Nasıl Kilo Verebilirim?

Posted by on Aralık 4, 2013 in Makaleler | 0 comments

Nasıl Kilo VerebilirimKonu kilo vermek olunca hiç kuşku yok ki akla ilk gelen diyet yapmak oluyor. Diyet yapmak çokta sevdiğimiz ve hoşumuza giden bir uğraş değildir. Ancak obezite ile mücadelede, hayatımızın daha sağlıklı  ve mutlu bir şekilde geçmesi ve formda kalabilmek için başvuracağımız en önemli adres doğru ve dengeli beslenme programı uygulamak oluyor.

Kilolu olduğumuzu düşünüp zayıflamak için başvurduğumuz bir çok yöntemde başarısız oluyor isek bunun esas nedeni aslında olayı beynimizde bitirmediğimiz içindir.Öncelikle kararlılığımızı kesin olarak ortaya koymak ve ben bunu başaracağım demek gerekir, unutmayın ki kararlı olmak işin yarısını başarmaktır, geri kalan zaten sizin kontrolünüzde devam edecektir.

Aldığımız fazla kilolar, güzelliğimize gölge düşüren ve bir türlü eritilemeyen düşük bel pantolonlardan taşan ve dar kıyafetlerde kötü bir görünüm veren bel çevresindeki yağlanmalar, yüzümüzü kocaman gösteren gıdılar öncelikle neden bu şekilde görünüyoruz bunu bilmek gerekir.

Nasıl kilo verebilirim? Sorusuna cevap olarak uzmanlar, aç kalmadan kilo vermenin yolunun düzenli ve dengeli beslenmekten geçtiğini vurguluyor. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler tarafından yapılan en büyük yanlış ise kilo vermek için öğün azaltmak gibi bir yöntemine başvurmaları oluyor.

 “Nasıl kilo verebilirim?” sorunun cevapları ise şöyle;

 • Kilo vermek için yapılması gereken ilk uygulama az fakat sık sık yemek yemektir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı asla atlamamanız gerekiyor. Aç kalmadan nasıl kilo verebilirim diyenler için de özellikle beslenmelerin de çeşitliliği tercih etmelidirler. Sadece sebze ya da sadece et yiyerek kilo vermek doğru bir yöntem değildir. Örneğin; et yemeyen biri kansızlık sorunu yaşayabilir ya da sebze tüketmeyen bir kişi kolesterol veya mide problemleri yaşayabilir. Aslında yapmamız gereken sebze ve et tüketimini dengeleyerek beslenmemizi düzenlemektir.
 • Günlük olarak tüketeceğiniz miktarları 6 öğün olacak şekilde ayarlamaya çalışarak az ve sık beslenin. Uzun süre aç kalmamaya özen gösterin ki kan şekerinizde dalgalanmalar yaşamayın. Kan şekerini dengelemek için karbonhidrat ve proteini bir arada tüketmek gerekir. Örneğin; bir dilim ekmek ya da makarnanın yanında bir kase salata tüketmeniz kan şekerinizi dengelemenizin bir yöntemidir.
 • Yaz ya da kış olsun asla spor yapmaktan vazgeçmeyin. Açık havada bol oksijen alarak yürüyüş yapabilirsiniz. Ya daKilo Verebilirim Nasıl size en uygun, zevk alacağınız başka bir aktiviteye yönlenebilir siniz. Bizim önerimiz kardio tarzı egzersizlerinizi aç karnınıza yapmanız olacaktır ki; sabah kanda bulunan serbest yağ asidi miktarı daha yüksektir, yakılmaya hazır halde bulunur ve bu durumda daha fazla yağ yakmış olursunuz. Tabii yapılan aktivitenin süresi de önem taşımaktadır. Normalde egzersize başladıktan 18- 22 dk sonra yağ yakımı başlar çünkü büyük yağ depolarının ufak yağ asitleri haline gelmesi için bu süre geçmektedir. Sabah spor yapma imkanı olmayanların ise yemeklerden 1 saat kadar sonra spor yapmaları uygun olacaktır.
 • Akşam yemeklerinizi geç saatlere bırakmayın. Gece geç saatlerde yatıyorsanız eğer atıştırmalıklar konusunda doğru seçimler yapın. Çünkü özellikle gece yapılan atıştırmaları vücudumuz daha zor yakar bu nedenle de yediklerimizin yağa dönüşme ihtimali yüksektir. Fiziksel aktivitenin en az olduğu gece saatlerinde atıştırma yapılacaksa tercihlerde; enerjisi düşük ve bol lif içeren çeri domates, salatalık, kereviz sapı gibi besinlere yer vermek kalori alımı bakımından daha doğru olacaktır.
 • Yağ alımını sınırlamak için kızartma ya da kavurma yerine ızgara, buğulama, haşlama ya da fırında pişirme yöntemleri tercih edin.
 • Tam tahıllı ürünleri tüketmeye özen gösterin.
 • Bu dönemlerde terlemeyle birlikte sıvıya olan ihtiyacımız artmaktadır 2-2,5 lt kadar su tüketilmesi önem taşımaktadır. Aslında herkesin bildiği ancak ya geçiştirdiği ya da unuttuğu bir konu su tüketimidir. Lütfen su tüketmek için susamayı beklemeyin, susama hissettiğinizde vücudunuzda yüzde 1′lik su kaybı gerçekleşmiş demektir. Aşırı su kaybı konsantrasyon güçlüğü ve hafıza bulanıklığı yaratır.
 • Yeterince hızlı çalışan bir metabolizmanız varsa, besinlerle aldığınız kalorileri tamamen yakar, yağ olarak depolayıp kolayca şişmanlamazsınız. Eğer dikkatli beslenmenize rağmen kolayca kilo alıyorsanız veya aldığınız kiloları vermekte fazlaca zorlanıyorsanız metabolik hızınız düşük olabilir. Böyle bir durumda uzman desteği almanız kilo vermenizi olumlu yönde etkileyecektir.
 • Yağ içermeyen, bol lifli ve hastalıklarla savaşan bir çok maddeyle dolu sebze ve meyveler aslında tüketmek için en Kilo Nasıl Verebilirimmükemmel besinlerdir. Oysa ne yazık ki pek çoğumuz taze sebze ve meyve tüketimine gereken önemi vermiyoruz.
 • Şeker ve çikolata, bayanların en çok sevdiği yiyeceklerin başında geliyor. Ama burada suçlular çay ve kahvelerimize attığımız kesme şekerlerle, atıştırdığımız şekerleme ve çikolatalar değil. Uzmanlara göre tükettiğimiz şekerin üçte birini gizli bir şekilde alıyoruz.
 •  Beyaz ekmek, pirinç ve makarna yerine, işlenmemiş kepekli ya da doygun ekmek, kepekli pirinç ve tam makarna tercih etmeye çalışın. Atıştırmak içinse cips, çikolata yerine, yağsız patlamış mısır ya da kuru meyveleri seçin. Evde yaptığınız kek ve hamur işlerinde de, eğer mümkünse, kepekli unu kullanmanız son derece doğru olacaktır.
 • Gün boyunca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi kaydetmek için küçük bir dizüstü bilgisayar ya da bir not defteri harika bir yol olacaktır. Bir hafta boyunca deneyin ve notları gözden geçirin. Yaptığınız tüm seçimleri açıkça görmek mümkün olsun.
 • Yeşil çay içmek iyi bir kilo verme yöntemi olabilir. Bazı araştırmalar, yeşil çayın vücudun kalori yakma mekanizmasını hızlandırdığını belirledi. En azından kalorisiz taze bir içecek içmiş olursunuz.

Nasıl kilo verebilirim? Sorusunun cevabını kendi kendinize bulamıyorsanız mutlaka uzman desteği alın. Kilo vermek için yanlış yöntemleri ve sağlığınızı bozacak ürünleri tercih etmeyin. Kilo problemi ciddi bir sağlık sorunudur ve tedavisi kolay bir hastalıktır. Sağlığınızı riske atmayın ve İnka Diyet ile iletişime geçerek uzman desteği isteyin.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir