Hızlı Kilo Verme Yolları

Posted by on Mayıs 15, 2013 in Makaleler | 0 comments

Hızlı-Kilo-Verme-YollarıKadın, erkek, genç, yaşlı hiç bir ayrım yapmadan herkesin ve çağımızın en büyük sıkıntılarından biri fazla kilolarıdır. Kilo almak, kilo vermeye oranla çok daha kolaydır ve hissettirmeden ilerleyen bir kilo artışıyla karşı karşıya kalırız. Çağımızda tüm dünyanın sıkıntısı haline gelmiş olan obezite ile mücadele için nerede ise her geçen gün farklı yöntemler uygulanmakta ve halkı bilinçlendirme yollarına başvurulmaktadır.

Hızlı kilo vermenin en iyi yollarından biri kişinin kendi bedenine uygun diyeti uygulaması ve bunun beraberinde spor yapmasıdır. Spor ve diyet mutlaka bir arada olmalı çünkü daha hızlı kilo verebilmek, daha iyi sonuç alabilmek ve vücuttaki sarkmaların yaşanmasını önlemek için en uygun yöntem budur. Hızlı kilo verme yollarından en önemli olanı diyetisyenden yardım almak olacaktır. Çünkü her kişinin kendine uygun bir diyet listesi olmak zorundadır. Bütün gerekli ölçümler yapılıp, tahliller sonuç verdikten sonra kişiye özel diyet programı yazılır.

Kilo vermede en çok zorlanan grup özellikle kadınlardır. Kadınların belli dönemlerde fazla kilolarından çok fazla şikâyetçi oldukları bilinen bir gerçektir. Belirli bölgelerde oluşan fazla kiloların verilmesi için birçok yol denemektedir. Vücutta biriken yağları eritmenin en etkili yollarından biri egzersiz yapmaktan geçmektedir. Öncelikle bir hedef koyulmalı ve bu hedefe ulaşıncaya kadar asla pes edilmemelidir. Sürekli egzersizlerle kalori yakımını arttırmak ve böylece vücutta biriken yağları eritmek mümkün olmaktadır.

Egzersizlerin süresi kilo verme konusunda oldukça büyük önem taşımaktadır.  Bu nedenle ne kadar çok egzersiz yapılırsa o kadar fazla kalori yakılır. Fazla egzersizden kasıt egzersizin süresi değil kaliteli yapılmasıdır. Kilo vermenin en iyi yolu olan kardiyo egzersizleri koşu, yürüyüş, yüzme, step, bisiklet veya kürek çekme gibi sporlardır. Kardiyo egzersizleri geniş bir yelpazededir ve kişi istediğini yapabilmektedir. Bu egzersiz çeşitleri spor salonlarında da yapılmaktadır.

Egzersizler kişinin yağ yakımını ve kas oluşumunu hızlandıracağı gibi çok daha kaliteli bir yaşam için de büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki kilo vermek ya da vücuttaki yağları yakmak, düzgün ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak çok da zor bir iş değildir.

Hızlı Kilo VermeHızlı Kilo Verme Yolları için Öneriler:

1. Güne başlarken güzel bir kahvaltı ile başlayın. Gün boyu daha az kalori almanıza yardımcı olur ve diğer öğünleri kaçırmanızı önler.

2. Ne zaman bir şey yiyecek olsanız, mutlaka oturarak yemek yiyin ve öğünlerinize zaman ayırın.

3. Asla porsiyonlarınızı büyütmeyin mümkün oldukça küçük porsiyonlarda yemeklerinizi hazırlayın.

4. Hem öğlen hem de akşam yemeğinde tabağınızın yarısını sebze veya meyvelerle doldurmaya çalışın.

5. Dışarıda yemek yemek zorunda kaldığınızda mutlaka salata yemeyi tercih edin.

6. Dışarıda yerken tatlı tercih etmeyin ya da meyveli, sütlü tatlılar seçin.

7. Yemek tabağı yerine salata tabağı kullanın.

8. Ne yediğinizi ve ne kadar yediğinizi görün. Kavanozdan ya da paketten yemek yerine yiyeceğinizi tabağa koyun.

9. Yemeğe başlarken önce tabağınızdaki az kalorili besinleri tüketin sonra yavaş yavaş ilerleyin. Salatalarla, sebzelerle başlayın, etleri genelde sona bırakın.

10. Meyve suları göründüğü kadar masum değildir posası alındığı için kalorisi daha da yükselmiş olur böyle durumlarda meyve suyu yerine taze meyve yiyin.

11. Yemek Günlüğü tutun. Gerçekten de çok işe yarıyor ve hatalarınızı geç olmadan gözlemleme olanağı sağlıyor.

12. Midenizi asla tamamen doldurmayın mümkünse masadan aç kalkın.

13. Mayonez, ketçap kullanmayın onun yerine baharatlar kullanmayı deneyin.

14. Daha çok çorba tüketmeye çalışın.

15. Gazoz, kola, şekerli çay, limonata, vs gibi kalorili içecekleri azaltın ya da tamamen kesin. Asla diyet kolaları ya da başka diyet adı altındaki ürünleri kullanmayın.

16. İşe yanınızda yemek götürün hem kendi hazırladığınız yemeği yemiş olursunuz hem de içerisindeki yağdan emin olmuş olursunuz.

17. Yemek saatlerinizi kaçırmamaya çalışın mutlaka aynı saatte yemek yemeye özen gösterin.

18. Öğle yemeğinde sebze ve meyve ağırlıklı yiyin.

19. Yemeklerinizi evde yemeye çalışın, arkadaş davetlerini yemek saatlerine denk getirmeyin daha çok kahve içmeye gidin.

Kilo Verme Yolları20. Akşamları yemek yemeniz bittiğinde hemen dişlerinizi fırçalayın ki tekrar yemek yeme isteğiniz ortadan kalkmış olsun.

21. Yemek yerken başka hiç bir işle uğraşmayın. Televizyon seyretmek, kitap okumak veya bilgisayar önünde oturmak gibi bu daha çok yeme yemenizi sağlayacaktır.

22. Spor yapmak iştahınızı bastıracak ve emeğinizin karşılığını bekleyeceğiniz için otokontrol sisteminiz gelişecektir.

23. Diyet yaparken susuz kalmamaya dikkat edin. Yeteri kadar su içmezseniz metabolizmanız yavaşlar bu da kilo kaybınızı yavaşlatır. Günde ne kadar su içtiğiniz değil ne sıklıkta içtiğiniz daha önemlidir. Bazen sık sık ufak miktarlarda su içmek, günde 8 bardaktan daha iyi sonuç verir.

24. Alışverişe başlamadan önce marketi birkaç kez turlayın ve abur cubur reyonlarından uzak durun.

25. Meyve tüketiminizi arttırın. Meyvedeki şeker, tatlı ihtiyacınızı azaltır ve daha uzun süre tokluk hissi verir.

26. Tatlı yiyin ama kendinizi kontrol ederek yiyin, günlük almanız gereken kalori miktarının kalan kısmını tatlıya ayırın ama sakın ağır tatlılar tercih etmeyin. Daha çok sütlü tatlılar yemeye çalışın.

27. Tatildeyken de yediklerinize dikkat edin. Sakın kendinize, “önemli değil, nasılsa tatildeyim” demeyin.

28. Bazı günler en sıkı kıyafetinizi ya da bikininizi giyin ve ne kadar kilo aldığınızı fark edin.

29. Aile toplantılarını, yapılan davet sofralarını mümkün oldukça erteleyin ya da en hafif ikramlığı yemeyi tercih edin.

Hızlı kilo vermek istiyorsanız; daha az yağlı besinler yiyin, daha çok sebze ve meyve içeren, dengeli ve çeşitli yiyecekler yiyin, günde 3 ana öğün ve ara öğünler olarak beslenin. Kilo vermek alınan ve yakılan kalorilerin dengelenmesi ile ilgili bir süreçtir. Aldığınız kalori miktarı verdiğiniz kalori miktarını asla geçmesin ki vücudunuz aldığınız kaloriyi anında yakıp yağ olarak depolamasın. Yediğiniz her yiyeceğin kalorisini öğrenin ve hesaplayarak yiyin. Kalorisini yüksek gördüğünüz yiyecekleri yememeniz için kendinizi uyarın.

Hızlı kilo verme yollarını İnka Diyet olarak sizlerle paylaştık. Sizler de hızlı kilo vermek istiyorsanız fakat sağlık ve bitkisel yollarla zayıflamaktan yanaysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir