Kilo Vermek İçin

Posted by on Ağustos 29, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo Vermek İçinHerkes fazla kilolarından kurtulup fit bir görünüme kavuşmak ister ama genelde “yarın başlarım, pazartesi başlarım, sonraki hafta başlarım” diye devamlı erteler durur.

Oysa çoğumuz belli dönemlerde ya da her zaman kilolarımızdan şikâyet ederiz. Kimileri bundan çok kısa sürede kurtulur kimi de hiç kurtulamaz. Kısa sürede bu işi başaranlar daha iradeli ya da daha güçlü değillerdir. Sadece herkesin ayrı bir metabolizması vardır. Kilo vermek için öncelikle yapılması gereken doktora gidip sağlık ve kan taramasından geçmektir. Sağlıklı kilo vermek için uyulması gereken birçok şey vardır ama bunların en önemlisi kilo verme sürecini uzman yardımı alarak yapmaktır.

Kilo verme işini ciddiye almak gerekir. Kendi çabalarınızla verdiğiniz kiloların birçoğunu kısa zaman içinde geri alırsınız. Çünkü kiloyu vermek kadar verilen kilonun geri alınmaması için uygulanan yöntemde bir o kadar önemlidir. Yanlış uygulanan diyetlerde vücut aç kalarak kas kaybetmeye başlar. Beslenmeyle doğrudan ilişkili olan organlarımız karaciğer ve böbrek kas erimesine bağlı olarak fonksiyon kaybetmeye başlar. Kalp kaslarında ve kemik yoğunluğunda azalmaların oluşmasının nedeni uzun süren düşük kalorili diyetlerdir. Kemik yoğunluğunun azalması eklem ağrılarına, yorgun uyanmaya neden olurken, kalp kasının erimesi kalp krizlerine kadar varabilir.

Kasların bize ağır şeyleri taşımak için güç verdiğini hepimiz biliyoruz. Metabolizmanızın büyük bölümünden hormonlarınızın sorumlu olmakla birlikte, kaslarınız fazla kalorileri yakmak için önemli bir araç olarak kullanılabilir.

Kaslar hareket ettiğiniz her seferde, egzersiz sırasında, bahçeyle uğraşırken metabolizmanıza kalori yakma yeteneği verir. Her yarım kilo kas, sadece varlığını sürdürebilmek için bile günde 40 ila 120 kalori yakar; oysa yağ bunun için sadece 1 ila 3 kaloriye ihtiyaç duyar.

Günler geçtikçe, bu durum metabolizma hızınızda ve kalori yakma oranınızda çok büyük bir fark yaratır. Vücudunuza kas dolu bir su şişesi eklediğinizde, bir buzdolabı dolusu yağ yakabilirsiniz.

Klo Vermek İçin-SporKaslarınızı çalıştırdığınızda illa iri, boğum boğum olmanız gerekmez. Doğru kaslara odaklanarak ve doğru planı izleyerek, irileşmezsiniz; sadece kaslarınız sertleşir ve fazla kalorileri yakmak için gereken miktarda gelişim sağlarsınız. Kasların yararını görmek için evinize pahalı aletler almanıza veya bir spor salonuna üye olmanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek alet vücudunuzdur; vücudunuz, kişisel spor salonunuz olabilir.

Düzenli olarak güç egzersizi yaptığınızda, çok daha fazla kaz kütlesi üretirsiniz. Kaslar, vücudunuz için öncelikli enerji tüketicisidir. Vücudunuza biraz daha kas eklerseniz, daha fazla enerji kullanılır, daha fazla yağ depolarsınız. Bu, yağ yakma konusunda kardiyovasküler egzersizden daha etkilidir. Otuz beş yaşımızdan sonra her on yılda bir kas kütlemizin yüzde 5’ini kaybettiğimizi bilmek önemlidir; tabii bu konuda bir şey yapmazsak. Bugün kas kaybımızın önemli ve çarpıcı etkilerini görüyoruz; kilo alıyoruz. Egzersizler sayesinde kasıtlı olarak kaslarınızı yeniden geliştirmezseniz, mevcut kilonuzu koruyabilmek için her on yılda bir günlük kalori alımınızda 120 ila 420’lik bir düşüş yapmanız gerekir. Dolayısıyla, otuz beş yaşında sabit bir kilonuz varsa ama güç egzersizi yapmıyorsanız, aynı miktarda yeseniz bile kilo alırsınız.

Kaslarınız yaşlandıkça, aynı zamanda kaslarınızı oluşturan proteinlerin de bir miktarını kaybedersiniz; kaslarınıza hem güç hem de dayanıklılık kazandırır.

Egzersiz yaparak, kilo almanızı önleyecek şekilde kaslarınızı ve proteinleri yeniden oluşturur ve korur. Dayanıklılık ve güç bazlı proteinlerinizi arttırmak için günde otuz dakika yürüyüş yapmak. Güç bazlı proteinleri yeniden oluşturmak için haftada otuz dakika güç ve direnç egzersizi yapmak. Vücudun belli bir kısmı için egzersiz yapmak o noktada yağ yakılmasını sağlamaz. Neredeki yağın yakılacağına vücudunuz karar verir, dolayısıyla egzersiz sayesinde belli noktaları inceltmek diye bir şey söz konusu değildir. Bunun yerine, vücudun belli bir kısmı için egzersiz yaparak, o bölgedeki kas kütlesini arttırırsınız; dolayısıyla, yağlar gittikten sonra o bölgede incelme ve güçlü kaslar görürsünüz. İncelmenin hızlı olmasını ve kesin sonuç almak istiyorsanız kilo vermek için diyet ve spor ikilisini bir arada yapmak zorundasınız.

Kas yağdan daha çok ağırdır, dolayısıyla biraz kas oluşturduğunuzda ve yağ attığınızda, baskülde hemen belirgin bir fark göremeyebilirsiniz ama bel ölçünüzde ve genel biçiminizde belirgin bir fark görebilirsiniz. Egzersize geçiş sürecini tamamladıktan sonra, muhtemelen vücut orantılarınızda, metabolizma hızınızda, kilonuzda ve bel ölçünüzde göze çarpan değişiklikler görürsünüz.

Bir çok diyet programı egzersizin rolünü ele almazken, İnka Diyet, diyete alışma sürecinden sonra spor yapılmasını desteklemektedir. İnka Diyet fiziksel faaliyetlerin genel sağlığınız ve bel ölçünüz açısından hayati önem taşıdığını düşünüyoruz. Kas geliştirmek önemlidir ama kardiyovasküler egzersiz ve esnekliği arttırmak, bel ölçüsünü kontrolünde egzersiz programınızın diğer parçalarıdır.

Kilo Vermek İçin EgzersizKilo Vermek İçin-Egzersiz

  • Egzersiz metabolizmanızı hızlandırır ve dolayısıyla, egzersiz yapmadığınız zamanlara oranla daha hızlı enerji yakarsınız. Ayrıca, sinir sisteminizi açarak iştahınızı kısar. Kendinizi aç hissettiğinizde biraz yürüyün ya da koşun, geri döndüğünüzde açlık duygunuzun geçtiğini göreceksiniz.
  • Egzersiz, eklemlerinizi zorlayan fazla ağırlığı atmanızı sağlar. Kilo vererek, dizlerinizde, kalçalarınızda, ayak bileklerinizde ve sırtınızda daha az ağrı hissedersiniz. Bu sizi olumlu bir davranış döngüsüne sokar ve daha fazla egzersiz yapmak istersiniz.
  • Egzersiz, depresyonun azalmasını sağlar ve olumlu tutumu arttırır, dolayısıyla diğer olumlu tercihleri yaparsınız ve yiyecekleri ilaç olarak görmezsiniz.
  • Egzersiz, damarlarınızı açık tutar ve obezlikten kaynaklanan hastalık risklerini, yüksek tansiyon, yüksek LDL kolesterol seviyesi, hafıza sorunları ve kalp krizlerini büyük oranda azaltır.

Egzersize ilk başladığınızda, vücudunuz son derece açık işaretlerle karşılık verir. Terlersiniz, biraz canınız yanar ama aynı zamanda içeride de tepkiler başlar, kas boyutlarınız, kan dolaşımınız ve kanınızın kimyası değişir. Egzersiz, sağlıklı bir diyetle birleşse bile bir anda yağlarınızı söküp atmasa da bir hafta içinde vücut şeklinizde değişiklikler görür ve hissedersiniz.

Kilo vermek için egzersiz ve diyet sayesinde, ilk iki hafta içerisinde bel ölçünüzde bir incelme gözlemleyebilirsiniz. Sizde daha fazla zaman kaybetmeyin ve kilo vermek için kalkın harekete geçin.

İnka Diyet  Sağlıklı Yaşam Kürleri, kilo verme sürecini hızlı ve sağlıklı yollarla yapmaktadır. Sizde kilo vermek ve formda olmak istiyorsanız hafif yürüyüşlerle işe başlayın ve zaman kaybetmeden İnka Diyet ile iletişime geçin.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir