Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Posted by on Kasım 29, 2013 in Makaleler | 0 comments

Nasıl Sağlıklı Kilo VerilirÇağın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezitenin, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ayak üstü beslenmenin ağırlık kazandığı ve yaşam kalitesinin giderek düştüğü bir toplum olmaya başladık.Bunlar yetmezmiş gibi birde ünlü insanların “sıfır beden” gibi ölçülerde olma çabaları, özellikle gelişim çağındaki çocuk ve ergenler üzerinde olumsuz psikolojik ve fizyolojik etkileri olduğu gözleniyor. Bilinçsizce ve kontrolsüzce uygulanan diyetlerinin büyüme ve gelişme çağındaki çocuklarda  büyümelerinde duraklama,  iskelet sisteminin anormal gelişimi gibi pek çok sağlık problemine neden olmaktadır. Bilinçsizce yapılan diyetlerinin ayrıca baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizlikleri, kabızlık, kansızlık, ciltte kuruluk, saç dökülmesi gibi pek çok sağlık sorunlarına da yol açar.

Bilinçsizce yapılan diyetler, bireyin bazal metabolizma hızının düşmesine, diyet sonrasında hızla verilen kiloların geri alınması neden olmaktadır. Aşırı zayıflığın bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve hastalıklara karşı direncin azalmasına, vücut fonksiyonlarının işleyişinde bozukluğa, kronik yorgunluk ve halsizliğe, çalışma veriminde ve yaşam kalitesinde azalmaya neden olur.

Nasıl sağlıklı kilo verebilrim? Bu soruyu kendi kendinize defalarca sorduysanız siz kilo verme sürecine hazırsınız demektir. Çünkü doğru olan gerçekten kilo vermeyi istiyor olmanızdır. Karar verdikten sonra sağlıklı ve kalıcı kilo vermenin önemli olduğunu unutmayın ve kilo vermek için doğru yeri seçmeye çalışın.  Kilo vermeniz için destek alacağınız merkezi iyi seçin, gerekirse orda zayıflayan insanları bulun ve deneyimleri ve tecrübelerini sorun.  Aklınıza takılan soruları sormaktan asla çekinmeyin burada önemli olan sizin sağlığınız. Sizin için hazırlanan programın dengeli bir diyet programı olmasına özen gösterin.  Uygulanan diyet kişiye var olan kötü beslenme alışkanlıkları yerine doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmalı. Düzenli ve az az sık sık yemek, yeterince lif tüketmek, düşük kalorili atıştırmaları tercih etmek ve yeterince su içmek gibi alışkanlıklar kazandırmalı.

Kilo vermek için  asla üç gün ya da beş gün gibi şok diyetler uygulamayın. Diyette başarıyı sağlayan, kişilerin diyet Kilo Nasıl Sağlıklı Veriliryaptıkları süre içerisinde sürekli kontrol altında olmaları, motivasyonlarının sağlanması ve buna bağlı olarak mutlu olmalarıdır. Bütün bunlara bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenme yaşam biçimi haline getirilmelidir. Kısa sürede kilo verebilirsiniz fakat bu kiloyu sağlıklı yollarla  verin ve  verilen kilonun kalıcı olduğu diyetleri tercih edin.

Kilo vermeyi saplantı haline getirmeyin, yaz aylarının gelmesi pek çok kişinin rejim yapmasına neden olurken, bunu saplantı haline getirmek ise çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Anoreksia Nervoza olarak bilinen; kişinin normal veya normalin üstünde bir ağırlıkta olmayı reddetmek olarak tanımlanan hastalık nedeniyle, doktora gidenlerin  sayısı gün geçtikçe artıyor. Yemek yemeyerek veya yediklerini daha sonra istifra ederek vücudundan atma yoluyla kilosunu kontrol altında tutmaya çalışan kişilerde, ani ve aşırı kilo kaybı, adet düzensizliği, halsizlik, aşırı alınganlık ve saç dökülmesi gibi ciddi rahatsızlıklar görünür.

Yukarıda sıraladıklarımızın bir çoğu sağlıksız kilo verme yöntemleridir tabi ki bu verilen kilo kayıpları ile birlikte kişilerin sağlıklarında da ciddi kayıplar söz konusudur.

Peki, nasıl sağlıklı kilo verilir?

  • Öncelikle şunu söylemek doğru olacaktır ki kilo vermek için plan yapmak en önemlisidir. Uzman desteği alarak planlanmış bir diyet programını uygulamak her zaman daha kolaydır. Çünkü böylece kendimizi seçme zorluluğundan kurtarmış oluyoruz. Doğru planlanmış diyet programını izlemek sağlıklı bir seçimdir, uzun süren ve kendi tercihlerimiz doğrultusunda uygulanan diyet  programlarında başarısızlıkların olması kaçınılmaz olur.
  • Bir diğer sağlıklı yöntem de diyetlerde su tüketiminin doğru ölçülerde kullanılmasıdır. Nasıl sağlıklı kilo veririm diyorsanız suyu içmenizi öneriyoruz. Çünkü su, yetişkinlerde vücudun toplamda yüzde 55-60’ını oluşturur. Hayati sıvı denilen kanın yüzde 90′ ı, kasların yüzde 75′ i, kemiklerin yüzde 25′ i ve hatta yağların enerji için depolandığı dokunun dahi yüzde10 ila 30′ u sudan oluşmaktadır. Bu nedenle vücudun ihtiyacı olan besin ve besin öğelerini alırken, yeterli miktarda suyun da alınması gerekir. Kilo verme esnasında metabolik artıkların uzaklaştırılması için, kilo alma esnasında da hücre yapımı için yeterli miktarda su alınması şarttır.
  • Sakın aç kalmayın, eğer öğün atlıyorsanız, kahvaltı etmiyorsanız ve geçiştirmelerle öğününüzü unutuyorsanız Sağlıklı Nasıl Kilo Verilirmuhtemelen akşam aşırı yemek yiyorsunuzdur. Bir öğünde aşırı besin alımı kilo alma nedeniz olabilir. Kahvaltıyı kesinlikle sektirmeyin. Kahvaltı, gün için gereken enerjiyi almanızı ve öğle yemeğinde kendinizi daha az aç hissetmenizi sağlar.
  • Bir diğer yöntem de enerji harcamaktır. Yağ yakmak için en iyi egzersiz tipi kardio egzersizleridir.koşu bandında ya da açık havada yapılacak koşu ya da yürüyüş, yüzme, kürek çekme, bisiklet gibi sporlarla yağ yakabilir aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.
  •  Her sabah kalktığınızda ilk işiniz üzerinize dar gelen pantolon veya şortları denemek olsun. Bu yiyeceğinize dikkat etmekte, sizi gün boyu motive edecektir.
  • Merdiven kullanma alışkanlığı kazanın, İşyerinde yapabileceğiniz en faydalı egzersizlerden biri asansör yerine merdivenleri kullanmaktır. Merdivenlerden çıkmak ve inmek baldır kaslarınızı çalıştırır. Eğer üst kaslarınızın da çalışmasını istiyorsanız, merdivenleri ikişer ikişer çıkmayı deneyin.
  • Kendinizi sürekli motive edin, başarabileceğiniz konusunda telkinlerde bulunun hedefinizi arada hatırlamak size iyi gelecektir.

Nasıl sağlıklı kilo verilir? Sorusunun cevabı aslında çok basit ve hepimiz biliyoruz ki sağlıklı beslenmek ve yaşam tarzında küçük değişiklikler yapmak birkaç kilo vermek için yeterlidir. Fakat bizler bilinçsizce, başkası için hazırlanmış ya da gazetelerde yazılan diyet listeleriyle kilo vermeyi tercih ederek kilo vermenin ciddi bir süreç olduğunu algılayamıyoruz. Sağlıklı kilo vermek ciddi bir süreçtir.  Uzman desteği ya da tavsiyesi almak en doğru sağlıklı kilo verme yoludur. Sizde nasıl sağlıklı kilo verilir sorusunun cevabını arayanlardansanız İnka Diyet uzmanları ile irtibata geçebilir ve sağlıklı kilo vermek için destek isteyebilirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir