Nasıl Diyet Yapılır?

Posted by on Mart 27, 2013 in Makaleler | 0 comments

Günümüzde belki de en çok tartışmalara yol açan ve çok sayıda kişinin çeşitli söylemlerde bulunduğu, üzerinde en çok fikir üretilen konuların başında; “Diyet nasıl yapılır?” sorusu gelmektedir. Bu konu hakkında kime sorarsanız sorun, hiçbir bilgisi olmasa dahi televizyon, internet ya da çeşitli yerlerden yalan yanlış ya da eksik bilgilerle size bir takım diyet taktikleri verir, diyet çeşitlerini bir diyetisyen gibi sıralayabilir. Bu durum aslında diyet yapmakta ne kadar bilinçsiz olduğumuzu ve yanlış yapılan diyetlerin ne kadar çok sayıda olduğunu açık bir şekliyle ortaya koyar. Giderek daha da bilinçsizce yaptığımız diyetler ciddi sorunları da beraberinde getirir ve bağışıklık sistemimizi zayıflatıp hastalıklara da ne yazık ki davet çıkartır.

Nasıl Diyet Yapılır?Peki, “Nasıl Diyet Yapılır?” sorusuna verilebilecek net ve sağlıklı cevap ne olmalıdır diye soracak olursanız; diyetin kişiden kişiye farklılık gösterdiği gerçeğini kabul etmek, bu soruya verilebilecek en uygun cevaptır. Herkesin bir doktora ya da diyetisyene başvurup kendi bünyesine en uygun olabilecek diyet listesiyle, programını alması gerekmektedir.

Diyetlerin bilinçsizce ve sağlıksız bir şekilde yapılması zayıflamayı bırakın kilo alımına ve bazı durumlarda ciddi sağlık problemlerine, hatta ölümlere kadar gidebilmektedir. Günümüzde çok sık ortaya çıkan “sıfır benden”olma isteği üzerine tehlikeli durumlar yaşanmaya başladığı kaydedilmiştir ve medyada çok sık duyduğumuz “manken hastalığı”olarak bilinen anoreksiya nevroza gibi ölümle sonuçlanan tehlikeli hastalıklar gündeme gelmeye başlamıştır.

Fiziksel görüntü önemli olduğu için fazla kiloları kafaya takan bir çok kişi, yaz aylarının gelmesi ile beraber harekete geçip zayıflamak için diyet programları aramaya başlar. Diyet arama sürecinde medyatik insanların diyet konusunda olumsuz örnek teşkil etmesi ve ergenlik çağındaki bir çok gencin onlar gibi olmak istemesi üzerine, ortalarda elden ele dolaşan,her hafta yayınlanan diyet listelerine bilinçsizce yönelmesi beklenen ve fakat aynı zamanda tehlikeli bir gerçektir. Ergenlik çağındaki bir çok gencin yaptığı diyet sonucu ciddi sorunlar yaşaması, vücudun gelişim sürecini durdurması gibi olumsuz sonuçları beraberinde getirir ve yavaş yavaş diyet programlarına ön yargılı ve olumsuz bakmaya başlayan bir kesim oluşur.

Peki diyetten neden hemen sıkılıp pes ediyoruz? Diyete başlar başlamaz hemen bir mucize olsun ve bütün kilolarımızdan bir anda kurtulalım isteriz. Aslında aceleci davranmak, diyetten sıkılmamızın ve bırakmak istememizin temel nedenleri arasında gelir.Öncelikle aceleci olmamak, zamanla alınan kiloların yine zamanla verileceğini bilmek ve mucizeler beklememek lazımdır. Aceleci davranışlar bizi strese sokar ve motivasyonumuzu düşürüp diyeti bozmamıza sebep olur. Dolayısıyla diyetimize başlamadan kilo vermeyi kafamızda bitirmiş oluruz.

Diyet sürecinde çevresel faktörler de diyetten vazgeçmemize neden olabilir. Öncelikle bunlara kulak asmamak lazım. Kilo kayıplarınız gözle fark edilecek duruma geldiğinde “hasta mısın, yüzün çöktü, çok hızlı kilo verdin bırak diyeti, daha fazla zayıflama” gibi bir çok söylem duyarız ve motivasyonumuzu olumsuz olarak etkileyebilir. İşte bu noktada diyet stresine kapılmadan bilinçli bir şekilde nasıl diyet yapılmalı konusunda en önemli ve kesin yargınız şu olmalıdır; diyetin diyetisyen desteğiyle birlikte yapılması.

Bu süreçte diyetin stresinden destek almadan kurtulmak mümkün olamayabilir. Diyetisyenlerin en başta yaptığı şey aslında sizi diyet sürecine daha rahat şekilde alıştırmak ve programa adapte etmektir. Diyetisyen desteği olmadan, bilinçsizce uygulanan diyetler kişinin metabolizmasını olumsuz etkileyerek diyet boyunca verdiği kiloların, diyeti bıraktıktan sonra fazlasıyla alınmasına neden olur. Bu nedenle kişi hayatı boyunca diyet yapmak zorunda kalır.

Gerçekten fazla kilolardan kurtulmak istiyorsak öncelikle kendimizi kilo vermeye hazır hissetmek ve diyet yapma konusunda motive olmak gerekebilir. Diyete baslamak için kendinize nedenler yaratabilirsiniz. Bir kağıt alın ve neden zayıflamanız gerektiğini yazarak kendinizle yüzleşmeye çalışın. Şayet kendinizden emin değilseniz diyet sürecini erteleyebilir ve hazır olduğunuz zaman diyete başlayabilirsiniz.

Diyet nasıl yapılır konusunda fikirleriniz oluştuysa size de diyet yapmanın herkesçe bilinen püf noktalarına dikkat etmek kaldı demektir ve unutmayın ki bunlar hayatınızı kolaylaştıracak önerilerdir.

Diyet yapmanın 10 önemli püf noktası ise:
1-Bol bol su için. İnsanlar çoğu zaman su içmeyi unuturlar oysa su diyetin vazgeçilmez bir parçasıdır. Su içmeyi çok sevmiyorsanız meyve suyu ya da demlenmiş bitki çayı gibi tadı olan fakat kalorisi düşük içecekleri de içebilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır?2-Diyetinize sebze ve meyve ekleyin. Ara öğün ve ana öğünlerinize sebze ve meyveler ekleyin; vücudunuza lif yönünden zenginlik katacağınızdan doğru bir adım olacaktır.

3-Aç olmadıkça mutfağa girmeyin. Yeme ihtiyacı hissettiğinizde gerçekten aç olduğunuz için yemek istediğinize emin olun. Boşluk hissinizi açlık olarak algılayabilir ve kaçamak yapmaya yönelebilirsiniz. Böyle durumlarda bir bardak su için ve gerçekten aç olduğunuzdan emin olun.

4-Gece atıştırmalarını bırakın. Bilinçsizce atıştırmak ve belli bir saatten sonra mutfaktan bir şey almak alışkanlığınız varsa tamamen bitirmeniz gereklidir. Bunun yerine masum bir meyve ya da bir fincan çay tercih edin.

5-En sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durun. Diyet süresince vazgeçemediğiniz yiyecekleri mutfağınıza sokmayın çünkü; bu yiyeceklerin varlığı ile kendinizi tutamayıp ipin ucunu kaçırabilirsiniz.

6- Ana öğünleri ihmal etmeyin. Günde 3 ana 2 ara öğün olmak üzere ortalama 5-6 öğün yiyen kişilerin hem iştahlarını hem de kilolarını kontrol altında tutabilmeleri daha kolay olur. Ana öğünler kesinlikle en önemli öğünlerdir; saatlerini ve öğünleri kesinlikle atlamamalısınız.

7-Diyet süresince protein tüketin. Proteinler, karbonhidratlar ve yağlardan daha doyurucudur dolayısıyla yeterli protein almak size doyma hissi verirken aynı zamanda kas kütlenizi muhafaza etmeye yardım eder ve yağ yakmayı kolaylaştırır.

8-Restorandaki menüleri ve içeriklerini iyice okuyun. Dışarıda yemek yemek zorunda kalıyorsanız, menülerin içeriklerini iyice okuyun. Genelde yağlı yemekler olduğu için mümkün oldukça tercih etmeyin ve hatta garsona diyette olduğunuzu belirtip siparişinizi isteğinize göre hazırlanmasını rica edin.

9-Sevdiğiniz gıdaların yerini sebzeyle değiştirin. Basit gibi gözükmese de sizin için önemli bir takas yöntemidir. Çok sevdiğiniz bir dilim pastayı yine en çok sevdiğiniz bir meyveyle değiştirin. Bu sayede, diyet sürecinde kendinizi eziyet ve kısıtlamalardan kurtarmış olursunuz. Gün içinde yemek istediğiniz besinleri not alıp bunları hangi oranda ve neyin yerine yiyebileceğinizi diyetisyeninize danışın.

10-Stresli ortamlardan uzaklaşmak için yeni alternatifler deneyin. Bazı insanlar stresli ve yoğun zamanlarında kendilerini mutlu etmenin tek yolunu yemek yiyeyerek bulurlar. Aslında hepimizin aklına ilk abur-cubur gelir oysa rahatlamak için yiyeceklerden değil, beslenme dışı taktiklerden yardım almak gerekmektedir. Örneğin; müzik dinlemek, kısa mesafeli yürüyüşler ya da sevdiğiniz bir dostunuzla dertleşmek stresinizle başa çıkmanız konusunda size yardımcı olabilir.

Eğer bir uzmandan yardım alırsanız diyet yapmak aslında hiç de zor değildir. Diyet yapmak neredeyse hepimize işkence gibi gelir çünkü beslenme ile ilgili edindiğimiz kötü alışkanlıkları terk etmek istemeyiz. Oysa ki bu sağlıksız yiyeceklerle beslenmek vücudunuzun sınırlarını zorlar dolayısıyla artık vücudunuzu tanımanız, dinlemeniz ve onun ihtiyaçlarına göre beslenmeyi öğrenmeniz gerekir.

Yapmanız gereken tek şey bir diyetisyene gitmek ve sizin yaşam koşullarınıza en uygun programı diyetisyeniniz ile beraber belirlemenizdir. Sizin için özel olarak hazırlanmış olan sağlıklı ve dengeli beslenme programına uymak ve günlük egzersizleri yapmak, sizi sadece istenmeyen kilolarınızdan kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda kendinizi enerji dolu hissetmenize ve özgüveninizin artırmasına neden olur. Sabırlı olmaya çalışın, işi aceleye getirmeyin ve İnka Diyet ile iletişime geçin; nasıl diyet yapılır sorusuna en uygun cevabı beraber verelim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir