Hızlı Zayıflama Yöntemleri

Posted by on Nisan 26, 2013 in Makaleler | 0 comments

Hızlı zayıflama yöntemleri ile zayıflamak isteyenlerin sayısı gittikçe artmaya başladı. Hızlı zayıflama yöntemleri arasında sağlıklı olduğu kadar sağlıksız uygulanan yöntemler de bulunmaktadır. Zayıflamak için yapılacak en doğru yöntem yavaş ve istikrarlı şekilde zayıflamaktır.

Hızlı verilen kilolar, hızla geri alınır fakat herkes de aynı sonuçları doğurmaz çünkü insanların metabolik yapısı ve vücut değerleri farklı farklıdır. Hızlı zayıflayayım derken sağlığınızdan olmayın nitekim sağlıklı olmak zayıf olmanızdan daha önemlidir. Zayıflamak için özellikle spor ve düzgün beslenme alışkanlarını edinmeniz gerekiyor. Sık ve çok yeseniz bile düzenli olarak spor yaptığınızda kilo almazsınız ve kilonuz sabitlenir.

Zayıflamak ve kilo vermek isteyenler için çok sayıda hızlı zayıflama yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin her birisinin farklı avantajları ve dezavantajları vardır. Kimisi kolay bir şekilde kilo verdirir, kimisi hızlı, kimisinin ise uygulanması kolaydır veya ucuzdur. Bazıları ise uzun süre gerektirir, zordur veya pahalıdır. Yani birçok avantaj ve dezavantaj söz konusudur. Bu konumuzda sizlere en kolay hızlı zayıflama yöntemlerini açıklayacağız.

Hızlı Zayıflama YöntemleriSpor Yaparak Zayıflama;

Zayıflamanın en kolay yöntemlerinden birisi spor yardımıyla zayıflamadır. Aynı zamanda sağlıklı ve kalıcı zayıflamak için idealdir.

Spor oldukça yorucu olduğu için çoğu insanın tercih etmediği daha çok kiloyu sabit tutmak için başvurdukları yöntem spor olmaktadır. Spor uzun vadede sonuç verdiği için hem hızlı olmaz hem de kolay bir zayıflama yöntemi olmaması sebebiyle tercih edilmez.

Fakat diyet yaparak başarılı olamayanlar için spor yapmak şarttır. Bunu kendinize bir hobi ve eğlence haline getirerek zayıflayabilirsiniz aynı zamanda zayıflamayla oluşabilecek sarkmaların ya da deformasyonların önüne geçebilirsiniz. Yine sporun herhangi bir sınırı yoktur eğer sağlık sorunlarınız yoksa. Kendinizi iyi hissettiğiniz sürece ve doktorunuz onay verdiği sürece spor yapabilirsiniz.

Su İçerek Zayıflama;

Hızlı zayıflama yöntemlerinden diğeri de su içerek zayıflamadır.

Bol su içmek zayıflamaya büyük katkı sağlayabilir. Zayıflama sürecinde birçok diyet listesi de bol miktarda su tüketimi tavsiye etmektedir. Suyu en çok yemeklerden önce, sabah kalktığınızda, akşam yattığınızda içmelisiniz. Tabi ki su hayatın vazgeçilmezlerindendir. Bu nedenle her anınızda suyu hayatınızda bulundurmanız şarttır. Su tüketimine biraz dikkat ederek ve uygun zamanlarda, uygun miktarlarda su tüketerek zayıflamanız, kolay şekilde kilo vermeniz mümkündür. Su ayrıca vücuttaki toksinleri atmanızı da sağlamaktadır.

İnsan yapısı, yemek yemeden dört hafta yaşayabilirken, su içmeden yaşayabilme süresi sadece 3–4 gündür. İnsan bedeninin 2/3 ‘ü sudan oluşurken, her insanın kendini zinde hissetmesi için günde 2,5 litre suya ihtiyacı bulunmaktadır.

Eğer vücutta az su bulunursa, kan yoğunlaşıyor ve bu da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden oluyor. Fakat içtiğiniz su miktarı çok aşırıya kaçarsa, bu da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü böbrekler aşırı çalışır ve sık sık tuvalete çıkmanıza neden olup, vücudunuzdaki kalsiyumun atılmasına sebep olur.

Beslenmeye Dikkat Ederek Zayıflama;

Hızlı Zayıflama YöntemiBeslenmenize dikkat ederek kolay bir şekilde kilo vermek mümkündür. Aşırı kiloların en büyük nedenlerinin başında şüphesiz ki yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlığı gelmektedir.

Aşırı yemek, yağlı beslenmek, hamur işlerini çok tüketmek, şekerli gıdaları çok yemek gibi bazen hamurlu ve tatlı şeyleri tüketmeyi abartıyoruz. Bu nedenle bunlar yağ olarak vücudumuzda birikiyor.

Aslında beslenmemize biraz dikkat etsek hiç bu şekilde bir durum ile karşılaşmayız. Sizlere tavsiyemiz yemeklerde çok çeşit yapın özellikle salatalar, sebzeler ağırlıklı menüler hazırlayın ama bunlardan az tüketin ve porsiyonlarınızı küçültün, ekmek ve şeker tüketimini azaltın.

Yağ Tüketiminden Uzak Durarak Zayıflama;

Özellikle hayvansal yağlar ile doymamış bitkisel yağlardan uzak duran kişilerin daha hızlı bir zayıflama sürecine girdiğini görmekteyiz. Yüksek yağ tüketimi şişmanlığı ve obezite riskini artırır. Günlük diyet listemizde tükettiğimiz doymamış yağları % 25 oranında azaltabildiğimiz takdirde kendiliğinden zayıflamayı başarabildiğimizi göreceğiz

  • Tekli doymamış(Monounsaturated)Yağlar; Sıvı halde bulunurlar. Zeytin, zeytinyağı, kolza yağı, fıstık yağı, kaşiv, badem, fıstık, diğer kuru yemişlerin çoğu, avokado. Orantılı kullanılması sonucunda LDL’yi azaltır ve HDL’yi arttırır.
  • Çoklu doymamış(Polyunsaturated)Yağlar; Sıvı halde olurlar. Mısır, soya, pamuk, balık yağlarıdır. LDL’yi azaltır ve HDL’yi arttırır
  • Doymuş Yağlar; Tam yağlı süt, tereyağı, peynir, dondurma, kırmızı et, çikolata, Hindistan cevizi, Hindistan cevizinin sütü ve yağlarıdır. Oda sıcaklığında katı halde olurlar. Hem LDL hem de HDL’yi arttırır.
  • Trans Yağlar; Yemeklik ve kahvaltılık margarinlerin çoğu, kısmen hidrojene bitkisel yağlar, derin tavada kızartılmış patates, “fast food”ların ve ticari fırın ürünlerinin (bisküvi, hazır kek, v. s.) çoğunluğu. Oda sıcaklığında katı veya yarı katı halde olurlar. LDL’ yi arttırır.

Şeker ve Tatlılardan Uzak Durarak Zayıflama;

Birçok araştırma ve testler göstermektedir ki şeker tüketimi, kalori alımını da artırmaktadır. Şeker ve tatlı tüketmek ve yemek hem fazla kalori alımına neden olmakta hem de iştah artırıcı etkisinden dolayı daha fazla yemek yememize neden olmaktadır. Kilolu insanların tamamının göbek bölgesi yağlıdır. En fazla yağlanmanın göründüğü bölgelerden biri olan göbek kısmındaki yağlanmanın en önemli sebeplerinden biri şeker tüketimiyle alakalıdır.

Diyet Lifleri içeren Besinler Yiyerek Zayıflama;

Hızlı ZayıflamaLifli yiyecekler tokluk hissi yaratır ve diğer yandan da sindirim sistemi çalışmaya zorlayarak daha fazla çalışmaya zorlayarak daha da fazla kalori harcanmasına sebep olur. Lifli yiyecekler genelde meyveler, sebzeler, tahıllardır.

Özellikle ananas, lahana, karpuz gibi besinlerde bol miktarda lif bulunur. Lifli yiyecekler her gün yeterli miktarda alındığında vücut direncini artırır ve bizi birçok hastalıktan korur. Liflerin kalp damar sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Lifli yani posalı yiyecekler sağlıklı olduğu kadar zayıflamada da yardımcı olarak tüketilen yiyeceklerdir. Hem sağlıklı hem formda bir yaşam için lifli gıdaların önemi yadsınamaz.

Proteinli Gıdalar Tüketerek Zayıflama;

Yapılan araştırmalarda yüksek proteinli diyetlerin yağ ve karbonhidratlara göre daha az açlık hissi ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

Protein,  kilo vermek isteyen kadınların başvurması gereken en önemli besinlerden biridir. Yeterli miktarda protein tüketen kadınların metabolizmaları hızlanır ve bunun sonucunda kilo verme süreci de daha kolay olur. Proteinler yağsız kaslardan oluşur. Vücudumuz proteinleri yakarak kasa dönüştürür. Diyet sürecinde kaslara büyük ihtiyaç duyarız, bu kaslar sizi daha güçlü yapar, vücudunuza şekil verir ve daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Sizler de yaza daha sıkı ve fazla kilolarınızdan kurtularak girmek istiyorsanız ve hızlı zayıflama yöntemleri ile kilo vererek sağlıklı şekilde zayıflamayı amaç edindiyseniz; İnka Diyet olarak size fırsat sunuyoruz. Sizde bizimle hemen iletişime geçerek diyet sürecini keyifle hale getirin ve yaza mutlu girin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir