Kilo Verme Yolları

Posted by on Mayıs 3, 2013 in Makaleler | 0 comments

Kilo VermeKilo vermek birçok kişinin gerçekten istediği bir sonuçtur. Geçirdiğimiz birçok fiziksel ve beraberinde gelen psikolojik rahatsızlıkların nedenleri arasında kilo problemleri ön sıralarda yerini alır.

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da obezite ve kilo sorunu son senelerde ortaya çıkmaya başlamıştır ve devlet bile bu konuya değinip ücretsiz uygulamalarla kamusal sağlık hizmetleri sağlamaya başlamıştır. Herhangi bir programa başlamadan önce kamusal veya özel sağlık merkezlerine gidip vücut değerlerinizi edinin. Artık bedeninizin durumu ve sağlığınız ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olduktan sonra vücudunuz için en uygun olan kilo verme yollarını öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Zayıflama yolunda kişilerin yaptığı en büyük hata sadece kilo verdiğini görmekten geçiyor. Oysaki verdiğiniz bu kilo yağdan mı, kastan mı,  sudan mı gitti bunun çok iyi bilinmesi gerekir.

Vücut değerlerini bildiğiniz sürece kas ve su değerlerini kontrol etmek daha kolay olacaktır. Bunun yolu da kasların ihtiyacı olan protein destekli beslenme ve spor yapmakla mümkün olacaktır. Günde 15 dakika ile başlayan ve arttırılan tempolu yürüyüş hem kilo vermenizi kolaylaştıracak hem de metabolizma hızınızı arttıracaktır. Otururken de, dinlenme esnasında da metabolizmanız hızlanacak ve zayıflamanız mümkün olacaktır.

İnka Diyet olarak sizlere kilo verme yolları hakkında verdiğimiz bilgileri uygularsanız kilo almamış ve kilonuzu da sabit tutmuş olursunuz. Bu yöntemleri uygularken beslenme uzmanlarından yardım alırsanız kilo verme yollarının sizin için daha verimli sonuçlar doğuracağını da unutmayım.

 • En çok yediğiniz gıdaların listesini yapın ve kilo verme yolları arayın. Sık yediğiniz, yağ oranı yüksek bir yiyeceği seçin ve onu diyet süresince tamamen unutun. Diyet süresince de tüketmediğiniz besine karşı direnciniz daha da düşeceği için hayır diyemediğiniz yiyecekler listesinden de çıkarmış olacaksınız.
 • Yiyeceklerinizin miktarını azaltın. Her zaman yediğiniz miktarı belirleyin. Sürekli kullandığınız porsiyonları değiştirin, istediğiniz şeyi yiyor olacaksınız fakat daha az yiyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle kendinizi aç hissetmeyeceksiniz ve her gün esaslı bir şekilde kalori tasarrufu ettiğinizi göreceksiniz.
 • Aynı tadı verenler besinler arasında her zaman daha düşük kalorili olanı seçin. Mesela portakal suyu 110 kalori fakat onun yerine portakalı posasıyla birlikte yediğinizde 50 kalori almış olacaksınız.
 • Ölçüyü kaçırmayın. Dışarıda yemek yediğiniz zaman, ufak bir salata yiyin. Yağlı ürünleri listenizden silin.  Restorana gittiğinizde salata istemeyi kafaya koyun ve bu sebeple menüyü dahi istemeyin.
 • Atıştırmayı bırakın. Canınız sıkıldıkça atıştırıyorsanız bunun yerine yanınızda meyve taşıyın ve meyveleri yemeyi deneyin.
 • Tükettiğiniz süt ürünlerine dikkat edin. Eğer her gün süt içme alışkanlığınız varsa, diyet yaparken içeceğiniz sütün yağsız olmasını tercih edin. Yağlı peynirler yerine de çökelek tercih edebilirsiniz.
 • Kilo vermeyi kafanıza koyduktan ve bir diyet programına başladıktan sonra ev toplantılarından mümkün oldukça uzuk durun. Ailenizin ve akrabalarınızın yemek davetlerini diyet sürecince kabul etmeyin.
 • Buzdolabınızı gözden geçirin, kıyısında kösesinde kalmış bol kalorili yiyecekleri atın. Mutfak dolabınızdan yağlı cipsleri, mısır gevreklerini ve kuru yemişleri çıkarın.
 • Hafta sonlarını özelleştirin.  Ağır yemekleri ortadan kaldırın, iki dilim ekmek kızartın ve meyve ağırlıklı hafif bir hafta sonu menüsü hazırlayın.
 • Daha çok su ve soda içmeye özen gösterin. Vücudunuzdaki yağ parçacıklarının fark edilir bir biçimde ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.
 • Kilo Verme Yolları Vücudunuzu lifle doldurun, aç kalmaktan kaçının. Çok lifli besinler midenize doygunluk hissi verir. Böylece mideniz kazınmaz ve açlık hissetmezsiniz.
 • Vermeyi amaçladığınız kilonun yanında günde almanız gereken maksimum yağ miktarı, aldığınız günlük kalorinin yüzde 25’ini oluşturur. Bu miktarı daha aşağı düşürmeyin.
 • Çikolata yeme isteğinizi bastırın. Eğer adet öncesi dönemdeyseniz ve çikolata yeme isteğinizi kesinlikle engelleyemiyorsanız, küçük mini barlardan alın veya şekersiz sıcak kakao, yağsız puding kullanın.
 • Gelecek ay şirketin yemekhanesine girmeme kararı alın. Kahve ve çay içmek için ya da kendi getirdiğiniz sandviçi yemenin dışında, şirketteki doğum günü ve partilere katılmama kararı alın ya da menünüzü yanınızda götürün.
 • Kalorileri azaltın ve hatta kalorileri azaltmayı bir oyun haline getirin. Bugün yediklerinizin kalori miktarını hesaplayın, yarın bundan 50 kalori düşün. Öbür gün bir 50 kalori daha düşün. Fakat günde 1200 kalorinin altına düşmemeye dikkat edin.
 • Mutlaka kahvaltı edin,  hiçbir zaman kahvaltıları atlamayın. Yağsız yoğurdun içine meyve dilimleyin. Pişmiş yulafın içine kuru üzüm koyup yemeyi deneyin.
 • Kilo vermek için bir mazeret bulun. Genelde insanlar düğünlerden, mezuniyet törenlerinden, özel davetlerden önce kilo vermeye çalışırlar ve bu örnekler sizin için de iyi bir bahane olacaktır. Eğer takviminizde düğün ya da başka bir tören yoksa kendinize bir bahane yaratın. Örneğin, gelecek ay şirket genelinde bir toplantı varsa, bu toplantıda çalıştığınız bölümü tanıtacak bir rapor sunmayı teklif edin. Yalnızca kilo vermekle kalmayıp, şirketteki kariyerinizi de sağlamlaştıracaksınız ayrıca kendinize kilo verme yolları yaratmış olursunuz.
 • Abur cubur yemeyin. Verilecek 2–3 kilo bir yanda dururken kilolarınıza kilo katacak abur cuburlar diğer yandadır. Bütün gün yapacaklarınızı planlayın. Sinemaya gidin, yürüyün, ne yaparsanız yapın, yeter ki buzdolabından uzak durun.
 • Kendinize karşı katı olun. Gerçekten ” bir kereden hiç bir şey olmaz” mı? Canınız dondurma çektiğinde veya canınız spor yapmak istemediğinde kendi kendinize “hayır” demesini bilin. Kendinizi biraz zorlamanız kilolarınızın kaybolmasını çabuklaştıracaktır.
 • Mayonuzu giyin. Yılın hangi mevsimi olursa olsun bir boy aynasının karşısına geçin, mayonuzu giyin ve vücudunuzdaki değişikliği fark edip hemen egzersizlere başlayın. Bu daha fazla egzersiz yapmanız ve diyetinize sadık kalmanız için önemli bir sebep olacaktır.

Kilo vermek için illa bir neden beklemeden kendiniz kilo verme yolları yaratın örneğin; çok spor yapın, daha sık ve az yiyin, hangi besinler sizde nasıl hisler yaratıyor bunları tek tek yazın. Tok tutan ve daha çabuk acıkmanızı sağlayan besinlerin listesini yapın ve tercihlerinizi ona göre belirleyin. Bu yöntem sayesinde daha doğru beslenmiş olacaksınız.

Vücudunuzun tepkilerini ölçerek kilo verme yollarını kendinize göre uyarlamış olacaksınız. İnka Diyet olarak size sunduğumuz tavsiyeleri uygularsanız daha düzenli ve sistemli bir beslenme alışkanlığı kazanmış olursunuz. Yoğun bir hayata sahipseniz ve beslenme alışkanlığınızı değiştirmek için bir yardım arıyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçerek beslenmeniz konusunda destek hizmeti alabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir