Kilo Vermenin Sırları

Posted by on Ağustos 16, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo Vermenin SırlarıKilo vermenin sırları hakkında bir sürü yazı paylaştık. Fakat kilo verme sırlarının psikolojik ve ruhsal boyutu hakkında pek konuşmadık. Peki, aşırı stres altındaki kişilerin daha fazla kiloya sahip olduğunu ve birçoğunun göbekli olduğunu biliyor musunuz?

Stres

Ne kadar stresli olduğunuzu söylemenin en iyi yolu: Göbeğinizde ne kadar yağ olduğuna bakmaktır. Bel ölçünüz ne kadar genişse, stresiniz de o kadar yüksek demektir.

Hücreler karaciğerdeki yağa dönüşebilmekle birlikte şişmanlamak daha ziyade mevcut hücrelerinizin genişlemesiyle ilgilidir. Bütün yağlar deri derinliğinde değildir. Kaslarınızın altında, göbek yağı mideye bir çorap gibi asılır. Yağ depolandıkça, göbek yağı etrafınıza dolanarak bize o ünlü geniş bira göbeğini kazandırır.

Vücudunuza yağ eklendiğinde, daha fazla yağ hücresine sahip olmazsınız; sadece o hücreler daha irileşir. Tamamen kilolu olup olmayacağınıza genetik yapınız karar verir. Ama yaşam tarzınızın stresli olması da bu konuda büyük rol oynar.

Bakıldığında insanlar daima iki tür stresle karşı karşıya olmuştur. İşte bunları kontrol etmek kilo vermenin en önemli sırlarından biridir. İlki, acil strestir. Bu kaçış ya da savaşmak gerektiren bir durum gibi düşünün, vücudunuz kalp ritminizi, solunumunuzu hızlandırıp, daha fazla güç gerçekleştirmenizi sağlamak için nörotransmiter norepinefrin üretir. Yani yoğun stres, vücudunuzun peprid NPY salgılamasını durdurmasıdır. Egzersizin iştahı kesmesinin nedeni budur, çünkü vücudunuz yoğun stres durumunda olduğunuzu hisseder. Dolayısıyla yüksek stres seviyeleri, bel ölçünüz için yararlıdır; iştahınızı keser ve metabolizmanızı hızlandırır. Diğer karşılaşılan stres ise kronik strestir, sürekli endişe haline olunduğunda ortaya çıkar.

Kilo Vermenin Sırları-ObeziteObezliğin Tuhaf Nedenleri

Çoğu kimse, aşırı kilolu olmanın iki nedenden kaynaklandığına inanır: Ya çok fazla yiyorsunuzdur ya da çok az hareket ediyorsunuzdur. Ama bazı araştırmalar, göbek çevreniz için suçu sadece aşırı yemeye veya hareketsizliğe yükleyemeyeceğimizi göstermektedir. Araştırmalar, obezliğin diğer açıklamaları arasında koltukaltlarınız sürdüğünüz şeyleri ve annenizin sizi doğurduğunda kaç yaşında olduğu gibi detayları da katmaktadır. İşte obezlikle ilgisi olduğu düşünülen bazı sıra dışı şeyler:

Deodorantlar: Bazı deodorantlarda normal metabolizmanızı bozabilecek ve sizi kilo almaya açık hale getirebilecek kimyasal maddeler bulunur. Deodorant kullanmamanızı ve asansörden uzak durmanızı önermiyoruz ama alüminyum içeren veya sprey fonksiyonunu poliklorobifenol ile gerçekleştiren deodorantlardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Sıcaklık: Yaz aylarında havalandırma ve kış aylarında ısıtma sistemleri size kendinizi iyi hissettirir ama aynı zamanda şişmanlatabilir de. Örneğin, soğuk bir odadaysanız, vücudunuz sıcaklığı normale döndürmek için daha çok çalışmak zorundadır; dolayısıyla metabolizmanız hızlanır. Kış aylarında sıcaklığı düşürerek veya yaz aylarında arttırarak, kalori yakma motorlarınızı hızlandırabilirsiniz.

Anneniz: Araştırma sonuçlarına göre, anneniz sizi doğurduğunda yaşı ne kadar ileriyse, kilo alma olasılığınız da o kadar yüksektir. Aile geçmişinizi değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa da, anneniz sizi ileri bir yaşta doğurmuşsa, bel ölçünüze daha fazla dikkat etmek zorundasınız demektir.

Bazı İlaçlar: Yüksek tansiyon için beta-blokerler, diyabet için insülinler ve bazı anti-depresanlar gibi obeziteyle alakalı sonuçlar için kullanılan bazı ilaçlar aslında iştahı arttırır, metabolizmayı yavaşlatır ya da kilo almayı kolaylaştıracak başka etkilere sahiptirler.

Eşiniz: Araştırmalar, şişman insanların şişman eşler seçmeye eğilimli olduğunu ve bunun da daha şişman bir çocuğunuz olmasına yol açacağını göstermiştir.

Bugün artık kıtlık ya da kuraklık gibi sorunlarımız kalmadı ama yüksek dozda kronik stres sorunlarımız var; aşırı iş yükü, ilişki sorunları veya bunu gibi uzayan bir sürü stres kaynakları var. Kronik stres kalori birikimi ve yağ depolaması konusunda bir mekanizmayı harekete geçirir ve sonunda omentumumuzdaki depo sürekli büyür. Kilo vermenin sırlarını çözersek eğer üzerimizde oluşabilecek bu ciddi yükü hafifletmiş oluruz.

Yağ Döngüsünün Kontrolden Çıktığı Noktalar:Kilo Vermenin Sırları-Yağ

  • Kronik stresiniz olduğunda, vücudunuz steroid ve ensülin üretimini arttırır.
  • İştahınızı arttırır.
  • Yüksek kalorili şekerlemeler ve yağlı yiyecekler biçiminde hedonist yeme alışkanlığı kazanmanıza yol açar.
  • Karın bölgenizde daha fazla yağ depolamanıza yol açar.
  • Karaciğerinize daha fazla yağ ve inflamatuvar (çeşitli mikrobik ajanlar veya toksinlerine karşı vücudun göstermiş olduğu; hararet artması, kızarıklık ile karakterize iltihabi reaksiyon) kimyasallar pompalar.
  • Ensüline direnç yaratır
  • Pankreasınızın daha fala ensülin salgılamasına neden olur.
  • Kendinizi kontrolsüzce aç hissetmenize neden olur.
  • Yeme döngüsünü devam ettirir, çünkü streslisinizdir ve sürekli yediğiniz için de stresiniz artar.
  • Stres döngüsü, hormonları normal seviyelerin üzerine çıkararak kiloyu etkiler ve bunun sonucunda açlık duygusu artar, fazla yağ iltihaplanmalara neden olur, stres artar ve döngü devam eder.

İşin ilginç yanı, göbek bölgenize ne kadar çok yağ depolarsanız, beyninizdeki stres etkisini o kadar azaltırsınız; bu vücudunuzun sizi rahatlatma, kıtlık zamanlarında hazır olacağınız konusunda size garanti verme şeklidir.

Göbek etrafındaki yağınız sadece bel ölçünüz için değil, aynı zamanda kişisel stres dayanıklılığınızın bir göstergesi olmasının nedeni budur.

Birçok hastalığın temelinde sağlıksız beslenme, düzensiz hayat, kullanılan alkol ve sigara olduğu gibi stres, hızlı yaşanan hayat ve kaygı taşıma gibi psikolojik durumlarda insan sağlığını ciddi anlamda bozmaktadır.

Tabi ki hiçbir şeyi ciddiye almayın demiyoruz. Hepimizin sorumlulukları var ve hayatımız da bazı şeyler bizim dışımızda gelişebilir. Fakat bizim yapmamız gereken tek şey sağlığımıza dikkat ederek hastalık riskini yanımıza yaklaştırmamaktır.

Kilo vermenin sırrı, sağlıklı ve dengeli beslenerek düzenli bir yaşam şekline alışmaktır dolayısıyla sağlıklı beslenerek kilonuzu kontrol altında tutar ve fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

Kilo vermeniz için size sunabileceğimiz en etkili sırlardan biri klasik diyet zorluklarını bir tarafa bırakarak İnka Diyet Kürleri ile tanışmanızdır. İnka Diyet ile tanışmadan önce kilo vermek ve diyet ile ilgili ne biliyorsanız unutun ve tamamen sizin için hazırlanan diyet programı ile kilo verin. Bizim ile iletişime geçerek hayatınızda ilk kez zevk alarak diyet yapmanın keyfini yaşayın.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir