Bölgesel Kilo Verme

Posted by on Nisan 3, 2013 in Makaleler | 0 comments

Bölgesel Kilo VermeÇevremizdeki insanların gittikçe daha fazla göbeklenmeye başladığını ve bölgesel kilo problemleri olduğunu görüyoruz. Ne yazık ki  günümüz teknolojisi ile birlikte insanların neredeyse hiç hareket etmemelerinin ve aklınıza gelen her işlerini oturdukları yerden yapmaya çalışmalarının vücutta göbek ve basen gibi bölgesel yağlanmaların oluşmasına sebep olduğunu görüyoruz.

Bölgesel Kilo Verme denince aklımıza ilk gelenler göbek,kalça ve basen ardından da bacaklar olarak kendini gösteriyor. Özellikle kadınların bölgesel yağlanma problemleri erkeklere oranla daha fazla olduğu için, kadınların basen ve göbekleri yağlanmaya daha elverişlidir. Ayrıca hareketsizlik, yanlış beslenme ve genetik etkenler sonucunda vücudun alt bölgelerinde toplanan yağlardan kurtulmak amaçlı özel olarak hazırlanmış  bir diyete ihtiyaç olabilir; bu sebeple bölgesel kilo verme için bilinen bir diyet merkezinden destek almak iyi ve hızlı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. İzmir bölgesel kilo verme konusunda başarılı sonuçların kaydedildiği büyükşehirlerimizden biridir. Dolayısıyla İnka İzmir, özel olarak programlanmış sağlıklı yaşam kürü ile bölgesel kilo verme konusunda da size yardımcı olacaktır.

Kandaki şekeri kontrol eden hormonların kandaki seviyesi çok önemlidir; çünkü insülin metabolizması bozulduğu zaman kan şekeri seviyelerinde ve bununla birlikte diğer kan değerlerinde bozulmalar gözlemlenir  ve bu değerlerdeki bozulmalar özellikle bel-karın bölgesinde yağlanmaların oluşmasına neden olan diğer önemli faktördür. Ayrıca alınan yüksek karbonhidratlar da bölgesel yağlanmayı tetiklemektedir. Bölgesel yağlanmanın en çok gözlemlendiği bölgeler bel, basen, kol altı, göbek, çene altı ve karın bölgeleridir. Bu özel bölgelerdeki yağ hücrelerini çevreleyen dirençli yağ dokusunun yapısı kalın olduğu için, biriken yağlar kolay kolay erimezler.Bölgesel kilo verme konusunda başarılı olmak istiyorsanız, yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bölgesel kilo verme için cerrahi yöntemelere başvuranlar da vardır ve uygulanan cerrahi işlemlerin içerisinde en çok duyduğumuz yöntem “liposuction”`dır. Cerrahi yöntemler bölgesel kilo verme konusunda kesin sonuç gibi algılanıyor olsa da opreasyon sonrası dikkat edilmediği ve spor yapılmadığı takdirde vücudun başka bölgelerinde bölgesel yağlanma gözlemlenmeye başlar. Liposuction yalnızca bölgesel vücut düzeltmesi için estetik amaçla uygulanan bir girişimdir ve bu yöntemi bir vücut şekillendirme aracı olarak ya da kilo verme yöntemi olarak görmek kesinlikle yanlıştır. Bütün bölgesel kilo verme yöntemlerinin ortak hedefi vücuttaki yağları sıvılaştırarak vücudun dolaşım sistemine katmak ve dolayısıyla yakılabilir hale gelmelerini sağlamaktır.Bölgesel kilo verme tedavisi sürecinde yenilen şeylere dikkat edilmemesi ve egzersiz yapılmaması halinde çalışılan bölge bir miktar incelebilir ancak dolaşıma katılan yağlar başka bir bölgede birikerek yeni bir bölgesel yağlanma sorunu oluşturur. Dolayısıyla işlemden alınacak sonuç tedavi sürecinde hastanın performansıyla yakından ilgilidir.En ideali egzersiz ve diyet ile hedeflenen kiloya gelindikten veya en azından yaklaştıktan sonra ihtiyaç olan vücut bölümlerine uygun bölgesel incelme tedavilerinin uygulanmasıdır.  Profesyonel diyetisyen desteği eşliğinde sürdürülecek bölgesel kilo verme tedavisi daha kısa sürede istenen sonuçların alınmasına ciddi katkı sağlayacaktır.

Diyet sürecinde olduğu gibi beslenme programlarında da protein tüketimi oldukça önemlidir. Protein içeren yiyecekler enerji verir ve daha fazla tok tutarak zayıflamanıza yardımcı olur. Ayrıca bölgesel kilo verme yöntemlerinden cerrahi oprasyonlara başvurmadan önce kendi kendinize yapabileceğiniz bazı küşük egzersizler mevcuttur ve bu egzersizler iyi bir diyet programı ile beraber tamamlandığı takdirde, bölgesel kilo vermek artık sizin için sorun olmaktan çıkacaktır.

 • Bölgesel Kilo VermekOturup kalkma hareketi yaparak bacak içi kaslarınızı sıkılaştırın ve sarkmasını önleyin. Bu hareketi yaparken bacaklarınızı iki yana açın ve 15 defa oturur gibi aşağı eğilip kalkın.
 • Makas hareketi yapın. Yere dirseklerinizin üzerinde duracak şekilde uzanın, bacaklarınızı yana açın, sırayla makasın kesme hareketi gibi üste ve alta getirerek  20 kez tekrarlayın.
 • Bacaklarınızı havaya kaldırın. Kalçalarınızı çalıştıran bu hareket için bacaklarınızı sırayla havaya kaldırıp indirin. Her bir bacak için en az 15 kez tekrarlayın.
 •  Ayaklarınızı havaya doğru itme hareketi yapın. Oldukça etkili olan bu egzersizde sırtınızın üzerine uzanın ve her iki bacağınızı da sırayla 15 kez havayı ittirir gibi yaparak kaslarınızı hareketlendirin.
 • Sırt üstü uzanıkken bacaklarınızı dizlerinizden bükün ve poponuzu 15 kez havaya kaldırıp indirin.
 • Yapabilirseniz şınav çekin.Yerle temas etmemeye çalışarak yapabildiğiniz kadar yapın çünkü vücudunuzun bir çok kasını aynı anda çalıştırmış olursunuz.
 • Yatarken kollarınızı iki yana açın ve ellerinizi yumruk yapın. Kollarınızı havaya kaldırıp 15 kez daire çizin.
 • Otururken karın kaslarınızı kasılı tutun, on saniye sıkıp bırakın. Bu karında yaratmış olacağınız kasılmalar karın kaslarınızı çalıştırmış olur.
 • Dizlerinizi göğsünüze çekip uzatın. Özellikle karın ve göbek bölgelerindeki yağlardan şikayetçiyseniz her gün 10 dakika süresince sırtüstü yatıp bacaklarınızı hafif bükerek dizlerinizi göğsünüze çekip uzatın.

Sağlıklı bir egzersiz sistemi ve doğru bir diyet programı uygularken asla yememeniz gereken bazı gıdalar vardır. Bu gıdaları çok miktarlarda tüketmek bölgesel kilo verme konusunda size sıkıntılar yaşatmasının yanısıra bölgesel kilo alımını da hızlandırır. Bu yasaklı besinler;

 • Kola ve diğer şekerli içecekler
 • Kızartma
 • Hayvansal katı yağlar (tereyağı, kaymak, yağlı şarküteriler, yumurtanın sarısı, yağlı süt ürünleri, yağlı etler, tavuk – balık derisi, tam yağlı süt)
 • Alkol (özellikle bira)
 • Beyaz un,
 • Beyaz şeker
 • Çikolata
 • Yağlı çerezler
 • Cips

Problemli bölgelerin incelmesi için uygulamanız gereken ilk yöntem, kesinlikle yağların yakılmaya çalışılmasıdır. Vücuttaki bütün enerji maddeleri, yağlar da dahil olmak üzere, kan vasıtasıyla taşınır ve vücut her zaman en çabuk kullanabileceği yağı ilk önce yakar. En çabuk kullanılabilen yağlar vücuttaki kan dolaşımının en iyi olduğu bölgelerde gerçekleşir. Zayıflama sürecinde bölgesel kilo verme konusu herkesin en çok odaklandığı kısımdır. Bölgesel kilo verme yöntemleri adından da belli olduğu gibi belli bölgelerin hedeflenerek zayıflamaya çalışılmasıdır. Bölgesel kilo vermeniz gerekiyorsa diyet programının yanında sporla zayıflama seçeneklerini çoğaltmanız da gerekebilir. Özellikle vücudunuzdaki problemli bölgeleri hedef alan hareketler tercih etmek  bölgesel kilolarınızdan kurtulmak adına önemlidir. İzmir’deyseniz, bölgesel kilo verme yöntemleri ilginizi çekiyor fakat cerrahi müdahele düşünmüyorsanız İnka Diyet sağlıklı yaşam kürünü değerlendirmeyi unutmayın. Bölgesel kilo verme ile ilgili merak ettiğiniz veya aklınızda takılan herhangi bir konu olursa bizimle irtibata geçin, İnka İzmir olarak sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir