Kilo Vermenin Yolu

Posted by on Eylül 20, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo Vermenin YoluKilo vermenin yolu; karbonhidratları kesmek ya da sadece protein ve sıvı ile beslenmek değildir. Önemli olan hayatımızın her alanında olduğu gibi, dengeyi sağlayabilmektir. Kim istemez ki hiçbir zorluğa girmeden zarif ve güzel görünmeyi. Aslında kilo vermek düşündüğünüzden daha kolay, fakat uymanız gereken bazı kuralları var.

Doğru zayıflama stratejilerini kullanarak hedeflediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Kilo vermeniz için çok sayıda ve çeşit çeşit diyet listesi bulabilirsiniz. Fakat kilo vermenin en doğru yolu, yeme ve içme alışkanlıklarını değiştirip, fiziki aktiviteyi arttırmakla olur.

Diyet, kilo sorunu olan biri için estetik görüntüye ulaşmak olarak düşünülse de ve diyet sadece kilolu insanların uyguladığı bir program değildir genelde tansiyon hastaları ve şeker hastaları gibi tatlı, tuzlu dengesini koruması gereken kişiler içinde diyet programı uygulanmaktadır. Kısacacı diyet bir beslenme biçimidir. Kilo vermek için her yolu deniyor ancak diyete başladıktan bir süre sonra yarım bırakıyoruz. Ya da diyeti kısa bir süre yaptıktan sonra eski yeme alışkanlığınıza dönerek verdiğiniz birkaç kiloyu da geri alıyoruz. Peki, biz hatayı nerede yapıyoruz?

Şöyle diyebiliriz ki doğru yaşam biçimini seçmeden, doğru beslenme alışkanlıkları edinmeden, sağlıklı kilo vermeniz mümkün değildir. Bu yüzden İnka diyet’in önerilerine göz atın ve köklü değişikliğe giderek, kilo sorunundan en kısa sürede uzaklaşın.

Sizler için sıraladığımız kilo verme yolu şöyledir.

Motivasyon

Sizi motive eden arkadaşlarınıza ya da spor salonuna ya da doğada yürümeye sık sık zaman ayırmaya çalışın. Motivasyonunuzun yüksek olması sizin hedefinizden bir an olsun kopmamanızı sağlar. Yoga, meditasyon gibi rahatlatıcı ve sizi dinlendirici yöntemleri de tercih edebilirsiniz.

Küçük tabaklar

Kilo vermede en önemli olan zihinde kilo sorunundan kurtulmayı amaçlamaktır.  Porsiyon boyutlarını azaltarak kilo verebilirsiniz ancak bu sefer mideniz doymadığınızı düşünür çünkü gözünüz tabağın içindeki yemek miktarının az olduğunu söyler. Oysa tabağı küçük tutarsanız, tabağı dolduran yiyecekler, gözünüzden beyninize doygunluk sinyali göndererek, doymanızı sağlayacaktır.

Yavaş yiyin

Yemek hızlı yapılan bir eylem olmamalıdır. Ne kadar yavaş yerseniz, o kadar avantajlısınız. Eğer bilinçli olarak yavaş yemek yerseniz, kilo vermeniz hızlanır. Uzun çiğnemeler, size tokluk sinyali yollar. Gerçekten mideniz dolduğunda beyninize sinyal gider ve doyduğunuzu hissedersiniz. Yemeğinizi yerken sık sık oturup kalkmayın, sürekli oturup kalkmak dikkatini dağıtır ve ne kadar yediğinizin farkında olmazsınız.

Kilo Vermenin Yolu-HamburgerHamburger, Çizburger, Kola, Cips’i Hayatınızdan Çıkarın

Kilo vermenin en etkili yolu bu tarz yemeklerden uzak durmaktır. Dışarıda olduğumuz da ya da açlık hissettiğimizde neden bu tarz yemeklerin olduğu yerleri buluyoruz. Sağlıklı birçok yemeğin olduğu yerler varken. Bu yemeklerin kilo yapmasının yanı sıra içerdiği yağlar birçok ciddi rahatsızlığında temelini atıyor.

Yemeğinizi Masada Yiyin

Pek çok kişi eline aldığı yemeğini televizyon izlerken bitirir, yemek yemek için kendinize zaman ayırın ve masada oturarak yemeğinizi yiyin. Ayaküstü atıştırılan yemek doygunluk hissini çok geç verir ve hiç bir şey yemediğinizi düşünürsünüz.

Kızartma ve Pastalardan Uzak Durun

Hem yağlı yiyecekler yiyip hem de zayıf olmayı bekleyemezsiniz. Özellikle kızartmalardan gelen yağlar vücudunuzda direkt depolanır. Biliyoruz yağlı yiyecekler lezzetlidir ama unutmayın yediğiniz her lokma göbekte yağ birikmesine neden olacak.

Yemek Yerken Saat Tutun

Birçok kişi farkında olmadan lokmaları tüm tüm yutar ve yemek süresi kısa olduğu için az yediğini zanneder. Yediğiniz lokmaların büyüklüğünü fark edin, bir oturuşta kaç tabak yediğinizi algılamaya çalışın.

Bol Yemekli Masalara Oturmayın

Akşam yemekleri aileyle beraber yenen ve uzun uzun oturulan masalardır. Akşam yemek yerken yiyeceğiniz bütün yemekleri masaya dizmeyin yemeğiniz bittikçe isterseniz devam edin. Masaya her şeyi koyarsanız fark etmeden hepsini yersiniz.

Ekmeği Akşam Menülerinden Çıkarın

Yemeklerin yanında ekmek yemediğimizde doymadığımızı düşünürüz aslında bu ekmekten değil midemizi büyütmüş olmamızdan kaynaklanır. Midemiz boş kaldığında o boşluğu doldurmak için ekmeği tercih etmeyin onun yerine su ya da salata ile yemeğinize devam edin.

Kilo Vermenin Yolu-MeyveBol Meyve ve Sebze Yiyin

 Meyve ve sebzeyi abartmamak şartıyla kendinize daha cömert davranarak bol bol tüketebilirsiniz. Fakat kızartma konusunu kesinlikle atlamamanız gerekiyor. Kilo verirken en büyük yardımcılarımız meyve ve sebzelerdir.

Arkadaş Toplantılarına ve Günlere Gitmeyin

Arkadaşlarımızla beraber olmak keyifli sohbetler geçirmek hepimizin en keyif aldığı şeylerden biridir. Özel yemekli günlere ya da arkadaş toplantılarına gittiğinizde yemekler ve ikramlıklar çok güzel olsa da siz en küçük tabağı ve mümkünse salata tarzı yemekleri seçin. Arkadaşlarınızın hatırım için ye ısrarlarına lütfen kulak asmayın. Unutmayın ki sizin amacınız kilo vermek zaten daha önce bu kadar çok yemek yediğiniz için şuan kilo vermek istemiyorsunuz.

Kilo Vermenin Yolu Spor Yapmak

Yukarı da sıraladığımız maddelerin hepsi yemek yemek hakkında oysa spor yapmakta kilo vermenin ve sıkılaşmanın en etkili yollarından biridir. Neyi ne kadar yemeniz gerektiğini ya da kilo vermek için neleri yememeniz gerektiğini artık biliyorsunuz. Sporu bir kilo verme aracı olarak değil, dengeli ve sağlıklı bir vücuda sahibi olmak için yapmalısınız.

Spor yapmayı düşünüyorsanız profesyonel yardım alabilir ve spor salonlarına gidebilirsiniz. Fakat herkes para vermek zorunda değil istenildiği sürece spor her yerde yapılabilir. Temiz havada ve sahilde yapılan yürüyüşün yerini herhalde hiçbir spor tutmaz. Spor yapmayı düşünüyorsanız yanınıza bir arkadaşınızı alın ve uzun bir sahil yürüyüşü yapın. İş yerinize, evinize giderken birkaç durak önce inin ve yürüyün ya da asansör kullanmayı hayatınızdan çıkarın. Spor yapmamanın bahanesi yoktur yeter ki isteyin.

Kilo vermenin yolları tabi ki bu kadar değil, sıralamaya kalksak sayfalar dolusu yazabiliriz. Ancak şunu söyleye biliriz ki kilo vermenin en etkili ve önemli yolu gerçekten kilo vermeyi istemektir. Ne demişler istemek başarmanın yarısıdır. İnka Diyet olarak kilo vermenin yollarını sıralarken bunu sizin dış görünüşünüzü değil sağlığınızı düzeltmenizi amaç edinerek sıralamıştır.

Unutmayın sağlıklı bir vücuda sahip olmak mini bir etek giymekten daha önemlidir. Kilo vermenin yollarını uzman desteği alarak uygulamak ve sağlıklı kilonuza kavuşmak isterseniz İnka Diyet İle iletişime geçebilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir