Kilo Vermek İstiyorum

Posted by on Nisan 5, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo Vermek İstiyorumHepimiz “kilo vermek istiyorum” cümlesini hayatımız boyunca en az bir kaç defa söylemişizdir. Kilo vermek ve bunun devamlılığını sağlamak, sağlığımız için çok önemlidir. Kilo verirken aşırıya kaçılmamalı ve planlı bir şekilde kilolar kontrol altında verilmelidir.

Kilo vermek konusunda bazı sıkıntılar yaşıyorsanız bu durumun temelinde yatan bir çok sebep olabilir.Hormon bozuklukları, şeker hastalığı, troid bezinin az çalışması, kan şekeri düşüklüğü gibi rahatsızlıklar fazla kilolarınızın sebebi olabilir. Dolayısıyla öncelikle bunların araştırılması ve uygun şekilde doktor gözetiminde ele alınması gerekir. Ancak altta yatan bir rahatsızlık yoksa ve yanlış beslenme, hareket azlığı gibi sebeplere bağlı olarak kiloluysanız bu konuda bugünden sonra daha da dikkatli adımlar atmalısınız.

Peki neden şişmanlıyoruz? Sürekli oturduğumuz yerden hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz, televizyon bizi sürekli oturmaya yönlendiriyor, asansörler merdivenleri kullanmamamıza, toplu taşıma araçları da yürümemize engel oluyor. Sonuç ise harcamamız gereken kaloriyi ve enerjiyi tüketemeyince aldığımız kaloriler fazlalık olarak vücudumuzda yağa dönüşüyor. Çalışanların yanlış beslenme alışkanlıkları ve çok hızlı yemek yemek zorunda kalması, genellikle ekmek veya sandviç tarzında, sucuk, mayonez, ketçap gibi kalorisi yüksek besinleri bir arada tüketmesi de kiloların bir diğer nedeni olmaktadır.

Bir türlü kilo veremiyorsanız kendinizle yüzleşin ve hırs yapın. Kararlı olmak ve kendinizden emin bir şekilde kilo vermek istiyorum demek artık bu sürece hazır olduğunuzun kanıtıdır.

İnka Diyet olarak sizlere vereceğimiz bazı tavsiyeler ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz;

1-      Kendinize inanın. Daha önce bir çok diyet yapmış ve  başarısız olmuş olabilirsiniz. Kilo vermenize rağmen hızla geri almış da olabilirsiniz. Ancak başarmanın en önemli kuralı inanmaktır,kilo vermek istiyorum diyebiliyorsanız artık başarmanıza çok az kaldı diyebiliriz.

2-      Sağlıklı beslenme programınıza başlamadan önce kendinizde değişiklik yapın daha önce yapmaya cesaret edemediğiniz ya da ertelediğiniz bir isteğinizi yerine getirin.Yeni bir elbise almak ya da kendinizle ilgili radikal kararlar almak olabilir. Kendinizle ilgili atacağınız farklı adımlar size yeni bir dönemi hatırlatacak ve programınız için heyecan yaratacaktır.

3-      Kilo vermek istiyorum demeniz sadece güzel görünmekle ilgili olmamalıdır; çünkü kilolu olmak bir sağlık sorunudur. Aşırı kiloya sahip herkes şeker, tansiyon ve kalp hastalığı riski altındadır.

4-      Diyetinizi kişiselleştirin. Değişik bir diyet programı duymuş olsanız bile o genel geçer program şahsınız ve vücut özelliklerinize göre hazırlanmadığı için size de uygun olmayacaktır. Bunun için diyetisyen yardımı alın ve tamamen sizin değerlerinize uygun bir diyet listesi isteyin.

5-      Kendinize hedefler  koyun ve hedeflerinize ulaştıkça yeni başka hedefler belirleyin. Küçük hedeflerle başlayın ve çıtayı yavaş yavaş yükseltin. Bu hedefler, motivasyonunuzu yükseltmeye yardımcı olacaktır çünkü başardığınızı gördükçe daha istekli kilo vermeye çalışırsınız.

6-      İşlenmiş gıdalar,dondurulmuş ve hazır ürünler yemeyin,tatlandırıcılar ve tuzlu yiyecekler yerine her şeyin doğal ve taze olanını yemeye çalışın.

7-      Yiyeceklerin etiketlerini okuma alışkanlığı edinin. Masum olduğunu düşündüğünüz gıdaların içinde kilo almanızı kolaylaştıracak ne kadar çok zararlı yağın olduğunu fark edince gözlerinize inanamayacaksınız.

8-      Daha fazla su içmeye çalışın. Güne 1 bardak su içerek başlayın. Eğer su içmek gibi alışkanlığınız yoksa günlük belirlediğiniz su miktarını küçük  şişelere doldurun ve elinizin altında bulundurun. Şişeyi her gördüğünüzde su içmeye özen gösterin.

9-      Salatanıza lezzet katması için döktüğünüz hazır soslar aslında kilo almanıza neden olur. Bu nedenle salata sosu kullanmak yerine biraz baharat ve limon ya da elma sirkesi ile salatanızı tatlandırabilirsiniz.

10-   Tuz, vücutta su tutulmasına neden olur ve şişkinlik hissi yaratır. Dolayısıyla tuz kullanmayı bırakın ki moral bozan faktörler de ortadan kalksın.

11-   Kilo vermek isteyenlerin yaptığı yanlışların başında az yemek yiyerek zayıflamak gibi bir düşüncelerinin olması yatar. Fakat bu yanlıştır çünkü; mideyi uzunca bir süre boş bırakmak metabolizmanızın yavaş çalışmasına sebep olur. Bu nedenle az az ve sık sık yemelisiniz.

12-   Uyku düzeninize dikkat edin. Unutmayın ki düzenli uyumayan kişiler uyuyanlara oranla daha çok kilo alırlar çünkü; yorgun bir vücut, günlük yakılması gereken enerji miktarını yakamaz ve metabolizmanız yavaşlar.

13-   Stresli bir yaşam kilo almanın esas nedenleri arasında yer alır çünkü stresli olduğunuz dönemlerde vücudunuz stres hormonları salgılar ve bu hormanlar karın bölgesindeki yağların depolanmasını sağlayan hücrelerin büyümesine neden olur.

14-   Kadınların erkeklere oranla daha fazla tatlı yeme isteği vardır. Eğer kendinizi engelleyemiyorsanız, küçük bir meyve tabağı hazırlayın ve genellikle yanınızda küçük bir elma taşıyın.

15-   Çalıştığınız şirketin yemekhanesine girmeme kararı alın.  Yemekhanelerde yağ oranları yüksek yemekler olduğu için genellikle yemeğinizi evinizden götürmeye gayret edin.

16-   Egzersiz yapmak için kendinize fırsatlar sunun. Mesela önünüze gelen her merdiveni egzersiz yapacağınız bir fırsat olarak düşünün ve istediğiniz kiloya gelinceye kadar asansöre binmeyi aklınıza bile getirmeyin.

17-   Diyet içeceklerden asla kulanmamalısınız. Bu tür içeceklerin içlerinde yapay tatlandırıcılar bulunmaktadır. Onlar yerine portakal, elma gibi taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.

18-   Hızlı yemek yemekten kaçının. Kilo problemi olan insanların genellikle hızlı yemek yediğini görürüz. Ne zaman yemek yerseniz yiyin, yemeği en son bitiren kişi siz olun. Yemek saatlerinde mutlaka sofrada yemek yiyin çünkü ayakta ya da televizyon karşısında yemek yediğinizde doyduğunuzu anlamaz ve farkında olmadan daha çok yersiniz.

19-   Haftada bir defa da olsa size dar gelen sevdiğiniz kıyafetlerinizden birini deneyin. Karşılaşacağınız sonuçlar size hedefinizi hatırlatacak ve her denedeğinizde farkı sizde gözlerinizle görmüş olacaksınız. Bu kilo verme konusunda azminizi arttırarak iyi bir motivasyon yolu olabilir.

20-   Kilo vermek istiyorum diyorsanız tabağınıza konulan yemeğin hepsini bitirmeyin veya kendinizi daha iyi kontrol etmek istiyorsanız, küçük tabaklarda yemek yiyerek bunu yapabilirsiniz.

21-   Kahvaltı güne başlarken yendiği için günün en önemli öğünüdür; çünkü uyuduğunuz zaman yavaş olan metabolizmanız bir şeyler yiyince enerji toplar ve çalışmaya başlar. Dolayısıyla sabah kahvaltı etmeden evden çıkmamaya özen gösterin.

Kilo Vermenin Püf Noktaları22-   Yemek yedikten sonra mutlaka ara öğünleri de yemeyi unutmayın. Meyve bir sonraki öğüne kadar tok hissetmenizi sağlayacaktır.

23-   Kola ve soda gibi asitli içecekleri tüketmekten vazgeçin.

24-   Kızartarak yaptığınız yemekler yerine haşlanmış, ızgara yapılmış ya da fırında pişmiş yemekleri yemelisiniz.

25-   Çağın yiyeceği olarak kabul edilen hamburger, patates kızartması gibi fast food tarzı yiyecekleri yemekten olabildiğince uzak durun.

26-   Yemeğe çorba ya da salata ile başlamanız açlığınızı bastırmanızı sağlar, böylece ana yemekte daha az yersiniz.

27-   Yemekten sonra tatlı yeme alışkanlığınızın önüne meyve yiyerek geçebilirsiniz böylece tatlı yeme isteğinizi de azaltmış olursunuz.

28-   Şekerli besinler kan şekerinin kısa sürede artmasına ya da düşmesine neden olur. Bu nedenle tatlı yedikten sonra tekrar tatlı yeme ihtiyacı duyarsınız. Bu süreç vücudunuz için içinden çıkılmaz bir döngüdür; verdikçe daha fazlasını ister.

29-   Market alışverişine tok karnınıza çıkın çünkü aç olduğunuzda canınız her şeyi almak ister ve eve geldiğinizde dolabınızın kalorili yiyeceklerle dolduğunu görürsünüz.

30-   Yemeğin ardından yatağa asla girmeyin. Kilo almamak için özellikle akşam yemeğinden hemen sonra yatma alışkanlığınızdan kurtulun. Mümkünse akşam saat altıdan sonra meyve dışında bir şey yemeyin. Gece atıştırmalarından da kurtulun.

Yukarıda sıraladığımız maddeler kilo vermekten önce sağlıklı yaşamak için dikkat edilmesi gereken yöntemlerdir. İnka Diyet olarak sizlere kilo vermek veya kilo almamak konusunda önerdiklerimize dikkat ederseniz hem dengeli beslenmiş hemde kilonuzu sabit tutmuş olursunuz. Unutmayın kilo verme hissi sizin yaşayacağınız en güzel duygu olacaktır.

İnka Diyet ile şimdi irtibata geçerseniz, kısa bir süre sonra kaybecekleriniz için belki de hayatınızda ilk kez üzülmeyeceksiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir