En Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri

Posted by on Nisan 19, 2013 in Makaleler | 0 comments

Zayıflamak için çeşitli yollara başvurur, bilinçsiz uygulamalarla metabolizmamızı bozar ve vermiş olduğumuz kiloları fazlasıyla geri alırız. Kim ne söylerse söylesin zayıflamak sizin elinizdedir. Diyet konusunda sizi depresyona sokan fikirlere elveda demelisiniz. Cesaretsizliğinizin sizi esir almasına asla izin vermeyin.

Günümüzde hazır gıdalar sağlığı bozmakla beraber istenmeyen yağları vücudumuza bağlamaktadırlar. Bu nedenle öncelikle yediğimiz besinlere çok dikkat etmeli, kalorisi ve yağ içeriği düşük gıdaları tüketmeliyiz. Amacımız en sağlıklı zayıflama yöntemleri ile kilo vermek olunca vücudumuza aldığımız besinleri gözden geçirip kilo vermeye başlayabiliriz. Bildiğimiz gibi kalorisi düşük ve lif açısından çok zengin olduğunu bildiğimiz gıdaları seçerek zayıflamayı tercih edeceğiz.

Kalorisi düşük, lif oranı yüksek olan meyve ve sebze tüketimi her diyetin önemli bir parçasıdır. Faydası olduğunu düşündüğümüz birçok besin, şeker oranı yüksek olduğu için farkında olmadan diyetimizi olumsuz etkileyebilir. Diyet süresince kullanabileceğimiz birçok besin hakkında bilgi sahibi olmadan kullanmamakta fayda var.

En Sağlıklı Zayıflama YöntemleriÖrneğin diyetinize faydası olacak besinleri sıralayacak olursak bunların en başında elma yer alır.

  • Elma

Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir, hafif tatlılığı bağırsakların çalışmasını sağlar. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Bu veriler ve genel anlamıyla elmanın besleyici özelliği, elmayı özellikle spor yapanlar için vazgeçilmez kılar. Gerçekten de fiziksel aktiviteler çerçevesinde elmanın içerisindekiler spor öncesinde, sırasında ve sonrasında organizma üzerinde pozitif etkiler yaratır;

–          Spor öncesinde tüketildiğinde; enerji verir.

–          Spor sırasında tüketildiğinde; organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.

–          Spor sonrasında tüketildiğinde; %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.

  • Çilek

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Rengi kokusu ve tadı ile en sevilen meyvelerden biri olan çileğin faydaları da çok. Çilekte bol miktarda fosfor ve demir bulunur. Bunun yanında B, C ve K vitamini açısından da bir hayli zengindir. Maddeler halinde çileğin faydalarını sıralayacak olursak;

–          Vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür.

–          Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir.

–          Kansere karşı koruyucu özelliği vardır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

–          Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur, kanı temizler, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır.

–          Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir.

–          Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır, tansiyonu düşürür, ateşi düşürür.

–          Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.

–          Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır, cilde güzellik katar.

–          Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar, damar sertliği ve böbrekteki kum taş gibi rahatsızlıkları önler ve zamanla bunların geçmesini sağlar.

  • Kivi

En iyi C vitamini kaynağı ne diye soracak olsak pek çoğumuz portakal cevabını veririz; oysa kivi de portakaldan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. 75 gramlık 1 adet kivi, günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse tamamını karşılar.

C vitamini bağışıklığın güçlendirilmesi ve korunmasını sağlar. En iyi antioksidanlardan biridir. Antioksidanlar vücudu toksin maddelerden koruyarak yaşlanmayı geciktirir. Kansere karşı koruyucudur. Şaşırtıcı ama eşit miktardaki kivide muzda olduğu kadar potasyum vardır. Potasyum kan basıncının ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesin de etkili bir mineraldir. Tansiyonu düzenleyerek kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olan potasyuma duyduğunuz günlük ihtiyacın %10’unu bir adet kivi yiyerek karşılayabilirsiniz.

  • Armut

Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin düzenli çalışmasına, böbrek taşlarının ve kumunun dökülmesine yardım eder. İdrar söktürücüdür. Kanı temizler, kansızlığa iyi gelir, sinirleri yatıştırıcı etkisi ile yüksek tansiyonu düşürür, çarpıntıyı giderir ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Nıkris (gut) ve romatizmada da faydalıdır.

  • Greyfurt

Greyfurt, glisemik indeksinin düşük olması, yüksek oranda diyet lifi içermesi, düşük kalorili oluşu ve kandaki ensülin seviyesini düzenlemesi nedeniyle kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde mutlaka bulunmalıdır. Fakat bu kadar yararı bulunan greyfurt yemenin, riskleri de söz konusudur. Greyfurdu ikiye böldüğünüzde göreceğiniz lifli taneciklerindeki renge göre besin değeri de farklılaşmaktadır. Yarım orta boy greyfurt yaklaşık 50 kalori içerir.

  • Kayısı

İçerdiği bol miktardaki B vitamini sayesinde birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği bulunan kayısı, bağırsakları çalıştırıcı özelliğiyle kabızlığa da iyi gelmektedir. Uyku sorunu çekenler için birebir olan kayısının çabuk sinirlenen ve stresli olanlar için de faydası olduğu biliniyor. İştah açıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkisi ile doktorlar tarafından çocuklara ve hastalık sonrası nekahat dönemindeki kişilere tavsiye edilen kayısıyı midesi zayıf olanların çok fazla tüketmemesi gerekir. Kayısı; A, B, C ve P vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir. Kayısı bağışıklık sistemini güçlendirir kansızlığa iyi gelir. Kan yapımına yardımcı olur ve sinirleri yatıştırarak uyku düzenine yardım eder. Kemik erimesinin önlenmesinde faydalıdır. Doğal lif açısından zengin olduğundan kabızlığa da iyi gelmektedir.

Şimdi biraz da etlerden bahsedecek olursak ilk belirtmemiz gereken nokta; en sağlıklı zayıflama yöntemlerinin vazgeçilmez elemanlarından birinin proteinler oluşudur. Proteinler diyet sürecinde tokluk hissi verirken kas oranlarını da desteklemektedir dolayısıyla en sağlıklı zayıflama yöntemlerinde genellikle protein tercih edilmektedir.

Sağlıklı Zayıflama YöntemleriKırmızı Etin Faydaları

Proteinler bildiğimiz üzere bütün canlı organizmaların en önemli yapı taşıdır ve kırımızı et protein yönünden oldukça zengin bir besin maddesidir.

Canlıların büyümeleri, üremeleri, kalıtım özelliklerinin bir nesilden diğer bir nesile taşınması protein içeren besinler aracılığı ile olur. Kırmızı et besin değeri yüksek bir gıda maddesidir;  100 gram ette 15 ila 20 gram protein bulunur. Kırmızı etin içinde ayrıca fosfor, demir ve bakır gibi madensel tuzlar, A, D vitaminleri ve B vitamini bileşikleri vardır. Özellikle karaciğer demir ve bakır mineralleri, A ve D vitaminleri yönünden diğer besinlere nazaran daha zengindir.

Et kan yapmakla beraber kansızlığı önler, bedeni canlı ve güçlü kılar, zihinsel gelişmeyi sağlar ve bu özellikleriyle et soframızın baş tacı olmuştur.

Beyaz Etin Faydaları

Tavuk, biyolojik değeri bakımından yumurta proteinlerinden sonra gelen en değerli et proteini özelliğine sahiptir. Proteinler, hücre ve dokuların oluşmasını, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücut kaslarının ve organlarının gelişimini sağlarken vücut dokularının yenilenmesinde rol oynar. 100 gr tavuk etinde 20 – 25 gram protein bulunur.

Balık ve Deniz Ürünlerinin Faydaları

İnsan sağlığı açısından son derece önemli faydaları içinde barındıran deniz ürünlerinin her biri adeta sağlık deposudur. Kış aylarının vazgeçilmez besinlerinden olan balıketinin, insan sağlığı açısından birçok faydası vardır.

Balıketi, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. Epa ve dha adı verilen bu özel asitler, et, süt, peynir gibi diğer hayvansal besinlerde yoktur. Bu yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek atardamarın tıkanmasını önlerken kalp krizi ve felç riskini azaltır ve tansiyonu düşürür.

En sağlıklı zayıflama yöntemleri, en doğru beslenmeyle başlar.  Doğru beslenmek, yani kısaca ne yiyip içtiğinin farkında olmak sağlık için vazgeçilmezlerdendir. Günümüzde gıdaların içerikleriyle yeteri kadar oynandığı için lütfen yedikleriniz konusunda seçici davranmaya özen gösterin. Siz de doğru beslenmek istiyor ve en sağlıklı zayıflama yöntemlerini nasıl öğrenirim diyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçerek beslenme konusunda sunduğumuz yaşam koçluğu desteğinden faydalanabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir