Doğal Yollarla Zayıflama

Posted by on Kasım 22, 2013 in Makaleler | 0 comments

Doğal yollarla zayıflamak istiyorum diyenlerin ilk olarak araştırdıkları konulardan bir tanesi, bitkisel zayıflamak kürleridir. Bitkisel zayıflama kürleri  ve yöntemleri her ne kadar diyet uygulamadan zayıflama yolu olarak algılansa da aslında diyet listesi uygularken destek niteliğinde kullanılması gereken, zayıflamayı hızlandırıcı bitkisel formül olarak tüketilmesi doğru olacaktır. Zayıflama alanında başarısı ispatlanmış birçok doğal zayıflama formülleri vardır. Şimdi sizlere belli başlı bitkisel zayıflama kürleri  ve bitkisel zayıflama yolları hangileridir kısaca açıklayalım.

Aşağıda sıralayacağımız doğal yollarla zayıflama formülleri hepimizin evinde bulunan ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz malzemelerden oluşuyor. Fakat, dikkat etmeniz gereken en önemli konu kullandığımız ürünlere karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Lütfen bu konuda önce bir uzmana danışın ve gerekirse test yaptırmadan uygulamayın. Başka bir uyarımız ise emziren annelerin bebeğini sütten kesmeden zayıflama kürü veya benzeri kürleri uygulamalarının sakıncalı olduğudur.

Beyaz Lahana KürüDoğal Yollarla Zayıflama

Son dönemlerde, doğal yollarla zayıflama denilince aklımıza ilk gelen lahana olmaktadır. Lahana kürü aslında bir sebze çorbasıdır. Lahananın kalorisinin olmaması ve yüksek oranda lif içermesi lahanayı en çok tercih edilenler doğal zayıflama kürleri arasına sokmuştur.

Beyaz lahananın “aquaretik” özelliği vardır. Yani; bitkiler genellikle diüretik oldukları için vücuttan hem su hem tuz atarken, beyaz lahana ise tuz dengesini bozmadan yalnız su atar. Bu da vereceğiniz kiloların kalıcı olmasına yardım eder. Menopoz ve regl dönemlerinde değişen hormon dengesizliği için beyaz lahana kürü mükemmel bir takviye olabilir.

Bu diyette genellikle tek tip beslenme söz konusu olduğu için uzun vadede sağlıklı olmayabilir. Tek tip besinlerde kısa sürede kilo verimi gerçekleşebilir. Fakat normal yeme düzenine dönüldüğünde hızlı kilo alımlarının gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Diyeti yapacaksanız kendinizi çok fazla yormamaya, bol su içmeye ve ekstra vitaminler almaya dikkat etmelisiniz.

Lahana Diyeti Tarifi:

Malzemeler

 • 5 adet taze soğan
 • 1-2 taze domates veya domates konservesi
 • 1 büyük beyaz lahana
 • 2 adet yeşil biber
 • 1 demet maydanoz
 • 1 tane kereviz

Yapılışı: Tüm sebzeleri ufak ufak doğradıktan sonra çorba olacak biçimde su ilave edip düdüklü tencerede pişirin. İsterseniz blenderdan geçirerek krema kıvamına getirerek de içebilirsiniz.

Beşi Bir Yerde Zayıfla KürüDoğal Yollarla Zayıflama-Mate

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı Mate yaprağı
 • 1 tatlı kaşığı Biberiye
 • 1 tatlı kaşığı Kekik
 • 1 tatlı kaşığı Funda yaprağı
 • 2 tatlı kaşığı Yeşil çay

Yapılışı: 1 litre kaynar suya malzemeleri koyduktan sonra kaynatmadan 20 dakika demlendirin. Daha sonra süzerek ister sıcak ister soğuk olarak, isteğe göre içine biraz limon sıkarak tatlandırıp içebilirsiniz. Diyet programı ile birlikte tüketirseniz etkisini kısa süre içerisinde göreceksiniz. Peki, bu bitkiler ne işe yarıyor?

Mate yaprağı: Tüm dünyada obezite tedavisinde kullanılan mate çayı, yağ emilimini engelleyerek vücuttan su atımını kolaylaştırıyor. Her yaşta insanın rahatça kullanabileceği bitki, iştahı kapatarak zayıflamaya yardımcı oluyor.

Yeşil çay: Son yıllarda kullanımı bir hayli artan yeşil çay, vücutta biriken toksinleri atarak sindirimi kolaylaştırıyor.

Funda yaprağı: İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan yaprak, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı oluyor.

Biberiye: Yağ eritici ve hazım kolaylaştırıcı bu bitki, vücutta biriken toksinleri atarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlıyor.

Kekik: Halk arasında yaygın olarak kullanılan kekik, sindirimi kolaylaştırarak vücuttaki fazla suyu atarak kilo vermenizi sağlıyor.

Yağ Yakan Çay Kürü

Malzemeler

 • 2 avokado yaprağı, bir tutam mısır püskülü, kiraz sapı, yarım tatlı kaşığı rezene tohumu
 • 2-3 yaprak sinameki
 • 4-5 adet saplarıyla birlikte maydanoz

Yapılışı: Malzemeler bir bardak suya konularak 2-3 dakika kaynatılır. Çay demledikten sonra süzülerek içine ince bir dilim limon konur. Şekersiz olarak sabah ve akşam günde iki kez uygulanır.

Göbek Yağlarını Eriten Kür

Karın ve bel bölgesindeki yağlar, eritilmesi en zor olan bölgelerdir. Bu nedenle öncelikle bu bölgelerden kurtulmak doğal yollarla mümkün olmayabilir. Mutlaka diyet programı ve düzenli spor yapmak gerekir. Spor yaptığınız dönemlerde tarifini vereceğimiz yağı da masaj yaparak uygularsanız etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 çorba kaşığı susam yağı
 • 1 çorba kaşığı biberiye yağı
 • 1 çorba kaşığı okaliptüs yağı

Bu yağları kaşım haline getirerek bölgesel yağlarınızın olduğu yerlere dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Tere Tohumu KürüDoğal Yollarla Zayıflama-Tere Tohumu

Doğal yollarla zayıflamanın bir diğer yolu da tere tohumu kürüdür. Tere tohumu belli bir süre sabah aç karnına kullanıldığında başta tiroid hormonu olmak üzere genelde metabolizmayı uyarısı bir etki gösterebilir ve metabolizmanın canlanmasına yardımcı olabilir. Tere tohumunun tadı acı olabilir, çekirdek halinde değil de öğütülmüş olarak almak daha uygundur.

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı tere tohumu,
 • 1 veya 2 kahve kaşığı iyi, kaliteli bir bal

Tere tohumunu bal ile karıştırıp, sabah aç karnına yuttuktan sonra üzerine bir fincan sıcak su içebilirsiniz. Mide ülseri, mide kanaması ve mide rahatsızlığı olanlara tere tohumunun buruk acı tadı rahatsızlık verebilir. Mide rahatsızlıklarınız var ise daha dikkatli kullanmanız gerekir.

Elma Sirkesi, Bal, Su Kürü

Elma sirkesinin yağ yakıcı ve matabolizma hızlandırıcı etkisini bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Elma sirkesini, bir kaşık bal ve bir bardak su ile karıştırılıp tüketilirse oldukça kalıcı ve sağlıklı bir doğal zayıflama yöntemi uygulanmış olur.

Kuru Soğan Suyu Kürü

Soğan suyu kürü de zayıflamak için oldukça önemli olan doğal zayıflama yöntemidir. 1 orta boy kuru soğanı, bir bardak su ile kaynatıp çay gibi süzülerek içilebilir.

Doğal zayıflama yollarından bir diğeri de İnka Diyet Kürüdür. Doğal yollarla zayıflamak isteyen kişilerin ilk tercihinin İnka Diyet Kürü olmasında, içeriğinin tamamen bitkisel olması ve gerekli izin ve onay belgelerine sahip Türkiye’deki tek diyet kür olması etkilemiştir. Sizde daha fazla zaman kaybetmeyin ve sağlıklı kilo vermek için İnka Diyet uzmanları ile irtibata geçin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir