Nasıl Kilo Verilir

Posted by on Haziran 12, 2013 in Makaleler | 0 comments

Nasıl Kilo VerilirÜlkemizde ve dünya birçok insan kilo problemleriyle boğuşuyor. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen bu insanların diyet yaparken en büyük sorunlarıysa aç kalmaktır. Aç kalmadan nasıl kilo verilir sorusunun cevabının ise dengeli ve düzenli beslenmeden geçtiğini özellikle söyleyebiliriz.

Sağlıklı bir diyet sadece kilo vermek için değil yüksek kolesterol, diyabet ve obezite gibi çeşitli sağlık sorunlarını engellemek için de gereklidir. Kilo vermeye aşırı odaklı olduğu için sağlıksız olan çok sayıda diyet bulunmaktadır. Yapılan en büyük yanlış, kilo vermek için öğün azaltmaya gidilmesidir. Günümüzde kilo problemi yaşayan çoğu insan diyet döneminde sadece öğün azaltıyor. Bu da hem sağlığının bozulmasına hem de daha çok kilo almasına neden oluyor.

Peki, Nasıl Kilo Verilir?
Birçok uzmana göre az fakat sık sık yemek yemenin kilo vermede uyulması gereken ilk kural olduğu konusunda hem fikir.  Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu vurgulayıp kahvaltıyı atlamamamızı özellikle söylüyorlar.

Aç kalmadan nasıl kilo verilir diyenler için, özellikle beslenmedeki çeşitliliktir önemlidir. Yapmamız gereken sebze ve et tüketimini dengeleyerek beslenmemizi düzenlemektir. Vücudumuz her türlü besine ihtiyaç duyar. Bu sebeple her besinden ihtiyaç kadar tüketilmesi önerilir. Fazlası size kilo olarak dönmekle beraber azı da çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirir. Şimdi sizler için nasıl kilo verilirin alt başlıklarını tek tek açıklayalım.

Kalori Alımını Azaltın

Kilo vermek için diyet yaparken kalori alımını azaltmak önemlidir. Aldığınız kalori miktarını azaltmadan önce her gün ne kadar kalori aldığınızı bilmeniz gerekiyor. 4–5 gün boyunca yediğiniz her şeyi bir yiyecek günlüğüne kaydederek bu işlemi yapabilirsiniz. Her yiyeceğin ve öğünün ne kadar kalori, karbonhidrat, yağ ve protein içerdiğini kaydedin.

Metabolizmanızı Hızlandırın

Metabolizmayı hızlandırmak vücudunuzun daha fazla kalori yakmasına ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Hangi yiyecekleri ne kadar ve ne zaman yemeniz gerektiğini bilirseniz sağlıklı bir diyet de metabolizmanızı hızlandırabilir. Diyet yaparken metabolizmanızı hızlandıracak birkaç yöntem:

  • Nasıl Kilo Verilir-MeyveGün boyunca 5 veya 6 küçük öğün ile beslenin: Böyle bir beslenme, vücudun besinleri daha hızlı sindirmesini sağlayarak vücudun daha fazla kalori ve vücut yağı yakmasını hızlandıracaktır. Günde 5 veya 6 öğün yiyerek beslenecekseniz her iki saatte bir, bir şeyler yemeniz gerekir.
  • Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler yiyin: Doğal içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandıran sudan başka pek çok yiyecek bulunmaktadır. Bazı örnekler: tarçın, biber, greyfurt, sarımsak, balık ve yeşil çay.

Bol Su İçerek Nasıl Kilo Verilir?

Su, nasıl kilo veririm diyenler için zayıflamanın en önemli bir parçasıdır. Ayrıca su, pek çok sağlık sorununu azaltır, enerjinizi artırır ve organizma dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Buz Gibi Soğuk Su İçin 

Buz gibi bir su içip sindirmek vücudunuzu suyu ısıtmaya zorlayacaktır. Suyun ısıtılması işlemi metabolizmayı hızlandırır. Günde 2,5 litre su içmek vücudun su dengesini koruyacağı gibi sporla birlikte iyi bir ter atma sağlar.

Gün boyunca su içmek tok kalmanıza yardımcı olabilir. Bu, patates cipsi ya da şeker gibi sağlıksız yiyeceklerle diyetinizi bozmanızı engelleyecektir. Şöyle de düşünebilirsiniz canınız ne zaman diyetinizi bozmanıza neden olacak abur cubur çekerse hemen bir bardak su için midenizi sakinleştirmek için iyi bir yöntemdir.

Ana Öğünlerden Önce Ara Öğün Yiyin 

Öğünlerden önce büyük bir bardak su içmek midenizde hacim kaplayacağı için aşırı açlık hissini ortadan kaldıracaktır. Ana öğünlerden önce ara öğün yemek kilo vermenin vazgeçilmez parçasıdır. Şöyle ki göz açlığını önleyerek küçük porsiyonlar yemenizi sağlar. Ara öğünlerinizi genellikle meyve ağırlıklı yapın; meyve salataları, meyveli yoğurtlar tercih edin.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Birçok insan, günde 4 saat ya da daha az uyumanın kilo almaya neden olabileceğinin farkında değildir. Günlük almanız gereken uykuyu alamadıysanız bu sizin enerjinizin daha kısa sürede biteceği anlamına gelir. Biten enerjiyi tekrar yerine getirmeniz için tabi ki yemek yeme isteği ortaya çıkacaktır.

Kilo Nasıl VerilirGıda Takviyeleri ya da Reçeteli İlaçlar

Destek ürünlerle nasıl kilo verilir ya da hangi durumlarda kullanmalıyız hepimizin kafasına takılan bir sorudur. Gıda takviyeleri olsun reçeteli ilaçlar olsun kilo verme konusunda ciddi sorunları olan ve diyet, egzersiz yapmak gibi yöntemlerle kilo veremeyen insanlar için oldukça faydalıdır. Ancak zayıflamaya destek olan bu ürünleri diyetisyen veya tıbbi bir uzman reçetesiyle alabilirsiniz.

Ameliyatlarla Nasıl Kilo Verilir

Aşırı şişmansanız, ciddi sağlık sorunları yaşıyorsanız veya uyguladığınız yöntemler kilo vermenizi sağlamıyorsa ameliyat sizin için doğru yöntem olabilir. Obezite tedavisi için uygulanan ameliyatlar kilo verme ameliyatlarıdır.  Mideniz daraltılır veya küçültülür ve yiyebileceğiniz yemek miktarı sınırlanır. Ancak, bir kişinin bu tarz bir ameliyatı olabilmesi için bazı tıbbi gereklilikleri karşılıyor olması gerekir.

Günümüzde uygulanan kilo verme ameliyatları:

  • Ayarlanabilir Mide Kelepçesi: Bu ameliyat, midenin üst kısmına yerleştirilen ve mideye girebilecek yiyecek miktarını azaltan bir kelepçe aracılığıyla yiyecek tüketimini azaltır.
  • Roux’un Y Mide Bypass Ameliyatı: Bu ameliyatta da midenin girişi daraltılarak mideye girebilecek yiyecek miktarı azaltılır. Ancak bu ameliyat, midenin alt yarısını kapatarak diğer yarısını atlar. Ardından, üst yarım kısım ince bağırsağa bağlanır.
  • Duodenal bir Değişiklik ile Biliopankreatik Diversiyon: Bu ameliyat, birkaç aşamadan oluşan, en karmaşık ameliyattır. Öncelikle, midenin büyük bir kısmı çıkarılır ve mideye bir bilezik yerleştirilir. İkinci aşamada bağırsaklar kullanılamaz. Üçüncü aşama, vücudun safra gibi maddeleri kullanma şeklini değiştirir. Bağırsağın kolon bölümü üzerinde, daha az miktarda yiyeceğin mideye girmesine izin veren daha doğrudan ve kısa bir yol bulunmaktadır.
  • Bağırsak Bileziği Ameliyatı: Bu ameliyatta midenin büyük bir kısmı çıkarılır ve bağırsaklara bağlanan bir bilezik mideye takılır.

Yukarıda saydığımız ameliyatlar ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalındığında başvurulabilecek yöntemlerdir. Öncelikle yapılması gereken diyet ve spor ikilisini denemektir. Sağlığınızın daha fazla bozulmasına lütfen izin vermeyin ve şu an gözünüze batan kilolarınızdan biran evvel kurtulun. Bizler neden çok korktuysak ”korktuklarımız başımıza geldi” ama artık kilolarınızla nasıl mücadele edeceğinizi biliyorsunuz. Siz de fazla kilolarınızdan kurtulmak için nasıl kilo verilir arayışı içindeyseniz; İnka Diyet ile iletişime geçebilir, destek ve bilgi alabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir