Sağlıklı Diyet

Posted by on Ağustos 23, 2013 in Makaleler | 0 comments

Sağlıklı DiyetDiyet yapmanın en zor tarafı, sevdiğimiz birçok yiyecekten vazgeçmek zorunda kaldığımız gibi üstüne bir de iştahımızla baş etmek zorunda kalmamızdır. Bu gibi durumlar için iştah kesen besinleri bilmemiz gerekiyor. Sağlıklı bir diyet yapmak isteyip, iştahına engel olamayanlara önerilerde bulunan uzmanlar, gün içinde sık ve az öğünler yemenin iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğunu belirtiyor.

Uzmanlara göre, yeme isteğinin kontrol altında tutulması, atıştırma krizinden kurtulmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelinmesi, bol bol su içilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmesi ve güç gerektiren egzersizlerin yapılması gerekiyor.

Peki, bu iştah denen ve bizi bu kadar zorlayan şey nedir?

Beyninizde, vücudunuzun kilit kumanda merkezi hipotalamus bulunur. Biyolojik fonksiyonları arasında, vücut ısınızı, metabolizmanızı ve cinsel dürtünüzü kontrol etmek de vardır. Beyninizin merkezinde yer alan hipotalamus, aynı zamanda iştahla ilgili davranışları da kontrol eder.

Dolayısıyla, göreve çağrı sinyalleri guruldayan midenizden geliyor veya kasıklarınız elektriğe kapılmış gibi karıncalanıyor gibi hissetmenize rağmen, aslında bu sinyalleri gönderen beyninizdir.

Hipotalamusun içinde, iştahı düzenleyen bir doyum merkezi bulunur. Bu, yan yana yerleştirilmiş, birbirini dengeleyen iki kimyasalla kontrol edilir.

Hipotalamusunuzda, açlık ve doyum kimyasalları bulunur. Leptin hormonu doyum merkezine giderek size kendinizi tok hissettirirken, ghrelin hormonu kendinizi aç hissettirerek size daha fazla yemeye, midenizi tıka basa doldurmaya zorlar.

Vücudunuz yiyecek dolaşımını beyniniz sayesinde yönetir. Açlık ve obezlikle ilgili keşfedilmeyi bekleyen daha bir sürü hormon olmasına rağmen özellikle iki hormonun açlık ve doyum seviyelerimizi kontrol ettiği konusunda elimizde yeterince kanıt vardır.

Doyum Hormonu

Diyet yapmak istediğimizde bunu en sağlıklı şekilde yapmayı hedefleriz. Diyet yapınca yağı, şekeri, tuzu kullanmayı bırakırız. Vücudumuza aldığımız yağın hep kötü olduğunu düşünüyoruz. Aldığımız kiloların bütün suçu tükettiğimiz yağmış gibi davranıyoruz bu sebeple kötü ün kazanıyor. Yağ kanınıza yemeyi bırakmanızı söyleyen bir kimyasal sinyal üretir. Kendi haline bırakıldığında, yağ üzerine düşeni yapar ama içsel gözlem sistemimizi kapatıp, doyduktan çok sonra bile yeme devam edersek, sorunlarla karşılaşırız.

Vücudunuz ne zaman doyduğunu bilir ve ondan daha fazla yemek istemenizi önler. Peki, yağ iştahı nasıl keser?

Kilo verme sürecinde vücudun ürettiği en önemli kimyasallardan biri olan leptin vücutta depolanan yağ tarafından salgılanan bir proteindir.  Aslında, eğer leptin olması gerektiği şekilde çalışırsa, fazla kilolarınıza karşı savaşınızda size iki kat güç kazandırır ve sağlıklı bir diyet uygulanır. Leptin salgılaması (Yunanca “ince” anlamına gelen kelimeden türemiştir) açlık duygunuzu kapatır ve metabolizmanızı daha fazla kalori yakmaya zorlar.

Açlık HormonuSağlıklı Diyet-Açlık

Mideniz boş olduğunda, adına ghrelin denen bir kimyasal salgılarlar. Mideniz guruldadığında, bu kimyasal hormon saldırı sisteminin kontrolünü ele geçirir ve daha fazla yeme isteği konusunda mesajlar gönderir. Ghrelin aynı zamanda büyüme hormonu salgılanmasını artırarak da yemeyi teşvik eder. Dolayısıyla, ghrelin seviyeleriniz arttığında, büyüme hormonunun devreye girmesini sağlarsınız ve büyüme hormonu size sadece yukarı doğru değil, yana doğru da uzatır. Mideniz her yarım saatte bir ghrelin salgılar ve beyninize belli belirsiz kimyasal mesajlar gönderir; bunlar, içinizde konuşan bir gücün biyolojik mesajları gibidir. Gerçekten aç veya diyet yapıyor olduğunuzda, bu mesajlar çok hızlı gelir ve aynı zamanda da güçlenir. Dolayısıyla aldığınız bu daha fazla ve daha güçlü sinyaller, vücudunuzu yemeye zorlar.

Uzun sürelerden sonra, vücudunuz artık bu mesaja karşı koyamaz. Kendinizi aç bırakarak diyet yapma yönteminin işe yaramamasının ve şekerli kurabiyelerin genellikle irade gücünüzü yenmesinin nedeni budur. Uzun süre aç kalarak sağlıklı bir diyet yapmak söz konusu değildir.

İştahı Kesen ve Tok Tutan Besinler Nelerdir?

Diyet yaparken kendinizi sürekli aç hissediyorsanız diyet yaptığınız süre boyunca tok tutan besinleri tercih etmelisiniz. Peki, sağlıklı diyet yapmak için ve iştahı kontrol altında tutmak için hangi besinleri yiyip içmeliyiz.

Yumurta: En önemli protein kaynağı olan yumurtanın tokluk süresini uzattığına dair bilimsel veriler var. Sabah kahvaltılarında 1–2 adet haşlanmış yumurta tüketerek tokluk süreni uzatabilirsiniz. İnka Diyetin önerisi bol sebzeli omletleri tüketmeniz. Bol mantarlı yumurta veya menemeni de deneyebilirsiniz.

Yeşil çay: Güçlü antioksidan etkisi ile bedenimizi zehirli maddelerden temizlemesinin yanı sıra, metabolizmayı hızlandırıyor. Karın bölgesindeki yağları eritiyor. Günde 1–2 fincan yeşil çay tüketerek metabolizmanızı enerjik hale getirebilir, aynı zamanda bedeninize dost antioksidanları da alabilirsiniz. Kabuk veya toz tarçınla tatlandırıldığında tatlı isteğini azaltır ve tok tutar.

Sirke: Salatalara ekleyeceğiniz sirke tokluk süreni uzatabilir. Yapılan bilimsel çalışmalar, sirkenin içinde bulunan asetik asidin sindirim hızını yavaşlattığını ortaya koymuştur. Böylece kan şekerin daha dengeli yükselir ve daha uzun süre kendinizi tok hissederek sağlık diyet yapabilirsiniz.

Zeytinyağı: Günlük yağ gereksiniminin bir kısmı tekli doymamış yağ asitlerinden karşılandığında yani zeytinyağı tüketimi yeterli olduğunda metabolizmanın desteklendiği ve kilo vermenin kolaylaştığı bilimsel çalışmalar ile gösterilmiştir. Daha uzun süre tok hissetmek için salatalarınıza ve sebzelerinize 1- 2 tatlı kaşığı zeytinyağını mutlaka ekleyin.

Salata: Sağlıklı bir diyet uyguluyorsak, öğünlere koca bir kâse salata ile başlamak veya öğün içerisinde bolca salata tüketmek, öğünde alınan kaloriyi azaltabilir. Sebzeler yüksek posa yoğunlukları ile midede yer tutarak daha çabuk doymamıza yardımcı olurlar. Ayrıca zayıflamak için uygulanan diyetlerinde görülebilecek bir sorun olan kabızlığın da çözümünde önem taşırlar.

Sağlıklı Diyet-TarçınTarçın: Kan şekerini düzenleyerek iştahı azaltır. Üzerinde yapılan çalışmaların sonucunda, tarçının özellikle şeker hastalarında kan şekeri dengeleyici bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Şeker hastasıysanız ve diyet yapıyorsanız hem daha uzun süre tok hissetmek hem de kan şekerini dengelemeye yardımcı olmak adına, günde yarım çay kaşığı kadar tarçın ile mönülerini süslemeyi deneyebilirsiniz.

Yoğurt: İçeriğinde yer alan proteinler iştahı baskılamakta yardımcı olur. Bunun dışında yüksek kalsiyum içeriği ile de zayıflamaya yardımcıdır. Yapılan bilimsel çalışmalar yetersiz kalsiyum tüketiminin kilo vermeyi zorlaştırdığını ortaya koymuştur.

Yulaf ezmesi: Besleyici olduğu kadar düşük kalorilidir. Sabah kahvaltısına veya ara öğünlere, kuru meyveler ya da taze meyvelerle hazırlanan yulaf ezmesi uzun süreli tokluk sağlar.

İnka Diyet Planı ve Sağlıklı Yaşam Kürleri ile diyet yapmak çok daha keyifli. Bu program sayesinde hem kilo kaybedip hem de sağlığınıza kavuşabilirsiniz. İnka Diyet ile iletişime geçin ve size özel hazırlayacağımız diyet planı ile kısa sürede sağlıklı kilo verin.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir