Bitkisel Kilo Verme

Posted by on Mart 29, 2013 in Makaleler | 0 comments

Bitkisel Kilo VermeYaz ayları yaklaşırken hepimiz iyi görünmek istiyoruz; zayıflamak ve kilo vermek gibi sorunlarımız ortaya çıkınca ise aklımıza gelen ilk yöntem bitkisel kilo verme metotları ile fazla kilolardan kurtulmaya çalışmak oluyor. Diyet yaparken bitkisel yöntemler aramak en çok başvurduğumuz ve en güvenle uyguladığımız kaynak olarak ortaya çıkıyor.

Bitkiler, eski çağlarda her sağlık sorunu için kullanılıyordu ve günümüzde de natürel organik tüketime olan merakın gittikçe artmaya başlamasıyla beraber tarihin kendini tekrar ettiğini görüyoruz. Piyasada genetiği ile oynanmış gıdalar ve insan vücuduna hastalıkları davet eden besinler ucuz fiyatlara satılırken insanlar artık geçmişi özlemeye, eski gıdaları aramaya başlar oldu. Sizde diyet yaparken de hangi bitki çeşidini, hangi miktarda, ne şekilde tüketeceğinizi bilirseniz sağlıklı ve aynı zamanda kaliteli yaşam için tehlikeli olan fazla kilolarınıza son verebilirsiniz.

Diyet süresince kullanılan bazı bitkiler metabolizma hızını ve iştahınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilir ve bu bitkilerin özellikle bahar aylarındaki kullanımı kış boyunca insan vücudunda birikmiş olan toksinlerin atılmasına yardımcı da olur. Mesela sıkı bir gıda diyetinin yanında günlük iki ya da üç bardak taze demlenmiş bitki çayları da kullanılırsa kilo vermeye yardımcı olurlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu bitkilerin bir diyetisyen kontrolünde alınmasıdır. Sağlıklı kilo vermek isteyenler, iştah azaltan ve yağ yakımını hızlandıran bu bitkileri tercih ediyorlar. Peki diyetinize yararı olacak bu bitkiler hangileridir ve bitkilerin yararları nelerdir inceleyelim;

 • Yeşil Çay: Yeşil Çay vücut sistemini güçlendirir. Total kolesterol seviyesini azaltır. HDL ve LDL (iyi huylu ve kötü huylu kolesterol) dengesini düzenler. Kan basıncını azaltıcı özelliği ile hipertansiyonda etkilidir. Aynı zamanda anti bakteriyel özelliktedir. Bakterilerce oluşturulan diş plaklarının oluşumunu engeller. Yeşil çay yüksek oranda C vitamini içerdiği için sıkça kullanılan bir bitkidir. İçeriği sayesinde zayıflamaya yardımcı olan en önemli bitkilerdendir.
 • Funda Yaprağı Çayı: Fazla kilosu olanlarda iyi bir kilo düşürücüdür. İdeal kilodaysaniz da mevcut kilonuzu korumanızda size yardımcı olur. Funda çayı vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olurken ishali keser ve idrar söktürücü etkilerinden de bahsedilebilir. Vücuttaki depo edilmiş yağların kullanımını hızlandırır ve enerjiye dönüşmesine yardım eder. Aynı zamanda vücuttaki yağ oranını minimum seviyelere indirmede diyet programınıza destek olur.Doğal antibiyotik özelliği sayesinde ise vücut direncinizi arttırarak diyet süresince vücudunuzun kuvvetli olmasını sağlar.
 • Mate Yaprağı Çayı: Mate çayı, Güney Amerika kökenli otantik bir çaydır. Uyarıcı ve enerji verici özelliğinin yanı sıra en önemli özelliği kafeine bağlı olarak vücuttaki yağ emilimini engellemesi ve aynı zamanda yağların hızlı yakılmasını sağlamasıdır. Bu nedenle son zamanlarda  obezite tedavisinde ve bitkisel kilo verme de yardımcı olarak kullanılmaya başlanmıştır.
 • Mavi Yeşil Yosun: Doğadaki en zengin biyolojik değerde bitkisel proteine sahip olan besindir. Doğadaki en zengin organik demir oranına da sahiptir ve tokluk hissi vererek zayıflamaya yardımcı olur. Mavi yeşil yosunun içeriği ve faydalarından bazılarını sıralayacak olursak; vitamin, kalsiyum ve protein deposu olarak işlemesi, bağışıklık güçlendirici özelliği, radyasyonu vücuttan temizleyebilmesi, mide, karaciğer, kalp ve damar dostu olmasıdır. Aynı zamanda yan etkisiz, kan hücrelerini arttırıcı, anti-depresan etkili, enerji verici ve antioksidan özelliğine sahiptir.
 • Bitkisel Kilo Verme_ Yeşil ÇayKuşburnu Çayı: İçerdiği vitaminlerle tam bir şifa kaynağıdır ve yüksek oranda C vitamini bulunur. Kuşburnunun içerisinde A, B1, B2, K, P vitaminleriyle beraber protein, mineraller, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyumfosfor ,meyve asitleri ve şeker bulunmaktadır. Kuşburnu, bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemlerini güçlendirirken genel güçsüzlük ve yorgunluklara karşı da kullanılmaktadır. Besleyici ve güçlendirici, hafif müshilimsi idrar söktürücü özellikleriyle kabızlık ve safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında vücudu rahatlatmaktadır. Ayrıca, böbrek üstü bezlerini de çok olumlu etkileyerek önemli hormonların üretimine destek sağlar. Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostu olan kuşburnu ayrıca zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.
 • Sinameki Otu: En önemli özelliği mide ve bağırsakları yumuşatıp çalıştırarak sindirim sorununa yardımcı olmasıdır. Kalbi kuvvetlendirir; soğuk ve sıcaktan dolayı ciltte meydana gelen çatlaklara karşı da iyi gelmektedir.
 • Biberiye Çayı: Biberiye yaprakları içerisinde bulunan bitkisel yağ asitlerinin yağ yakıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve karaciğerdeki insülin metabolizmasını düzenleyerek kan yağının vücuttan atılmasını sağlayıcı etkisi bulunur. Ayrıca günde 2 fincan biberiye çayı içmek metabolizma hızını günlük % 3 oranında artırır.
 • Kekik Çayı: Kekiğin en önemli tıbbi faydası, iyi bir bitkisel antiseptik olmasıdır. Öksürüğe ve balgama iyi geldiği için bu durumlarda da kekik suyu tavsiye edilir. Kekik suyu, midede gaz oluşumunu engellediği için bebeklerde kolik ağrılar ve sancılar için; yetişkinlerde ise karın ağrısına bitkisel çözüm amacıyla da kullanılan ve faydaları kesin olan bir bitkidir.
 • Çoban Çökerten Otu:  Şeker ve damar tıkanıklığında etkli olmakla beraber böbrek çalıştırır ve taş düşürücü, idrar söktürücü ve vücut direncini arttırıcıdır.Yüksek tansiyonu normal seviyeye çekmesiyle de bilinmektedir.
 • Sinirli Ot: Sinirli otun faydaları arasında ilk olarak apse ve çıban tedavisinden söz etmemiz gerekmektedir. Bunlara ek olarak sinirli otun faydaları arasında balgam ve idrar söktürme etkisi, göğüs yumuşatma etkisi ve kabızlık tedavisi de yer almaktadır. Sinirli otun faydalarından bir diğerinin de parazit düşürme etkisi olduğu belirlenmiştir. Bunun için sinirli ot nasıl kullanılır diyenler sinirli otun yapraklarını dövmeli, ve sonrasında da bu dövülen yaprakları yutmalıdırlar. Damar tıkanıklığının tedavisi de sinirli otun faydaları arasında yer almaktadır.
 • Cinnema (Gurmarin) Otu: Klinik araştırmalarda kan şekeri düzeyini normal seviyelere çektiği görülmüştür. Bu etkisi insülin veya oral yolla hipoglisemik ilaçlar alındığında ortaya çıkan etkiyle aynıdır. Obezite, hiperglisemi, anemi, kemik erimesi gibi aşırı şeker tüketiminin neden olduğu rahatsızlıklarda bu özelliğiyle yardımcı olur. İnsüline bağımlı ve insüline bağımsız şeker hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Şeker tadının alınmasını engellediğinden, aşırı şeker tüketiminden kaynaklanan hastalıkları önler. İnce bağırsakta şeker moleküllerinin emilimini önlediğinden şekerin metabolik etkisini azaltmada yardımcıdır. Kilo kontrolünde, bazı bitkilerle birlikte kullanıldığında önemli fayda sağlar.

Bu bitkiler haricinde başka bitkilerin de bitkisel kilo verme sürecinize ciddi faydaları vardır. Mesela diyet sürecinde canımız sürekli tatlı ister bazende karşı koyamayacağımızı düşündüğümüz yiyeceklere saldırmamak için kendimizi zor kontrol ederiz. Böyle iştah sorunları yaşadığınızda iştahınızı bastırmak ve kontrol altında tutmak için bazı bitkilerden yardım alabilirsiniz; fakat bunları da diyetisyeninizden onay alarak kullanmanız gerekebilir.

Bitkisel kilo verme konusunda size iştahınızı azaltarak yardımcı olacak bitkiler şöyle sıralanabilir;

 •  At kuyruğu bitkisi: İdrar sökücü özelliğiyle bilinir. Yağ dokularını eritmeye yardım eden bitki, yaraların iyileşmesine de yardımcı olur. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.
 • Maydanoz: Metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendirir. Maydanoz yemek ve çayını içmek, ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkili bir yöntemdir.
 • Adaçayı: Zayıflamak isteyenler tarafından iştah kesici olarak kullanılır.
 • Fesleğen: Vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı olur. Bununla beraber fesleğenin içindeki eter yağların moral yükseltici etkisi bulunmaktadır.
 • Civanperçemi: Tatlıya karşı iştahı keser, tokluk hissi verir. Tazelik veren lezzeti, ağır yemeklerin tadını hafifletir.
 • Tere: Vücuttaki yağ yakımını hızlandırır. İnce yaprakları pişince acılaştığı için çiğ yemek gerekir. Ayrıca içinde birçok vitamin barındırır.
 • Balık otu: Bünyenin kimyasını hızlandırarak zayıflamaya destek olur. İçindeki maddeler tırnakları güçlendirerek saçlara parlaklık verir. Salata ve meyveli içecekler içinde kullanılabilir.

Burada sıraladığımız bitkiler sadece diyetinize yardımcı bitkilerdir, önemli olan diyet süresince diyetisyen desteğiyle kilo vermek ve düzenli kontrol (vücut kas, yağ ve su ölçümleri) yaptırarak bitkisel kilo verme sürecine girmektir. İstanbul veya İzmir’de bitkisel kilo verme konusunda İnka Diyet olarak sizlere yardımcı olmamızı isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir