Bölgesel Zayıflama

Posted by on Mayıs 8, 2013 in Makaleler | 0 comments

Bölgesel ZayıflamaBölgesel zayıflama vücudun göbek, bel, basen gibi belli bölgelerinde birikmiş yağların azaltılması için kullanılan zayıflama ve sıkılaştırma yöntemidir.

Genellikle genetik nedenlerin etkisiyle vücudumuzun belirli bölgelerinde daha fazla biriken yağları bölgesel fazlalıklar olarak adlandırırız. Orantısız bir görünüme neden olan bu yağlar; göbek, basen, kalça ve bacakların üst tarafında toplanırlar. Diyet programlarının bu bölgelerde sonuç vermediği bir durumda bu tarz problemler ortaya çıkar. Bunun için farklı bölgesel zayıflama yöntemleri giderek artmaya ve diyet sürecinin devamında tercih edilmeye başlanmış durumdadır.

Bölgesel zayıflama seans sayıları uzmanların vücudunuzu değerlendirmesi ile belirlenir. Kilo problemi olan insanların bölgesel incelme işlemine başlarken bir diyet programı ile birlikte başlaması etkili ve hızlı sonuçlar almasına neden olur.  Böylelikle vücut şekillendirme yöntemlerinin etkisinin daha kalıcı olması sağlanmaktadır.

En çok kullanılan bölgesel zayıflama yöntemleri ise aşağıdaki gibidir:

Kavitasyon ile Bölgesel Zayıflama

Bölgesel Zayıflama_KavitasyonCildin dış yüzeyine uygulanan ultrasonun yayılması, yağ dokusundaki hücre sıvısında ani ve yüksek basınç değişikliklerine dayanan bir yöntemdir. Bölgesel yağlanma ve selülit tedavisinde kullanılır. Kavitasyon sisteminin yağ dokusu üzerinde yarattığı etki yağı sıvılaştırıp hücrelerin duvarlarını tahrip ederek yağların yapısını bozar. Bu dokudaki yağ hücreleri ve açığa çıkan yağ asitlerini parçalayarak lenf yolları sayesinde vücuttan uzaklaştırılır. İlk uygulamada yağlı alanın kalınlığına göre 2–10 cm. arası incelme görülebilir.

Kavitasyon uygulamaları muhakkak diyetisyen kontrolünde, kişiye özel yağsız diyet programları ve sıvı alımıyla takip edilmelidir.

Ultrason teknolojisi ile son yıllarda kozmetik ve estetik amaçlı olarak geniş uygulama alanına sahip olmuş olan kavitasyon güvenli bir teknolojidir. Uygulamalar bel, karın, göbek, kalça ve kollardaki çözülemeyen depo yağlarda ve selülit sorununda kullanılabilir.

Uygulamalarda ağrı ya da acı gibi duygular hissedilmez. Seanstan sonra günlük yaşama devam edilir.

Ultrashape Yöntemi ile Bölgesel Zayıflama

Ultrashape, ses dalgaları ile bölgesel incelme sağlayan ağrısız bir yağ azaltma yöntemidir. Özellikle diyet ve spora dirençli yağ birikimlerini parçalayarak bölgeyi inceltir.

Deri yüzeyinden gönderilen ses dalgaları, 0,5–1,5 cm derinlikteki derialtı yağ dokuya odaklanır, oluşan güçlü titreşim yağ hücre zarlarını parçalar ve yağ dokuyu sıvılaştırır.  Sıvılaşan yağ, vücut tarafından emilir ve metabolizma tarafından atılır. İki hafta sonra bölgede incelme gerçekleşir. Ortalama 2–4 cm çevresel incelme sağlar.

Kremler ile Bölgesel Zayıflama

Diyet ve sporla fazlalıklarımdan kurtulamadım diyorsanız evde yapabileceğiniz bölgesel doğal zayıflama kremlerini deneyebilirsiniz. Eğer sizin de karın bölgeniz şekilsiz, bel çevrenizde birikmiş fazlalıklarınız varsa bir an önce bunlardan kurtulmalısınız.

Bölgesel kilolarınız için uygun birdiyet  ve düzenli egzersiz programıyla birlikte evde yapacağınız zayıflama kremini kullanmanız iyi sonuçlar doğuracaktır. Hazır satılan kremlerden önce evde kendiniz yapmayı denemelisiniz.

Evde yapılmış, doğal olan bölgesel zayıflama krem karışımını az miktarda karın ve bel çevremize sürüp hareket etmeye başlayın. Terlemeniz gerekiyor ki, krem etki etmeye başlasın. Terle birlikte aktif olmaya başlayan tuzun emici özelliğiyle vücudumuzun fazla olan bölgesi zayıflamaya başlayacaktır.

Bölgesel zayıflamaya yardımcı bazı bitkiler ve yağlarda kullanabilirsiniz fakat mutlaka bunları diyetisyeniniz ve doktorunuza danışarak uygulamaya başlayın.

Bitkiler ve Yağlar ile Bölgesel Zayıflama

Maydanoz: Diyetlerin vazgeçilmezi maydanozun suyunu içerek göbek bölgenizdeki fazla yağlardan kurtulabilirsiniz. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntemdir.

At Kuyruğu: İdrar söktürücüdür. Yağ dokularını eritmede fayda sağlar. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir. Aşırı kullanmamak gerekir.

Safran Çayı: Sindirimi düzenler, yemekte aldığınız yağ alımını azaltır, metabolizmayı hızlandırır. Bölgesel zayıflama konusunda sporla desteklendiğinde çok başarılı olur.

Rezene: Zayıflama konusunda yararlı olan çaylardan biridir. Tadı tatlımsı ve yakıcıdır, anason tadı hâkimdir. Mide hazımsızlık gibi sorunlara da birebirdir. Çayı gaz ve sindirim sorunlarına iyi gelir. İdrar söktürücüdür.  Rezenenin fazla kullanılması karın kaslarında gerilme yapar, aybaşı zamanlarında kullanmak fazla kanamalara sebebiyet verir. Bu sebeple hamileler kullanamaz.

Frenk Soğanı: Fazla suyun vücuttan atılmasını sağlar ve sindirim kolaylığı oluşturur. Hafif acı, soğana benzeyen tadının sebebi, içindeki hardal yağlarıdır.

Kekik: Sindirim sorunlarına iyi gelir, metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yeşil Çay: Hem sağlıklı kilo vermek hem de bölgesel zayıflama konusunda çok işe yarar. Ayrıca kansere karşı korunmada olumlu etkileri vardır. Günde 3–4 bardak yeşil çayı rahatlıkla içebilirsiniz.

Funda Yaprağı Çayı: Funda yaprağı metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenizi sağlar. Her gün en fazla 3 fincan içilen funda çayı bağırsakların çalışmasında etkili olur. Funda Yaprağı İyi bir böbrek çalıştırıcı ve idrar sökücü olan funda yaprağı, bu özelliğiyle zayıflamaya yardımcı olur.

Bölgesel Zayıflama_Bitki YağlarıÇörek otu, üzüm çekirdeği, ceviz tohumu, keten tohumu, nar çekirdeği, aspir tohumu, ısırgan tohumu, susam tohumu ve kabak çekirdeği gibi ürünlerden elde edilen yağların da insan sağlığına çok yönlü katkıları söz konusudur. Dolayısıyla fonksiyonel yağ özelliklerine sahip olan bu bitki yağlarının faydalarını şöyledir;

  • Çörek otu tohumu yağının, antioksidan ve iltihabı önleyici özellik gösterdiği kanıtlanmıştır.
  • Üzüm çekirdeği yağı, Omega 6 yağ asidi olan, linoleik asit bakımından zengindir. Yağ, en az %69 oranında vücuda yararlı linoleik asit taşımaktadır.
  • Ceviz yağı tüketen 793 kişi üzerinde, Fransa’da yapılan bir çalışmada, bu kişilerde kalp sağlığını koruyan HDL kolesterol düzeylerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Omega 3 yağ asitlerinin, kalp ve damar sağlığının korunmasında ve iltihaplarda pozitif etkiler oluşturduğu görülmüştür.
  • Aspir tohumu yağının yağ dokularını azaltıcı etkisi, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle de gözlenmiştir. Vücuttaki yağ oranını azaltarak, daha küçük yağ moleküllerine dönüştürmektedir. Metabolizmayı hızlandırarak, yağ ve kas dengesini düzenleyip zayıflamaya yardımcı olur.
  • Keten tohumunun, vücutta kolesterolün oluşmasını engellediği, kolesterolü düşürdüğü ve yüksek tansiyonu düşürmede yardımcı olduğu belirlenmiştir. Yorgunluğa, halsizliğe karşı enerji ve güç verir. Taşıdığı antioksidan bileşiklerden dolayı, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kabak çekirdeği yağının, taşıdığı özel bileşenlerden dolayı, kolesterolü düşürür ve kalp sağlığının korunmasında olumlu etkileri bulunur.

Bölgesel zayıflama metotları gün geçtikçe daha da tercih edilir hale geldiği için, mevcut yöntemler de sürekli çeşitlenmekte ve gelişmektedir. İnka Diyet olarak sizlere önerimiz, bölgesel zayıflama yöntemlerinden ziyade komple bir zayıflama için İnka Diyet Programına başlamanız olacaktır. Bizimle iletişime geçin ve yaza formda girin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir