Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

Posted by on Ağustos 16, 2013 in Makaleler | 1 comment

Kilo verme söz konusu olduğu zaman bitkisel zayıflama yöntemleri akla ilk gelen yöntemler arasında yerlerini alır. Bunun nedeni de birçok diyet planı ve programının güvenilir olmamasından kaynaklanmaktadır. Peki, kilo vermek istiyorsak hangi bitkisel yollara başvurmamız gerekir diye soracak olursak. İlk önce en tanıdık ve yakınlardaki sebzelerden başlamanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Bu sebzeler arasında en çok kullanılan ve aslında sağlık açısından yararları saymakla bitmeyen domatesten biraz bahsedecek olursak;

  • Domates

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri- DomatesDomates, kalori miktarı düşük olduğundan dolayı (20 kalori) her diyet programı için en temel sebzelerden biridir ve kilo vermeye yardımcı olmasının yanı sıra sağlık için de önemlidir. Özellikle kalp büyümesi riski taşıyan insanların taze sıkılmış domates suyu kürünü ihmal etmemeleri gerekir. Haftada iki üç defa, yemeklerden yaklaşık yarım saat önce, taze sıkılmış olarak bir çay bardağı domates suyu kalp büyümesi riskine karşı vücudu kuvvetlendirir. Fakat bütün bitkisel zayıflama yöntemlerinde olduğu gibi, kullanılacak olan domatesin hormonsuz ve doğal tohumdan üretilmiş olması önemlidir.

Gerek kalp büyümesinde gerekse de iyi huylu prostat büyümesinin neden olduğu idrar yapmadaki zorlanmaya karşı domates kürü kullanılır. Yukarıda bahsettiğimiz öğünlerden önce domates suyu içme yöntemine ek olarak bir aylık başka bir domates kür uygulaması da mevcuttur. Bu uygulama, bir ay boyunca her gün akşam yatağa gitmeden bir saat önce bir bardak taze sıkılmış domates suyu içilir. Bu ilk bir aylık başlangıç periyodu önemlidir. İlk bir aydan sonra haftada iki veya 3 defa birkaç ay boyunca uygulamaya devam edilir.

Yazımızın başında da değindiğimiz üzere domates, faydaları saymakla bitmeyen ve sağlıklı kilo vermek adına vazgeçilmez olan bir sebzedir. Sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olan diğer bir bitki ise maydanozdur.

Maydanozdan hem bitkisel zayıflama yöntemleriyle alakalı hem de sağlık açısından biraz daha detaylı bahsedecek olursak;

  • Maydanoz

Öncelikli olarak maydanoz kürlerinde dikkat etmeniz gereken unsur; iri ve geniş yapraklı, iri sapları ve dalları kocaman maydanozları ne kür amaçlı olarak, ne de salatalarınızda kullanmayınız. Pazardan satın alacağınız maydanozların saplarıyla beraber boyları 20 cm. geçmemelidir. Yaprakları bol, yeşil ve küçük olmalı, gövde sapları ince olmalıdır. Kür için kullanacağınız maydanozların renk atmamış olmasına özen gösteriniz. Sararmaya yüz tutmuş olanlarını kesinlikle kullanmayınız. Satın aldığınız maydanozların körpe, taze ve diri olmasına da dikkat ediniz.

Bu konuya dikkat ettikten sonra uygulayacağınız bazı maydanoz kürlerinden bahsedecek olursak;

–          Karaciğer yetmezliğine karşı;

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri- MaydanozSaplarıyla beraber, 5–6 yaprak ıspanak ve 10–12 tane maydanoz kaynamakta olan 2 su bardağı klorsuz suya atılır ve ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika yavaş yavaş haşlanır. Soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra bir su bardağı içilir. Her sabah taze olarak hazırlanması işe yarar sonuçlar vermesi açısından önemlidir. Aynı günün akşamında ıspanakla tere karışımı hazırlanır ve kaynamakta olan 2 su bardağı klorsuz suyun içerisine 5–6 adet saplarıyla birlikte ıspanak ve 9–10 tane saplarıyla beraber tere atılır; ağzı kapalı olarak kısık ateşte 3 dakika haşlanır. Karışımınız ılıklaştıktan sonra bir su bardağı içilir. Sabah ve akşam için ayrı ayrı hazırlanan bu karışımlar bir hafta boyunca her gün uygulanır.

Bir hafta her gün uygulandıktan sonra ikinci haftada 2 günde bir ve üçüncü haftada üç günde bir uygulanır. Ondan sonraki haftalarda, haftada bir olmak üzere 2 ay boyunca uygulanır ve kür 2 ayın sonunda tamamlanmış olur. İhtiyaca göre bu kür 6 ayda bir tekrarlanabilir. Her iki karışım da (sabah ve akşam için hazırlanan) yemekten yarım saat önce veya yemekten en az bir saat sonra içilmelidir.

Gençleşmek, cildi güzelleştirmek, vücudu arındırmak için;

Saplı olarak 15–16 tane tane maydanozu elinizle biraz parçalayıp mutfak robotunuza veya blender’inize atınız. Üzerine yarım limon suyu (2 yemek kaşığı) ve yarım bardak klorsuz su ilave ediniz. Mutfak robotunuzu çalıştırınız, iyice karıştırdıktan sonra sabah kahvaltısından yarım saat önce aç karnına tamamını içiniz. Her defasında taze hazırlanmalıdır. En erken yarım saat sonra kahvaltıya başlanabilir.

Bitkisel Zayıflama Yöntemleri

15 gün ara vermeden her sabah bu kürü uygulayınız ve on7beş günlük uygulamadan sonra bir hafta ara veriniz. Bir hafta aradan sonra tekrar 15 gün aynı şekilde uygulayınız ve kürü sonlandırınız. 5–6 ay sonra durumunuza göre bu kürü aynı şekilde tekrar edebilirsiniz. Vücutta tutulan su ve tuzu temizleyeceği için, cildiniz sıkılaşır ve kilo verme konusunda problem yaratan vücutta tuz birikmesi önlenmiş olur.

Maydanozun ana bileşenini oluşturduğu daha birçok bitkisel sağlık ve bitkisel zayıflama kürleri mevcuttur. Diğer yazılarımızda da yavaş yavaş bu kürlerden bahsederek, maydanoz ve sağlık konusuna daha yakından değineceğiz.

Fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz ve bu sorunla baş etmek için bitkisel zayıflama yöntemlerini araştırıyorsanız, İnka Diyet ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Kısa sürede ve tekrar kilo almamak üzere doğal formüllerle zayıflamak istiyorsanız, siz de bizimle iletişime geçin.

1 Comment

  1. Merhaba, elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Bu anlattığınız yöntemleri ben balkonumda yetiştirdiğim bitkilerle denemek istiyorum. Tohumlar konusunda uyarı yapmışsınız, acaba diyorum dışarıdan “organik” ibareli ürünleri mi tercih etmeliyim ?

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir