Bölgesel Zayıflama Hareketleri

Posted by on Temmuz 12, 2013 in Makaleler | 0 comments

Bölgesel Zayıflama HareketleriBölgesel zayıflama vücudun göbek, bel, basen gibi belli bölgelerinde birikmiş yağların azaltılması için kullanılan yöntemlerdir.

Genellikle genetik nedenlerin etkisiyle vücudumuzun belirli bölgelerinde daha fazla biriken yağlar, bölgesel kilo olarak karşımıza çıkarlar. Orantısız ve rahatsız edici bir görünüme neden olan bu yağlar, göbek, basen, popo, kalça ve bacakların üst tarafında toplanırlar. Diyet programlarının tek başına her zaman sonuç vermediği bu tarz problemler için farklı bölgesel zayıflama yöntemleri tercih edilmektedir.

Bölgesel zayıflamaya yardımcı olacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bu bölgesel zayıflama yöntemlerinden bazıları daha acılı ve daha zahmetli olan ve ameliyat gerektiren yöntemlerken bazı bölgesel zayıflama yöntemleri de çok daha kolay ve acısız olan ameliyat gerektirmeyen yöntemlerdir. Ameliyat gerektirmeyen yöntemse bölgesel zayıflama hareketlerinin uygulanmasıdır.

Bölgesel yağlanmayı hızlandıran bazı besinler vardır bunların tüketilmesi halinde kilo almamak kaçınılmaz olur. Bölgesel kilolardan kurtularak zayıflamak istiyorsanız yasaklı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir.

Yasaklı Yiyecekler;
Kolalı, şekerli içecekler, çikolata
Kızartma, hayvansal katı yağlar ( tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk ve balık derisi, tam yağlı süt gibi.)
Alkol (özellikle bira)
Beyaz un, beyaz şeker
Aşırı gündüz uykusu
Yağlı çerezler, cips

Günlük yaşamınızda bu tür besinleri tüketmeyip, bölgesel zayıflama hareketleri ile kilo vermeyi denerseniz hızlı ve etkili bir şekilde eski formunuza kavuşabilir ve kötü görüntüye neden olan bölgesel kilolardan kurtulabilirsiniz. Bölgesel kilolardan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birçok zayıflama hareketi mevcuttur fakat bu hareketleri bilinçsizce ve doğru olmayan şekilde yapmak ciddi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise kendinizi çok fazla yormadan doğru pozisyonu alarak hareketleri yapmayı deneyebilirsiniz fakat spor öncesinde ısınma hareketleri ve sonrasında esne hareketleri yapmayı ihmal etmeyin.

Göbek eritme hareketleriBölgesel Zayıflama Hareketleri-Göbek

 • Yere sırt üstü uzanarak başlayın. Dizlerinizi yarım bükün. Ellerinizi kulaklarınıza sertçe dayamadan hizasında tutun. Mekiğe başlamadan önce derin bir nefes alın. Kafanızı hafif yukarıda tutarak göğsünüzün yarısına kadar kalkmaya çalışın. Kafanız dizlerinize ne kadar ulaşırsa hareket o kadar etkili olur.
 • Ayakta dik durun. Elleriniz bacaklarınızın tam yanında dayalı dursun. Sağa eğilirken sağ eliniz sağ dizinize değsin, sola eğilirken sol eliniz sol dizinize değsin. Bu hareketleri sırayla hızlı tempoda yapın. Kesinlikle sırtınız dik konumda olmalı. İki yana eğilirken sırayla birinde nefes alın diğerinde verin. Her gün düzenli yapacağınız bu hareket can simidi dediğiniz belinizin yanlarını eritecektir. Günden güne bu hareketin sayısını artırarak gidin farkı göreceksiniz.
 • Ayakta dik şekilde durun. Bacakları hafif iki yana açın. Evde uzun sopa, oklava, ne varsa boynunuzun üstüne koyun. Ellerinizle de sopayı yukarıda tutun. Vücudunuzun belden aşağısı sabit kıpırdamadan kalacak şekilde üst tarafınızla sağa ve sola dönün. Bu hareketi hızlı bir şekilde yapın.

Kalça Eritme hareketleri

 • Ayakta dik şekilde durun. Ellerinizi öne doğru uzatın. Gözleriniz ellerinize odaklansın. Bacaklarınızı hafif açın. Ellerinizi indirmeden ve kaldırmadan dizlerinizi kırarak eğilin. Tam yere oturmadan tekrar yukarıya kalkın. Her gün hareket sayınızı arttırın.
 • Yerde kedi pozisyonu alın. Dizinizin üstündeyken elleriniz vücudunuzu taşıyacak şekilde yerde dik konumda olsun. Önce sağ bacağınızı geriye doğru dik şekilde doğrultun. Dik konumdan hızlı hızlı yukarıya kaldırın ve indirin. Sonra sol bacağınızı geriye dik şekilde doğrultun. Dik konumdan hızlı hızlı yukarıya kaldırın ve indirin.
 • Sırtüstü yatın. Bacaklarınızı dimdik hafif yukarıya kaldırın. Vücudunuzun yukarısı yerde olacak şekilde bacaklarınızı havada iki yana açıp kapatın. Bu hareketi tek tek ayrı bacakla da yapabilirsiniz. Sağ bacağınızı yerde olacak şekilde sol bacağınızı sol yanınıza havadayken kaldırın indirin. Diğer bacağınız içi de aynı hareketi tekrarlayın.
 • Yere yan şekilde uzanın. Tek elinizle kafanızı havada tutun. Bacaklarınız birbirinin üstündeyken üstteki bacağınızı havaya hızlı şekilde kaldırıp indirin. Hareketin tam tersini yaparak diğer kalçayı da çalıştırın.

Bel İnceltme HareketleriZayıflama Hareketleri Bölgesel

 • Düz bir zeminde oturun. Ayaklarınız düz bir şekilde zeminde duracak, omurganızı uzatarak uzun oturun. Kollarınızı göğüs hizasında uzatarak bir top tutun. Nefes alarak topu kollarınızla sağ tarafınıza çevirin. Bunu yaparken öne eğilmeyin. Başınız ve boynunuz kollarınızla ters yönde sol tarafa bakacak şekilde olacak. Topu tekrar merkeze getirirken nefes verin. Aynı hareketi diğer tarafınızla aynı sayıda yaparak belinizi inceltin.
 • Yerde düz bir zeminde sağ tarafınıza yatın. Bacaklar hafif yukarı bükük olacak. Sol kolunuzu başınıza, sağ kolunuzu ise yere düz bir şekilde uzatın. Sol kolunuzdan güç alarak kalçanıza doğru kalkın ve inin bu hareketi aynı sayıda sol tarafınıza yatarak uygulayın.
 • Bir ayda yaklaşık 1–2 cm incelten bu egzersizde yapmanız gereken karnınızı omurganıza kadar hissedene kadar içinize çekmek. Bu pozisyonda 15–60 saniye kadar sabit kalın. Sonra nefes verip biraz dinlenin. Hareketi 5 dakika boyunca tekrarlayın. Her gün yapılan bu egzersiz ay sonunda belinizden bir hayli fark ettirecektir.

Bacak inceltme Hareketleri

 • Bir sandalyede belinizle sandalye arasında hiç boşluk kalmayacak şekilde oturun. Ellerinizle sandalyenin iki yanını tutarak kalçanızı sandalyeye sabitleyin. Bacaklarınızı kalçanızın seviyesine kaldırıp indirin. Hem üst hem de alt bacaklarınızın kaslanmasına yardımcı olacak bir harekettir.
 • Düz ve sert bir zemine oturun. Bu egzersizde size bir miktar ağırlık gerekiyor. Evde ağırlık yapacak bir eşya bulup ayak bileklerinizin üzerine koyun. Hızlı tempoda ağırlığı kaldırıp indirmeye çalışın. O ağırlık sayesinde bacaklarınızdaki kaslar çalışacak ve daha kaslı bir bacaklara sahip olacaksınız.
 • Yüksek olmayan bir sandalye hazırlayın. Sandalyenin önünde düz bir zeminde tek tarafınıza dümdüz yatın. Üstte kalan ayağınızı sandalyenin üstüne dayayıp diğer bacağınızı yukarı aşağı kaldırın. Aynı hareketi diğer tarafınızla yapın, uzun süre yapılması zor bir hareket fakat sabrederseniz kesinlikle sonuç alacaksınız.

Zayıflamaya çalışırken en çok zorlandığımız yerler bölgesel kilolarımızdır. Göbek, basen, bacak gibi bölgelerde oluşan yağları kırmak diyetle mümkün olmayabilir. İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri ve İnka Diyet Planı birlikte uygulandığında bölgesel zayıflamada etkili sonuçlar ortaya çıkardığı gözlenmiştir. İnka Diyet Sağlıklı Yaşam Kürleri, tamamen kötü görüntüye neden olan ve vücudun belli bölgelerinde biriken kötü yağ hücrelerini hedef alır. Spor yapmaya zamanınız yok ise hiç dert etmeyin, İnka Diyetle iletişime geçerek en kısa sürede ve etkili bir şekilde bölgesel kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir