Özel Diyet Listesi

Posted by on Temmuz 17, 2013 in Makaleler | 0 comments

Özel Diyet ListesiYazın gelmesiyle birlikte her sene olduğu gibi asılsız diyetlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Belki de burada en çok dikkat etmemiz gereken uygulanacak olan diyetin mevsime uygun olması ve daha önemlisi kişinin beden tipine ve vücut değerlerine göre uygun olarak hazırlanması önemlidir.

Tek başına standart ve klasik diyetlerin uygulanabilirliği zordur. Kişiyi beden ve zihin olarak bir bütün olarak ele almak gerektiğinde kan tahlillerinden günlük hareketlerine, nefes egzersizlerinden kullandığı bitki çaylarına kadar çok çeşitli açılardan kişiye yardımcı olmak ve değerlendirmek gerekir. Yeterli ve dengeli beslenme konusunda birçok hata yapılmaktadır, dengeli beslenmenin ayrıca sağlıklı yaşamın ayrılmaz unsuru olduğunu unutulmamalıdır. Kilo kaybı için uygulanan diyetler konusunda yapılan yanlış, her diyet listesinin herkeste aynı sonucu doğurduğunun düşünülmesidir.
Kişinin diyet listesinin kendi parmak izi gibi olduğunu düşünürsek herkesin beslenme programının kişiye özel hazırlanması gerekir.

Şuan gündemde olan bir sürü diyet listesi bulunmakta, İsveç diyeti, Dukan diyeti, Karatay diyeti, Mucize diyet, Su diyeti, 3 günde 5 kilo diyeti, Lahana diyeti, Kan grubu diyeti, Şok diyetler vb.

Siz bir uzmana danışmadan kendi kendinize diyet uygulamayı denemeyin, birkaç kilo problemi olan birinde sorunlar çıkmaya bilir fakat uzun süre diyet yapması gereken birinin kendi başına uygulamaya çalıştığı diyet ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Zaten çeşitlendirilmeden uzun süre uygulanan diyet listesi bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayacak ve uygulanan diyet çekilmez bir hale gelecektir.

Bu diyetlerin birçoğu düşük kalorili veya tek tip diyetler olduğu için sağlık açısından tehlikelidir. Bu tip diyet programlarının neredeyse tümü hızlı kilo kaybının olduğunu öne sürer.  Uygulayan birçok kişi kısa süre içinde tartıda azalma görür ancak verilen bu kilolar tekrar geri alınır, çünkü kaybedilen yağ dokusu değil kas dokusu ve sudur.  Bu diyetleri uzun süreli uygulayanlarda kalp kası kaybına bağlı ciddi sağlık sorunları görülebilir son dönemlerde duyulan üzücü olayların birçoğunun sebebi bilinçsizce kullanılan zayıflama programlarının kişilerde kas kaybına neden alması ve kalp krizi ile birlikte hayatlarını kaybetmesidir.

Kilo verme programlarında amaç yağ dokusunu azaltmak olmalıdır. Bu nedenle hızlı kilo kaybı sağlayan şok diyet listelerinden uzak durun. Konu komşudan, eşten dosttan alınan veya gazetelerden kesilen diyet listeleriyle diyet yapılmamalıdır.

Özel Diyet Listesi-UygulamaBir kişiye kilo verdiren diyet diğer bireye kilo aldırabilir. Biri için yeterli olan kalori diğer kişi için yetersiz olabilir. Aynı yaş ve boyda olsalar bile kişilerin enerji ihtiyacı birbirinden farklı olabilir. Sağlık durumu farklı olan bireylerin diyet listeleri de elbette farklı olmalıdır. Pazartesi başlayıp salı günü biten diyetlerde temel hata diyetlerin kişiye özel olmaması, dolayısıyla uzun süre sürdürülebilir olmamasıdır. Sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı için bir uzman tarafından sizin için özel olarak hazırlanmış diyetleri tercih etmek gerekir.

Kilo vermek isteyen kişiden öncelikle kan tahlilleri alınmalı ve kilolarına, kan değerlerine, medikal geçmişine bakılarak hastayla birlikte diyet listesi hazırlanmalıdır. Obez kişilere daha büyük öğünler hazırlanmalı, daha az kilo kaybetmesi gereken kişilerin öğünleri ise daha küçük olmalıdır. Kısacası herkesin bedenine ve kaybetmesi gereken kiloya göre bir program uygulanmalıdır. Kişiye özel hazırlanan diyet listesinde,  vücudunuzun ihtiyaç duyduğu her türlü besin kişinin isteği doğrultusunda programa eklenir, bu da demek oluyor ki öğünler sırasında gerekli olanları tükettiğinizde, zaten daha fazlasını canınız istemeyecek ve nefsinizle mücadele etmeye de gerek kalmayacak.

Kişiye özel diyet liste hazırlanırken uzman ve hasta mutabakata vararak diyet listesini hazırlamalıdır. Peki, özel diyet listesinde neler olmalı.Diyet Listesi Özel

  • Her öğünde mevsim sebzeleri salata veya yemek olarak tüketilmelidir. Sebzeleri az yağlı veya ızgara sebze olarak tercih edebiliriz. Ara öğünlerde de yine mevsim meyveleri tercih edilmelidir.
  • Haftada bir kez kırmızı et, en az iki kez balık, ağırlıklı olarak beyaz et tüketin. Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriyle az yağlı olarak tercih edin.
  • Havaların ısınması ve vücut ısımızın da artmasıyla sıvı tüketimine de ihtiyacımız artacaktır, bu nedenle günde en az 2,5 litre su içilmelidir. Unutulmamalıdır ki içilen çay, kahve, meyve suyu su yerine geçmemektedir.
  • Kilo verme sürecinde beyaz ekmek yerine kepekli, tahıllı ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya kısır tercih edin.
  • Güne kahvaltı yaparak başlayın, kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerin daha zor kilo verdiği gözlenmiştir. Sağlıklı seçeneklerle güne başlamalı ve günde 3 ana 2 ara öğün yapmaya dikkat etmelisiniz.
  • Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlardan uzak durun. Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlardan sakının, sıvı yağlarla yemeklerinizi pişirin. Salatalara ve yemeklere piştikten sonra çok az zeytinyağı ilave edebilirsiniz.
  • Tatlı olarak sütlü tatlıları tercih edin fakat yediğiniz miktara dikkat edin.
  • Tuz tüketiminize dikkat edin aşırı tuzlu yiyecekler yaz mevsiminde ödem miktarını artıracağından yağdan kilo verseniz de total kilonuzu etkileyecek sürekli kilo veremiyormuş izlenimi ortaya çıkaracaktır.
  • Eğer bir diyet listesi yapılıyorsa kesinlikle alkol ve kafeinli içecekler mümkün oldukça az tüketilmesi konusunda uyarı yapılmalıdır. Alkol yerine rahatlatıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici, soğuk olarak da tüketilebilen bitki çayları ya da meyve suyundan destek alınmalıdır.
  • Yaz aylarında ağır yemekler yerine daha çok salata tercih edin ve yemeklerinizi çok geç saatlere bırakmayın.  Mümkün oldukça fiziksel aktivitenizi artırın ve uyku düzeninize dikkat edin. Az ya da gereğinden fazla uyumak metabolizmayı yavaşlatabilmektedir.

Özel diyet listesi hazırlanırken birçok madde sıralanabilir fakat bu diyet listesinin uzunluğu değil kişin zevk alarak diyet listesini uygulaması sağlanmalıdır. İnka Diyet, kilo vermek isteyen danışanlarına diyet listesi hazırlarken mevsimler faktörler, kişinin yemek kültürü ve medikal tablosu gözden geçirilerek karşılıklı mutabakat sonucunda kişiye özel diyet listesi hazırlanır. İnka Diyet asla size bir kibrit kutusu kadar peynir ve üç zeytinden oluşan bir diyet listesi sunmaz. Diyet ve zayıflamayla ilgili ne biliyorsanız hepsini unutun, sağlıklı ve formda yeni bir hayata İnka Diyet ile başlayın. İnka Diyet ile iletişime geçerek siz de özel diyet listesine sahip olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir