Diyet Programı

Posted by on Eylül 18, 2013 in Makaleler | 0 comments

Diyet ProgramıDiyet söz konusu olduğunda en sık yapılan hatalardan biri de, bunun hayatın bir döneminde yapılıp bırakılan bir beslenme tarzı olduğunu düşünmektir. Kilo vermek için bir yola çıkıp bu yolu en kısa sürede tamamlamanız gerektiğini düşünmeyin. Bu sağlıklı yaşam tarzını hayat boyu uygulamanız gerektiğinin bilincinde olun böyle bir yaşam tarzına başlamak için önce hazır olmak, kendini hazır hissetmek ve harekete geçmek gerekir. Diyet programları kişiye özel olmalıdır. Her program herkeste aynı sonucu vermez. Diyet yapmaya kara verenler, arkadaş listelerini ya da gazetelerin her gün yayınladığı diyet programlarını uygulamamalıdır.

Kilo vermek için bir çabaya girdiyseniz ya da girecekseniz önce neden kilo aldığınızı bilmeniz gerekir. Besin sanayisinin gelişmesi ile markete gittiğimizde can alıcı ambalajlarda satılan çok lezzetli ve çok uygun fiyatlı kalorisi yüksek hazır gıdalar bizi karşılıyor. Bize sunulan yiyeceklerin besin değeri düşüp kalorisi artarken hayatımıza giren teknolojik gelişmeler de hareket imkânlarımızı kısıtlıyor. Her yere araba ile gitmek, market alışverişini dahi internetten yapmak, televizyon ve bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek harcanan enerjinin düşük kalmasına neden oluyor. Harcanan enerjiyi belirleyen faktörlerden biri de bazal metabolizma hızıdır. Kilo veremiyorum metabolizmam çok düşük cümlesini sık sık duymuşuzdur.

Metabolizmanız ne kadar yavaş olursa olsun gereğinden fazla kalori almazsanız kilo da almazsınız. Bazal metabolizmanızı hızlandırmak içinse daha çok spor ve haftada üç gün kas kütlesini arttıracak egzersizler yapabilir, az ve sık beslenebilir ve yeterli uyuyabilirsiniz. Çok yiyip az uyumanın yanı sıra yeteli uyku uyumamak da kilo almayı tetikliyor. Yetersiz uyuyan kişilerde doyma sinyalini gönderen leptin hormonu seviyesi düşüyor. Bunun sonucunda vücudun ihtiyacı olmadığı durumlarda bile beyne yemek yeme sinyali gidiyor.

Doğru diyet için ne yapmalıyız?

 • Kilo vermeye başlamadan önce mutlaka bir sağlık kontrolünden geçin, kilo almanıza neden olan ya da vermenizi engelleyenDiyet Programı-Beslenme hastalıklarınız olup olmadığını öğrenin.
 • Sağlığınızdan olmamak için birlikte çalıştığınız uzmanı iyi seçin, gerekli soruları sormaktan çekinmeyin
 • Kalıcı olara kilo vermek için yeme davranışlarınızı değiştirmeye başlayın ancak bu stresli bir döneminizde yapmayın.
 • Gerçekçi hedefler belirleyin ve hedefinize ulaşmak için asla pes etmeyin.
 • Yeme davranışlarınızı değiştirmek için ailenizden ve arkadaşlarınızdan sağlıklı beslenmek ya da egzersiz yapmak için destek isteyin.
 • Ana öğünlerde çok yememek için günde üç ana iki ara öğün şeklinde beslenmeye çalışın.
 • Yavaş yemek yiyebilmek için her lokmadan sonra çatal bıçağı bırakın ve lokmalarınızı yavaş yavaş çiğneyin.
 • Egzersiz yapmaya vakit bulamıyorum mazeretinden vazgeçin ve keyif aldığınız egzersizleri hayatınızın bir parçası haline getirin.

Düzenli öğünler kiloların düşmanıdır bunu asla unutmayın kilo almak istemiyorsanız üç ana ve iki ara öğün düzenini sağlıklı kilo vermek ve metabolizmayı hızlandırmak açısından çok önemli olduğunu biliyoruz.

Sadece öğün düzeni sağlayarak, diyet programı yapmadan ve aç kalmadan kilo verebilirsiniz. Özellikle öğle ve akşam yemekleri arasında ara öğün yapılmadığında akşam yemeğinin fazla miktarda yenilir ve vücudunuz daha fazla yağ depolar.

Akşam ya da öğlen alınan ara öğünlerde fazladan kalori alınmış gibi düşünülse de metabolizmanızı hızlandıracak ve akşam yemeğinde daha kontrollü olmanızı sağlayacaktır.

Yaşamın en büyük keyiflerinden birinin yemek yemek olduğuna inanan ve bu nedenle sağlıklı beslenmenin ömür boyu salata ve haşlama yemek olarak düşünülmesi çok yanlış bir düşüncedir. Zevk alarak yediğiniz yemeklerden doğru ve ölçülü şekilde tükettiğimize hiçbir sakıncası yoktur. Yani fazla kaçan bir yemeği takip eden öğünde veya fazla kaçırdığınız bir öğünden önceki öğünde gerekli önlemleri alın. Akşam yemeğinde mantı yiyecekseniz öğle yemeğinde karbonhidrat tüketmeyin. Ya da öğlen protein aldıysanız akşam yemeğinde almayın daha çok salata ve sebze tercih edin yani dengeli beslenmeye çalışın.

Peki dengeli beslenmek için neleri yapmalıyız?  Örneğin yağ tüketimi bizi nasıl etkiler ve nelere dikkat etmeliyiz?

Yağlar konusunda bilgilerimiz son yıllarda hızla artıyor. Bir zamanlar obezitenin tek sorumlusu olarak ilan edilen yağların artık vücutta önemli fonksiyonları olduğunu, doğru miktarda mutlaka alınmaları gerektiğini biliyoruz.

Hayati fonksiyonları olan yağları doğru tüketmek için aşağıdaki önerileri dikkate alın diyet programı uygulayacaklar için olmazsa olmazlardır.

 • Günlük yağ tüketiminiz toplam kalori alımınızın yüzde 30’unu geçmesin.
 • Bütün yağların kalorisi aynı olduğundan dolayı sıvı yağları daha fazla kullanmak gibi alternatif yoktur. Bu tamamen yanlış bilgidir.
 • Etli sebze yemeklerine ayrıca yağ eklemeyin.
 • Etsiz sebze yemeklerinin bir kilosuna iki çorba kaşığı yağ koyun.
 • Kahvaltıda yaptığımız en büyük hatalardan biri de ekmek üzerine yağ sürmektir artık kahvaltılarda ekmeğinizin üzerine yağ sürmeyi bırakın.
 • Süt ve süt ürünlerinin yağsız olanlarını tercih edin.
 • Etlerin görünen yağlı kısımlarını tüketmeyin mümkün oldukça o kısımları ayırın.
 • Yağlı tohumların tüketiminde bir küçük avucu geçmeyin örneğin ceviz, fındık, badem gibi
 • Yağlı hamur işlerinden kaçının, diyet sürecinde de daha sonrada tükettiğiniz miktara dikkat edin.
 • Salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş et ürünlerini tercih etmeyin.
 • Yağı azaltılmış ürünleri daha fazla tüketme hatasına düşmeyin, aldığınız fazla kalorinin yine de yağ olarak depolanacağını unutmayın
 • Tereyağı, margarin gibi doymuş yağlar yerine oda sıcaklığında sıvı halde bulun doymamış yağları tercih edin.

Diyet Programı-YağDiyet programlarının en büyük sıkıntılarından biri de açlıktır. Açlık ile mücadele etmek için yiyeceklerinizi bir anda azaltmayın, günlük aldığınız kalorinin altında iden almaya başlarsanız bu diyet sizi yorar ve başladığınız anda bitirmek zorunda kalırsınız.

Ara öğünleri kesinlikle atlamayın. Meyve ve sebze gibi az yağlı ve düşük kalorili yiyecekleri tercih edin.

Diyet uyguluyorsanız ve sürekli açlık çekerek devam ediyorsanız o diyette bir yanlışlık olduğunu lütfen unutmayın aç kalarak kilo verilmez aksine kilo alırsınız çünkü vücudunuz yağ depolamaya başlar.

İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri ve İnka Diyet Programı, kişinin tamamen tokluk hissi ile kilo vermesini sağlamaktadır. Ayrıca kişiye özel ve danışanın yaşam tarzını göz önünde bulunduran diyet programı hazırlanmaktadır. Siz de tamamen size özel hazırlanmış diyet programı ile kilo vermek istiyorsanız İnka Diyet ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir