Diyet Yemekleri

Posted by on Ekim 2, 2013 in Makaleler | 0 comments

Diyet YemekleriDiyet yaparken neler yemeliyiz, nelerden uzak durmalıyız, hangi yemekler kalorili, neler kilo aldırır gibi sorular kafamızı kurcalar. Fakat şu bir gerçek ki, diyet yaparken her yemek yenmez, diyet yaparken yiyebileceğiniz yemekler kalorisi ve yağ oranı azaltılmış yemekler olmalıdır. Diyet yemeklerini sadece diyet yaparken değil sürekli yapmaya alıştığınız zaman hem daha sağlıklı beslenirsiniz hem de kilo alma gibi bir derdiniz olmaz. Diyet yemekler dediğimiz şey aslında sağlıklı beslenmektir.

Sık sık ve azar azar beslenmek metabolizmayı hızlandırdığı gibi, yavaş yemeyi de sağlar. Aç kalmak veya öğün atlamak, bir sonraki öğünde hem hızlı hem de fazla yemek yenilmesine neden olur. Fazla kiloya sahip olanların yaptığı en büyük hata da hiçbir şey yemeyerek kilo vermeye çalışmalarıdır.

Öğün atlamak ve hiçbir şey yememek vücudu açlıktan ölme paniğine sürükler ve “kıtlık” sendromuna geçerek metabolizmayı yavaşlatır. Vücut böyle bir durumda yağ yakmak yerine her besini yağ olarak depolamaya çalışır.

Sağlıklı beslenmek için başta kahvaltı olmak üzere asla öğün atlanmamalı,2,5-3 saatlik aralıklarla beslenilmelidir. Kahvaltı en hafif öğünümüz olmalıdır ve yediğimiz içtiğimiz birçok besine dikkat etmeliyiz. Katı margarin, tereyağı, krema, gibi besinleri mümkün oldukça kahvaltı da tüketmemeliyiz. Günlük olarak tükettiğimiz cipsler, soslar, kuruyemişler gibi enerji değeri yüksek, öte yandan hiçbir besleyici değeri olmayan yağlı yiyeceklerden, kızartma ve hamur işlerinden sağlıklı beslenmek ve doğru bir diyet yapmak için olabildiğince kaçınmakta yarar var. Şeker ve şeker içeren besinler (bal, reçel, meyve suları, tatlılar vs) kana tamamen hızlı karışırlar. Kana hızlı karışan bu şeker pankreastan salınan insülin hormonu ile kan şekerini düşürür ve tekrar tatlı yeme isteği doğar. Genellikle tatlı yediğimizde kendimizi durduramamamızın nedeni budur.

Oysaki şeker ve tuz bizim sonradan edindiğimiz tatlardır ve vazgeçilmesi en kolay iki besindir. Şeker yerine aynı tadı veren doğal besinler tercih edilebilir. Ya da sağlık açısından sakıncası olmayan, kalori içermeyen yapay tatlandırıcılar şeker alışkanlığından vazgeçene kadar kullanılabilir. Diyet yaparken çay, kahve, bitki ve meyve çaylarını şekersiz ya da en azından yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılabilir.

Peki, diyet menüsü hazırlarken yaptığımız yemeklerde nelere dikkat etmeliyiz? Diyet yemekleri nasıl hazırlanmalı?

Diyet Yemekleri Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yemeniz gereken öğünlerin hazırlığını kendiniz yapın. Kendi menünüzü siz oluşturun yemek istediğiniz besinleri hazırlayın ve sonradan üzülebileceğiniz durumlarla karşılaşmamak için yanınızda taşıyın.Diyet Yemekleri-Protein
 • Öğlen yemekleriniz için genellikle sebze çorbaları tercih edebilirsiniz. Yaptığınız çorbalara asla yoğun kremalar ya da bol unlu soslar eklemeyin. Yoğun çorbaların genellikle unu ve dolayısıyla kalorisi de fazla olabiliyor. Unutmayın en masum sebze çorbası bile un ve yağ eklendiğinde karbonhidratı yüksek olacağından diyet yemek olmaz.
 • Diyet yemeklerinin olmazsa olmazı ızgarada pişirme şeklidir. Izgarada pişireceğiniz sebze ve etler hem yağ içermez hem de vitaminleri kaybolmaz. Akşam ya da öğlen yemeklerini ızgarada yeme şansınız varsa kırmızı ya da beyaz et yiyebilirsiniz. Böylece hem az kalori alır hem de proteinin tok tutma özelliği sayesinde çabuk acıkmazsınız.
 • İçeriğini bilmediğiniz yemekleri yemeyin, bu tip yemekler şişkinlik ve ödem sorunlarına yol açabiliyor. Dışarıda yemek yerken ne kadar yağsız ve tuzsuz olsun desek de gelen yemekler tep tuzlu, soslu, marine edilmiş olur.
 • Yemekte çorba varsa pilav ya da makarna tercih etmeyin. Eğer canınız pilav ya da makarna tipi yiyecekleri tüketmek isterse de yoğun çorbalar içmeyin.
 • Yemeklerinizin yanına mutlaka salata hazırlayın, salatanın lif oranı yüksek olduğu için mide de hacmin kaplar ve fazla yemeyi önler.
 • Meyve diyet yapanlar için vazgeçilmez besinlerin başında gelir. Meyvelerinizi genellikle yemekle beraber değil daha sonrasında tüketin. Yemekle birlikte yendiğinde kan şekerini yükseltir. Ayrıca meyve ara öğünler için tercih etmek doğru bir beslenme şeklidir.
 • Diyet yaparken günde 5 öğün beslenmek gerekir. Üç ana öğün ve iki ara öğün yeterli olacaktır. Ara öğünlerde mutlaka ufak bir şeyler atıştırın ki ana öğünlerde fazla yemek yemeyin.
 • Diyet yaparken yemeklerinizin tek besinden oluşmamasına dikkat edin. Sürekli sebze ya da sürekli et yemeyin, diyetDiyet Yemekleri-Sebze menünüzde çeşitliliği tercih edin.
 • Diyet yaparken esmer ekmekleri tercih edin, esmer ekmek kan şekerinin yavaş yükselmesine neden olup acıkmayı engeller. Ayrıca esmek ekmeklerin içerdiği lif den dolayı uzun süre tokluk sağlar.
 • Çorbalarda, yemeklerde, salatalarda kullandığınız sosları diyet yaparken kullanmayın, sosların birçoğunun içerisin de yağ, nar ekşisi, baharat ve krema olabiliyor. Zararsız gözüken soslardan bir iki kaşıt salataya bile eklendiğinde tam bir kalori deposu haline geliyor.
 • Diyet yemek hazırlarken tuz kullanılmamalıdır. Tuz tüketimini sadece diyet için değil sağlıklı beslenmek içinde kullanmamak gerekir. Diyet yaparken kullanılan tuz vücutta su tutmaya neden olur ve yanıltıcı bir kilo ortaya çıkar. Kendinizi şiş hissedeceğinizden motivasyonuz düşer.
 • Diyet yemekleri yaparken yapılan en büyük yanlış zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı içerdiği asitlerden dolayı sağlıklı olabilir. Fakat neticede yağ olduğu için ölçülü kullanmakta fayda var.

Sağlıklı beslenmek sadece sebze yemek anlamına gelmez. Diyet yemekleri et, sebze, meyve ve proteinlerden oluşmalıdır. Diyet yemekleri ne kadar çeşitli olursa yapılan diyette bir o kadar keyifli olacaktır. İnka Diyet, danışanlarının özellikle keyifli bir diyet yapmalarının en büyük etkeni sevdiği yemekleri yiyerek zayıflamalarıdır.

Sizde diyet yapmak istiyorsanız ve bu konuda desteğe ihtiyacınız var ise İnka Diyet ile iletişime geçebilir sağlıklı yemeklerle zayıflayablirsiniz.

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir