Sağlıklı Diyet Listesi

Posted by on Kasım 6, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı Diyet ListesiÖzellikle kadınlar için fazla kilolar en büyük dertlerden birisidir. Dış görünüşüne ve güzelliğine düşkün olan kadınlar daha güzel ve çekici görünmek için kilo almak istemezler ama yemekten de geri kalmazlar sonuç olarak spor yapmamak da buna eklenince kilolar giderek artar. Peki bu artan fazla kiloları vermek, doğru ve sağlıklı zayıflama yöntemleri ile zayıflamak için neler gerekir?

İlk olarak şunu belirtelim, zayıflamak istiyorsanız kesinlikle ama kesinlikle aşırı aç kalarak sağlıksız bir şekilde kilo vermeye çalışmayın. Eğer böyle kilo vermeye çalışırsanız kilolarınız ile beraber sağlığınızdan da olursunuz ve tedavisi güç olan hastalıklarla uğraşmaya başlarsınız. Asla üç günde beş kilo verdiren ya da bunun gibi şok diyetler uygulamaya çalışmayın. Düşünsenize bu kadar kısa sürede verilen hangi diyet sağlıklı olabilir ki. Şok diyet yapanlar şunu bilmeli, vücudun alması gereken kalorinin altında beslendiğinizde vücudunuz saç hücrelerinizi beslemek için gerekli olan besleyici maddeleri (B12, folik asit,bakır, demir) sağlayamaz. Dolayısıyla fazla yağlarımız ile birlikte saçlarınız ve kaslarınız da sizi terk eder.

Özellikle yüksek proteinli şok diyetler, kaslarda ciddi erimelere yol açabilir. Kaslarınızın erimesi sadece yorulmanız, bitkin düşmeniz, kramp, yanma, uyuşma gibi yakınmalarla karşılaşmanız anlamına da gelmez. Daha az kaz daha düşük metabolizma hızı demektir, bu da verilen kiloların daha sonra fazlasıyla geri kazanılması anlamına gelir.

Aynı zamanda doğru olmayan ve sağlıksız verilen kilolar çok kısa sürede fazlası ile geri alınmaktadır. Bu durumda da o kiloları vermenin bir anlamı maalesef ki olmuyor. Peki sağlıklı kilo vermek için neler yapılması gerekir? Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız sağlıklı beslenmeye dayalı bir diyet programı ile beraber uygun bir egzersiz programı sizler için yeterli olacaktır.

Diyet Listesi Sağlıklı Sağlıklı Diyet Listesi Nasıl Olmalı?

 Sağlıklı zayıflamak için, günlük alınacak olan kalori miktarının ¼’ünün yağlardan oluşmasına dikkat edilmesinin gereklidir.

Bu yağların zeytinyağı ile birlikte bitkisel yağlar olması önemlidir. Yağlar kişilere tokluk hissi verdiğini ve bununla birlikte, günlük gereksinim duyulan vitaminleri sağladığını unutmamanız gerekir.

O halde, çok fazla olmamak ve dozunu kaçırmamak kaydı ile, sağlıklı zayıflama nasıl olur sorusunun yanıtları arasında, günlük tükettiğimiz yağ miktarına dikkat etmemiz gerekiyor.

Sağlıklı diyet listesinde dikkat edilmesi gereken diğer unsur karbonhidrat tüketimidir. Günlük alınacak olan kalorinin yarısı karbonhidratlardan alınmalıdır. Karbonhidratların da tokluk hissi verdiğinin unutulmaması gerekmektedir. Bu durumda, şeker tüketimini olabildiğince azaltarak, sağlıklı diyet listesi nasıl olmalı sorusunun yanıtı karbonhidrat tüketimine gereken önemin verilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı diyet listesinde, et, süt ve yumurtanın kaliteli proteinler grubunda yer aldığı akıldan çıkartılmamalı ve diyet listesinden eksik edilmemelidir. Sağlıklı diyet listesinde olması gereken diğer unsur ise bol lif ve posa içerikli besinlerdir. Bu besinlerin sebzeler ve meyveler tüketimi ile vücuda alınmasının gerekliliği unutulmamalıdır. Aynı zamanda, sağlıklı zayıflama nasıl olur diyenlerin gün içerisinde en az 2,5-3 litre su içmesi gereklidir.

Sağlıklı diyet listesi, günde 3 ile 6 öğün arasında sık sık ve azar azar beslenmeyi sağlayacak şekilde planlanmalı ve besinler dengeli bir şekilde öğünlere dağıtılmalıdır. Sık aralıklarla beslenme gereğinden fazla yemeyi önler, acıkmayı geciktir ve bir sonraki öğünde besin alımını azaltır.

Yemekler pişirilirken de haşlama, ızgara veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmeli, aşırı yağ alımına neden olan kızartma ve kavurma yöntemlerinden kaçınılmalıdır.

Sağlıklı diyet yapılırken sadece besinlere dikkat edilmemeli, aynı zamanda günlük hayatta fiziksel aktivite arttırılarak harcanan enerji miktarının da artması sağlanmalıdır. Sağlıklı diyet listesi hazırlanırken şifalı bitkiler den de yararlanılabilir. Ancak kullanılan şifalı bitkilerin dikkatli seçilmesi ve bilinçli kullanılması çok önemlidir.

Diyet yaparken zorlanmadan uygulamak istiyorsanız işte olması gerekenler.

Bol Su İçin: Açlık ile susuzluğu karıştırmayın. Su ve az kalorili meyve suları midenizde tokluk hissi uyandıracağından ihmal etmemenizi öneririz.

Sevdiğiniz Yemeklerin Tadını Çıkarın: En sevdiğiniz yemekleri tamamen kesmek yerine haftada bir gün az porsiyonlarla yiyin.

Evde  Az Vakit Geçirin: Evde canınız sıkılacağından sürekli bir şeyler yeme isteği uyanacaktır. Arkadaşlarınıza misafirliğe gidin, iş yerinde daha fazla vakit geçirin, yürüyüşe çıkın.

Erken Uyuyun: Erken yatarsanız gece acıkma faslını uykuda geçirirsiniz. Böylece ertesi sabah uyandığınızda gece yedikleriniz yüzünden pişmanlık duymazsınız. Erken uyuyarak güne erken başlar ve bütün günü uzun ve enerjik yaşarsınız. Geç uyuyup, geç kalkılınca doğal olarak kahvaltı saati değişir ve bütün bir günün öğünleri aksamaya başlar.

Sağlıklı Diyet Listesi-Meyve Meyve ve Sebze Yiyin: Günde 5 porsiyon yemekten çekinmeyin. Kulağınıza çok gelebilir. Uzmanlar, lifli sebze ve meyveleri gıda hacmi çokluğundan midenizi tatmin edeceğini ve açlık hissinizi bastıracağını söylüyorlar.

Karbonhidratlar ve Proteinleri Karıştırmayın: Makarna yiyorsanız yoğurt yemeyin. Yumurta yiyorsanız ekmek yemeyin. Ve hatta mümkünse her öğününüz proteinden oluşsun. Protein, kas kütlesini korumaya yardımcı olur ve yağ yakmaya teşvik eder.

Baharat Kullanın: Yemeklerinizin lezzetini arttırmak için baharat ekleyin. Yemeğinizi keyifli hale getirecek baharatlar ve tatlar tercih edin.

Küçük Tabaklar Kullanın: Büyük tabak az öğün psikolojik olarak ‘doymadım’ hissi yaratacaktır. Öğününüz büyük tabakta küçük gözükeceği için küçük tabaklar almanız işe yaracaktır.

Aktif Olun: Ya kendinizi cezalandırmak yada kendinize yemek hakkı vermek için egzersizi

Kullanmayın. Bunun yerine egzersiz yaptığınızda ne kadar iyi hissettiğinizi, ne kadar rahat uyuduğunuzu hatırlayın. Aktif olmak sizi oyalamak olmasın

Kendinizi Meşgul Edin: Kitap okuyun, müzik dinleyin, film izleyin, yazı yazın. Açlığınız ve yemekler aklınıza gelmemeli.

Diyet Ürünleri Kullanmayın: 1 paket diyet bisküvinin enerjisi 2-3 dilim ekmeğin kalorisine eşittir. Üstelik ekmekte yağ yoktur; birçok diyet üründe yağ vardır, sadece oranı azaltılmıştır. Bazı diyet ürünlerin kalorisi fazla ve tuzu kısıtlanmış olabilir. Bazı diyet ürünlerinde de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmıştır, ancak yağ ve un oranı artmıştır. Diyet ürünler diyete sadece yardımcıdır. Etiketleri dikkatlice incelenerek tüketilmelidir.

Sağlıklı diyet listesi üç ana ve en az iki ara öğünden oluşmalıdır. Diyet listesi hazırlanırken,  diyeti uygulayan kişinin yaşam şekli ve beslenme alışkanlığı göz önünde bulundurulmalıdır. İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürlerini uygulayan danışanlar sevdikleri yemekleri yiyerek kilo verirler. Sizde sağlıklı diyet listesi istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir