliteli hizmetler sunmaya devam ediyor. Sağlıklı Diyet Merkezi nasıl olur merak ediyorsanız veya kilolarınızdan sağlıklı yollarla kurtulmak istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçin.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir