İzmir’de Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Posted by on Mart 19, 2013 in Makaleler | 0 comments

Fazla kilo sorunu olan herkes kilo vermek ister ve şu an fazla kiloya sahipseniz bundan memnun değilseniz; öncelikle bu duruma kendi kendinize sebep olduğunuzun bilincinde olun. Ve unutmayın ki, önceki sağlıklı yaşamınıza dönmeniz yine kendi elinizde. Bu gerçeği kabul etmeniz, sağlıklı kilo verme süreciniz için önemli bir adımdır.

Gereğinden fazla yemek yemeyi seçtiniz ve hep yanlış şeyler yapmanız, bu sonucu beraberinde getirdi. Kendi seçimlerinizin sonuçlarını yaşıyorsunuz ve artık seçimlerinizi değiştirmenin vakti geldi de geçiyor. Gerçekten kilo sorunu yaşamak genellikle hayatı kalitesiz hale getirir. Ağır bir vücuda sahipseniz, yoğun tempoda ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız; bu size fazlasıyla yorgunluk, bitkinlik ve bunun gibi bir çok rahatsızlığı beraberinde getirecektir. Örneğin İzmir`de ya da İzmir gibi sıcak iklime sahip herhangi bir şehirde yaşadığınızı düşünürseniz, o yaz sıcağında ağır bir beden nasıl size yük olur. İşte o zaman aslında bir kaç kilonun bile insana ağır geldiğini anlarsınız.

İzmir-de Nasıl Sağlıklı Kilo verilirKilo vermeye karar verdiğiniz an kendinizi iyi hissedeceksiniz ve aklınıza gelen ilk sorular; İzmir’de nasıl sağlıklı kilo verilir ve böyle bir merkez nasıl bulunur olacaktır. İşte bunları düşünmeye başladığınız zaman doğru yoldasınız demektir; çünkü kendinizi düşünmeye başlamış oldunuz. Sağlığımızı düşünmeden neler yemedik ki? Vücudun ihtiyacından daha fazla ve hazım edemeyeceği kadar kısa sürede tükettiğimiz besinler, metabolik faaliyetlerde bozulmaya neden olur ve farkında olmadan yağlanmaya başlarız. Fazla yediğimiz her şeyi vücut depolar ve depolanan besinler yağ oluşumuna neden olur. Bu süreç bizi obezite dediğimiz hastalığa yavaş yavaş bizi götürür. Normal kilonun üstüne çıkmak ve obeziteyle karşı karşıya kalmak aslında çok da üstünde durulmayan ancak başımıza gelince hastalık olduğunun farkına vardığımız bir durumdur. Obezitenin nedenleri ise şunlardır :

  • Kalıtsal faktörler; yani genlerimiz
  • Fizyolojik faktörler (yaşlanma, gebelik durumu gibi)
  • Yaşam biçimiyle ilgili faktörler (stresli yaşam, hareketsizlik)
  • Psikolojik faktörler (üzüntü, depresyon gibi olumsuz durumlarda fazla yemek yenmesi gibi)

Obezitenin tedavisinde amaç; kısa sürede fazla kilo vermek yerine, uzun vadede yavaş ve sağlıklı bir şekilde zayıflayarak ulaşılan kiloyu sabitlemektir. Sağlıklı kilo vermek için bir uzman gözetiminde yaşam tarzınızı değiştirmeye yönelik, yağ alımı azaltılmış düşük kalorili bir diyet listesiyle beraber düzenli egzersizlerle başarıya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Kilo kaybetmek iyi güzel fakat bir daha geri almasak iyi olur deriz ve hep dediğimiz başımıza gelir, yani o verdiğimiz kiloları alırız. Diyet süresince de egzersiz yapmayı hep ihmal ettiğimiz için de verdiğimiz kiloları geri almamıza uygun zemin hazırlanmış olur.

Zayıflamak istediğiniz de kilo verme sırasında dikkat edilmesi gereken ilk önemli nokta; nasıl sağlıklı kilo vereceğinizdir. Bunu bir çok kişi dile getirir ve sağlıklı olarak aç kalmadan kilo vermenin yollarını arar durur.

Peki aç kalmadan kilo vermek mümkün müdür? Bu soru, kilo vermeye çalışan bir çok bireyin zihninde yankılanan ve ilk yanıt bulması gereken sorulardan biri olarak ortaya çıkar.

Bir haftada 5 kilo vermek gibi mucize olarak görülen ve kısa süreli şok diyetler çok cazip dursa da ciddi sorunları beraberinde getirmektedir. Bilinçsizce yapılan diyetler ve kötü beslenme alışkanlıkları, yetersiz besin alındığından metabolizmanın bir anda çökmesine sebep olur ve kilo kayıpları vücuttaki zararlı yağlardan değil; vücudunuzu ayakta tutan, yağları yakmanızda ki en önemli yardımcınız olan, kas ve sudan olur. Metabolizmadaki bu yavaşlama verilen kiloların ve hatta fazlasının kısa sürede geri alınmasına neden olur. Kilo alınmasının temelinde yatan sağlıklı olmayan atıştırmalık ve hareketsizlik gibi alışkanlıklarınızı değiştirerek nasıl sağlıklı kilo verilir sorusunun cevabını en güvenilir yerden, yani bir uzmandan almalısınız.

Nasıl sağlıklı kilo verilir sorusu için işte size püf noktalar:

sağlıklı kilo vermenin püf noktaları·         Yaşınıza, boyunuza, kilonuza ve vücut analizinize göre uygun bir beslenme programını uzmanınızdan talep ediniz.

·         Açlık hissettiğinizde kek, börek gibi kalorisi yüksek gıdaların yerine önce bir bardak su için ve meyve gibi hafif ve sindirimi kolay olan besinler tüketmeye çalışınız.

·         3 ana öğün ve 3 ara öğün yemeyi alışkanlık haline getirin ve asla öğünleri atlamayın, aç kalarak metabolizmanızı yavaşlatmayın.

·         Hergün veya mümkün olduğu kadar sık bir şekilde ortalama 45 dakikalık yürüyüşler yapın.

·         Günde en az 2,5 litre su için.

·         Kan şekerini hızla yükseltecek gıdalar yemeyin. Tokluk hissini veren, kepekli ve lifli yiyecekleri tercih edin. Diyetin bir parçası olan üç beyazı (şeker-un-tuz) diyet listenizden çıkartın.

·         Yediğiniz gıdaları ızgara, haşlama ve buğulama türünde pişirmeye önem gösterin ve elinizden geldiğince kızartma tarzı şeyler tüketmeyin.

·         Uyku düzeninize dikkat edin. Fazla uyku kadar uykusuzluk hali de kilo aldırır.

·         Kahvaltılarda reçel gibi gıdalar yerine meyve yemeye başlayın.

·         Alkol alımını diyet süresince azaltın.

·         Sigara, kahve ve şekeri yüksek içecekler kan şekerini düşürerek şekerli gıdalara saldırmanıza sebep olacağı için bunlardan uzak durun.

·         Asitli ve hazır içecekleri hayatınızdan çıkartın.

·         Tartılmayı alışkanlık haline getirin ve her sabah tartılın. Eğer mümkünse yediklerinizin düzenli olarak notunu tutun.

·         Yiyecekleri yavaş çiğneyin, porsiyonlarınızı azaltın.

·         Yemek yerken başka işlerle uğraşmayın, televizyon seyretmeyin ya da bilgisayar önünde oturmayın.

·         Meyveyi yemekten yarım saat sonra yemeyi tercih edin.

·         Katı yağ ve hayvansal yağ kullanmayı bırakın ve vücut ısısında çözülen, zeytinyağı gibi doğal yağları kullanın.

·         Alışverişe aç karnına çıkmayın ve market alışverişlerine liste yaparak gidin.

·         Aldığınız her ürünün açıklamasını okuyun. Bilinçli tüketici olun.

Ve bu saydıklarımız gibi milyonlarca daha, nasıl sağlıklı kilo verilir sorusuna cevap olabilecek püf noktalar sıralayabiliriz.

Kilo problemi olan bir çok kişinin en çok sorduğu diğer soru da diyetisyene gitmenin şart olup olmadığıdır. Sağlıklı kilo vermek istiyorsanız diyetisyene gitmeniz kesinlikle şarttır çünkü; her insanın kilo almasının değişik nedenleri olabilir. Diyetisyenler öncelikle sizden kan değerlerinizi içeren bir test yaptırmanızı ister daha sonrasında da size uygun diyet listesini hazırlar. Eğer kişide belli rahatsızlıklar varsa diyet listesi de ona göre değişkenlik gösterir.

Diyetisyen sizin yaşam tarzınızı ve beslenme alışkanlıklarınızı tamamen değiştirir ve aklınıza takılan nasıl sağlıklı kilo verilir kaygısını ortadan kaldırır ve size tam ve sınırsız destek sunar.

Diyetisyeninize danışmadan manken diyetleri, mucize diyetler, şok diyetler gibi hızlı kilo kaybına neden olurken sağlık sorunlarına da yol açan programların, yaz aylarının gelmesiyle birlikte gündemde olmasına aldanmayın. Bu tarzda yapılan diyetler yapılmaya başlanınca kilo veriyorum hissine kapılmanızı sağlar; fakat diyeti ilk bıraktığınız andan itibaren verdiğiniz kiloların fazlasını hızlı bir şekilde geri alacağınız için kendinizi başarısız hissedecek ve ayrıca kendinize olan inancınızı kaybedeceksiniz.

Tutarlı ve disiplinli olun. Kilo verme sürecinizi titiz bi şekilde ve sağlıklı yollara sadık kalarak yapın. Vazgeçme ya da umutsuzluk anlarınızda, kilo vermeyi başardığınızı ve aynada ne kadar güzel görüneceğinizi hayal edin, motivasyonunuzu arttırmak için kendinize ulaşabileceğiniz hedefler belirleyin.

Fazla kilolu olmak insanın sırtından indiremediği ve her zaman sırtında taşıdığı bir yük gibidir. Vücudunuzun taşımak zorunda kaldığı bu yükün hamallığını yapmayın; hayatınıza kesin hedefler koyarak sağlıklı olma yoluna girin ve üstünüzden yükü artık atın.

İzmir’in yeni diyet ve sağlıklı yaşam merkezi İnka Diyet, İzmirlileri diyet ve güzellik sektöründe bir çok ilkle tanıştırıyor. İzmir’de nasıl sağlıklı kilo verilir sorusunu aydınlığa kavuşturuyor. Sizde İnka Diyet’in başarılı sonuçlarına kendie bedeninizde tanık olmak istiyorsanız, bizimle irtibata geçin.

”İzmirlilerin güzelliği şimdi daha iyi anlaşılıyor”.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir