Kolay Kilo Vermenin Yolları

Posted by on Kasım 1, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kolay Kilo Vermenin YollarıDiğer konularla kıyaslandığında, kolay kilo vermekle ilgili çok daha fazla ipucu ve yazı ile karşılaşırız. Çünkü güzel, biçimli ve daha da önemlisi sağlıklı bir vücuda sahip olmak hepimizin hayalidir. Sağlıklı olmak ve bunu korumak için atmanız gereken dört önemli adım var. Öncelikle, sağlıklı ve zinde olmak için ne yapmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. Bir egzersiz programı, yaşam tarzınızda gerçekleştireceğiniz bir değişiklik ya da diyet hangi yöntem olursa olsun kilo vermeniz gerektiğini bilmeniz yeterlidir.

Bir insan genellikle belirlediği hedefe ulaşabilir. Ne yapmanız gerektiğini bilmeniz sorununuzu yarı yarıya çözmeniz demektir. Kendinizi aldığınız kararda motive etmelisiniz. Kişinin kendini motive etmesi en zor şeylerden biridir; özellikle de konu sağlıklı ve zinde olmaksa. Düzenli olarak egzersiz ve diyet yapmayı keyifli bulan insanların sayısı çok değildir; bu nedenle sizi motive edecek bir faaliyet bulmak çok önemlidir. Bu konuda ailenizden ve arkadaşlarınızdan destek isteyebilirsiniz.

Öncelikle, eğlenceli ve keyifli bulacağınız bir aktivite seçin. Bisiklete binmekten hoşlanıyorsanız ya da yoganın sizin için uygun olduğunu düşünüyorsanız bunları deneyebilirsiniz. Sporunuzu kapalı alanlarda değil dışarıda yapmaktan hoşlanıyorsanız, istediğiniz bir faaliyeti arkadaşlarınızla birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Motive olmak için arkadaşınızın desteğini alarak temiz havada yapacağınız bir egzersiz kolay kilo vermek için ideal bir yol olacaktır. Kolay kilo vermenin en önemli yolu, bir amacınızın olması ve bu amacınıza ulaşmak için motive olabilmek.

Peki, kolay kilo vermenin yolları nelerdir? Kısaca başlıklar altında kolay kilo vermenin en doğru ve sağlıklı yolları nelerdir açıklayalım.

Kilo Vermek için Plan Yapın

Kolay kilo vermek için ne yapmanız gerektiğinin bir planını çıkarın ve planınızı yapıp o plana sadık kalın. Bu kilolardan kurtulmak için ne yapmalıyım her gün ne kadar koşmalı ya da ne kadar kilo vermeliyim gibi kişisel amaçlarınızı ortaya koyun ve bu amaçlara adım adım ulaşmaya çalışın. Yapmanız gereken eğer beslenme düzeninizi değiştirmek ise ihtiyacınız olan şeylerin listesini çıkarın ve kendinize bir plan yapın. Kurduğunuz plana sadık kalmaya çalışın; ancak böylelikle ne denli yol alabildiğinizi görebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Kolay kilo vermek, ne yazık ki zannedildiği kadar kolay değildir. Haftada 3 kez 20’şer dakikalık egzersizle genel sağlık durumunuz kesinlikle gelişme gösterir ancak kilo vermek için bu yeterli değildir. Uzmanlar tarafından kilo verebilmek için haftada 5 kez, en az 452er dakikalık egzersiz programı ile kilo vermek önerilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta şu ki genetik yapı, yaş, boy ve kişilerin yaşam tarzları kilo vermede önemli bir role sahiptir. Bazı insanlar çok hızlı kilo verirken bazı insanların sahip oldukları rahatsızlıklar sebebiyle daha yavaş kilo verirler. Kilo verirken sabır göstermelisiniz. Karşılaştığınız zorlukları güçlü bir iradeyle atlatabilirsiniz. Unutmayın ki çabalarınızın bir karşılığı olacak ve sonuçlarını kısa zamanda göreceksiniz.

Yediklerinize Dikkat Edin

Sadece daha az yiyerek değil, daha sağlıklı beslenerek kilo verebileceğinizi unutmayın. Sağlıklı beslenmek kolay kilo vermenin en önemli noktalarından biridir. Diyet yaparken kalori alımınızı düşürdüğünüzden dolayı, kaslara yeterli besin gitmez. Ve açlıkla birlikte vücut otomatik olarak savunmaya çekilir. Savunma anında vücudunuz “zor zamanlar” için yağ depolamaya başlar.

Bir anda kalori alımını kesmeniz durumunda, vücudunuz zayıf düşer ve egzersizler için gerekli enerjiden yoksun kalırsınız. Bu yüzden de vücudunuz kalori değil kas yakmaya yönelir. Ve kilo vermek yerine daha da aldığınızı fark edersiniz.

Kolay Kilo Vermenin Yolları-EgzersizSabahları Egzersiz Yapın

İnsanlar birbirinden ne kadar farklı olsa da, bazı şeyler kesindir: metabolizma egzersiz sırasında hızlanır ve 12 saat boyunca da bu şekilde kalır. Sabahları egzersiz yaparsanız, gün içinde daha fazla kalori yakarsınız. Akşamları egzersiz yapmayı seçerseniz, metabolizmanız uykuya dalınca yavaşladığından, hızlanan metabolizmanızın 12 saatini kaybetmiş olacaksınız.

Kaslarınızı Arttırmaya Çalışın

Kaslar, vücutta depolanmış ve yedek enerji maddeleri olan yağlardan daha fazla kalori kullanırlar. Kaslı vücuda sahip olan kimselerin, daha az vücut yağına sahip olmalarından dolayı, daha hızlı metabolizmaları vardır. Yağlı vücuda sahip bir kişinin vücut fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için, yağsız vücuda sahip kişiden daha fazla kalori harcaması gerekmektedir.

Bu nedenle düzenli egzersizle metabolizmayı hızlandırmak ve vücut fonksiyonlarının daha mükemmel olmasını sağlamak ayı zamanda kolay kilo vermek için önemlidir. Kas oranı yüksek olan kişiler daha kolay ve daha hızlı kilo verirler.

Aerobik Yapın

Aerobik desteği ile yapacağınız kilo verme süreci hem de keyifli hem de çok daha iyi sonuç verdiğini göreceksiniz. İnce ve güzel bir vücuda kolaylıkla sahip olmanın ve fazla kalorileri yakmanın en iyi yolu budur.  Eğer sonsuza dek fit ve formda kalmak istiyorsanız şu iki noktayı hiç unutmayın. Öncelikle ne yediğinize her zaman dikkat edin ve mümkün oldukça çok egzersiz yapın.

Kolay Kilo Vermenin Yolları-Yeşil ÇayYeşil Çay İçin

Yeşil çayın sizi sakinleştirmek ve hastalığı önlemekten başka yararları da vardır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisinin araştırmasına göre çay içmenin yağla mücadelede etkili olabileceği bulunmuştur. Yeşil çay içersinde yüksek oranda bulunan kafein ve kateşinler, vücudun karbonhidrat emilimini durdurarak daha fazla yağ yakmamızı sağlar.

 Dik Durmaya Çalışın 

Sürekli oturarak çalışıyorsanız örneğin sabah 8’den 6’ya kadar olan işiniz var ise vücudunuzun yağ yakma becerisine köstek olabilir. Bilim adamlarına göre bir saat ve üzeri oturmalarda vücuttaki yağları yakan enzimlerin üretimi yüzde 90 oranında düşüş gösterir. Esneme, germe için ayağa kalkın veya dışarıda kısa bir yürüyüş gerçekleştirin; vücudunuzu o koltuktan uzaklaştırmak için elinizden geleni yapın. Kolay kilo vermek ve sağlığınızı korumak için her gün yapacağınız 15 dakikalık kısa bir yürüyüş bile sizin kilo vermenize destek olacaktır.

Kolay kilo vermek istiyorsanız İnka Diyet uzmanlarına başvurabilir ve desteklerini alabilirsiniz. Gerekli kan tahlili ve sağlık kontrollerinizi yaptırdıktan sonra uzmanınızdan sizin yaşam tarzınıza uygun diyet programı isteyebilirsiniz. Kilo vermek için zaman kaybetmek istemiyorsanız ve İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir