Kilo Vermenin Faydaları

Posted by on Temmuz 24, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo Vermenin FaydalarıHerkesin bildiği şey kilo vermenin kişilerin daha güzel görünmesini sağladığı ya da kendine olan güveni arttırdığıdır. Peki, kilo vererek sağlığınızı tehdit eden hangi zararlı hastalıklardan kurtulabilirsiniz. Kilo vermenin sağladığı manevi ve ruhsal desteğin yanında; kilolu olan hastalarda kalp hastalığı ve felç gibi risk faktörlerini azalttığı da gözlenmiştir. Kilo veren birçok kişinin sahip olduğu ilk olumlu değişiklik kişinin kendine olan güveninin artması ve kendini daha iyi hissetmesidir. Kilo vermenin hem ruhsal hem de sağlık anlamında birçok olumlu tedavi edici yanı vardır.

Kilo verilmesi halinde, kiloya bağlı olan ölüm olasılığı %20 azalmakta, kansere bağlı ölüm olasılığı %37 azalmakta, kansere yakalanma olasılığı % 40 azalmakta, kalp hastalığına bağlı ölüm olasılığı % 15 azalmaktadır. Kilo sorununa rakamlarla bakıldığında işin ciddiyeti ortaya çıkmaktadır. Fazla kilolarınızdan kurtularak yaşam sürenizi 5–6 yıl uzatabilirsiniz.

Kilo Vermenin İnsan Vücudu Üzerindeki Faydaları

  • Kalp Hastalıklarını Azaltır

Kalp hastalıkları tüm dünyada insanların ölmesine ya da sakat kalmasına sebep olan en önemli hastalıklar arasındadır. Aşırı kilolu olan insanlarda yüksek tansiyon görülme olasılığı daha fazladır ve yüksek tansiyon da kalp hastalıklarına neden olur. Kalp ve damar hastalıkları ani ölümlere yol açabilir. Hiçbir belirti ve işaret olmadan aniden ölüm gerçekleşebilmektedir. Kilonuzu %10 gibi bir oranda azaltırsanız kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz de bu oranda azalır. Ayrıca kilo verdiğiniz zaman tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara bağlı olan şikâyetiniz de azalır.

  •   Diyabet Riskini Düşürür

Kilo vermenin diğer faydalarından biri diyabetten korunmaktır. Kilosu ideal olan insanların diyabete yakalanma riski her zaman daha azdır. Fazla kilo ve vücut yağlanması, tip 2 diyabeti beraberinde getirebilir. Aşırı kilolu bireyler, normal kilolu kişilere göre daha fazla tip 2 diyabet riski altındadır. Fazla kilo, vücudun insülini kullanarak kan şekerini kontrol etme yeteneğini baskılar ve dolayısıyla diyabet gelişim riskini arttırır. Diyabet hastalığı her geçen gün hızlı bir şekilde artmaktadır bu artış sebebi, obezitenin ve fazla kilolu insan sayısının artmasına bağlanmaktadır. İyi beslenme, fiziksel aktivite ve kan şeker seviyesinin kontrolü, diyabetin ilerlemesini geciktirebilir. Egzersiz, kan şekeri kontrolüne yardım eder. Kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesi ve kalp-damar hastalığı riskinin düşürülmesi için diyabetli kişilerin düzenli egzersiz yapması tavsiye edilir. Bunun nedeni; çalışan kasların, dinlenen kaslardan daha fazla glukoz kullanmasıdır.

  • Kanser Riskinizi AzaltırKilo Vermenin Faydaları-Kanser

Aşırı kiloysa ilgisi bulunan birkaç kanser türü vardır. Şişman bireylerde görülme sıklığının normal kilolu kişileri oranla iki kat daha fazla olduğu biliniyor. Öte yandan kanser hastalarının doğru beslenmesi tedavinin seyrini de etkileyebiliyor. Şişman kişilerde kanser görülme sıklığı iki kat daha fazla olmaktadır. Bu nedenle şişman veya obez bireylerde başta meme, kolon, rahim, yemek borusu ve böbrek kanserinin görülme riski normal kilodaki bireylere kıyasla daha yüksektir. Ayrıca kilo kaybının, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşma riskini azalttığı, çeşitli araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

  • Kolesterol Riskini Azaltır

Kolesterol, yaşam için gerekli olan mum kıvamında yağımsı bir maddedir. Kolesterol, beyin, sinirler, kalp, bağırsaklar, kaslar, karaciğer başta olmak üzere tüm vücutta yaygın olarak bulunur. Kolesterol vücudumuza gerekli ama yüksek olunca kalp hastalıklarının oluşmasında en önemli risk faktörlerinden biridir. Beslenme şeklinizi değiştirerek daha hafif, yağsız ve tuzsuz beslenerek kısa sürede kolesterolünüzü düşürebilirsiniz. Kanda kolesterol düzeyini etkileyen çok sayıda faktör vardır. Bu faktörlerin bazıları önlenebilir niteliktedir.

Bunlardan bazıları: Kalıtımsal faktörler, yediğimiz gıdalar, şişmanlık, stres gibi faktörler kolesterolü ve kötü huylu kolesterolü yükseltir. Düzenli egzersiz, iyi huylu kolesterolü yükseltir ve kötü huylu kolesterolü azaltır.

  • Stres ve Kilo

İnsanlar aşırı stres altında kaldıklarında metabolizmaları zayıflar, bunun nedeni aşırı stres vücutta insülin hormonunun fazla salgılanmasına neden olur. Fazla salgılanan insüline bağlı insülin direnci ya da metabolik hastalık tablosu oluşur. Bu durumda metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına neden olur.

İnsanlar aşırı strese girdiklerinde vücut kendini korumaya alır ve kilo veremezsiniz. Psikolojik olarak yeme isteği artar ve aşırı yemek yemeye sebep olur. Kilo kaybının en iyi tarafı stres eksikliği olacaktır. Aynı işyerinde çalışan fakat kilo farkı olan kişilere bakıldığında, kilolu kişilerin daha fazla sinirlendiği ve strese kapıldığı ortaya çıkmış.       

  • Düzensiz Uyku

Aşırı kiloya sahipseniz uyku apnesi, uyku bozukluğu gibi sorunlarla karşılaşma riskiniz oldukça fazladır. Sağlıklı beslenme ve uygulaması kolay bir diyet yöntemi ile daha rahat bir uyku çektiğinizi göreceksiniz. Hayatınızın düzenli olması, bütün metabolizmanızı etkiliyor. Uyku düzensizliği demek, almak anlamını da taşıyor. Bunun yanı sıra hareketsiz geçen bir günde da kilo almamızı sağlıyor.

Aşırı uyumak ya da gereğinden daha az uyumak, iştahınızı etkiliyor ve çok yemenizi sağlıyor. Uykusuz kaldığınız her dakika, stresli olacaksınız ve stres hormonunun artması vücudunuzun yağlanmasına ve kilo almanıza sebep olacaktır.

  • Diz Ağrılarının ÖnlenmesiKilo Vermenin Faydaları-Spor

Diz ağrılarının ortaya çıkmasında ve önlenmesinde en önemli etken kilodur. Yük arttığı zaman öncelikle dizde ve belde, yükü en çok taşıyan bölgelerde şikâyetler ve ağrılar ortaya çıkar. Diz ağrılarıyla karşılaşmamak için yapılabilecek en iyi şey kilo kontrolüdür ve bunun için kilo almamak ve kas yoğunluğunu arttırmak gerekir. Diz ağrılarını geciktirmek için düzenli yürüme iyi bir spordur. Bu ikisinin yapılması ileride oluşabilecek diz ağrılarına karşı alınabilecek en iyi önlemdir.

Birçok sağlık sorunun ortaya çıkmasın da ve tedavi sürecinde fazla kilolar yer almaktadır. İnka Diyet olarak kilo verme ve zayıflama hakkında birçok yazı paylaştık fakat ilk kez sadece kilo vererek hayatımızı nasıl sağlıklı ve kaliteli hale getirebiliriz bunu öğrendik. İnka Diyet kilo verme sürecinizi desteklemekte ve tamamen bitkisel İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri ile sağlıklı kilo verme sürecini sizlere sunmaktadır. İnka Diyet ile iletişime geçerek sağlıklı kilo verebilir ve birçok hastalığın önüne geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir